Министерският съвет обсъжда на първото си заседание да оттегли Закона за бюджета за 2025, законопроектите за бюджет на НЗОК и ДОО, както и пакет данъчни закони.
"Ако се вземе политическо решение да остане бюджетът в този си размер, ако се увеличи размерът на харчовете, тогава приблизително, за да има балансирано състояние, с около 3% от БВП трябва да нараснат данъците. ДДС на 22% да се вдигне, на 15% ДОО и данък върху печалбите", коментира членът на Фискалния съвет и бивш зам.-финансов министър Любомир Дацов пред Bulgaria ON AIR.
Той не препоръчва, но посочва като разумен вариант взимане на традиционно решение чрез нормално вдигане на данъците, което би било най-малко лошият вариант.
"Еднократните приходи трябва да са вързани с еднократни разходи, а не дългосрочни. За да има баланс и да се върне бюджетът в нормална ситуация, би трябвало в рамките на 3 последователни години да намалява дефицитът. Ще съм учуден, ако се вземе политическо решение, това означава замразяване на доходите", поясни Дацов.
Проблем с икономиката има не само България, но и цяла Европа, посочи финансистът.
Той посочи 1 януари 2026 г. като реалистична дата за влизане на България в Еврозоната.
"Реалност е, но изисква действия от страна на правителството. Безсмислено е, ако не решат проблема с дефицитите за следващите години, да се подава искане за конвергентен доклад. Той ще бъде отрицателен. Проблемът със стабилността на бюджета е съществен, България трябва да предаде тази програма за 4 години напред - тя гарантира бюджетните правила и поведение за следващите 4 години", каза Любомир Дацов.
Очакванията му са през следващия месец да има съгласие по Бюджет 2025, който служи за основа за стратегическия план, който ще бъде пратен до Европейската комисия.