Македония също може да се включи в проекта "Белене"

10.11.2010 | 14:03
по статията работи:
Сърбия ще иска 800 хил. мегавата ток годишно, ако участва с 5% в проекта, твърди вестник "Блиц"
Македония също може да се включи в проекта "Белене"

Предстои Македония да реши дали проявява интерес за участие в проекта за АЕЦ "Белене". Това съобщи пред журналисти в МС министърът на икономиката, енергетиката и и туризма Трайчо Трайков. Той припомни, че Хърватска не проявява интерес към проекта, а Сърбия проявява.

Трайков е разговарял по темата онзи ден във Виена с вицепремиера на Македония Владимир Пешевски, а вчера е изпратил и писмо с официално запитване. Стъпките са следните - Първо казва: "Да, интересува ни", след това говорим по конкретни цифри, посочи Трайков, цитиран от БТА.

В днешното си издание вестник "Блиц" съобщава, че Сърбия може да получи 800 000 мегавата електроенергия годишно, ако участва с 5% в българската АЕЦ „Белене". Изданието отбелязва, че България засега предлага 1-2%, което означава и по-малко електроенергия.

Предложението от България пристигна преди три дни, а отговорът трябва да бъде даден до събота, посочва вестникът, като изтъква, че 800 000 мегавата са около 2,2% от сръбското производство на електроенергия и 2,4% от потреблението без Косово.

Участието от 2% според експерти е незначително, тъй като това могат да го произведат и сръбските електроцентрали с малко повече работа. Затова е важно страната да участва с по-голям процент в АЕЦ "Белене", посочва вестникът. От министерството на енергетиката не са искали да коментират какви ще бъдат следващите крачки на Сърбия по отношение на предложението, но също така и в президентството.

Според "Блиц" изненадващо било това, че предложението не е стигнало до правителството, а до президента Борис Тадич. Според информациите основните действия за отговор на предложението на България се водят от президента. Тадич обаче вчера не пожелал да отговори на въпроси свързани с предложението. Една от причините според сръбския всекидневник било неясното предложение, информира Агенция "Фокус".

Нашата страна по принцип е заинтересована за проекта, но официалния отговор ще зависи от много детайли, като увеличаване на процентовия дял и уточняване на стойността на проекта, както и количеството електроенергия, която ще бъде за Сърбия. Да не говорим, че сътрудничеството с България е важно и за обучението на кадрите в тази област. Българските ръководители в повечето случаи променят предложението. Добре е, че в тази ситуация повече ние сме им необходими на тях, отколкото те на нас. Сърбия има резервни варианти, а България трябва да направи от "Белене" регионален проект, изтъкнал неназван източник от правителството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...