Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 2. (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Министърът на земеделието и продоволствието по предложение на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) утвърждава със заповед признаването и вписването на сортове растения в официалната сортова листа.
Чл. 3. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол ежегодно издава официалната сортова листа и издава бюлетин с новопризнатите сортове.
Глава втора
СЪДЪРЖАНИЕ НА ОФИЦИАЛНАТА СОРТОВА ЛИСТА
Чл. 5.
(1) В списък А на официалната сортова листа се вписват сортовете от видове земеделски растения, посочени в приложение № 1, които отговарят на изискванията за различимост, хомогенност и стабилност (РХС) и на изискванията за биологични и стопански качества (БСК) за почвеноклиматичните условия на Република България.
(2) Сортовете от видовете земеделски растения, включени в Общия каталог на Европейския съюз за зърнени, фуражни, маслодайни и влакнодайни култури, цвекло и картофи и Общия каталог на Европейския съюз за зеленчукови култури, се вписват в списък А на официалната сортова листа само ако отговарят на изискванията за БСК за почвеноклиматичните условия на страната.
Чл. 6.
(1) В списък Б на официалната сортова листа се вписват сортовете от видовете декоративни, медицински и ароматни растения, посочени в приложение № 2, които отговарят на изискванията за различимост, хомогенност и стабилност и не се изпитват за БСК за почвеноклиматичните условия на Република България.
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 25 от 2007 г.) В списък Б се вписват и сортове от видове зеленчукови растения и лоза, посочени в приложение № 3, които отговарят на изискванията за различимост, хомогенност и стабилност. По преценка на заявителя (селекционера) на сорта могат да се извършат изпитвания за биологични и стопански качества за почвено-климатичните условия на Република България.
(3) (Изм., ДВ, бр. 25 от 2007 г.) Сортовете зеленчукови култури, вписани в Общия каталог на Европейския съюз за зеленчукови култури, при подадена заявка се вписват в списък Б на официалната сортова листа на Република България. По преценка на заявителя могат да се извършват изпитвания за биологични и стопански качества за почвено-климатичните условия на Република България.
(4) Когато сортовете от видовете растения по ал. 2 и 3 отговарят на изискванията за БСК за почвеноклиматичните условия на Република България, те се вписват в списък А на официалната сортова листа.
Чл. 7.
(1) (В сила до 01.01.2007 г.) В списък-приложение се вписват наложили се в практиката общоизвестни сортове (местни или чуждестранни, с неизвестен произход), които не са изпитвани за РХС и принадлежат към видове с икономическо значение за страната.
(2) В списък-приложение на официалната сортова листа се вписват и сортове, които са създадени до 1997 г., отговарят на изискванията за БСК и за които има подадена заявка за сортоизпитване за РХС преди влизането в сила на Закона за посевния и посадъчен материал (ЗППМ), до приключване на изпитването за РХС.
Чл. 8. Признатите сортове се вписват в списък А и списък Б на официалната сортова листа за период:
1. двадесет години - за сортовете от овощни видове и лоза;
2. десет години за сортовете от останалите видове растения.
Чл. 9.
(1) В официалната сортова листа се вписват:
1. ботаническият род и видът на растението;
2. обозначението на сорта с код или с наименование, изписано на кирилица и на латиница;
3. специфичните стопански признаци на сорта, които се обозначават със символи;
4. името и адресът на:
а) заявителя за вписване на сорта в официалната сортова листа; заявител със седалище извън територията на Република България посочва адрес на територията на страната;
б) лицето или лицата, които извършват сортоподдържане;
в) селекционера на сорта;
5. годината на признаване и вписване на сорта в официалната сортова листа.
(2) При промяна на обстоятелствата по ал. 1 заявителят е длъжен в едномесечен срок от настъпването им да ги заяви пред ИАСАС.
(3) Ако сортът е генетично модифициран, това обстоятелство задължително се вписва в официалната сортова листа.
Чл. 10.
(1) Ако вписаното в регистъра на Патентно ведомство наименование се замени с друго или ако за един вписан в сортовата листа сорт се предостави правна закрила съгласно Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни (ЗЗНСРПЖ) под друго наименование, сортът се вписва в официалната сортова листа под новото наименование.
(2) Ако сортът е вписан в сортовата листа на друга държава под друго наименование, то също се посочва.
Чл. 11.
(1) Не се вписва в официалната сортова листа наименование на сорт, което е подвеждащо или предизвиква объркване.
(2) Наименованието на сорта е подвеждащо или предизвиква объркване, когато:
1. създава погрешно впечатление, че сортът има особени характеристики или ценност;
2. създава погрешно впечатление, че сортът е свързан с или е производен от друг специфичен сорт;
3. създава погрешно впечатление, че само този сорт притежава специфична характеристика или ценност;
4. прилича на известно търговско наименование или създава погрешно впечатление за заявителя, лицето, което отговаря за сортоподдържането или автора на сорта;
5. се състои от или съдържа:
а) сравнителна или превъзходна степен на прилагателни;
б) ботаническото наименование или част от него на род или вид растение;
в) общото наименование на рода или вида растения, към които принадлежи сортът;
г) името на физическо или юридическо лице, с което се създава погрешно впечатление за заявителя, лицето, което отговаря за сортоподдържането, или автора на сорта.
Чл. 12.
(1) Не се вписва в официалната сортова листа наименование или код на сорт, които създават трудности при тяхното ползване.
(2) Наименованието на сорт създава трудности при ползване, когато:
1. се състои от една буква;
2. съдържа поредица от букви, които не образуват произносима дума, освен когато са абревиатура;
3. съдържа число, освен когато то е неразделна част от името или указва, че сортът е част от поредица номерирани биологически свързани сортове;
4. се състои от повече от три отделни думи;
5. съдържа изключително дълга дума с повече от 21 букви;
6. съдържа тире, допълнителен интервал, специфичен знак, особен шрифт, символ или чертеж.
(3) Кодът на сорт създава трудности при ползване, когато:
1. се състои само от число или числа, освен когато се отнася за самоопрашени линии;
2. се състои от една буква;
3. съдържа повече от 10 букви или букви и цифри, или съдържа повече от 4 цифри;
4. съдържа повече от 4 групи от букви, от цифри или от букви и цифри;
5. съдържа тире, допълнителен интервал, специфичен знак, особен шрифт, символ или чертеж.
Глава трета
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА СОРТОИЗПИТВАНЕ
Чл. 14. По договаряне със заявителя ИАСАС може да извършва и други видове изпитвания, като:
1. агроекологично изпитване - за установяване на пригодността на вписан или намиращ се в официално изпитване сорт за отглеждане в желан от заявителя район;
2. предварително изпитване - за получаване на информация, необходима на заявителя за вземане на решение по целесъобразността на заявяване на сорта за официално държавно сортоизпитване за БСК;
3. демонстрационно изпитване - за показване на стопанските качества на вписан или намиращ се в официално изпитване сорт, сравнен с други сортове;
4. производствено изпитване - за проверка на стопанските качества на вписан или намиращ се в официално изпитване сорт при производствени условия.
Чл. 15. Сортовете са различими, хомогенни и стабилни при условие, че отговарят на изискванията на чл.9, 10 и 11 от Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни.
Чл. 16.
(1) Сортовете отговарят на изискванията за биологични и стопански качества за почвеноклиматичните условия на страната, ако при сравняването им със стандартните сортове показват при отглеждането им по-добри резултати по отношение на добив и/или качество на продукцията по функционални направления.
(2) Ако изпитваните сортове не отговарят на стандартните сортове по някои биологични и стопански качества, това може да бъде компенсирано с други техни изключителни характеристики - продуктивност, качествена характеристика, функционално направление и устойчивост на икономически важни болести и неприятели.
(3) Не се изпитват за БСК сортове от тревни растения, които се използват единствено за декоративни цели.
Чл. 17.
(1) Сортоизпитването за РХС се извършва по методики на Международния съюз за защита на новите сортове растения (UPOV), приети от експертни комисии и утвърдени със заповед от изпълнителния директор на ИАСАС.
