*Информацията е актуализирана към 18:00 часа
Палестинците получиха статут на пълноправен член в световната организация ЮНЕСКО, предаде агенция Ройтерс. Решението беше прието днес на 36-ата сесия на Генералната асамблея на организацията.
САЩ, Канада и Германия гласуваха против палестинското членство. Бразилия, Русия, Китай, Индия, Южна Африка и Франция го подкрепиха, а Великобритания се въздържа, предаде БТА.
Не трябва да се смята, че приемането на палестинците в ЮНЕСКО ще доведе до нарушаване на финансирането на организацията, заяви генералният директор Ирина Бокова, цитирана от ИТАР-ТАСС. "Трябва да се използва този момент като прекрасна възможност да укрепим, а не да отслабим нашата организация. Свързват ни общи ценности и не бива да допускаме разногласията между членовете ни да доведат до разкол", каза тя. По думите на Бокова позицията на делегацията на САЩ, която бе против приемането на палестинците, застрашава стабилността на бюджета на организацията.
"Ние заедно носим отговорност за обезпечаване дейността на ЮНЕСКО. Работата ни е твърде важна за човечеството", изтъкна тя.
Приемането е исторически момент, който връща на Палестина част от правата й, заяви след гласуването палестинският външен министър Рияд ал Малки, цитиран от Франс прес.
"Сега, след като Палестина е член на ЮНЕСКО, тя ще направи всичко по силите си ЮНЕСКО да може да изпълнява мисията си", добави палестинският външен министър.
Палестинският президент Махмуд Абас официално внесе молбата за пълноправно членство в ООН на 23 септември. Тя ще бъде разгледана на 11 ноември от Съвета за сигурност, където САЩ може да й наложат вето.