Съдът спря връщането на Общинска банка на Столична община

16.11.2011 | 18:31
по статията работи:
Мярката е в сила, докато не бъдат решени няколко висящи дела
Съдът спря връщането на Общинска банка на Столична община

Софийският градски съд (СГС) спря временно връщането на Общинска банка на Столична община. Решението на магистратите е от 15 ноември, предаде БГНЕС.

Мярката е в сила, докато не бъдат решени висящите дела в съда. Две компании на Христо Ковачки - "Интеркомерс груп плюс" и "Търговска асоциация", са подали молба промените в Устава на банката и Надзорния съвет да не вписват в Търговския регистър. Мотивът е именно споровете за законността на общото събрание на банката от петък.

Отделно от тях във Върховния административен съд (ВАС) друго дружество на Ковачки - "ОЗК Застраховане", е подало жалба срещу заповедта на БНБ, с което е лишено за шест месеца от право на глас в Общото събрание на акционерите на "Общинска банка" АД". Тричленен състава на ВАС обаче решава, че искането е недопустимо и без разглеждане.

Припомняме ви, че на 11 ноември тази година Столичната община си върна контрола върху Общинска банка. Това стана възможно, след като БНБ лиши от право на глас в общото събрание на банката 5 фирми - акционери, приближени до бизнесмена Христо Ковачки. Така общото събрание на банката промени устава на трезора и решенията вече могат да се вземат с нормално мнозинство, т. е. само с гласовете на общината. Сменени бяха и двама от членовете на Надзорния съвет на банката.

Столичната община е мажоритарен собственик на общинска банка с близо 70% дял. Малко над 25% от акциите се държат от приближени на бизнесмена Христо Ковачки фирми. Въпреки че е миноритарен акционер, бизнесменът на практика контролираше банката и блокираше решенията на общината, тъй като според досегашния й устав решенията се вземаха с 3/4 от гласовете на акционерите. След като БНБ определи, че това противоречи на търговския закон и лиши тези фирми от право на глас, уставът беше променен.

Общината загуби контрола върху банката преди повече от 6 години по времето на кмета Стефан Софиянски. Последваха и редица скандали. Тогава 4 общински фирми зад гърба на общинския съвет прехвърлиха дяловете си на частни фирми. Заради съмненията, че прехвърлянето е незаконно, се стигна и до ареста на тогавашния шеф на Общинска банка Любомир Павлов. Той беше освободен от поста, но в крайна сметка делото срещу него беше прекратено, преди да стигне до съда. Миноритарният дял в банката впоследствие е продаден на фирми, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, който пък беше осъден за укриване на данъци в особено големи размери.

В становището на БНБ се посочваше, че миноритарните акционери са влияели и отпускали кредити основно на свързани с тях фирми. Така Общинска банка е поела прекомерен риск и това повече не трябва да се допуска. До седмица се очаква и смяна на управителния съвет на банката.

"Общинска банка може да се използва за осъществяване на различни политики на Столична община по които софиянци могат да бъдат финансирани". Това каза в интервю за Агенция „Фокус" зам.-председателят на Столичния общински съвет от ГЕРБ Николай Стойнев, преди да стане ясно решението на съда.

Според него банката може да подпомага направления, свързани с енергийната ефективност и санирането на сградите в София, за преференциално кредитиране или пък по програми за малкия и средния бизнес. "Това са проекти, по които банката може да работи, а не в интерес на миноритарния акционер, както много често се получава напоследък", коментира Стойнев. Предстои тези възможности да се обсъдят.

Преди това обаче ще трябва да се извърши проверка на състоянието на банката. "На първо време ние взехме решение да извършим извънредна проверка за последните две години, така че да придобием реална представа. Факт е, че годишните финансови отчети, които разглеждаме, показват добро състояние на банката, но все пак нека да имаме един по-детайлен поглед върху случващото се в нея", обясни Стойнев.

Той заяви, че ще има промени в ръководството на банката. Вече са сменени двама от общо тримата членове на Надзорния съвет. На мястото на Димитър Колев и Никифор Вангелов са избрани Стефан Ненов и Петя Димитрова. Третият член на съвета е Спас Димитров. „За нас е важно банката да бъде в добро финансово състояние и да работи нормално", подчерта Николай Стойнев.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...