Евродепутати договориха нови данъчни правила, които ще засегнат големите компании в страните членки на Общността. Те ще регулират консорциуми с над 750 милиона евро печалби, които работят в няколко страни в съюза.
Представители на държавите от Европейския съюз и евродепутати се споразумяха за нови данъчни правила за особено големи компании, съобщиха от Европарламента.
Международните компании ще бъдат задължени да предоставят данни за това колко данъци и в коя конкретна държава от ЕС плащат, като отчитането ще е по държави.
Новите правила ще засегнат компании с годишни приходи над 750 милиона евро, опериращи в повече от една държава, както и техните клонове и дъщерни дружества.
Подробна информация, включително данни за оборота, печалбите и загубите, трябва да се публикува в Интернет, като се използва единен машинно четим формат.
Правилата, предназначени да насърчават данъчната прозрачност, се очаква да бъдат преразгледани след 4 години и при необходимост да бъдат изменени, се казва в изявлението. За да влязат в сила, правилата трябва да бъдат одобрени от комисиите на Европейския парламент по икономика, финансова политика и правни въпроси, както и от самия Европейски парламент и Съвета на Европейския съюз. Очаква се това да се случи след лятната пауза.
Споразумението бележи края на петгодишен спор за данъчните правила в рамките на ЕС. През 2016 г. Еврокомисията представи предложение за въвеждане на докладване по държави, което беше подкрепено от Европейския парламент година по-късно.
Страните от ЕС обаче, приеха предложението едва през пролетта на 2021 г., след което започна дискусия за подробностите.