ЗАКОН ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

ЗАКОН ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Отразена деноминацията от 05.07.1999 г.
Обн. ДВ. бр. от 18 Ноември 1997г.,
изм. ДВ. бр. от 17 Март 1998г.,
изм. ДВ. бр. от 21 Април 1998г.,
изм. ДВ. бр. от 31 Юли 1998г.,
изм. ДВ. бр. от 17 Ноември 1998г.,
изм. ДВ. бр. от 12 Февруари 1999г.,
изм. ДВ. бр. от 1 Февруари 2000г.,
попр. ДВ. бр. от 4 Февруари 2000г.,
изм. ДВ. бр. от 5 Декември 2000г.,
изм. ДВ. бр. от 16 Март 2001г.,
изм. ДВ. бр. от 19 Март 2002г.,
изм. ДВ. бр. от 30 Април 2002г.,
изм. ДВ. бр. от 10 Май 2002г.,
изм. ДВ. бр. от 23 Декември 2003г.,
изм. ДВ. бр. от 16 Ноември 2004г.,
изм. ДВ. бр. от 21 Март 2006г.,
изм. ДВ. бр. от 20 Юли 2007г.,
изм. ДВ. бр. от 1 Октомври 2010г.,
изм. ДВ. бр. от 11 Август 2015г.

