Икономисти: Бюджет 2012 не предвижда реформи

03.11.2011 | 17:15
по статията работи:
При дълго отсъствие от работа по болест или заради майчинство да се намалява броят на дните платена отпуска предлага икономист
Икономисти: Бюджет 2012 не предвижда реформи

Предложеният проект за държавен бюджет за следващата година не предвижда реформи и не създава условия за такива, особено в публичната сфера - административна реформа, електронно правителство, активна научна и иновационна политика, реформа в образованието, здравеопазването, социалното осигуряване, пазара на труда, бизнес средата и пр. Около това мнение се обединиха участниците в днешната дискусия по Бюджет 2012 г., която се проведе в Българската стопанска камара (БСК).

Според изпълнителния председател на БСК Божидар Данев в условия на криза ролята на бюджета нараства. Той добави: За съжаление това е бюджет на статуквото, не на реформите. Съветът на ЕС препоръча на страната ни спешни реформи в шест ключови направления, но в този бюджет не виждаме тези реформи, не виждаме ключови цели, мерки и индикатори за оценка на ефективността на публичните разходи. Критиките си икономистът завърши с това, че никой не смее да излезе от тоталитарните коловози на мисленето и да предприеме реформи.

Икономическият съветник на президента Първанов Кирил Ананиев коментира, че е необходим преглед на публичните разходи, оценка на тяхната ефективност и на тази база да се определи кои от тях са неефективни и кои движат икономиката напред. Той също сподели мнението, че в условия на криза бюджетът трябва да е консервативен, но също така трябва да има ясен план за конкретни политики, насочени към дългосрочно икономическо развитие, информира БСК.

Проектобюджетът за 2012 година е силно консервативен и може да се наложи да се излезе извън него, за да отговори държавата на необходимостта от постигане на определени критерии, заложени и в Националната стратегическа референтна рамка - ниво на трудова заетост, намаляване на бедността и на хората в риск, повишаване на жизнения стандарт. Това заяви още Ананиев, цитиран от БТА. Той допълни, че износът като двигател на растежа е достигнал своя пик и трябва да се обърне внимание на други два източника - инвестициите и потреблението.

Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков се присъедини към общото мнение, че консерватизмът на бюджета е положително качество, в контекста на международната обстановка. Той се обяви за повече средства за социалните системи, доходите, потреблението и пазара на труда, увеличение на минималната работна заплата, както и увеличение с по 10% на работните заплати и пенсиите.

При дълго отсъствие от работа по болест или заради майчинство да се намалява броят на дните платена отпуска. Това предложи икономистът Петър Ганев. По думите му отпуските трябва да се смятат пропорционално спрямо отсъствията по други причини - т.е. ако някой е отсъствал половин година от работа, то и правото му на платен отпуск трябва да се намали наполовина - т.е. от 20 дни да стане 10 дни.

Представителите на работодателските организации приеха позитивно идеята, а на синдикатите заявиха, че подобна идея трябва да се обмисли, информира Dariknews.bg.

В рамките на дискусията Владимир Каролев се обяви за реформи в сферата на образованието, науката и здравеопазването, приватизация на големите държавни фирми, като "Булгаргаз", НЕК, БДЖ и др., както и за концесиониране на магистрали и други инфраструктурни обекти. Той призова да се определят приоритети за това къде да отиват парите от европейските фондове, като държавата се оттегли в максимална степен от изпълнението на проекти, за които частният бизнес има съответния капацитет.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....