Отнеха лиценза на данъчните складове на "Лукойл"

27.07.2011 | 09:17
по статията работи:
Може да се очаква поскъпване на горивата
Отнеха лиценза на данъчните складове на "Лукойл"

С решение на директора на Агенция "Митници" се прекратява действието на лицензите за управление на данъчни складове "Нефтохим Бургас" и Нефтен терминал "Росенец" на лицензирания складодържател "Лукойл Нефтохим Бургас" АД.

Решението е връчено на дружеството вчера - 26 юли, и влиза в сила от тази дата, съобщават от агенцията.

Складовете на "Лукойл" не могат да приемат и да изваждат продукция, тъй като не отговарят на изискванията на Закона за акцизите. Това каза пред БНТ директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов във връзка със запечатването на складовете на рафинерията

От направената проверка е констатирано, че уредите са в несъответствие. Когато измервателните уреди бъдат приведени в съответствие, ще бъдат извършени съответните проверки и ако устройствата отговарят на изискванията, то лицензът ще бъде възстановен, информира БГНЕС.

На въпрос защо не се е съобразил с изискването на "Лукойл", които поискаха отсрочка за измервателните уреди, Танов отговори, че няма законово право да дава отсрочка. Във връзка с това дали ще има горива на пазара след запечатването на складовете, директорът на Агенция "Митници" заяви, че ако "Лукойл" не доставя горивата за българския пазар, те ще бъдат доставени от друго място и "на пазара няма да се почувства, убеден съм, недостиг на горива".

Икономистът Емил Хърсев коментира пред bTV, че може да се очаква повишение на цените на горивата, след като единствената рафинерия в България е затворена.

Той добави:

Решението означава невъзможност рафинерията да придобива нефт, за да го преработва. Това значи спиране на производството.

Това е едно велико престараване на администрацията, абсолютно недопустимо за една демократична държава. Нашата администрация се държи като завоевател във вражеска държава.

На 13 юли Ваньо Танов заяви, че петролната рафинерия може да остане без лиценза, който й позволява да работи като данъчен склад. В рафинерията не са монтирани задължителните измервателни уреди, които да отчитат точните количества горива, пуснати на пазара. Според Закона за акцизите и данъчните складове налози се плащат, когато стоките тръгнат към пазара. По този начин на практика, ако няма измервателни уреди, всеки собственик на склад може да си спести от плащането на акциз.

Тогава от митническата администрация бяха изразени и съмнения, че горива, изнесени от "Лукойл", се връщат нелегално в България чрез офшорни зони. Директорът на митниците Ваньо Танов обясни, че износът на компанията е нараснал с 50% в сравнение с първите шест месеца на миналата година.

След среща с ръководството на Агенция "Митници" на 22 юли 2011 г. от "Лукойл" заявиха, че ще монтират всички необходими технически съоръжения на складовете за гориво до края на годината. Според рафинерията определеният от държавата краен срок - 26 юни бил прекалено кратък.

Ден по-рано изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов прогнозира, че ако лицензът на бургаската рафинерия бъде отнет, това може да създаде проблеми. Това според било така, тъй като между 20 и 25% от данъчните постъпления в бюджета се осигуряват от "Лукойл".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...