Преходни и Заключителни разпоредби

Чл. 1. Този закон се издава в изпълнение на от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти.
Чл. 2. (1) Собствениците или правоприемниците на собственици на имоти, одържавени по законите и начините, посочени в и от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, но които не могат да бъдат върнати реално, защото са станали публична собственост на държавата или на общините, придобити са добросъвестно от трети лица, или върху тях са извършени, при спазване на действащото законодателство, строежи или други промени, които не позволяват реалното им връщане, имат право:
1. или на съсобственост върху обектите, изградени върху земите им, или върху терените, към които тези земи са присъединени, в идеални части, съответстващи на действителната пазарна цена на техните земи, ако не бяха застроени или присъединени, към действителната пазарна цена на целия обект към деня на влизането на този закон в сила. Когато върху тези земи при одържавяването или отчуждаването им са съществували сгради, постройки и съоръжения, разрушени или преустроени по начин, непозволяващ реалното им връщане, идеалните части, възстановени на собствениците, се увеличават с тяхната стойност;
2. или на част от акциите или дяловете на търговските дружества, в дълготрайните активи на които са били включени тези земи, съответстваща на стойността на идеалните им части, установена по реда на т. 1;
3. или на компенсаторни записи на стойност, равна на стойността на идеалните им части, установена по реда на т. 1.
(2) (Нова - ДВ, бр. 88 от 1998 г., отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Правата по ал. 1 имат и лицата, на които собствеността на земята или на част от нея, както и собствеността на съществуващи върху нея сгради, постройки и съоръжения е възстановена реално, ако те пожелаят да я заменят с акции или с идеални части в собствеността на целия обект, построен върху тяхната земя, или върху терена, към който тя е присъединена. В такъв случай стойността на реално възстановената собственост се определя по действащи пазарни цени към деня на влизането на този закон в сила и се увеличава със стойността на дължимите обезщетения за ползването на реституираните земи, сгради, постройки и съоръжения за времето от 25 февруари 1992 г. до признаване правата на съсобственост и уреждане отношенията между съсобствениците по реда на и , ако такова обезщетение или наем не са били изплатени.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Собствениците имат право да изберат начина на обезщетение с изключение на случаите, когато земите са станали публична собственост на държавата или на общините до 25 февруари 1992 г., придобити са до тази дата от добросъвестни лица, или на такива лица е отстъпено законно право на строеж и строежът е бил започнал при влизането на този закон в сила.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 45 от 1998 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Във всички случаи собствениците имат право да искат отделяне и реално връщане на земята им или на част от нея, когато тя може да се обособи в самостоятелен парцел, съгласно нормативните изисквания. Те могат също така да искат реално възстановяване на собствеността върху самостоятелни обекти (парцели, сгради, апартаменти, магазини и други подобни), придобити от държавата, общините, обществените организации или от техни фирми, предприятия и еднолични търговски дружества по от Търговския закон срещу преотстъпване право на строеж или в замяна на отчуждената им собственост.
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Когато върху одържавената, отчуждената или незаконно отнетата земя са извършени строежи или са направени други промени без законно основание или след 25 февруари 1992 г., собствеността върху земята се възстановява реално, а отношенията между собственика и строителя, респективно извършилия промените, се уреждат съгласно и от Закона за собствеността. Добивите и обезщетенията по от Закона за собствеността се дължат от 25 февруари 1992 г.
(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 88 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато имотът е превърнат след 25 февруари 1992 г. в публична собственост на държавата по закон или с решение на Министерския съвет, или на общината - с решение на съответния общински съвет, той се заплаща на собствениците по действителни пазарни цени към деня на влизане в сила на този закон от държавата чрез Министерството на финансите или от общината, извършила превръщането.
Чл. 3. (1) Лицата или техните правоприемници, от които са одържавени или отчуждени всякакви движими или недвижими имоти (без земите), ценни книжа, ценности и пари по нормативни актове, посочени в от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, или без законово основание по от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, собствеността или правата върху които не могат да бъдат възстановени реално, защото са разрушени, преустроени, употребени, станали негодни, придобити добросъвестно от трети лица, или престанали да съществуват по друг начин, се обезщетяват по техен избор:
1. с увеличаване на идеалните им части в съсобствеността на обектите по , ако подлежащите на обезщетяване имущества са били включени в активите на съответните предприятия при одържавяването им или при настъпило впоследствие преустройство;
2. или с акции или дялове от търговските дружества, в които са били преобразувани предприятията, в чиито активи са били включени подлежащите на обезщетяване имущества;
3. или с компенсаторни записи.
(2) По същия начин се обезщетяват и лицата, които не са получили дължимите им обезщетения за отчуждени имущества по други закони и подзаконови актове, защото тези имущества са попаднали под разпоредбите на (обн., ДВ, бр. 302 от 1947 г.; изм. и доп., бр. 176 от 1949 г.) и на (обн., ДВ, бр. 87 от 1948 г.; попр., бр. 91 от 1948 г.; изм., бр. 191 от 1948 г.), или пък не са изплатени по други причини.
