Популярната платформата за микроблогинг Twitter съди правителството на САЩ заради законите за шпионажа над интернет потребителите, информира „Би Би Си“.
Според сегашните американско законодателство технологичната компания няма право да разкрива обхвата на правителственото наблюдение и по-конкретно каква точно информация се изисква за потребителите на платформата. От Twitter обаче смятат, че това нарушава свободата на словото, залегнала в Първата поправка на Конституцията на САЩ.
„Смятаме, че имаме задължението да отговорим на опасенията на нашите потребители и на съобщенията на американските федерални власти като предоставяме информация за мащаба на американската програма за наблюдение", заяви в своя блог адвокатът на Twitter Бен Лий.
Компанията иска правителството да бъде по-прозрачно по отношение на исканията за личните данни на потребителите. Още през април Twitter изпрати за одобрение Доклад за прозрачността до правителството на САЩ.
Досега обаче американските служби отказват искането на технологичната компания да публикува документа, който съдържа точна информация за същността и броя на исканите данни за потребителите на Twitter, свързана с националната сигурност.
"Американското правителство говори много, но непълно за мащаба на националната си програма за наблюдение, свързана с американските доставчици на комуникации, а в същото време забранява на доставчиците на услуги като Twitter да предоставят свое собствено информирано становище като потенциални получатели на различни искания от страна на властите", пише в свой пост екипът на Twitter.