Президентът Георги Първанов подписа указ, с който връща за ново обсъждане в Народното събрание Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за 2012 година. Това съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Приетият на 8 декември т.г. закон предизвика бурни дебати и остро обществено противопоставяне, се посочва в мотивите на президента.
"Добре разбирам, че бюджетът на ДОО за 2012 г. ще се изпълнява в условията на световна финансова и икономическа криза", отбелязва държавният глава. "Затова многократно съм призовавал за предприемането на широкомащабни антикризисни мерки, които да намалят тежките последици от кризата, и смятам, че социалната цена за преодоляването й следва да се сподели солидарно от всички социални групи", добавя президентът.
Той припомня, че е настоявал правителството да формулира ясно своя антикризисен план, за да потърси необходимата максимално широка подкрепа, без която осъществяването на необходимите реформи - в т.ч. и в осигурителната, и в пенсионната сфера, по думите му е невъзможно или неефективно.
Георги Първанов смята, че този закон не отговаря на обществените очаквания и нагласи и разпоредби, които отнемат и накърняват съществени социални придобивки и права на гражданите.
Президентът намира за нецелесъобразна нормата, въвеждаща промяна на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване, с която се отменя индексирането на пенсиите за 2012 г. и по същество се отменя т.нар. златно швейцарско правило.
Държавният глава оспорва и разпоредбите, с които срокът за изчисляване на размера на обезщетенията при временна неработоспособност, майчинство и безработица се увеличава с по шест месеца. Това според него ще доведе до намаляване на размера на обезщетението на болните, майките и безработните, предаде БТА.
"Подобна уредба е социално нецелесъобразна, особено в условията на криза и висока нарастваща безработица, защото прехвърля отговорността на държавата по контрола върху злоупотребите със средствата на общественото осигуряване върху едни от най-уязвимите социални групи", пише в мотивите.
Президентът посочва, че приетият ЗБДОО за 2012 г. съдържа норми за увеличение на пенсионната възраст, предложени неочаквано и без спазване на принципите на осигуряването и установената законова процедура, които "взривиха социалния мир и бяха категорично оспорени в хода на приемането на закона". Тези норми се възприемат от мнозинството в българското общество като нарушаващи установените принципи за социален диалог, като финансово необосновани и социално нецелесъобразни, пише в мотивите.
"Публично съм отстоявал и своята позиция, че вдигането на възрастта за пенсия е в противоречие с договорените само преди една година параметри на пенсионната реформа", посочва Георги Първанов. Чрез приетата по този начин законова уредба държавата става непредсказуема и непоследователна при определяне на правилата в социалната политика, заявява той. Според него въведените със ЗБДОО за 2012 г. мерки за увеличаване на възрастта за пенсиониране не отчитат адекватно демографските процеси в страната, здравното състояние и продължителността на живота на населението, равнището на доходите и на осигурителните плащания (в т.ч. на пенсиите).
Освен това споделям експертните оценки, че промените в пенсионната възраст не гарантират очаквания финансов резултат и не са съобразени с острите проблеми на пазара на труда, поради което прокризисният ефект ще бъде по-силно изразен, отколкото антикризисния, отбелязва Първанов. Той смята, че законът за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 г. е бил приет и при съществено нарушение на установената процедура, което според него създава основание и предпоставки за оспорването му и като противоконституционен.
Президентът обобщава, че ЗБДОО за 2012 г. според него съдържа съществени и непреодолими законодателни недостатъци, засягащи основни и неотменими права на гражданите, и е приет при съществени процедурни нарушения, поради което го връща за ново обсъждане в Народното събрание.