Как контролираме отпадъците си?

25.04.2012 | 17:47
по статията работи: Теодора Пенева
Управлението на генерираната смет трябва да става на всички институционални нива, смятат експерти
Как контролираме отпадъците си?

България стана част от нов европейски проект за контрол на отпадъците на местно, регионално, национално и континентално ниво. Това информираха организаторите на тематичния форум по повод проекта.

На 23 и 24 април 2012 г. се проведе двудневна конференция на тема "Взаимодействие в насока на устойчива система за управление на отпадъците". Тя се състоя в рамките на тематичния проект WasteKIT, финансиран по Седма рамкова програма на Европейския съюз (ЕС).

Организатор на форума беше Столична община. Участие взеха проектните партньори на проекта – експерти в сферата на управлението на отпадъци, представители на България, Холандия, Великобритания, Италия и България. Проведоха се кръгли маси, обхващащи основните аспекти на проблема – от гледна точка на култура, планиране, политики, и финансиране.

Според експертите, за да бъде ефективен планираният контрол на отпадъците, действията по него трябва да бъдат целенасочени и най-вече – интегрирани. Те трябва да се осъществяват на всички институционални нива в страната и съвместно с ресорните администрации на всички европейски държави.

"Към момента са необходими допълнителни координирани действия в България, споделяне на проблеми, споделяне на идеи.", заяви Ситсе Агема от Холандия – стратегически съветник в кметството на Амстердам и експерт в сферата на управление на отпадъците.

Амбицията на организаторите на конференцията е обмяната на идеи за реализирането на програмата, което да доведе до „обща следваща стъпка“. Така на фокус излязоха не само добрите практики за управление на смет, но и интеграционните проблеми на стратегията на ниво законодателство, технологии и обществени нагласи.

Всяка година генерираните отпадъци увеличават своя обем и негативното си влияние, коментираха експертите. Целта на WasteKIT е минимизиране на количествата необработен депониран отпадък. Предвидено въвеждането на системи за контрол на сметта и създаването на европейска мрежа на действащите по това клъстери.

От българска страна партньори са Столична община, консултантската фирма в областта на околната среда "Денкщат България" ООД и Балканският научно-образователен център за екология и околна среда към Химико-технологичния университет в София. Страната ни ще има водеща роля при разработването и изпълнението на комуникационния план по проекта.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...