Дефицитът, заложен в Бюджет 2012, е 1,35% или около 1.1 млрд. лева. Заложената инфлация е малко под 2 % Това каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в Министерския съвет, предаде Агенция „Фокус".
През ноември ще има още едно преизчисляване и това е в целия ЕС, защото в последните няколко месеца рязко пада инфлацията, каза още той.
Предвижданият икономически растеж е 2.9 %. Бюджетът за 2012 г. година в номинал е същият като този за 2011 година, дори с около 20-30 млн. лева по-малко ще се харчи 2012-а година. „Това е
заради нашата цел - да намалява дефицитът, така че и следващата година да е под 1.5 %", каза още министърът.
Силовите министерства ще получат по-малко пари. Министерството на вътрешните работи ще получи под 1 милиард лв. бюджет, а Министерството на отбраната - с 10 млн.
лева по-малко. Най-много е намален бюджетът за разузнаване - с 20%. Симеон Дянков не отговори каква е причината за намалението.
Бюджетите на почти всички министерства, с изключение на културата, образованието, науката, се запазват като през тази година.
С близо 50 млн. лева повече ще бъдат дадени за наука и образование. Около 15 млн. лева повече ще отидат за култура, включително за театри, археология.
Заради специализирания съд се предлага с 10 млн. повече да бъдат дадени на Министерството на правосъдието.
Дянков съобщи, че е съгласен с предложението за увеличаването на минималната работна заплата от 270 лева на 290 лева от 1 април. Изчисленията показват, че това ще струва на държавата 23-25
млн. лева.
От Министерството на финансите съобщиха, че през 2012 г. секторите, стимулиращи икономическия растеж - строеж на пътна, екологична и комунална инфраструктура, културно-историческо
наследство, наука и образование, получават сериозна финансова подкрепа от оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС.
И през следващата година България ще остане сред страните в ЕС с една от най-ниските стойности на показателя консолидиран държавен дълг към БВП. През 2012 г. се очаква нарастване на темпа на
увеличение на съотношението на консолидиран държавен дълг към БВП и достигане на стойности от около 19 процента.
Положителните коментари на международните финансови институции и наблюдатели потвърждават оценката, че поетият от страната път на благоразумна фискална политика ограничава финансовите рискове, въпреки високата степен на несигурност.