Журналисти под прицел

04.09.2012 | 13:00
по статията работи: Елица Елефтерова
В Румъния погнаха журналисти, работещи за чужди медии заради това, че опетнявали имиджа на страната
Сградата на румънския парламент
Сградата на румънския парламент

Времената са трудни за някои журналисти в Румъния, работещи за международните медии. Те са жертви на жестока кампания, инициирана от правителствени служители и новинарския сайт “Котидианул”. Твърдения за етични и други нарушения са широко изразявани и в други медии, пише в своя коментарна статия списание “Икономист”.

“Дер Шпигел”, “Ел Паис”, “Дойче веле”, “Си Ен Ен”, “Икономист”, “Льо Монд”, “Ю Ес Ей Тудей” и "Франс 24" са част от замесените медии. Техните журналисти са били обвинени, че са "анти-румънски агенти", платени от президента Траян Бъсеску, за да дезинформират международната публика.

Скандалът избухна още по времето на сериозна политическа нестабилност в Румъния, в която Бъсеску бе отстранен от длъжност заради нападения от страна на правителството на Виктор Понта. Президентският лагер заяви, че правителството атакува демокрацията и върховенството на закона. От правителствения лагер посочиха, че са защитавали Понта срещу злоупотребата с власт от страна на президента.

Раул Санчес, кореспондент на испанския ежедневник "Ел Паис", през юли беше обвинен от "Котидианул”, че работи като агент под прикритие за Румънския културен институт и Бъсеску. Тези обвинения се появяват след като той прави интервю с министър-председателя на Румъния, в което Понта заявява за пръв път, че е готов да подаде оставка, ако обвиненията в плагиатство срещу него бъдат доказани. Комитет по етика впоследствие постанови, че той наистина е изплагиатствал докторската си дисертация, но Понта разбира се не подаде оставка.

"Котидианул" обвини Кено Версек - журналист на свободна практика, който работи за германския седмичник “Дер Шпигел” и “Дойче веле”, че лъже и дезинформира аудиторията си за политическата криза в Румъния. В статия за “Дойче Веле” Версек разкритикува правителството заради "нарушаване на законите и решенията на Конституционния съд" в опит за премахване на Бъсеску от поста му.

Сайтът също така обвини Лиляна Чобану - журналист на свободна практика, която работи за “Икономист”, ”Си Ен Ен” и “Франс 24”, че е "агент под прикритие", платен от Бъсеску, за да пише статии срещу правителството. Чобану отрича обвиненията и поиска "Котидианул" да покаже доказателства за тях. До този момент такива обаче няма.

От своя страна Понта по време на последните политически сътресения заяви в телевизионно интервю, че статията в "Льо Монд" е писана от "човек, на когото му е било платено да го направи или просто няма никаква представа за това, което се случва в Румъния". След няколко дни Понта заяви, че не е имал намерение да обижда който и да е журналист, дори и тези от френския вестник "Льо Монд" и увери медиите в своето приятелство и подкрепа.

Но по време на пресконференция, малко след като Конституционният съд обяви за невалиден референдума за импийчмънт срещу Бъсеску, Понта отново нападна журналист, този път Михаела Родина от АФП.

Той я обвини, в "дезинформиране", липса на професионализъм и че имала "странно и отблъскващо отношение". По време на пресконференцията Родина е задала на Понта въпроси относно спора с Конституционния съд, който бе ангажиран заради неуспешния референдум, който целеше да дискредитира Бъсеску.

"Репортери без граници" осъди действията на Понта като ги нарече "климат на сплашване". Асоциацията на чуждестранната преса в Румъния също призова румънските власти да осигурят "цивилизовано и отговорно отношение към журналистите, които работят за международни медии".

Крин Антонеску, лидер на Националната Либерална партия и съюзник на Понта, който временно изпълнява длъжността президент, след като Бъсеску бе отстранен, заяви, че иска външното разузнаване да "разбере механизъма, чрез който имиджът на страната е бил разрушен за две седмици като част от организирано, координирано и финансирано действие".

Независимо от това дали правителството наистина смята, че се бори срещу световната медийна конспирация, вербалната атака срещу журналистите не е постигнала насърчаване на желания образ на умереност и стриктно спазване на политическите тънкости в Румъния.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....