(2) Сортове от видове растения, които не са включени в методиките на UPOV, се изпитват по национални методики за РХС, приети от експертни комисии и утвърдени от изпълнителния директор на ИАСАС.
(3) Сортоизпитването за БСК се извършва по методики за извеждане на конкурсни сортови опити, приети от експертни комисии и утвърдени със заповед от изпълнителния директор на ИАСАС.
Чл. 17а. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва изпитване на сортове от видовете полски култури, изброени в приложение № 7а и приложение № 8а с цел вписването им в официалната сортова листа на Република България съгласно чл. 3 (1) на Директива 2002/53/ЕС, въведен в чл. 3, ал. 1 и 2 от Наредба № 77 от 2006 г. за реда за признаване за вписване на нови сортове земеделски растителни видове в официалната сортова листа на Република България и Общия каталог на държавите - членки на ЕС (ДВ, бр. 51 от 2006 г.), за да установи изпълнени ли са изискванията по отношение на минималния брой признаци и минималните условия за изпитване.
(2) При сортоизпитването за различимост, хомогенност и стабилност (РХС):
а) (изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) видовете, изброени в приложение № 7а, трябва да отговарят на изискванията, определени в "Протоколите на CPVO за изпитване за различимост, хомогенност и стабилност";
б) (изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) видовете, изброени в приложение № 8а, трябва да отговарят на изискванията, определени в "Методиките на UPOV за изпитване за различимост, хомогенност и стабилност".
(3) Всички сортови признаци по смисъла на ал. 2, буква "а" и всички сортови признаци, обозначени със знак звездичка (*) в методиките, посочени в ал. 2, буква "б", се използват, при условие че наблюдението на даден признак не е възпрепятствано от изявата на всеки друг признак и при условие че изявата на даден признак не е възпрепятствана от условията на околната среда, при които се извежда опитът.
(4) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г., в сила от 20.11.2007 г.) По време на изпитването ИАСАС създава условия за изпълнение на минималните изисквания за изпитване по отношение на видовете, изброени в приложение № 7а и в приложение № 8а, отнасящи се до схемата на опита и условията на отглеждане, заложени в протоколите на CPVO и методиките на UPOV.
(5) При сортоизпитването за биологични и стопански качества (БСК) видовете, изброени в приложенията по ал. 2, трябва да отговарят на условията, определени в приложение № 9, с изключение на тези по чл. 4 (2) на Директива 2002/53/ЕС, въведен в чл. 4, ал. 2 от Наредба № 77 от 2006 г. за реда за признаване за вписване на нови сортове земеделски растителни видове в официалната сортова листа на Република България и Общия каталог на държавите - членки на ЕС (ДВ, бр. 51 от 2006 г.).
Чл. 17б. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва изпитване на сортове от видовете зеленчукови култури, изброени в приложение № 10а и в приложение № 11а, с цел вписването им в официалната сортова листа на Република България съгласно чл. 3 (2) на Директива 2002/55/ЕС, въведен в чл. 3 от Наредба № 96 от 2006 г. за търговия на посевен материал от зеленчукови култури на пазара на ЕС (ДВ, бр. 71 от 2006 г.), за да установи изпълнени ли са изискванията по отношение минималния брой признаци и минималните условия за изпитване.
(2) При сортоизпитването за различимост, хомогенност и стабилност (РХС):
а) (изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) видовете, изброени в приложение № 10а, трябва да отговарят на изискванията, определени в "Протоколите на CPVO за изпитване за различимост, хомогенност и стабилност";
б) (изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) видовете, изброени в приложение № 11а, трябва да отговарят на изискванията, определени в "Методиките на UPOV за изпитване за различимост, хомогенност и стабилност".
(3) Всички сортови признаци по смисъла на ал. 2, буква "а" и всички сортови признаци, обозначени със знак звездичка (*) в методиките, посочени в ал. 2, буква "б", се използват при условие, че наблюдението на даден признак не е възпрепятствано от изявата на всеки друг признак и при условие че изявата на даден признак не е възпрепятствана от условията на околната среда, при които се извежда опитът.
(4) По време на изпитването ИАСАС създава условия за изпълнение на минималните изисквания за изпитване по отношение на видовете, изброени в приложенията по ал. 1, отнасящи се до схемата на опита и условията на отглеждане, посочени в протоколите на CPVO и методиките на UPOV.
Чл. 17в. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г.) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва изпитване на сортове от видовете полски и зеленчукови култури, изброени в приложение № 12, съгласно чл. 17.
Чл. 17г. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г.)
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва сортоизпитване на лоза за установяване изпълнението на минималния брой признаци и минималните условия за изпитване, изброени в приложение № 13 и приложение № 14.
(2) Сортоизпитването по ал. 1 обхваща минималния брой признаци, изброени в приложение № 13.
(3) Сортоизпитването по ал. 1 трябва да отговаря на минималните условия за провеждане на изпитването, изброени в приложение № 14.
(4) Сортоизпитването по ал. 2 и 3 се извършва на територията на страната при спазване на разпоредбите по чл. 19, ал. 4.
Чл. 18.
(1) За сортоизпитване за РХС се заплащат такси по тарифата за таксите, които се събират от ИАСАС по Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни, приета с Постановление № 285 на Министерския съвет (ДВ, бр. 2 от 2001 г.).
(2) За сортоизпитване за БСК се заплащат такси в размер, определен с тарифа за таксите по чл.6, ал. 6 ЗППМ.
Чл. 19.
(1) Сортоизпитване за РХС и БСК се извършва в териториалните звена на дирекция "Сортоизпитване" на ИАСАС.
(2) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Сортоизпитване за БСК може да се извърши и от физически и юридически лица, получили разрешение от министъра на земеделието и продоволствието при условията на чл. 18, ал. 4 ЗППМ.
(3) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол сключва договор с лицата по ал. 2 за извършване на сортоизпитване.
(4) (Доп., ДВ, бр. 25 от 2007 г.) Сортоизпитване за РХС и БСК на сортовете лози и дървесни овощни видове може да се извърши и върху маточници, посочени от заявителя на територията на страната.
Чл. 20.
(1) Срокът на сортоизпитването за РХС е не по-малък от две години.
(2) Срокът на сортоизпитването за БСК е не по-малък от:
1. една година за сортовете зеленчукови растения, вписани в Общия каталог на Европейския съюз за зеленчукови култури;
2. две години за сортове, изпитвани в пунктове при поливни условия;
3. три години за сортове, изпитвани в пунктове при неполивни условия;
4. три години за сортове, едновременно изпитвани в пунктове при поливни и при неполивни условия;
5. четири реколтни години за сортове многогодишни житни треви;
6. четири реколтни години за сортове многогодишни бобови треви;
7. две плододаващи години за сортове ягодоплодни култури;
8. три плододаващи години за сортове овощни култури и лоза;
9. две години след достигане на пълното развитие на културата и получаване на двугодишни резултати от сортоизпитването - за етеричномаслени и медицински култури и лози.
(3) Посоченият в ал. 2, т. 3 и 4 срок може да бъде намален с една година, ако сортът е показал статистически доказани положителни резултати за БСК през първите две години по искане от заявителя.
(4) В случаите по ал. 3 заявителят подава молба в ИАСАС за прекратяване на сортоизпитването и явяване на експертна комисия.
(5) Срокът за изпитване на сортовете за БСК може да бъде удължен до четири години, когато резултатите от изпитването варират през годините на сортоизпитването и заявителят желае продължаването му.
Чл. 21.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол признава резултати от сортоизпитване за РХС, извършено в държава - членка на UPOV, с цел вписване на сорта в официалната сортова листа.
(2) Заявителят на сорта по ал. 1 предоставя в ИАСАС официално описание по UPOV, както и документ за регистрация на сорта в страна - членка на ЕС.
Чл. 22. За установяване на РХС заявителят предоставя в ИАСАС посевен или посадъчен материал от сортове, подобни на заявения за изпитване, които посочва в техническия въпросник.
Чл. 23.
