Днес се проведе протестът на зърнопроизводителите в София. Шествието, в което участваха около 1000 души, тръгна от площада пред храма "Александър Невски", премина по бул. "Цар Освободител" и достигна до сградата на Министерския съвет. Преди това недоволните земеделци внесоха декларация с исканията си в Народното събрание.
Снимка: Econ.bg
Хронология на протеста:
"Този протест не е политически, той е за чест, морал и достойнство и когато на висшите чиновници в държавата им липсват тези неща, единственото нещо, което трябва да направят, е да си подадат оставките". Това заяви по време на протеста Георги Милев, член на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Около 13.50 ч. представители на протестиращите земеделци внесоха в Народното събрание декларация с исканията си. Впоследствие протестното шествие стигна почти до Министерския съвет. Начело на шествието имаше плакат, на който пишеше: "Протест на браншовите организации от сектор "Земеделие", и снимка на два бивола и Симеон Дянков, който оре.
"Борисов, Дянков и Найденов – не се дръжте като деца", призоваха протестиращите и напомниха, че много политици ще си заминат, но земеделието и хлябът ще останат, информира iNews.bg.
Бившият председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите Красимир Аврамов изрази задоволство от това, че вижда хората от бранша обединени. Той беше категоричен: "Българският земеделец е умен, достоен човек, работлив и никой няма право да се подиграва с него".
Протестното шествие на земеделците стигна до Министерския съвет около 14 ч. Там протестиращите направиха обръщение към премиера Бойко Борисов: "Господин, Борисов, неведнъж сте казвали - когато има проблем, елате и кажете: "Господин Борисов, имаме проблем". Сега излезте и кажете - излъгали ли са ни или не са излъгали".
Асоциацията на земеделски производители напълно подкрепя протеста, каза председателят на Управителния съвет на асоциацията Христо Цветанов. Недоволството беше подкрепено също и от Асоциацията на животновъдите, както и от Съюза на кооперациите, чиито представители са на днешния протест. Присъстващите призоваваха земеделците да не се предават.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизодителите Ангел Вукодинов и зам.-председателят Радослав Христов закриха националния митинг-протест около 15.10 ч.
По време на протеста ръководителят на регионалната структура на асоциацията на зърнопроизводителите във Велико Търново Димитър Димитров подари от трибуната на протеста чифт жълти галоши на министъра на земеделието Мирослав Найденов и същите, но розови, за финансовия му колега Симеон Дянков. „Аз не се обиждам, че съм цървул", каза фермерът и се обърна към финансовия министър: „Тези розовите (галоши) за господин Дянков. Това е моето „Бентли", господин Дянков, обувай ги и откъдето си дошъл, там заминавай", каза фермерът.
Впоследствие Найденов сподели, че е обувал и цървули, и галоши, и гумени ботуши и нито се обижда, нито се срамува от това. Той допълни, че все още пази своите първи ботуши и не би се поколебал да ги обуе. В същото време имало зърнопроизводители, "които не са обували такива и не са ходили на нивата, те си стоят някъде на топло и наблюдават от там какво се случва тук (на протеста - бел.ред.).
Найденов: Фаворитизирах зърнопроизводителите и сгреших
В 15:00 часа започнаха преговори на протестиращите с министъра на земеделието и храните Мирослав найденов. На тях се явиха представителите на всички подписали стачното споразумение, с изключение на Националната асоциация на зърнопроизводителите, които са в основата на протеста.
Преди срещата пред журналисти председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов се оплака, че протестиращите земеделци нямат покана за среща с министър Найденов.
"Няма безгрешни хора и аз отчитам като своя грешка, която съм посял и на която бера плодовете сега, фаворизирането на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Диалогът с тях беше най-интензивен и като цяло те имаха претенциите да представляват сектора, а това не е вярно. Секторът не е само зърнопроизводство", коментира пред журналисти след срещата ресорният министър, цитиран от БТА.
В бюджета за земеделие 2012 г. на 100% са гарантирани плащанията във всички сектори и има определена редукция по схемата за единица площ в частта й национални доплащания. Те ще бъдат редуцирани от 8.00 на 3.00 лв и така парите за декар ще бъдат общо 25,50 вместо очакваните 28,50 лева.
По време на брифинга Найденов получи одобрената от Европейската комисия нотификация за безакцизното гориво. Документът ще осигури 70 млн. лева за безакцизно гориво на всички земеделски производители в отделните сектори. До дни тя ще бъде обнародвана в официалния вестник на Европейската комисия.
Тракторите влязоха в София в понеделник вечер
В понеделник вечерта тракторите влязоха в столицата. Походът на селскостопанските машини започна минути след 21:00 часа. Тогава около 200 трактора тръгнаха от сборния си пункт край село Яна към София.
Снимка: Econ.bg
Около 22.00 часа всички те бяха спрени на входа на София откъм Ботевградско шосе, за да бъдат проверени документите на машините и водачите. Някои от тях бяха подложени на проверка за алкохол с дрегер.
Малко след 22.30 часа първите машини потеглиха по предварително указания маршрут - те преминаваха по Ботевградско шосе, моста Чавдар, булевард "Дондуков", за да стигнат до храм-паметника "Свети Александър Невски". Общо 170 земеделски машини до 4 тона имат разрешение да влязат в столицата за протестните действия. По-тежките машини са на паркинг близо до София.
Кметът на София Йорданка Фандъкова подчерта преди протеста, че софиянци имат своите граждански права и затова е постигнато разбирателство тракторите да влязат в столицата по тъмно, когато няма интензивно движение, информира Dariknews.bg.
От АЗПБ отрекоха да искат оставки на министри
Преди за започне днешният протест, Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) се разграничи от отправените искания за оставки на министри от кабинета, направени от сформирания по-рано Национален комитет за протестни действия на неправителствени организации от сектор "Земеделие".
От АЗПБ се обявяват категорично на опитите да се настрои обществото срещу фермерите. В позицията, разпространена до медиите, се обръща внимание, че: "90% от производителите обработват до 100 дка, голям процент от фермите са с до 5 крави и материалното състояние на тези хора и техните семейства е много под средното за страната. От друга страна за пореден път обръщаме внимание, че субсидиите се полагат поради факта, че земеделието е най-рисковото производство и в известна степен компенсират една малка част от това, което земеделските производители влагат в дейността си".