Борисов: Думата "пазари" стряска съня на лидерите по света

14.12.2011 | 13:50
по статията работи: Ралица Стоянова
Премиерът поиска да се създаде европейска кредитна агенция. Европейската директива за капиталовите пазари MiFID увеличила административната тежест у нас, сочи доклад
Борисов: Думата "пазари" стряска съня на лидерите по света

Думата "пазари" стряска съня на лидерите по света. Реакцията на пазарите определя финансовата политика навсякъде в момента". Това заяви премиерът Бойко Борисов при откриването на международна конференция „Перспективи за развитие на небанковия финансов сектор".

България е „за" да си направим европейска рейтингова агенция. Ако е обективна обаче, тя ще дава същите резултати като световните", смята премиерът, тъй като според него тя не би трябвало да пожали нито една държава, която не спазва финансовата дисциплина.

Българският капиталов пазар е тесен и затворен и не развива възможностите, които предлага единният европейски пазар. Небанковата свера засега не играе роля на алтернатива на банковата". Това заяви от своя страна председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев.

От 2007 г. в ЕС действа директива за пазарите и финансовите инструменти - MiFID. Тя включва единна рамка в областта на ценните книжа. България се присъединява към директивата в края на 2007 г., непосредствено след присъединяването си към Съюза. В края на 2011 г. експерти от Световната банка са изготвили доклад относно действието на MiFID у нас. Основният извод е, че страната ни няма сериозни постижения по отношение на целите на директивата. Голяма част от външния капитал не стига до вътрешния пазар. Чуждите играчи не взимат участие в пазара на ценни книжа. Капитализацията на местния пазар е доста скромна. Тези изводи обобщи специалистът от Световната банка Стийн Бисков, който е ръководител на екипа, изготвил доклада.

Макар MiFID да не е оказала съществено влияние върху капиталовия пазар у нас, тя е породила значителна регулаторна тежест в сектора - допълнителни изисквания за отчетност и одобрения, повишаване на административните задължения, сочи докладът. Инвестиционните дружества отчитат спад в приходите и печалбите от въвеждането на директивата насам.

Като цяло пазарите от Централна и Източна Европа са малки и самостоятелни. Изключение правят Полша и Турция, които имат развити капиталови пазари. В останалите страни пазарите са създадени, за да улеснят приватизацията, доразвили са тази си роля, но не са стигнали твърде далеч, обясни Бисков.

В Централна и Източна Европа няма единен капиталов пазар, беше заключението на участниците в конференцията. Едно от основните предизвикателства в тази връзка е да се създаде регионален капиталов пазар, който да предостави по-добри възможности за инвестиции.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...