(1) При сортоизпитване за РХС на хибриди заявителят предоставя за изпитване и родителските компоненти.
(2) Родителските компоненти, които са предмет на търговия, се изпитват за РХС.
(3) Родителските компоненти по ал. 2, които отговарят на изискванията за РХС, се вписват в официалната сортова листа.
Чл. 24.
(1) Сортове, получени от изходна популация или по пътя на клоновата селекция, се изпитват за РХС, като се сравняват с изходната популация.
(2) Заявителят за сортоизпитване по ал. 1 предоставя необходимите количества посевен или посадъчен материал от изходната популация за изпитване едновременно със заявения сорт.
Чл. 25.
(1) Сортоизпитването се извършва въз основа на подадена молба по образец съгласно приложение № 4.
(2) Молба могат да подадат:
1. селекционерът на сорта;
2. притежателят на сертификат за правна закрила на сорта;
3. представители и правоприемници на лицата по т. 1 и 2.
(3) Сортоизпитване на сортовете по чл. 7, ал. 1 се извършва служебно от ИАСАС.
Чл. 26.
(1) За сорт, на който е предоставена правна закрила съгласно ЗЗНСРПЖ, в молбата за сортоизпитване се посочва наименованието на сорта, вписано в сертификата.
(2) За сорт, на който не е предоставена правна закрила съгласно ЗЗНСРПЖ, в молбата за сортоизпитване се посочва наименованието или кодът на сорта, което отговаря на изискванията на чл. 11 и 12. Молителят може да даде предложение за временно наименование на сорта.
(3) Когато сортът е генетично модифициран, това обстоятелство се посочва в молбата.
(4) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) За сортовете по ал. 3 молителят предоставя становище от Съвета за безопасно използване на генетически изменени висши растения към Министерството на земеделието и продоволствието.
(5) Когато семената са третирани с пестициди, в молбата за сортоизпитване за БСК се посочва наименованието на препарата. Семената, които се изпитват за РХС, не трябва да са третирани с пестициди.
Чл. 27. Когато за създаването на хибриди се използва родителска линия, защитена със сертификат, молителят прилага към молбата копие от сертификата или лицензионния договор.
Чл. 28. Към молбата за изпитване на сортовете по чл. 16, ал. 3 за РХС молителят прилага писмена декларация, че сортовете ще се използват единствено за декоративни цели.
Чл. 29.
(1) При подаване на молба за сортоизпитване за нови български сортове и сортове, вписани в страни, които не са членки на UPOV, молителят заявява сорта за изпитване за РХС и БСК и попълва технически въпросници за РХС и БСК.
(2) При подаване на молба за сортоизпитване за БСК на сортове, признати в страна - членка на UPOV, молителят предоставя копие от официалното описание на сорта, с което е признат, заверено от селекционера или от упълномощено от него лице.
(3) Техническите въпросници по ал. 1 се приемат от експертните комисии и се утвърждават със заповед от изпълнителния директор на ИАСАС.
(4) Техническите въпросници за РХС и БСК се попълват от селекционера на сорта или от упълномощено от него лице.
(5) Документите по чл. 25 - чл. 29, ал. 1 се подават до един месец преди изтичане на крайния срок за сключване на договора за сортоизпитване на съответните групи култури в ИАСАС.
Чл. 30. Необходимото количество посевен или посадъчен материал, предназначен за сортоизпитването съгласно приложение № 5, се доставя от молителя в ИАСАС.
Чл. 31.
(1) Количествата посевен и посадъчен материал, предназначен за сортоизпитване, се доставят в ИАСАС с цел започване на сортоизпитването през текущата година в следните срокове:
1. за оранжерийните видове растения, отглеждани в стоманено-стъклени оранжерии - до 15 септември предходната година;
2. за видовете растения, чието отглеждане налага ползване на полиетиленови оранжерии - до 15 януари;
3. за есенните видове растения - до 30 септември;
4. за ранните пролетни видове растения - до 15 януари;
5. за останалите пролетни видове растения - до 28 февруари;
6. за овощните видове растения, лоза, декоративни, ароматни и медицински видове растения:
а) за есенно засаждане - до 20 октомври;
б) за пролетно засаждане - до 15 март;
7. за многогодишни треви - до 31 януари.
(2) При неспазване на сроковете по ал. 1 производството по сортоизпитване се прекратява.
Чл. 32. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол ползва предоставения посевен или посадъчен материал само за целите на сортоизпитването.
Чл. 33.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол води регистър на заявените за изпитване сортове земеделски растения.
(2) В регистъра се вписват:
1. поредният номер на молбата;
2. датата на подаване на молбата;
3. името и постоянният адрес на заявителя, ако е физическо лице, или седалището и адресът на управление, ако заявителят е юридическо лице или едноличен търговец;
4. наименованието на сорта;
5. кратка характеристика на сорта - ботанически вид и подвид, тип на развитие, направление за използване.
Чл. 34.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол съставя досиета на заявените за изпитване сортове.
(2) Досиетата съдържат документите по чл. 25 - чл. 29, ал. 1.
Чл. 35.
(1) В случай на природни бедствия и други независещи от сортоизпитателя причини в хода на изпитването изпълнителният директор на ИАСАС назначава комисия, която извършва проверка на място в присъствието на възложителя или упълномощено от него лице.
(2) Комисията съставя протокол и изготвя решение съобразно състоянието на опитите.
Чл. 36. В 10-дневен срок от приключване на опитите ръководителите на териториалните звена и лицата, получили разрешение за сортоизпитване по чл.18, ал. 3 ЗППМ, изпращат в ИАСАС резултатите от сортоизпитването.
Чл. 37. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол обобщава резултатите от сортоизпитването и ги предоставя на възложителя в следните срокове:
1. за видове растения, чието засяване или засаждане се осъществява през есента на предходната година - до 31 август;
2. за видове растения, чието засяване или засаждане се осъществява през пролетта - до 20 декември;
3. за видове растения, отглеждани в стоманено-стъклени оранжерии - според продължителността на вегетационния период; сроковете се уточняват за всяка култура при подписването на договора;
4. за зеленчукови и други видове земеделски растения, отглеждани под полиетилен - до 15 ноември;
5. за зеленчукови и други едногодишни култури, отглеждани на открито - до 20 декември;
6. за овощни видове, лоза, декоративни, ароматни и медицински видове растения - сроковете се уточняват за всяка култура при подписването на договора.
Глава четвърта
ПРИЗНАВАНЕ И ВПИСВАНЕ НА СОРТОВЕТЕ ЗЕМЕДЕЛСКИ РАСТЕНИЯ
(1) Признаването с цел вписване на сортовете земеделски растения в списъци А и Б на Официалната сортова листа се извършва от експертни комисии по съответните култури или групи култури, назначени от изпълнителния директор на ИАСАС съгласно чл.20 ЗППМ.
(2) Всеки сорт се представя за разглеждане пред експертна комисия еднократно.
(3) Експертните комисии определят и приемат критерии за оценка на сортовете земеделски растения за РХС и БСК и уведомяват заявителите за сортоизпитване за всяка промяна в критериите.
Чл. 39.
(1) Определено от изпълнителния директор на ИАСАС длъжностно лице изготвя доклад за резултатите от изпитването за РХС и БСК, който се разглежда от експертните комисии.
(2) В частта за РХС докладът съдържа:
1. ботанически род и вид на растението;
2. код и/или наименование на сорта, изписано на кирилица и на латиница;
3. произход на сорта;
4. родителските компоненти за хибридните сортове и метод на селекция;
5. морфологично описание, в което задължително се посочват признаците за различимост на сорта.
(3) В частта за БСК докладът съдържа:
1. направление за ползване;
2. настъпване на фенологичните фази от стопанско значение;
3. резултати от изпитване устойчивостта на болести, биотични и абиотични фактори;
4. резултати от изпитване за продуктивност, най-малко на три пункта за стопанска година;
5. биохимични и технологични качества на крайния продукт;
6. пригодност за механизирано прибиране;
7. друга информация (специфични изисквания за отглеждане, екологична пластичност и др.).
