Камарата на представителите на САЩ одобри късно снощи законопроект за вдигане на тавана на държавния дълг и съкращаване на държавните разходи, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
След месеци на ожесточени борби между републиканците и демократите, докарали нещата до безизходица, лидерите на републиканците и демократите застанаха зад законопроекта в понеделник, като председателят на Камарата на представителите Джон Бьонер се е обадил на президента Обама в нощта преди гласуването, утвърждавайки с него постигнатото споразумение, пише BBC.
Текстът беше приет с 269 гласа срещу 161 и днес ще бъде подложен на гласуване в Сената, след което ще бъде изпратен за подпис на президента. Днес изтича крайният срок, в който Конгресът трябва да предприеме действия, за да се избегне опасността САЩ да обявят неплатежоспособност.
Демократите се разделиха по равно при гласуването на законопроекта – 95 гласуваха "за", а 95 бяха "против", докато 174 републиканци гласуваха за мерките, а 66 бяха "против".
Дебатите в Камарата на представителите продължиха час и половина и бяха твърде напрегнати, отбелязва ИТАР-ТАСС. Мнозина конгресмени демократи изтъкваха необходимостта за повишаване на данъците за богатите слоеве от населението и за големите корпорации.
Законопроектът предвижда вдигане на тавана на държавния дълг с над 2 трилиона долара на три етапа, за да се даде възможност на САЩ да получават заеми и да изплащат дължимите суми до 2013 година.
През първия етап таванът на дълга ще се вдигне с 400 милиарда долара, през втория - с 500 милиарда по искане на правителството. Третият, в размер на 1.2 до 1.5 трилиона долара ще стане възможен при постигане на допълнителни съкращения на държавните разходи, които препоръчва специално създадена комисия в Конгреса с участието на представители на двете партии. Става дума за двуетапно съкращаване на държавните разходи с почти един трилион долара.
Очаква се гласуването в Сената да започне в 12.00 часа /19.00 българско време/, обяви лидерът на демократическото мнозинство в горната камара на Конгреса Хари Рийд, цитиран от Ройтерс.