Бойкотът на търговските вериги е насочен срещу грешния субект

14.02.2025 | 13:25
по статията работи: econ.bg
Въвеждане на таван на цените на някои храни е пълно безумие и е в разрез с икономическите правила. Подобна стъпка може да доведе само до проблеми по веригата производител - потребител, каза Пламен Димитров, управител на "Кофас България"
Бойкотът на търговските вериги е насочен срещу грешния субект
Снимка: под лиценза на creative commons

Въвеждане на таван на цените на някои храни е пълно безумие и е в разрез с икономическите правила. Подобна стъпка може да доведе само до проблеми по веригата производител - потребител. Това каза Пламен Димитров, управител на "Кофас България", в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Освен това подобна мярка ще доведе до дефицит на стоки, тъй като някои стоки биха отпаднали от пазара. А като отпадне половината от конкуренцията, остава само конкуренцията по цена, а не по качество, посочи Димитров.

Днес няколко организации призоваха за бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. В същото време има внесени законопроекти в парламента, чрез които да се регулира пазара с въвеждането на таван на надценките.

По думите на Димитров днешният бойкот срещу високи цени в търговските вериги е срещу грешния субект.

"Ако се усеща цената като висока, то или приходите на потребителите са ниски, или някъде другаде по пътя се губят много пари. И ако искаме да бойкотираме, по-скоро да изискваме от държавата да прави повече за своите предприемачи, за доставчиците на тези вериги. В момента не виждаме каквито и да било действия за подпомагане и улесняване на дейността на производителите, като това се отнася до всички области на местното ни производство“, изтъкна Димитров. 

Той заяви, че търговските вериги за храни не са виновни за това, че българският гражданин обднява. Всъщност, ако погледнем числата, ще видим, че всичките големи вериги в България работят с между 1% и 4% максимум марж, каза събеседникът.

По отношение на сравненията на българските цени на отделни стоки с цените им на щандовете на различните европейски държави, гостът изтъкна, че тук освен разликата в транспортните разходи, които са различни за отделните дестинации, когато става дума за импортна стока, трябва да се търсят причините и в подпомагането на местните производители, което е широко разпространено в редица европейски държави. Различни са и ставките по ДДС, които се прилагат, а това също оказва влияние върху цената. 

Борбата с картелите трябва да се случва през Комисията за защита на конкуренцията и това е правилната дъпжавна намеса, смята Димитров.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.02   506 г. – Кралят на вестготите Аларих II издава сборник с римски закони. 1204 г. – Алексий V Дука Мурзуфул е коронясан за император на Византия. 1762 г....