(3) По реда на ал. 2 се обезщетяват българските граждани и техните правоприемници, със стойността на чието недвижимо и движимо имущество (без земеделските земи) е погасен държавен дълг съгласно (ДВ, бр.87 от 1964 г.).
(4) (Изр. второ обявено за противоконституционно с - ДВ, бр. 30 от 1998 г.) Лицата по ал. 1 и 2 имат и всички права по . Те могат също така, заедно или поотделно, да поискат ликвидиране на създалата се съсобственост, в която участват, и да изкупят с предимство дяловете на останалите съсобственици, ако ги изплатят в тригодишен срок от приключване на делбеното производство или от постигане на споразумение за доброволно ликвидиране на съсобствеността.
(5) Лицата или техните правоприемници, чиито имущества са били одържавени по , се обезщетяват за активното салдо по нарочния баланс на национализираното предприятие, съставен по реда на глава II от (обн., ДВ, бр. 39 от 1948 г.; изм., бр. 181 от 1950 г.), намалено със стойността на реално възстановената им собственост или получена съсобственост върху имущество, включено в същия нарочен баланс.
Чл. 4. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Компенсаторните записи по този закон са поименни и безналични. Редът за тяхното издаване, сделките и плащанията с тях се уреждат с отделен закон.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.) С компенсаторните записи по ал. 1 може да се участва в приватизационни сделки за закупуване на акции или дялове от търговски дружества, включени в списъка по от Закона за приватизация и следприватизационен контрол, както и да се ползват в случаите, предвидени в друг нормативен акт.
(2а) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
(2б) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
(3) Стойността на имуществата, срещу които се дават акции, дялове, компенсаторни записи или се определят идеални части в съсобственост, се определя:
1. по действителната пазарна цена към деня на влизането на този закон в сила за:
а) земите по и незастроените места в чертите на регулационните планове на населените места;
б) сградите, апартаментите, складовете, магазините и всякакви други постройки и помещения, които са разрушени или преустроени така, че не съществуват реално, или които съществуват реално, но собствеността върху тях не може да бъде възстановена, защото са придобити от трети добросъвестни лица;
в) скъпоценностите, златото и всякакви други движими вещи, невписани в нарочните баланси или отнети по друг незаконен начин от собствениците им;
2. за всички други имущества по - по стойността, посочена в акта за отчуждаването, в декларацията по (обн., ДВ, бр. 80 от 1947 г.; изм., бр. 146 от 1947 г.), в нарочния баланс или установена с други писмени документи, приведена към днешни лева с използване като деноминатор на средната месечна работна заплата по формулата:
СО = (СИО х ТСЗМ) / СМЗО,
където:
СО е стойността на обезщетението;
СИО - стойността на имуществото при отчуждаването му;
ТСМЗ - средната месечна работна заплата за тримесечието, предхождащо това, през което се дават компенсаторните записи;
СМЗО - средната месечна работна заплата през годината на отчуждаването;
3. (доп. - ДВ, бр. 45 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г.) действителната пазарна цена по букви "а" и "б" на т. 1 се определя по реда на § 3а, като получената стойност се удвоява.
(4) Стойността на имуществото или на активното салдо по баланса не се намалява с предвиденото в съответните закони редуциране на дължимото обезщетение.
(5) Компенсаторните записи се отпечатват върху специална хартия в купюри от сто лева, от хиляда лева и от десет хиляди лева. Правото на лицето да получи записи се закръглява надолу или нагоре до сто лева.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Компенсаторните записи, жилищните компенсаторни записи могат да се използват направо като инвестиционни бонове, без да е необходимо да се заменят с такива. Те се погасяват с първото им участие в приватизационна сделка.
2. за всички други имущества по чл. 3 - по стойността, посочена в акта за отчуждаването, в декларацията по Закона за еднократен данък върху имуществата (обн., ДВ, бр. 80 от 1947 г.; изм., бр. 146 от 1947 г.), в нарочния баланс или установена с други писмени документи, приведена към днешни лева с използване като деноминатор на средната месечна работна заплата по формулата:
СО = (СИОхТСЗМ)/СМЗО,
където:
СО е стойността на обезщетението;
СИО - стойността на имуществото при отчуждаването му;
ТСМЗ - средната месечна работна заплата за тримесечието, предхождащо това, през което се дават компенсаторните записи;
СМЗО - средната месечна работна заплата през годината на отчуждаването;
3. (доп. - ДВ, бр. 45 от 1998 г.) действителната пазарна цена по букви "а" и "б" на т. 1 се определя съгласно приложение № 1 на Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр. 117 от 1997 г.), като получената стойност се удвоява.
(4) Стойността на имуществото или на активното салдо по баланса не се намалява с предвиденото в съответните закони редуциране на дължимото обезщетение.
(5) Компенсаторните записи се отпечатват върху специална хартия в купюри от сто лева, от хиляда лева и от десет хиляди лева. Правото на лицето да получи записи се закръглява надолу или нагоре до сто лева.
Чл. 5. (1) Собствениците или техните правоприемници на отчуждени жилища и на незастроени или застроени парцели в границите на регулационните планове на населените места и във вилните зони, използвани или предназначени за жилищно строителство, собствеността върху които не е и не може да бъде възстановена, получават (ако изберат този начин на обезщетяване) специални жилищни компенсаторни записи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) Жилищните компенсаторни записи имат статута и дават на притежателите им всички права по от този закон.
(3) Жилищни компенсаторни записи получават и лицата, жилищата на които са възстановени на бившите собственици по реда на от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, ако не са получили обезщетение по от същия закон.
Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1998 г.) Исканията за обезщетяване по този закон с посочване на избрания начин за обезщетяване се подават в едногодишен срок от влизането му в сила до:
1. министъра или ръководителя на ведомство, който упражнява правата на държавата в търговски дружества, в активите на които са включени имуществата по този закон;
2. областните управители - във всички останали случаи.
(2) Към областните администрации се създават специални служби по изпълнението на този закон.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Подадените искания се проверяват и се решават от съответния министър, ръководител на ведомство или областен управител в двумесечен срок от постъпването им. Решенията се съобщават на предявилите исканията в седемдневен срок от вземането им по реда на . Неполучаването на решението до 30 юни 2001 г. се счита за мълчалив отказ.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Уважените искания се предават за оценка на претенциите и установяване на квотите в съсобствеността със заповед на издалия решението на вещи лица, получили специално разрешение за извършване на такива експертизи по списък, утвърден от министъра на правосъдието и правната евроинтеграция и от министъра на финансите. Вещите лица изготвят експертизите в едномесечен срок от възлагането на задачата. Собствениците или техните правоприемници могат да заплащат разходите за извършване на експертизи от вещи лица по предходното изречение, като в този случай стойността на обезщетението се увеличава със стойността на съответно извършените разходи за оценката.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Направените оценки и установените квоти се утвърждават от съответния министър, ръководител на ведомство или областен управител в едномесечен срок от подаването на оценката от вещите лица и се съобщават на предявилите исканията в 7-дневен срок от утвърждаването им по реда на . Неполучаването на решението в седемдневен срок се счита за мълчалив отказ.
(6) (Частично обявена за противоконституционна в частта, която предвижда обжалване пред съответния окръжен съд на решенията, включително мълчаливите откази на министрите с - ДВ, бр. 30 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 45 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 135 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2000 г.) Оценките и установените квоти по ал. 5, както и отказите на областните управители и ръководителите на ведомства да удовлетворят искането за обезщетение или начина за обезщетяване подлежат на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването им по реда на пред съответния окръжен съд, а тези на министрите - в същия срок пред Върховния административен съд. Мълчаливите откази могат да се обжалват до 31 март 2000 г. При уважаване отхвърленото искане съдът назначава експертиза от лицата по и решава окончателно претенцията.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 1998 г., отм. - ДВ, бр. 9 от 2000 г.)
(8) (Нова - ДВ, бр. 88 от 1998 г., отм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.)
(9) (Нова - ДВ, бр. 88 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Органът по ал. 1 е длъжен да води регистър за изпратените до органите по удостоверителни документи и за получените и връчени на притежателите на компенсаторни инструменти удостоверителни документи.
(10) (Предишна ал. 8 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Производствата по жалбите по ал. 6 се освобождават от държавни такси. По тях се призовава задължително юридическото лице, в активите на което са включени подлежащите на обезщетяване имущества.
(11) (Предишна ал. 9 - ДВ, бр. 88 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 9 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г.) Данъкът върху недвижимите имоти, които се използват от държавата, общините, обществените организации или от търговски дружества, в които те участват, включително приватизираните, се дължи и се заплаща от ползвателите, които го прихващат от дължимия наем на собствениците. Обезщетенията по този закон, в това число имуществата, дяловете, акциите, компенсаторните или жилищните компенсаторни записи, както и полученото от сделките с тях не е доход и не подлежи на облагане. Не е доход и не подлежи на облагане и полученото при продажба и замяна на земеделски земи по . Гражданите на държави, с които Република България има влезли в сила спогодби за избягване на двойното данъчно облагане на дохода и имуществото, могат свободно да репатрират полученото по този закон имущество и сделките с него.
(12) (Нова - ДВ, бр. 45 от 1998 г., предишна ал. 10 - ДВ, бр. 88 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 9 от 2000 г., отм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.)
Чл. 7. (Нов - ДВ, бр. 12 от 1999 г.) (1) Исканията за обезщетяване по реда на или на се удовлетворяват, както следва:
1. за одържавени земи и/или имущества, които са били включени в активите на търговски дружества или на техните праводатели, правоимащите получават акции или дялове на стойност, равна на стойността на одържавените им земи и/или други имущества, установени по реда на ;
2. когато стойността на акциите или дяловете по т. 1 надвишава стойността на държавното участие в капитала на дружеството към момента на искането, за разликата се предоставят компенсаторни записи.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
(3) (Отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
Чл. 8. (Нов - ДВ, бр. 9 от 2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Плащания с компенсаторни и жилищни компенсаторни записи по този закон се извършват при:
1. (изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) продажба на държавни имоти и/или вещни права или вещи по реда на ;
3. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) придобиване право на строеж върху държавни земи, право на надстрояване или пристрояване върху сгради, застроени върху земи държавна собственост;
4. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) придобиване на право на собственост или идеални части от правото на собственост върху държавни земи, върху които в полза на купувача са учредени ограничени вещни права или право на строеж;
5. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) продажба на обекти или обособени части от обекти на незавършено строителство държавна собственост;
6. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2004 г.) придобиване недвижими имоти от съсобственици физически или частни юридически лица при ликвидиране съсобствеността между тях и държавата, държавни предприятия, еднолични акционерни дружества или дружества с ограничена отговорност с държавно имущество чрез доброволна или съдебна делба. При ликвидиране съсобствеността върху неподеляем имот съсобствениците - физически или частни юридически лица, имат право да придобият собствеността на целия неподеляем имот, като заплатят дела на държавата, съответно на държавните предприятия или на еднолични акционерни дружества или дружества с ограничена отговорност с държавно имущество, с компенсаторни записи, жилищни компенсаторни записи. По същия начин те имат право да издължат и сумата за уравняване на дяловете при делба на поделяем имот.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) В случаите на разсрочено плащане по или по както и от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия остатъкът от покупната цена по сключена сделка към датата на влизането на това изменение на закона в сила може да бъде платен изцяло чрез компенсаторни, жилищни компенсаторни записи до 31 декември 2001 г.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В случаите, когато купувачът по , и от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия е изпаднал в забава, ал. 3 не се прилага до изплащане на просроченото задължение.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) При продажба от държавата на трайно монтирано оборудване и трайно прикрепени вещи към реституирани по сгради приоритет за изкупуването им се дава на реституентите или техните наследници по права или съребрена линия до втора степен.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) С компенсаторни записи, жилищни компенсаторни записи се заплащат и:
1. (отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
2. по избор на длъжника всички дължими лихви по задълженията на юридическите лица към държавата по , договорени до 31 декември 1990 г.
(7) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., отм. - ДВ, бр. 28 от 2002 г.)
Чл. 9. (Нов - ДВ, бр. 9 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) Министрите, ръководителите на ведомства и областните управители до 31 май 2001 г. да установят и да представят за обявяване на министъра на държавната администрация и административната реформа всички държавни неприватизирани и невключени в програмите за целева приватизация незавършени строежи, жилища, магазини, складове, ателиета, кантори, сервизи и парцели в границите на регулационните планове на населените места и всякакви други недвижими имоти - частна държавна собственост, с посочване на базисната цена, по която ще се проведат търговете за приватизацията им.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 24 от 2006 г.) Министърът на държавната администрация и административната реформа да представи за обнародване в "Държавен вестник" и да разгласи по друг подходящ начин до 30 юни 2001 г. списъка на обектите по ал. 1. Търговете да се обявят до 31 юли 2001 г. и да се проведат до 31 декември 2001 г. съгласно при условия и по ред, определени от Министерския съвет.
(3) Исканията за обезщетение по , по които има висящи дела по от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, се разглеждат след влизане на решението в законна сила.
(4) Лицата по ал. 3, както и тези, исковете на които по от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти са отхвърлени с влезли в законна сила решения след 22 ноември 1998 г., могат да предявят искания за обезщетяване по в двумесечен срок от влизане на решението в сила.
(5) В срок три месеца след влизане в сила на тези изменения на закона лицата, на които жилищата са възстановени на бившите собственици по от Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти, могат да предявят искания за обезщетение с жилищни компенсаторни записи пред областния управител по местонахождението на имота.
Чл. 10. (Нов - ДВ, бр. 9 от 2000 г., попр. - ДВ, бр. 10 от 2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Компенсаторните, жилищните компенсаторни записи, неоползотворени до 31 декември 2000 г., се регистрират в срок до 31 март 2001 г. в Централния регистър на компенсаторни записи към Центъра за масова приватизация при условия и по ред, определени от Министерския съвет. Записите и удостоверенията, получени след 31 декември 2000 г., се регистрират в срок два месеца след получаването им.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г.) Независимо от регистрирането им компенсаторните записи, жилищните компенсаторни записи продължават да бъдат средство за участие с неизплатената си стойност във всички видове приватизационни сделки за държавно имущество, както и да се ползват с всички права и възможности по и .
(3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 47 от 2002 г., в сила от 12.06.2002 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2015 г.) До 31 март 2002 г. Министерският съвет внася в Народното събрание предложение за оползотворяване на неизползваните до 31 декември 2001 г. от първоначалните им притежатели компенсаторни записи, жилищни компенсаторни записи, компенсационни бонове по и компенсационни бонове по .

Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Преходни и Заключителни разпоредби

към Закона за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Заключителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ НА СОБСТВЕНИЦИ НА ОДЪРЖАВЕНИ ИМОТИ

Допълнителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ И СЛЕДПРИВАТИЗАЦИОНЕН КОНТРОЛ

Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ЗАКОНА ЗА СДЕЛКИТЕ С КОМПЕНСАТОРНИ ИНСТРУМЕНТИ

Преходни и Заключителни разпоредби

КЪМ ГРАЖДАНСКИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив