Ползите за здравето от по-добра политика на ЕС срещу промените в климата

02.10.2008 | 17:11
по статията работи: Лили Бончева
Доклад, изготвен по поръчка на HEAL, CAN-E и WWF
Ползите за здравето от по-добра политика на ЕС срещу промените в климата

Ползите за здравето от по-добра политика на ЕС срещу промените в климата


Доклад, изготвен по поръчка на HEAL, CAN-E и WWF


Европа ще спестява всяка година до 25 милиарда евро, ако Европейският съюз веднага започне да прилага по-строга политика срещу промените в климата, показва ново изследване на здравни и природозащитни неправителствени организации.

Докладът, поръчан от Алианс за здраве и околна среда (HEAL), Европейска мрежа за действия по промените в климата (CAN-E) и WWF, анализира как ще се отрази на здравеопазването намаляването на замърсяването с парникови газове, ако Европейският съюз тръгне без забавяне към целта си през 2020 г. да намали собствените си емисии с 30 вместо с 20%.

Докладът посочва, че ако парниковите газове се намалят с 30%, каквито са препоръките на Междуправителствения панел по промените в климата (IPCC), това ще спести разходи за здравеопазване в размер между 6,5 и 25 милиарда евро годишно.

Изчисленията са базирани на икономическите разчети за загуба на живот и трудоспособност, загубени работни дни и болнични разходи. Ако се приеме по-високото намаление на емисиите с 30%, това ще доведе до 8000 по-малко приема в болница и 2 милиона по-малко загубени работни дни в сравнение с данните при намаление на емисиите с 20%. Ще бъдат спестени здравни разходи за 76 милиарда евро, вместо за 51 милиарда евро.

"Данните показват, че намаляването на парниковите газове има пряка връзка с подобряването на здравето на хората. Европейският съюз трябва веднага да се насочи към намаляване на емисиите с 30% към 2020 г. Европейският съюз трябва да поеме лидерска роля в този много важен процес", заяви Генон Йенсен, изпълнителен директор на HEAL.

Изчисления на Европейската комисия показват, че всяка година 369 хил. души умират преждевременно от замърсяване на въздуха. Разходите за здравеопазване в тази насока достигат между 3 и 9% от брутния вътрешен продукт на Европейския съюз.

"Досега дискусиите за промените в климата бяха насочени само за разходите на промишлеността и икономиката, но никой не обръщаше внимание на цената на замърсяването, плащано от обществото", заяви Делия Вияграса, главен съветник на WWF. "Мерките за по-чиста енергия и за намаляване на потреблението на изкопаеми горива помагат не само срещу промените в климата, но и намаляват замърсяването на въздуха и подобряват качеството на живот на европейските граждани."

В Европейския съюз в момента тече дебат за мерките, които да се приемат, за да не се увеличава средната температура с над 2 градуса в сравнение с прединдустриалните времена. Неправителствените организации призовават Европейския парламент да гласува емисиите парникови газове да бъдат намалени с 30% до 2020 г.

„Докладът ясно показва това, което учени, икономисти, университетски преподаватели и неправителствени организации повтарят от много време: че от действията срещу промените в климата печелят всички - и европейските граждани, и индустрията”, посочи Томас Уинс, експерт в CAN-E.

Пълния текст на доклада (на английски език, в PDF-формат) може да прочетете тук.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.10   927 г. – С тържествена сватбена церемония в Константинопол е сключен бракът между византийската принцеса Мария Лакапина и българския цар Петър I. 927 г. –...