Основните храни ще запазят високите си цени и през 2012 г.

20.06.2011 | 10:12
по статията работи:
Най-засегнати от галопиращото покачване на цените на хранителните стоки ще бъдат държавите, които разчитат главно на внос, заради което може да се очаква вълната на недоволство, която тръгна от арабския свят, да продължи
Основните храни ще запазят високите си цени и през 2012 г.

Най-засегнати от галопиращото покачване на цените на хранителните стоки ще бъдат държавите, които разчитат главно на внос, заради което може да се очаква вълната на недоволство, която тръгна от арабския свят, да продължи. Данните на ФАО - Организацията на ООН по прехрана и земеделие (Food and Agriculture Organization of the United Nations) показват, че цените са с 37% по-високи в сравнение с 2010 г. Според Световната банка 44 милиона души може да изпаднат в мизерия от увеличаването на цените на основните храни. Това каза Антонина Белопитова - директор на дирекция "Търговия и информация" в Софийската стокова борса, по време на пресконференция, посветена на 20-годишнината на институцията.

freeimage.php_2000

Антонина Белопитова. Снимка: Булфото

Пшеница - цената ще продължава да се покачва.

Силната суша в основните страни производителки от ЕС (Франция, Германия, Великобритания и Полша), както и неблагоприятните условия в САЩ довеждат до рекордно нисък преходин запас от зърно за 2011/12 г. в световен мащаб - 185 млн. тона, в сравнение със 198 млн. тона миналата реколтна година. Последиците от тази негативна прогноза, рефлектира директно върху цените на основните зърнени пазари и България. Увеличението за САЩ е 58%, за Украйна - 86%, Германия - 98%, а най-драстично Франция, Унгария и България - повече от два пъти.

Царевица - траен възходящ тренд и ниски запаси.

Причините за драстичното увеличението на цената са идентични като при пшеницата, като преходните запаси ще бъдат най-ниски от 15 години насам само 105 млн.тона /152 млн.тона миналата година/. Още по-напрягаща ситуацията, е прогнозата за световното потребление на фуражната култура 853 млн.тона, което количество е изпреварващо производството с 5 млн.тона. На фона на тази картина водещи световни анализатори споменават факта, че е възможно цената на царевицата да се вдигне с още 35%.

Рапично семе - не се очаква намаление на цената.

Климатичният фактор ще остане определящ за посоката на ценовото развитие на този пазар, но в търговските среди на Запад преобладава мнението, че потенциалът на ценовото понижение е сравнително ограничен. Информацията за евентуално въвеждане на експортно мито при износа на рапично семе от Украйна поддържа високи цените на европейските пазари.

Маслодаен слънчоглед - стабилна цена и благоприятни прогнози.

При движението на цената на маслодайния слънчоглед наблюдавахме продължителен период на застой в рамките на диапазона 580-660 USD/т. Прогнозите за производството на слънчогледово семе в Украйна през 2011/12 г. остават благоприятни. Оценките за новата украинска реколта се движат в границите от 7,3 млн. т до 7,8 млн. т (6,8 млн. т - 2010 г.). Тази новина плюс факта, че и в Русия са засяти рекордно количество площи и се очаква реколта от 8,1 млн.тона /5,4 млн.т. през 2010 г./, стабилизира цените на слънчогледовото семе не само в Черноморския регион, но и в световен мащаб.

Захар - чести изменения в цената, но общата тенденцията е за покачване.

С цената на захарта през последната година се случиха неочаквани обрати. Стартирайки от нива 469 USD/т - Лондон, 313 USD/т - Ню Йорк, минавайки през пикови стойности 826 USD/т и 749 USD/т, към днешна дата достигнаха нива 703 USD/т и 551 USD/т. Интересно е да се отбележи, че през годините се наблюдава определена цикличност на движението на цената на захарта, т.е. в периода май-декември поскъпване, а в периода януари - май поевтиняване, като общия тренд на цената е твърдо нагоре.

Петрол - почти 60 на сто повишение на цената за година.

Преди година цената на суровия петрол беше 75 USD/барел, в началото на май 2011 г. достигна пикови стойности от 126 USD/барел, а в момента е на нива 118 USD/барел. Повишението на годишна база е в порядъка на 57 %. Фундаменталните фактори влияещи на цената на петрола са известни: на първо място това са кризисните ситуации в страните основни износителки на суровината, което влияе силно при моментните пикове на цената. В същото време е възможно икономическия ръст на двете страни най-големи потребители САЩ и Китай ще покажа забавяне, което в комбинация със спада в търсенето на горива и от страна на Япония, влияе върху задържането на цената. Пазарът реагира и на редовните срещи на сраните от ОПЕК, на последната от които не стигнаха до никакво споразумение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...