SOFIX светна в червено след 16 поредни седмици на възход

15.03.2014 | 10:30
по статията работи: Борис Гергов
Излизането на Компенсаторните записи начело по оборот с реализирани сделки за 1 162 683 лева предизвиква най-голямо любопитство
SOFIX светна в червено след 16 поредни седмици на възход

За първи път след 16 поредни седмици на възход индексът на сините чипове SOFIX отчете спад през отминалата седмица. В периода от 10 до 14 май на Българската фондова борса (БФБ) доминираха сделки с губещи емисии при съотношение 70 към 30.

Подобно развитие се очакваше и не е изненада, особено след появилите се прогнози, че ако кризата в Украйна се задълбочи и Европейският съюз наложи санкции на Русия последиците за българската икономика ще са сериозни. И най-вече, ако "Газпром" спре подаването на руски. Въпреки липсата на ясно изразена корелация между световните пазари и родната борса, негативните настроения на европейските борси също оказаха своето влияние върху родния пазар.

Все още е рано да се говори за трайна тенденция на спад на БФБ, а по-скоро за отрезвяване след седмиците на еуфория. Не бива да се забравя и за навлезлия свеж финансов ресурс на пазара напоследък, от което спечели ликвидността на българската борса, която се повиши значително и обхвана повече дружества. Вече не сме свидетели на много резки скокове в цените, което беше типично в последните години на криза. От това пък може да се направи извода, че все повече емисии се доближават до реалните си пазарни стойности.

Една от основните причини за потъването на SOFIX е, че в последния ден от отминалата седмица (14 март) и 15-те включени в индекса емисии бяха в червената зона, като най-голям бе спадът при Индустриален Холдинг България (-9.32%), ТБ Централна кооперативна банка (-5.73%), Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (-5.66%), Еврохолд България (-5.00%). Благодарение на добрите сделки през първите три дни от седмицата, когато Индустриален Холдинг България бе на печалба, дружеството завършва седмицата само с 0.22% пасив.

Като цяло седмичната равносметка не е много добра. Акциите само на 3 дружества от SOFIX се повишиха: Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (+8.33%), ТБ Първа инвестиционна бонка (+4.80%) и Адванс Терафонд АДСИЦ (+1.24%).

Излизането на Компенсаторните записи начело по оборот с реализирани сделки за 1 162 683 лева предизвиква най-голямо любопитство. Непаричният инструмент, с който се обезщетяват собственици на одържавени имоти, поскъпна от началото на годината с над 50% при липсата на някаква официална информация, че предстои централизиран публичен търг например, на който да се предлагат държавни дялове срещу компенсаторни инструменти. Не е изключено обаче някои пазарни участници да разполагат с подобна конфиденциална информация.

В първите пет емисии по оборот за трета поредна седмица попада ТБ Първа инвестиционна банка с прехвърлени 198 630 акции за 825 110 лева при пазарна капитализация от над 454 млн. лева. От началото на годината цената им се повиши с 69.92% до 4.20 лева за брой, като една от основните причини е придобиването на Юнионбанк. През отминалата седмица приключи и последната операция по сделката – прехвърлянето на облигациите на Юноинобнак върху ПИБ, с което съществуването на придобитата банка е прекратено. По неокончателни данни активите на ТБ Първа инвестиционна банка са близо 8.8 млрд. лева.

Новината, че Трейс груп холд ще започне обратно изкупуване на собствени акции от 17 март 2014 г., накара пазарните участници да окажат натиск върху цената. При изтъргувани 41 103 лота за 265 790 лева, цената на акциите падна с 3.56% до 6.50 лв. за брой. Според официалното обявление на холдинга обект на обратно изкупуване ще бъдат до 100 000 собствени акции, или 0.41% от капитала на компанията, като минималната цена на обратното изкупуване ще е 5 лв., а максималната – 9 лв. От началото на годината Трейс груп холд е поскъпнал с 63.65% при 157.3 млн. лева пазарна капитализация.

Натиск върху цената на акциите имаше и при Енемона, след като стана известно, че Инвестбанк вече притежава 35.019% от капитала на инженеринговото дружество, а делът на създателя му Дичко Прокопиев намалява до 1,7712%. През отминалата седмица са продадени 25 333 акции за 71 582 лева, от което цената им се понижи с 3.95% до 2.77 лева за брой при пазарна капитализация от малко над 33 млн. лева.

Новината за придобиването на компания за агропроизводство и притежаваща имоти и селскостопанска техника от Агрия Груп холдинг предизвика както се казва смесени чувства сред пазарните участници. В деня, когато бе обявено, че холдингът купува 100% от Диасвет, акциите на Агрия Груп поскъпнаха с 1.88%, но до края на седмицата общата загуба възлезе на 1.60 на сто след прехвърлени общо 171 452 лота за 171 452 лева и достигната цена от 8.02 лева за брой. Сделката предстои да бъде финализирана до края март 2014 година. Според консолидирания отчет за последното тримесечие на 2013 година, базираният във Варна холдинг е основен акционер в още 4 дружества за агробизнес.

Акциите на Агрия Груп холдинг не са от най-активно търгуваните, но от началото на годината цената им е нараснал с 62.05% до 54.5 млн. лева пазарна капитализация.

Поредно доказателство, че добрата корпоративна новина носи ползи на акционерите е Захарни заводи. След съобщението, че дружеството е получило от Фонд "Условия на труд" (ФУТ) 100 хил. лева за реализацията на проект на обща стойност 355 205 лева за подобряване на микроклимата и санитарно-хигиенните условия за работещите там 53  души, цената на акциите се повиши. В края на седмицата след прехвърлянето на общо 303 лота за 864 лева книжата поскъпнаха с 4.78% до 2.85 лева средно за акция при пазарна капитализация от над 23.5 млн. лева.

Вниманието на пазарните участници е привлечено от предстоящото увеличение на капитала на ЦСКА – единственият засега български футболен клуб, който ще бъде листнат на БФБ. Преди това на 21 март стартира публичното предлагане на 3 млн. акции, чиято емисионна цена е 3 лева, а всеки желаещ може да закупи най-малко 10 акции, съобщиха от дружеството. Подписката ще се счита за успешна, ако бъдат записани най-малко 1.4 млн. акции. Акции ще могат да се запишат както във всеки инвестиционен посредник, така и в клоновете на търговските банки в страната.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...