(4) Докладът по ал. 1 се изпраща на членовете на експертната комисия най-късно 14 дни преди датата на заседанието й.
Чл. 40.
(1) Експертната комисия осъществява дейността си по ред, определен в правилник, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.
(2) Членовете на комисията се задължават да не разгласяват информацията, станала им известна при или по повод на служебните им задължения.
(3) Лицата по ал. 1 подписват декларация за неразгласяване на поверителна информация.
Чл. 41.
(1) Експертната комисия взема решение относно признаването и вписването на сорта в официалната сортова листа.
(2) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Решенията за признаване и вписване на сортове генетически изменени висши растения се вземат след получаване на становище от съвета за безопасно използване на генетически изменени висши растения при Министерството на земеделието и продоволствието.
(3) В 15-дневен срок от постановяване на решението ИАСАС уведомява възложителя по договора за сортоизпитване.
(4) Когато решението е сортът да не бъде признат и вписан в официалната сортова листа, ИАСАС посочва мотивите за непризнаването и невписването му и дава 14-дневен срок за възражение, считано от датата на уведомяването.
Чл. 42.
(1) Възраженията срещу решенията на експертната комисия се разглеждат от комисия по възраженията, чийто състав се определя със заповед на изпълнителния директор на ИАСАС.
(2) Комисията по ал. 1 се назначава от изпълнителния директор на ИАСАС.
(3) Комисията по възраженията се произнася с решение по възраженията в едномесечен срок от получаването им.
(4) Решенията на комисията по възраженията са окончателни.
Чл. 43.
(1) (Изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) Министърът на земеделието и продоволствието със заповед утвърждава окончателното решение на комисията за признаване и вписване на сорта в официалната сортова листа или прави мотивиран отказ.
(2) Заповедта или отказът на министъра по ал. 1 подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Чл. 44. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол съхранява за срок 30 години за сортове овощни видове и лози и 25 години за всички останали видове земеделски растения следните работни материали от заседанията на експертните комисии:
1. заповед за назначаване и свикване на експертната комисия;
2. доклади за РХС и/или БСК;
3. протокол от проведеното заседание;
4. решение на експертната комисия.
Чл. 45.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол оформя и съхранява досиетата на признатите и вписани сортове.
(2) Досието по ал. 1 съдържа:
1. всички документи по чл. 45;
2. официално сортоописание;
3. докладите за РХС и БСК, на основание на които е признат и вписан сортът;
4. друга текуща информация, свързана с изпитването, признаването и вписването на сорта в официалната сортова листа.
(3) Заявителят или селекционерът може да преглежда и прави извлечения от досието в присъствието на длъжностно лице от ИАСАС.
(4) Описанието на родителските компоненти е поверително.
Чл. 46.
(1) Официалното сортоописание се предоставя на заявителя или упълномощено от него лице.
(2) Въз основа на официалното сортоописание ИАСАС изготвя апробационно описание на сорта, което се ползва служебно в системата на ИАСАС за целите на полската инспекция.
Чл. 47.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол води регистър на признатите и вписаните в официалната сортова листа сортове земеделски растения.
(2) Регистърът съдържа:
1. пореден номер на сорта;
2. код и/или наименование, изписано на български и латиница, с което е изпитван сортът;
3. постоянно наименование за вписване в официалната сортова листа;
4. дата и година на признаване с цел вписване на сорта в официалната сортова листа;
5. (изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.) номер и дата на заповедта на министъра на земеделието и продоволствието за утвърждаване признаването и вписването на сорта;
6. лицето, което извършва сортоподдържане на сорта.
(3) При промяна на наименованието на сорта, автора, заявителя за вписване или лицето, което извършва сортоподдържане, в регистъра се вписват променените обстоятелства.
Чл. 48.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол ежегодно съставя и издава бюлетин с резултатите от сортоизпитването на признатите сортове земеделски растения.
(2) Бюлетинът се издава до един месец след издаване на официалната сортова листа.
(3) Бюлетинът съдържа за всеки сорт:
1. кратка морфологична характеристика;
2. биологична и стопанска характеристика;
3. технология на отглеждане;
4. устойчивост на икономически важните за културата болести;
5. устойчивост на биотични и абиотични фактори;
6. пригодност за механизирана обработка и прибиране;
7. химико-технологична характеристика;
8. дегустационни оценки (на свежи плодове и продукти);
9. утвърдени стандартни сортове за сортоизпитване.
Чл. 49. Процедурата по признаването на сортовете се прекратява, когато:
1. заявителят за сортоизпитване не е имал право да заявява сорта за изпитване с цел признаването и вписването му в официалната сортова листа;
2. по време на изпитването, признаването и вписването на сорта са предоставени неверни сведения, от които зависи признаването и вписването;
3. ако за даден сорт се установи, че са налице рискове за човешкото здраве и/или околната среда и че предприетите мерки за защита са недостатъчни или неефективни.
Глава пета
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ВПИСВАНЕ НА СОРТОВЕТЕ ЗЕМЕДЕЛСКИ РАСТЕНИЯ В ОФИЦИАЛНАТА СОРТОВА ЛИСТА
Чл. 50.
(1) Вписването на признатите сортове земеделски растения в официалната сортова листа се извършва въз основа на подадена заявка в ИАСАС по образец съгласно приложение № 6.
(2) Заявителят на сорта ежегодно подава заявка за поддържане на сорта в официалната сортова листа.
(3) Заявката за вписване и поддържане на сорта в списъци А и Б се подава от лицето, подало молба за сортоизпитване, или от упълномощено от него лице.
(4) Заявка за вписване и поддържане на сорт в списъкът-приложение на официалната сортова листа се подава от всяко заинтересувано лице.
Чл. 51.
(1) Заявката за вписване на новите сортове и поддържане на вече заявените се подава в ИАСАС до 20 декември на годината, предхождаща годината, за която се иска вписването на сорта в официалната сортова листа.
(2) При установяване на непълноти и неточности в подадената заявка ИАСАС дава на заявителя едноседмичен срок за отстраняването им.
(3) При неспазване срока по ал. 2 заявката се счита за оттеглена.
Чл. 52. Крайният срок за издаване на официалната сортова листа е 30 януари за съответната година.
Глава шеста
ОТПИСВАНЕ НА СОРТОВЕТЕ РАСТЕНИЯ ОТ ОФИЦИАЛНАТА СОРТОВА ЛИСТА
(1) Не по-късно от две години преди изтичане на срока по чл. 8 е необходимо да започне контролно изпитване за РХС.
(2) Контролното изпитване на сортовете се извършва от дирекция "Сортоизпитване" със сравнителната колекция, поддържана от дирекцията.
(3) Когато при контролното изпитване се установи, че сортът не отговаря на изискванията за РХС, сортът се отписва от официалната сортова листа.
Чл. 54.
(1) Признаването на сортовете се прекратява, когато:
1. е подадена заявка за прекратяване на признаването;
2. при контролно изпитване се установи, че сортът не отговаря на изискванията за РХС;
3. заявителят не представи посевния или посадъчния материал за контролно изпитване;
4. за генетично модифицираните сортове се установи, че представляват риск за човешкото здраве и/или околната среда и че предприетите мерки за защита са недостатъчни или неефективни;
5. заявителят за сортоизпитване не е имал право да заявява сорта за изпитване с цел признаването и вписването му в официалната сортова листа;
6. по време на сортоизпитването, признаването и вписването на сорта са предоставени неверни сведения, от които зависи признаването и вписването на сорта.
(2) При прекратяване на признаването, изтичане на неговия срок и когато не е подадена заявка за поддържане на вписването, сортът се отписва от официалната сортова листа.
Чл. 55.
(1) Срокът на признаване на сорта може да се продължи с още 20 години - за сортовете от овощни видове и лоза, и 10 години за сортовете от останалите видове растения.
(2) Срокът се удължава по молба на заявителя въз основа на проведено контролно изпитване за РХС.
(3) Молбата по ал. 2 се подава не по-късно от две години преди изтичане на срока по чл. 10.
