Нощната тарифа на тока ще поскъпне с до 10% от 1 юли, а дневната леко ще поевтинее. Така средното увеличение на цената за битовите потребители ще излезе малко над 1%.
Въпреки по-сериозното поскъпване, токът през нощта ще остане доста по-евтин от дневния, уточни председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
"Ако се увеличи малко нощната тарифа, това, което искат двете компании - Е.ОН и EВН, то ще се намали съответно дневната тарифа. Когато имам предвид малко, имам предвид от миналогодишните
съотношения, не повече от 5-10% и в никакъв случаи няма да се различават съществено съотношенията, които бяха миналата година между дневна и нощна. Не считам, че ние трябва с промени в
съотношенията на дневна и нощна да даваме допълнителни стимули за използване на алтернативни източници на енергия", каза пред БНР Семерджиев.
Той посочи още, че токът за малките и средните предприятия ще поскъпне средно с 3 - 3,5% от юли.
През зимния период нощната тарифа е от 22:00 ч. до 6:00 ч., а през летния - от 23:00 ч. до 7:00 сутринта.
Дни преди юлското увеличение на цената на тока енергийният регулатор свика кръгла маса, на която да разясни всъщност за какво и на кого плаща всеки от нас със сметката си за ток.
"Считаме, че българските граждани имат право да знаят, да бъдат информирани, за да формират отношението си към крайната цена", коментира Ангел Семерджиев, цитиран от БНТ.
Близо две трети от цената на тока се формира от разходите за производството му, останалата една трета отива при операторите на мрежата и в бюджета като данъци. Това е основната схема, по която изчисляват сметките ни за ток.
И този юли обаче основна причина за поскъпването на електроенергията няма да е промяната в тази схема, а това, че за поредна година ще скочи надбавка за т.нар. зелена енергия и ще стане от 3,03 лв. на 3,45 лв. за мегаватчас.
Електроенергията от комбинирани производства пък ще струва вече 3 лева за мегаватчас при 2,19 лева сега.