България стана част от нов европейски проект за контрол на отпадъците на местно, регионално, национално и континентално ниво. Това информираха организаторите на тематичния форум по повод проекта.
На 23 и 24 април 2012 г. се проведе двудневна конференция на тема "Взаимодействие в насока на устойчива система за управление на отпадъците". Тя се състоя в рамките на тематичния проект WasteKIT, финансиран по Седма рамкова програма на Европейския съюз (ЕС).
Организатор на форума беше Столична община. Участие взеха проектните партньори на проекта – експерти в сферата на управлението на отпадъци, представители на България, Холандия, Великобритания, Италия и България. Проведоха се кръгли маси, обхващащи основните аспекти на проблема – от гледна точка на култура, планиране, политики, и финансиране.
Според експертите, за да бъде ефективен планираният контрол на отпадъците, действията по него трябва да бъдат целенасочени и най-вече – интегрирани. Те трябва да се осъществяват на всички институционални нива в страната и съвместно с ресорните администрации на всички европейски държави.
"Към момента са необходими допълнителни координирани действия в България, споделяне на проблеми, споделяне на идеи.", заяви Ситсе Агема от Холандия – стратегически съветник в кметството на Амстердам и експерт в сферата на управление на отпадъците.
Амбицията на организаторите на конференцията е обмяната на идеи за реализирането на програмата, което да доведе до „обща следваща стъпка“. Така на фокус излязоха не само добрите практики за управление на смет, но и интеграционните проблеми на стратегията на ниво законодателство, технологии и обществени нагласи.
Всяка година генерираните отпадъци увеличават своя обем и негативното си влияние, коментираха експертите. Целта на WasteKIT е минимизиране на количествата необработен депониран отпадък. Предвидено въвеждането на системи за контрол на сметта и създаването на европейска мрежа на действащите по това клъстери.
От българска страна партньори са Столична община, консултантската фирма в областта на околната среда "Денкщат България" ООД и Балканският научно-образователен център за екология и околна среда към Химико-технологичния университет в София. Страната ни ще има водеща роля при разработването и изпълнението на комуникационния план по проекта.