(4) Когато до изтичане на срока по чл. 9 контролното изпитване не е приключило, срокът на признаване се счита удължен до приключването му.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "абиотични фактори" е съвкупност от влиянието на неорганичните (неживите) елементи на околната среда;
2. "биотични фактори" е съвкупност от влиянието на жизнената дейност на едни организми върху други; конкурентни взаимоотношения;
3. "екологична пластичност" е способността на сорта да се приспособява към конкретните условия на околната среда;
4. "изходна популация" е исторически обособила се съвкупност от организми, които заемат определен ареал на разпространение и се характеризират с общ произход, със сходна система на приспособяване към условията на средата и с възпроизвеждане на поколенията на основните адаптивни черти и признаци;
5. "качествена характеристика" е характеристиката, включваща анализи, обосноваващи технологичната стойност на сорта;
6. "клонова селекция" е прилагането на общоприети методи и схеми при вегетативно размножаващите се видове растения за отбор и за създаване на сорт-клон;
7. "общоизвестни сортове" са утвърдили се в практиката български и чужди сортове;
8. "селекционер" е лицето, създало или открило и разработило сорта (автор на сорта);
9. "морфологична характеристика" е характеристиката на формата и строежа на растението;
10. "модифицирана форма" е потомство, получено по методите на класическата селекция, които не са методи на генетична модификация - естествени процеси на конюгация, трансдукция и трансформация, полиплоидно индуциране, тъканни култури (меристемни, ембрио, калусни и прашникови култури);
11. "сравнителна колекция" е набор от сортове, която включва:
- вписани и/или защитени сортове;
- сортове, които са били вписани или защитени;
- кандидат-сортове за закрила или за националната листа;
- сортове, които се търгуват в страната;
- други сортове, които са придобили публичност;
12. "грунтов контрол" - метод за определяне на сортова автентичност и чистота при полски условия;
13. "стандартен сорт" - наложил се в практиката сорт, който служи за сравнение на новозаявен за изпитване сорт и се определя от експертната комисия по съответната култура;
14. "официално сортоописание" е описанието на сорта след приключило изпитване за РХС, издадено от ИАСАС;
15. "контролно изпитване" - изпитване на вече признат сорт с цел сравняване със съхранените в сравнителната колекция семена при признаването му;
16. "самоопрашена линия" - потомство, получено от принудително опрашване при кръстосано опрашващи се растения;
17. (нова, ДВ, бр. 25 от 2007 г.) "CPVO" е офис на Общността за закрила на сортовете растения (Community Plant Variety Office);
18. (нова, ДВ, бр. 25 от 2007 г.) "UPOV" е Международен съюз за закрила на новите сортове растения (International Union For The Protection Of New Varieties Of Plants).
§ 1а. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г., изм., ДВ, бр. 95 от 2007 г.) Наредбата въвежда Директива на Комисията 2003/90/ЕО от 6 октомври 2003 г., определяща задължителните мерки за практическо приложение за целите по чл. 7 от Директива на Съвета 2002/53/ЕО по отношение на минималния брой признаци и минималните условия за изпитване, които трябва да бъдат изпълнени за сортове полски култури, изменена с Директива на Комисията 2007/48/ЕО, Директива на Комисията 2003/91/ЕО от 6 октомври 2003 г., определяща мерките за практическо приложение за целите на чл. 7 от Директива на Съвета 2002/55/ЕО по отношение на минималния брой признаци и минималните условия за изпитване, които трябва да бъдат изпълнени за сортове зеленчукови култури, изменена с Директива на Комисията 2007/49/ЕО и Директива на Комисията 2004/29/ЕО от 4 март 2004 г., по отношение на минималния брой признаци и минималните условия за изпитване на сортовете лоза.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 2. Член 7, ал. 1 се прилага до 1.I.2007 г.§ 3. Проверката за установяване на сортовата автентичност на трансформираните сортове по смисъла на Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни трябва да е приключила до 2007 г.
§ 4. Лицата, получили лиценз и регистрирани в ИАСАС като сортоизпитатели съгласно Наредба № 19 от 1998 г. за условията и реда за лицензиране на сортоизпитване (ДВ, бр. 83 от 1998 г.), запазват правото си да извършват сортоизпитване.
§ 4а. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г., отм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.)
§ 4б. (Нов, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 23.03.2007 г., отм., ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.)
§ 5. Тази наредба се издава на основание чл.14, ал. 4 от Закона за посевния и посадъчния материал.
§ 6. Изпълнението на наредбата се възлага на изпълнителния директор на ИАСАС.
§ 7. Наредба № 10 от 2001 г. за официалната сортова листа (ДВ, бр. 30 от 2001 г.) се отменя.
Приложение № 1
към чл. 5, ал. 1
Видове земеделски растения и хибриди/породи копринена пеперуда, сортове от които се вписват в списъка на официалната сортова листа
I. Цвекло
1. Beta vulgaris L. - Захарно и фуражно цвекло
II. Фуражни
1. Gramineae - Житни треви
1. Agrostis sp. - Полевица
2. Alopecurus pratensis L. - Ливадна лисича опашка
3. Agorpyrum sp. - Житняк*
4. Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv., ex J. S. et K. B. Presl. - Висок (френски) райграс
5. Bromus sp. - Овсига
6. Setaria italica L. - Мохар (лудо просо, делидар)
7. Cynesurus cristatus L. - Гребениста трева*
8. Cynodon dactylon L. Pers. - Бермудска трева
9. Dactylis glomerata L. - Ежова главица
10. Holcus lanatus - Медовица*
11. Festuca sp. - Власатка
12. Xfestulolium - Xибрид между власатка и райграс
13. Lolium multiflorum Lam. - Многооткосен (италиански) райграс, вкл. вестерволдски райграс
14. Lolium perenne L. - Пасищен (английски) райграс
15. Lolium x boucheanum Kunth. - Хибриден райграс
16. Phalaris aquatica L. - Тръстичина (фаларис)
17. Phleum sp. - Tимотейка
18. Poa L. - Mетлица (ливадина)
19. Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. - Златна трева
20. Hedysarum coronarium L. - Сула
2. Fabaceae - Бобови
1. Lotus corniculatus L. - Звездан
2. Lupinus sp. - Лупина
3. Medicago sp. - Люцерна
4. Melilotus ssp. Lam. - Комунига*
5. Onobrychis viciifolia Scop. - Еспарзета
6. Pisum sativum L. (partim) - Грах фуражен
7. Trifolium sp. - Детелина
8. Тrigonella foenum - graecum L. - Сминдух
9. Vicia faba L. - Бакла
10. Vicia pannonica Crantz - Панонски фий
11. Vicia sativa L. - Обикновен фий
12. Vicia villosa Roth. - Пясъчен фий
13. Vicia ervilia L. - Бурчак*
14. Vigna sinensis (L.) Endl. (Phaseolus radiatus) - Папуда (птичи боб)*
15. Ornithopus sativus Brotero - Серадела*
16. Lolium perenne L. - Пасищен (английски) райграс
17. Brassica napus L. var.narobrassica (L.) Rchb. - Брюква
18. Perco - Репко*
19. Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. Var. viridis L. - Kръмно (фуражно) зеле
