Високопоставен представител на Европейския съюз заяви в понеделник, че Международният валутен фонд има твърде песимистична прогноза за развитието на икономиката на Гърция, подчертавайки по този начин различията между двете основни кредитни институции, отговорни за спасителната програма за Атина.
Въпреки това висшият европейски служител отбеляза, че ако всичките страни са конструктивни на масата на преговорите, то продължаващите спорове между еврозоната и МВФ могат да бъдат решени.
Фондът има песимистични фискални и растежни прогнози по отношение на Гърция и освен това няма желание да коригира тези прогнози въз основна на фактите, подчерта в днешна своя реч Валдис Домбровскис - вицепрезидент на Европейската комисия, отговарящ за еврото, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".
Гръцката спасителна програма сама по себе си се изпълнява и икономиката на страната се възстановява, посочи той.
В "зимните" си прогнози, публикувани по-рано днес, Европейската комисия заяви, че очаква икономиката на Гърция да отскочи силно през 2017-а година, ако бъде завършен успешно настоящият втори преглед по изпълнение на спасителната програма.
ЕК прогнозира скромен гръцки растеж от 0,3% през отминалата година, но при предходната прогноза през ноември за свиване на БВП с 0,3 на сто. В същото време Комисията залага на солидно ускоряване на растежа до 2,7% през настоящата и до 3,1% през 2018-а година.
В тази връзка Г-н Домбровскис заяви, че очаква икономиката на Гърция "да отскочи силно тази година" и че страната "надвишава" заложените фискалните цели.
Той също така отбелязва, че Гърция е на път да постигне и дори надвиши основните цели за бюджетен излишък (изключващ разходите по обслужването на дълга), определени съгласно условията на третата спасителна програма, която МВФ все още поставя под въпрос.
Анализатори и икономисти подчертават, че страната се нуждае от постигане на окончателно споразумение до лятото, за да бъде отключен следващият транш от средства под третия международен спасителен план. Тези средства са крайно необходими, за да може Гърция да покрие свои задължения през лятото към облигационери на гръцки дългови книжа за близо 7 млрд. евро. Провал при преговорите може да спре финансовата помощ, което рискува да доведе Гърция до неплатежоспособност - нещо, което почти стана факт през лятото на 2015.
Валдис Домбровскис заяви, че ако всички водещи институции подходят към настоящи конфликт с "конструктивно отношение", спорът би бил "решим."
Той също така отбеляза, че икономиката на еврозоната като цяло е станала по-устойчива, отколкото по-рано през това десетилетие, като допълни, че по време на гръцката криза през 2015-а година е имало много слабо нейно отражение върху други държави - членки на единния валутен блок.
Пазарите гледат на това като на гръцката криза, която обаче не повдига въпрос за стабилност в останалата част на еврозоната, каза той, подчертавайки за наличието на "голяма разлика" спрямо предходните дългови кризи, провокирани от Гърция през 2010-а и 2011-а година.