Иновация сваля цените на горивата, химикалите и лекарствата

02.07.2012 | 18:00
по статията работи: Георги Георгиев
Нов вид катализатори позволява по-бързата и евтина преработка на петролните продукти, както и на тези от възобновяеми източници
Иновация сваля цените на горивата, химикалите и лекарствата
Снимка: Sxc.hu

 

Международен екип от изследователи е извършил сериозен пробив в разработването на нов клас катализатори, използвани в химическите реакции при производството на бензин, пластмаси, биогорива, фармацевтични продукти и други химикали.

Приложено на практика, откритието може да доведе до скок в ефективността на производствения цикъл и до огромни спестявания в тези многомилиардни индустрии, съобщават ръководителите на проекта от университета в Минесота.

„Влиянието на новото откритие ще е огромно“, коментира ръководителят на екипа Майкъл Цапацис. „За всяка капка бензин ние се нуждаем от катализатор, който да превърне молекулите на петрола в използваемо гориво по време на процеса на рафиниране“.

Иновацията подобрява ефективността, предоставяйки бърз достъп на въглеродните молекули до катализатора, където възникват самите химически реакции. Цапатис сравнява процеса с разликите при ползване на магистралите и на обходните пътища. 

„Използваните днес катализатори приличат повече на обходните пътища. Молекулите се придвижат бавно (до мястото на реакция) и често попадат в задръствания. Ефективността на новите катализатори би намалила цената на бензина, както и на много други продукти“, коментира специалистът.

Учените създали своя прототип на новия катализатор благодарение на оптимизирани ултратънки листове зеолит. Техният специфичен строеж позволява създаването на по-бързи, селективни и стабилни катализатори, които да сa на същата или дори по-ниска цена от традиционно използваните.

Откритието се основава на предишни изследвания на учените от университета в Минесота, базирани на ултратънките зеолитни* нанолистове. Те са използвани като молекулярни сита за производството както на възобновяеми, така и на петролни горива и деривати.

Новата технологията вече е лицензирана от новосъздадената химическа компания Argilex Technologies, чиито инженери са приключили практическата работа по разработката на катализаторите. Сега предстои реалното им тестване на ниво потребители. 

*Зеолити – клас минерали с пореста структура, намиращи приложение в най-различни отрасли на съвременната индустрията. Днес са познати 48 вида естествени и 1500 вида изкуствено синтезирани зеолити.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...