20. Raphanus sativa L. - Фуражна рапица*
21. Tifon - Тифон*
22. Lathyrus sativus - Секирче*
23. Phacelia tanacetifolia Benth. - Фацелия
24. Raphanus sativus L.var. oleiformis Pers. - Фуражна ряпа
III. Зърнени
1. Gramineae - Житни
1. Avena sativa L. - Овес
2. Hordeum vulgare L. - Ечемик
3. Oryza sativa L. - Ориз
4. Phalaris canariensis L. - Канарско просо
5. Secale cereale L. - Ръж - за зърно и зелена маса
6. Sorghum bicolor (L.) Moench - Сорго
7. Sorghum sudanensе (Piper) Stapf. - Суданка
8. Sorghum bicolor (L.) MoenchX Sorghum sudanensе (Piper) Stapf. - Сорго-суданков хибрид
9. X Triticosecale Wittm. - Тритикале
10. Triticum aestivum L .emend. Fiori et Paol. - Пшеница обикновена
11. Triticum durum Desf. - Пшеница твърда
12. Triticum spelta L. - Пшеница спелта
13. Zea mays L. - Царевица с изключение на пуклива царевица и захарна царевица
14. Panicum milliaceum L. - Просо*
2. Fabaceae - Бобови
1. Ciсer ariеtinum L. - Нахут*
IV. Маслодайни и влакнодайни култури
1. Arachis hypogea L. - Фъстъци
2. Brassica juncea (L.) Czernj. et Cosson - Кафяв синап
3. Brassica napus L. (partim) - Рапица
4. Brassica nigra (L.) Koch - Черен синап
5. Brassica rapa L. var.silvestris (Lam.) Briggs - Репица
6. Camelina sativa L. - Камелина*
7. Cannabis sativa L. - Коноп
8. Carthamus tinctorius L. - Сафлор
9. Carum carvi L. - Ким
10. Crambe ssp. - Крамбе*
11. Cuminum cyminum L. - Кимион*
12. Glycine max (L.) Merrill. - Соя
13. Gossypium sp. - Памук
14. Helianthus annuus L. - Слънчоглед
15. Lalemantia iberica L. - Лалеманция*
16. Linum usitatissimum L. - Лен (маслодаен, влакнодаен и междинен)
17. Papaver somniferum L. - Културен (сънотворен) мак
18. Ricinus communis L. - Рицин*
19. Sinapis alba L. - Бял синап
20. Sesamum indicum L. - Сусам*
V. Solanum tuberosum L.
Картофи
VI. Nicotiana tabacum L.
Тютюн*
VII. Овощни *
1. Actinidia chinensis L. - Актинидия*
2. Aronia melanocarpa L. - Арония*
3. Castanea sativa Mill. - Кестен*
4. Cornus mas L. - Дрян*
5. Corylus ssp. L. - Лешник, леска
6. Cydonia oblonga Mill. - Дюля
7. Fragaria x ananassa Duch. - Ягода
8. Ficus carica L. - Смокиня*
9. Grosularia reclinata - Бодливо немско грозде*
10. Hippophae rhamnoides L. - Облепиха*
11. Humulus lupulus L. - Хмел*
12. Juglans regia L. - Орех
13. Malus Mill. - Ябълка
14. Mespilus germanica L. - Мушмула*
15. Morus sp. - Черница*
16. Piospyrus kaki L. - Райска ябълка*
17. Prunus amygdalus Batsch - Бадем
18. Prunus armeniaca L. - Кайсия
19. Prunus avium L. - Череша
20. Prunus cerasifera Ehrh. - Джанка*
21. Prunus cerasus L. - Вишна
22. Prunus domestica L. - Слива
23. Prunus persica. Batsch - Праскова
24. Pirus communis L. - Круша
25. Prunus insititia L. - Трънкослива*
26. Prunus mahaleb L. - Махалебка*
27. Punica granatum L. - Нар*
28. Ribes nigrum L. - Касис
29. Ribes rubrum L. - Червено френско грозде
30. Rosa sp. - Шипка*
31. Rubus Benth - Къпина
32. Rubus idaeus L. - Малина*
33. Sorbus domestica L. - Скоруша*
34. Vaccinium sp. L. - Боровинка*
VIII. Сортове от видове зеленчукови култури от приложение № 3, при условие че отговарят на изискванията на чл. 5, ал. 2 от наредбата.
IX. Сортове лоза от приложение № 3, при условие че отговарят на изискванията на чл. 6, ал. 4 от наредбата.
Забележка. Видовете земеделски растения, отбелязани с "*", не са вписани в списъка на видовете в Общия каталог на Европейския съюз.
Приложение № 2
към чл. 6, ал. 1
Видове земеделски растения, сортове от които се вписват в списък Б на официалната сортова листа
