Трайков: Шистовият газ е стъпка към енергийната ни независимост

11.11.2011 | 15:08
по статията работи: Елица Елефтерова
"Позицията на правителството по отношение на шистовия газ не се е променила", изтъкна министърът
Трайков: Шистовият газ е стъпка към енергийната ни независимост

"Проучванията за шистов газ са първата крачка, която може да доведе до енергийна независимост на страната". Това коментира министърът на икономиката, енерегетиката и туризма Трайчо Трайков по време на форум в БСК на тема: "Шистовият газ - енергийна алтернатива или заплаха за околната среда?".

Трайков посочи, че експлотацията на газовите находища ще бъде доходоносна за общините, в които се намират те. "Половината от концесионните възнаграждания ще остават в общините", изтъкна той. С тези пари според него може да се развиват инфраструктурата, образованието и другите направления по места, за които в момента средствата не достигат.

От изказването на министъра стана ясно, че позицията на правителството по отношение на шистовия газ не се е променила, тъй като "приоритет е осигуряването на конкурентоспособна икономика, която да повиши стандарта на живот". Министърът посочи, че особено в условията на криза е важно България да има алтернативи, които да бъдат добре проучени и стабилни.

"Никой не може да ме убеди, че трябва да си затворим очите за възможностите, които стоят пред страната ни за енергийна диверсификация, една от които е добивът на собствени природни богатства", каза той.

Все още не може да се изчисли точно колко пари би спечелила България от добива на шистов газ. Преди това трябва да се премине през определени етапи: "Трябва да се проучи колко шистов газ има в страната, достатъчен ли е за промишлен добив, колко ще струва този добив, икономически обоснован ли е, каква би била цената на 1000 куб. метра суровина".

В Полша, където вече се добива шистов газ, се очаква цената му да бъде 275 долара за 1000 куб. метра. В САЩ себестойността е между 140 и 250 долара за 1000 куб. м. "Едва ли е нужно да се убеждаваме каква е разликата между 275 долара и 470 долара, което е средно претеглената цена на вноса на природен газ в България през четвъртото тримесечие на тази година", коментира министърът. Той посочи и че концесионните възнаграждения могат да бъдат "стотици милиони" годишно в зависимост от обема. Освен това по думите му ще има и "хиляди открити работни места".

Министърът изтъкна и още нещо позитивно - енергията от газови централи при горепосочените цени на газа би била съпоставима с тази на въглищните централи: "Газ на такава цена би дал изцяло нови условия на промишлеността у нас".

Според министъра еколозите, които протестират срещу добива на шистов газ у нас, си служат с "лъжи и манипулации, използвайки страховете на хората".

Припомняме ви, екологични сдружения и организации считат, че начинът, по които се добива шистов газ, е неприродосъобразен. Според тях с него се изразходват големи количества чиста вода, а химикалите, които се използват, остават в шистите. Това според тях може да се превърне в "бомба със закъснител" в случай на земетресение. Повече за технологията, наречена fracking, може да прочетете тук. Има и други притеснения - според Гражданската коалиция срещу добива на шистов газ в село Рогозино (общ. Генерал Тошево) тайно се подготвя добив на шистов, вместо на конвенционален газ. Според тях това си личи и в документацията на дружеството - концесионер (чешката фирма "Русгеоком Бг" АД), където е посочена дълбочина от 5 400 м - прекалено голяма за добив на конвенционален газ, но използвана за добив на шистов газ.

По повод притесненията за природата министър Трайков коментира днес: "Екологичният риск трябва да бъде минимален, поправим и управляем". Той подчерта, че страната ни е сред тези с най-строго екологично законодателство и няма причина да смятаме, че цялостният процес, който е свързан с проучванията и добива на шистов газ може да допуска компромиси от страна на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

"Технологиите на добив също напредват", каза той, отбелязвайки, че технологията за хидронадробяване се използва и при добива на конвенционален газ през последните 60 години, без това да е довело до опасност за околната среда или подпочвените води. Министърът дори коментира, че има други технологии, които не са предизвикали толкова бурни реакции, а са по-вредни, като въгледобива, например.

Трайков даде за пример страни в Европа като Франция, където е бил въведен мораториум за добив на шистов газ, докато не се проучат екологичните въздействия от това. Полша вече получава първите количества шистов газ - там 75% от населението е в подкрепа на този добив. Румъния в момента прави интензивни проучвания в няколко области.

"България е инициатор за създаването на единно европейско законодателство в областта на проучването, разработката и добива на шистов газ", разкри министърът.

Както е известно, компанията, която вече е заявила желание за добив на шистов газ у нас, е Chevron ("Шеврон"). Американският енергиен гигант се интересува от проучването и добива на шистов газ край гр. Нови пазар (Шуменска област) и Девенци (общ. Червен бряг, Ловешка област). Chevron вече е платила 30 млн. долара за проучванията в страната. На въпрос на журналисти относно това кога правителството ще подпише договор с Chevron, министър Трайков заяви, че процедурата се бави, тъй като все още се уточняват всички клаузи. Когато документът бъде подписан, компанията ще представи своята работна програма в МОСВ, където ще бъдат извършени всички оценки.

"Договорът е много голям - има и финансови клаузи, и юридически, затова процесът е доста сложен. Всички преговори са такива. Не само с руснаците се преговаря трудно, но и с американците е така", заключи министърът.

Какво каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова по темата, може да прочетете тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...