България ще стимулира инвестициите във високотехнологични производства

14.06.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Министър Николов подчерта, че инфраструктурната свързаност, енергийният сектор, дигитализацията и ИТ секторът са ключови за развитието на цяла Европа
България ще стимулира инвестициите във високотехнологични производства
Снимка: под лиценза на creative commons

Сред водещите приоритети за страната ни са запазването на икономическата и финансовата стабилност в страната и продължаване на дейностите по присъединяване на България към Шенген, еврозоната и ОИСР. Това отбеляза министърът на икономиката и индустрията Петко Николов на Осмата годишна среща на Българския форум на бизнес лидерите с посланици.

Той посочи, че ковид пандемията и военните конфликти са показали на Европа, че икономическата сигурност не е даденост, че трябва да бъдем обединени, за да можем да гарантираме устойчивото икономическо развитие на държавите.

Министър Николов подчерта, че инфраструктурната свързаност, енергийният сектор, дигитализацията и ИТ секторът са ключови за развитието на цяла Европа. А инвестициите в инфраструктурата, в зелената свързаност и в индустриалните зони са ключови за региона.

Той бе категоричен, че развитието на икономиката ни е тясно обвързано с основните хоризонтални приоритети на Европейския съюз за ускорена цифровизация и интегриране на моделите на кръговата икономика.

„Политиката ни е насочена към стимулиране на инвестициите във високотехнологични производства, пазарното внедряване на иновациите и въвеждане на нови технологии, както в производствените процеси, така и в създаването на нови продукти и услуги, за изграждане на конкурентоспособна, ресурсно-ефективна нисковъглеродна индустрия“, изтъкна икономическият министър. Задено с това се работи за създаване на благоприятна институционална среда за работа на бизнеса, включително чрез изграждане на екосистема от индустриални паркове в цялата страна.

Това ще става чрез изграждане на подготвени индустриални терени и съдаване на условия за развитие на научноизследователска и развойна дейност.

Министър Николов бе категоричен, че каквито и цели да си поставяме, няма как да ги постигнем без да развиваме и човешкия потенциал.

„Развитието на кадрите е дългосрочно решение и основните предизвикателства пред бизнеса са свързани именно с това“, отбеляза той.

Внимание се отделя както за равномерно развитие на всички региони на страната, така и на секторното измерение за привличане на инвестиции в дейности с висока добавена стойност. По думите му, Европа разполага с всички предпоставки да стане един от лидерите във високотехнологичните сектори, а България и секторите мехатроника, електроника и микроелектроника могат да имат важна роля в този процес.

А компаниите, независимо дали са български или чуждестранни, могат да разчитат на институционална подкрепа от страна на Министерството на икономиката и индустрията, посочи министър Николов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.06   1913 г. – По време на Междусъюзническата война българската 2-ра армия губи боевете при Кукуш и Лахна. Кукуш е превзет и изгорен от гръцката армия. 1918 г. –...