А. Цветя
Едногодишни
1. Adonis sp.
2. Ageratum houstonianum
3. Agrostemma mibas
4. Agrostemma githago
5. Agrostis nebulosa
6. Althea rosea L.
7. Alysum sp.
8. Amaranthus candatus
9. Amaranthus paniculatus
10. Amaranthus hypochondrlacus
11. Ammobium alatum
12. Anagalis linifolium
13. Anagalis arvensis
14. Anchusa capensis
15. Anthirrhium majus
16. Arctotis acaneis
17. Arctotis breviscapa
18. Arctotis stoechadifolia
19. Asperula orientalis
20. Asperula setosa
21. Avena sterilis
22. Aphyllanthes monspeliensis
23. Argemone sp.
24. Begonia semperflorens
25. Brachycome iberidifolia
26. Briza maxima
27. Calendula off.
28. Callistephus sinensis
29. Campanula medium
30. Carthamus tinetorius
31. Celosia argentea plumosa
32. Celosia argentea cristata
33. Gentaurea americana
34. Centaurea cyanus
35. Centaurea imperialis
36. Centaurea moschata
37. Clarkia elegans
38. Clarkia pulchella
39. Cleome pungens
40. Cobea scandens
41. Convolvulus tricolor
42. Convolvulus major
43. Coreopsis lanceolata
44. Coreopsis basalis
45. Coreopsis tinctoria
46. Coreopsis stillmanii
47. Cosmos sulphurens
48. Cosmos bipinnatus
49. Crepis rubra
50. Crepis aurea
51. Cuphea lanceolata
52. Celosia cristata
53. Celosia plumosa
54. Dahlia variabilis
55. Delphinium ajacis
56. Delphinium consolida
57. Dianthus chinensis
58. Dianthus caryophyllus
59. Dianthus sp.
60. Didiscus caerubens
61. Dimorphoteca pluvialis
62. Dimorphoteca sinuata (syn. D. aurantiaca)
63. Dolichos lablab
64. Dorotheanthus belidiformis (syn. Mesembryanthemum)
65. Echium vulgare
66. Emilia sagittata ( syn. Cacalia coccinea)
67. Eschscholzia caespitosa
68. Eschscholzia californica
69. Euphorbia marginata
70. Eustoma (Lisianthus) russelianus
71. Gaillardia aristata
72. Gaillardia pict (syn. G. bicolor, G. pulchella)
73. Gazania x splendens
74. Gazania grandiflorum
75. Gerarium sp.
76. Godetia grandiflora
77. Gomphrena globosa
78. Gomphrena haageana
79. Gypsophita elegans
80. Gypsophila muralis
81. Helianthus annuus
82. Helianthus agrophyllus
83. Helianthus debilis
84. Helichrysum bracteanum
85. Helipterum roseum (syn. Acrochinium roseum)
86. Helipterum marglesii
87. Hibiscus manihot
88. Hibiscus moschcutos
89. Hibiscus syriacus
90. Humulus scandens
91. Iberis coronaria
92. Iberis amara
93. Iberis umbelata
94. Impatiens balsamina
95. Impatiens walleriana
96. Ipomea purpurea
97. Kochia scoparia var. trichophylla
98. Lagurus ovatus
99. Lathyrus odoratus
100. Lavatera trimestris
101. Layia elegans
102. Linaria maroccana
103. Linum grandiflorum
104. Lobelia erinus compacta
105. Lobelia erinus pendu la
106. Lupinus hartwegii
107. Lupinus texensis
108. Limnanthes douglasii
109. Malope trifoda
110. Matthiola incana annua
111. Matricaria maritime
112. Mimulus luteus
113. Mimulus voriegatus
114. Mimulus cardinalis
115. Mina lobata (syn. auamochit chimber)
116. Mirabilis jalapa
117. Molucella laevis
118. Nemesia strumosa
119. Nemophyla maculata
120. Nicandra physoloides
121. Nicotiana alata
122. Nicotiana langsdorffi
123. Nicotiana sylvestris
124. Nigella damascena
125. Nigella hispanica
126. Nierembergia calycina
127. Nierembergia hippomanica
128. Nolana paradoxa
129. Ocimum basilicum
130. Olnothera sp.
131. Omphalodes linifolia
132. Panicum capillare
133. Papaver rhoeas
134. Papaver somniferum
135. Papaver commutatum
136. Pentstemon hartwegii
137. Pelargonium peltatum
138. Pelargonium zonale (syn. Geranium)
139. Phacelia tanacetiiolia
140. Phacelia campanularia
141. Phaseolus coccineus
142. Phlox divaricata
143. Phlox drummondii
144. Portulaca grandiflora
145. Podolepis gracilis
146. Polygonum capitatum
147. Petunia hybrida
148. Reseda odorata
149. Ricinus communis
150. Rudbeckia hirta
151. Rudbeckia bicolor L
152. Salpiglossis sinuata
153. Salvia coccinea
154. Salvia columbariae
155. Salvia farinacea
156. Salvia horminium
157. Salvia splendens
158. Sanvitalia procubens
159. Scabiosa atropurpurea
160. Scabiosa stellata
161. Saponaria sp.
162. Schizanthus x wisentonensis
163. Sedum caerulium
164. Limonium sinuata (syn. Limonium sinuatum Mill.)
165. Limonium bonduellii
166. Limonium suworowii
167. Limonium sinnata
168. Limonium sp.
169. Tagetes erecta
170. Tagetes patula
171. Tagetes tennifolia
172. Tithonia rotundifolia
173. Tithonia speciosa
174. Tolpis barbata
175. Trachelium caeruleum
176. Trachymene caerulea
177. Tripteris
178. Tropaeolum majus nanum
179. Tropaeolum minus
180. Tropaeolum peregrinum
181. Tropaeolum speciosum
182. Ursinia anethoides
183. Ursinia speciosa
184. Ursinia versicolor
185. Venidium fastuosum
186. Verbena ґ hybrida
187. Verbena venosa (syn. Verbena rigida)
188. Verbena tenera Spren.
189. Verbena tennisecta
190. Verbesina eucelioides
191. Viscaria
192. Wahlenbergia obvata
193. Xanthisma texanum
194. Xeranthemum annuum
195. Zea mays var. japonica
196. Zinnia elegans
197. Zinia augustifolia (syn. Zinnia haageana)
198. Brassica oleracea var. acephala (D.C) - Декоративно зеле
199. Agrimonia eupatoria
200. Acroclium roseum A. Gary
201. Angelica sp.
202. Leonurus cardiaca
203. Levisticum officinale
204. Messеmbrianthemum sp.
205. Pimpinella major
206. Rhodanthe
207. Silene sp.
208. Senecio cineraria
209. Cucurbita sp.
210. Thunbergia
211. Thunbergia alata Bojer
212. Heliotropium sp.
213. Cineraria sp.
Двугодишни:
1. Althea rosea
2. Bellis perrenis
3. Campanula L
4. Campanula medium
5. Campanula pyramidalis
6. Cynogolossum furcatum
7. Cheiranthus cheiri
8. Dianthus barbatus L
9. Dianthus plumarius
10. Dicarryophyllus fl. pl.
11. Digitalis lanata
12. Digitalis purpurea
13. Digitalis ferruginea
14. Dipsacus fullonum (syn. D. sativus)
15. Delphinium requinii
16. Euphorbia lathyrus
17. Isatis tinctoria
18. Lunaria annua
19. Limonium suvorovii
20. Michauxia
21. Myosotis alpestris
22. Onopordum acanttium
23. Onopordum arabicum
24. Silene pendula
25. Viola Xwittrockiana
26. Viola sp.
Mногогодишни:
1. Achillea ptarmica
2. Achillea fulipendulina
3. Achillea miliefolium
4. Aconitum sp.
5. Achillea tomentosa
6. Arnica montana
7. Alttheae rosea
8. Aruncus sp.
9. Alyssum saxatile
10. Alyssum montanum
11. Anchusa italica
12. Anaphalis margaritacea
13. Anaphalis triplinervis
14. Anemone pulsatilla
15. Anemone coronaria
16. Aquillegia hybrida
17. Aquillegua vulgaris
18. Agrostema coronaria
19. Arenaria montana
20. Arabis alpina
21. Arabis caucasica
22. Arabis blepharophylla
23. Astromeria aurantiaca
24. Armeria formosa
25. Armeria maritima
26. Antennaria dioica
27. Anthemis tinctoria
28. Asparagus sp.
29. Anthemis nobilis
30. Anthemis tinctoria
31. Aster amellus
32. Aster alpinus
33. Aster dumosus
34. Aster subcoerruiens
35. Aster tarele
36. Aster hybrida
37. Aster novae belgiae L.
38. Aster novae anggliae L
39. Agapanthus africanus
40. Agapathus campanulatus
41. Agastache aristata
42. Asclepias currassavica
43. Aubrieta novalis
44. Aubrieta hybrida
45. Aubrieta deltaidea
46. Balsamorrhiza sagitata
47. Belamcauda chinensis
48. Bergenia cordifolia
49. Berlaudiera lyrata
50. Buptalmum salicifolium
51. Buptalmum speciosum
52. Campanula barbata
53. Campanula cachmiriana
54. Campanula carpatica
55. Campanula alliarifolia
56. Campanula azorina
57. Campanula allionii
58. Campanula rotundifolia
59. Campanula persicifolia
60. Campanula cochleariifolia
61. Campanula garganica
62. Campanula fragilis
63. Campanula glomerata
64. Campanula isophyla
65. Campanula pesicifolia alba
66. Campanula lactiflora
67. Campanula lasiocarpa
68. Campanula latiloba
69. Campanula poscharskyana
70. Campanula punctata
71. Campanula raineri
72. Cerastium biebersteinii
73. Cerastium tomentosum
74. Canna indica
75. Chelone barbata (syn. Pentstemon barbatus)
76. Calliirhoe involucrata
77. Coreopsis lanceolata
78. Centaurea macrocephala
79. Centaurea montana
80. Centaurea dealbata
81. Centaurea candidissima
82. Cerastium tomentosum
83. Cerastium biebersteinii
84. Carlina acanthifolia
85. Carlina acanlis
86. Calceolaria biflora
87. Calceolaria fothergili
88. Catananche caerulea
89. Caltha palustris
90. Cantleya spicata
91. Cephalaria gigantica
92. Chiastophyllum oppositifolium
93. Chrysanthemum leucanthemum
94. Chrysanthemum leucanthemum maximum
95. Chrysanthemum coccineum
96. Clematis alpina
97. Clematis conuata
98. Clematis flamula
99. Clematis peniculata
100. Clematis tanguitica
101. Clematis integrifolia
102. Clematis macropetala
103. Clematis montana
104. Clematis recta
105. Cirsium japonica
106. Codonopsis cleuatidea
107. Codonopsis pilosulla
108. Codonopsis vinciflora
109. Coleus sp.
110. Cortaderia seloana
111. Crambe cordifolia
112. Crepis aurea
113. Crepis rubra
114. Cyclamen neapolitanum
115. Darlingtonia californica
116. Delosperma sutherlandii
117. Delphinium x cultorum
118. Delphinium x hybridum
119. Delphinium cardinale
120. Dianthus allwodii
121. Dianthus arenarius
122. Dianthus deltoides
123. Dianthus gratianopolitanus
124. Dianthus plumarius
125. Dianthus superbus
126. Dianthus sp.
127. Dicentra eximia
128. Dicentra formosa
129. Dicentra spectabilis
130. Dictamnus albus
131. Dierama pulcherima
132. Digitalis ferruginea
133. Digitalis grandiflora
134. Digitalis lanata
135. Digitalis x mertonensis
136. Digitalis obscura
137. Digitalis parviflora
138. Digitalis purpurea
139. Disporum smithii
140. Dodecantheon meadia
141. Doronicum cordatum
142. Doronicum grandiflorum
143. Dryasocto petala
144. Echinacea pallida
145. Echinacea purpurea
146. Echinops ritro
147. Epilobium dodonaei
148. Eremurus Stenophyllus
149. Eremurus Elwesis Michel
150. Erigeron aurantiacus
151. Erigeron mucronatus (syn. E. karviuskianus)
152. Erigeron speciosus d.s.
153. Erinus alpinus
154. Eriophyllum confertiflorum
155. Eriophyllum lanatum
156. Eryngium alpinum
157. Eryngium amethystinum
158. Eryngium delaroux
159. Eryngium giganteum
160. Eryngium sp.
161. Euphorbia amigdaloides
162. Euphorbia characias
163. Euphorbia lathyrus
164. Euphorbia myrsinites
165. Euphorbia polychroma
166. Foeniculum vulgare
167. Francoa ramosa
168. Festuca glauca
169. Gaillardia aristata Purch
170. Gaillardia greudiflora
171. Galega bicolor
172. Gentiana acanlis
173. Gentiana asclepiadea
174. Gentiana chinarica
175. Gentiana lutea
176. Gentiana pneumonanthe
177. Gentiana septemfida var. lagodechiana
178. Gentiana verma angulosa
179. Geranium phaeum
180. Geranium walichianum
181. Geum quellyon
182. Globularia nudicaulis
183. Gnaphalium
184. Gunnera manicata
185. Gypsophyla oldhamiana
186. Gypsophila pacifica
187. Gypsophila paniculata
188. Gypsophila repens rosea
189. Hedysarum coronarium
190. Helenium autumnale
191. Helianthemum x hybrida
192. Heliopsis scabra
193. Helichrysum amorgheum
194. Helichrysum arenarium
195. Hemorocalis fulva
196. Hemorocalis flava
197. Hosta sieboldiana
198. Hosta albo-marginata (syn. H. sielboldii)
199. Hosta ventricosa
200. Hesperis matronalis
201. Helleborus sp.
202. Hemerocallis sp.
203. Hepatica
204. Heuchera americana
205. Heuchera sanduinea
206. Heiracium villosum
207. Incarvillea detavoyi
208. Inula orientalis
209. Iris chrysographes
210. Iris foetidissima
211. Iris germanica
212. Iris hollaendichne
213. Iris kaempferi
214. Iris sibirica
215. Iris pumila
216. Iris pumila cerulea
217. Iris cangealis illyrica
218. Iris graminea
219. Isatus tinctoria
220. Iberis semervirens
221. Iberis gibractarica
222. Jasione perrenis
223. Knautia macedonica
224. Kniphofia macowani
225. Kampranthus sp.
226. Lautana sp.
227. Lapageria rosea
228. Lathyrus latifolius
229. Leontopodium alpinum (syn.Gnaphalium)
230. Lewisia nevadensis
231. Liatris pycnostachya
232. Liatris scariosa
233. Ligularia przewalskii
234. Ligularia vlitchiana
235. Linum perenne
236. Limonium (Statice) dumosum
237. Limonium latifolium
238. Lotus corniculatus plenus
239. Lupinus arboreus
240. Lupinus argenteus
241. Lupinus polyphillus
242. Lupinus regalis
243. Lichnis x arkwightii (syn. hageana)
244. Lichnis chalcedonia
245. Lychnis coronaria
246. Lychnis chal var flor rubris
247. Lisichitum americanum
248. Lysimachia clethroides
249. Lysimachia minoriensis
250. Lysimachia punctata
251. Lythrum x hybrida
252. Macleaya micrearpa (syn. Bocconia)
253. Malva moschata
254. Malva sylvestris
255. Meconopsis betonicifolia
256. Meconopsis cambrica
257. Meconopsis grandis
258. Meconopsis napaulensis (syn. M. wallichii)
259. Meconopsis regia
260. Meconopsis cheldonii
261. Meconopsis villosa
262. Mimulus cardinalis
263. Mimulus luteus
264. Mimulus variegatus
265. Monarda citriodera
266. Monarda didyma
267. Morina persica
268. Myositidium hortensia
269. Nepeta cataria
270. Nepeta grandiflora
271. Nepeta mussinii
272. Oregonium laevigatum
273. Oenothera missouriensis
274. Paeonia L albiflora
275. Paeonia officinatis
276. Papaver alpinum
277. Papaver atlanticum
278. Papaver bracteatum
279. Papaver orientale
280. Papaver pilosum
281. Papaver spicatum (syn. P.heldreichii)
282. Passiflora antioquiensis
283. Passiflora caerulea
284. Passiflora coccinea
285. Passiflora edulis
286. Passiflora liguilaris
287. Passiflora mollisima
288. Paeonia peregrina
289. Phlomis (syn. viscosa) samia
290. Phlox paniculata
291. Pentstemon x hybrid
292. Phormium tenax purpureum
293. Phigelius aequalis
294. Physalis gigantea
295. Physostegia virginiana
296. Pinguicula vulgaris
297. Platycodon grandiflorum
298. Pyretrum sp.
299. Pyretrum parthenifolium aureum
300. Podophyllum emodi
301. Polemonium caeruleum
302. Polygonatum multiflorum
303. Potentilla aurea
304. Potentilla nepalensis
305. Potentilla recta warrenii
306. Primula acaulis
307. Primula alpicola
308. Primula auricula
309. Primula bullesiana
310. Primula bulleyana
311. Primula capitata mooreana
312. Primula chinantha
313. Primula chuagensis
314. Primula dentriculata
315. Primula elatior
316. Primula florindae
317. Primula japonica
318. Primula nutans
319. Primula polyantha
320. Primula pulverulenta
321. Primula rosea grandiflora
322. Primula veris
323. Primula waltoni
324. Primula grandiflora
325. Psilostrophe tagetina
326. Pulsatilla alpina
327. Pulsatilla halleri
328. Pulsatilla vulgaris
329. Ramonda myconi
330. Ranunculus asiaticus
331. Ratabida columnifera
332. Rehmannia angulata
333. Rheum palmatum
334. Rodgersia pinnata
335. Roscoea procera
336. Roscoea purpurea
337. Rudbeckia subtomentosa
338. Ruta graveolens variegata
339. Sacina subulata
340. Salvia forskahlii
341. Salvia pratensis (syn. haematodes)
342. Salvia superba
343. Salvia transylvanica
344. Salvia uliginosa
345. Salvia verticilata
346. Sandersonia aurantiaca
347. Sanguinaria canadensis
348. Saponaria ocymoiides
349. Saponaria vaccaria
350. Saxifraga caespitosa
351. Saxifraga sp.
352. Scabiosa caucasica
353. Scabiosa columbariae
354. Scabiosa japonica alpina
355. Scilla nutans
356. Scilla sp.
357. Semiaquilegia ecolcarata
358. Sempervivum sp.
359. Shortia soldanelloides ilicifolia
360. Solganella sp.
361. Solidago canadensis
362. Solidago spectabilis
363. Spharalcea sp.
364. Stachys lanata
365. Symphyandra hoffmannii
366. Sedum sp.
367. Tacitus bellus
368. Tanacetum parthenium
369. Tellima grandiflora
370. Thalictrum aquilegifolium
371. Thalictrum dipterocarpum
372. Thalictrum minus adiantifolium
373. Talictrum speciossimum
374. Thymus serpyllum (syn. T. praecoxarticus)
375. Tiarella wherryi
376. Tradescantia virginica
377. Tradescantia sp.
378. Trachelium caeruleum
379. Tree ferns
380. Tricyrtis hirta
381. Trillium erectum
382. Triteleia Iaxa
383. Tritoma uvarica
384. Trollius europeus
385. Trollius acaulis
386. Trollius hybridus
387. Trollius ledebouri
388. Viburnum opulus
389. Verbascum chaixi
390. Verbascum olymicum
391. Verbascum phoeniceum
392. Veronica longifolia
393. Veronica incana
394. Veronica spicata
395. Veronica teucrium
396. Veronica repens
397. Viola cornuta
398. Viola odorata
399. Zanschneria californica
Mногогодишни видове, размножаващи се предимно вегетативно или със семена
1. Acidenthera murielae
2. Agapanthus umbellatus
3. Astroemeria
4. Astilbe spirea
5. Commeline coelestis
6. Convalaria majalis
7. Gloriosa rothschildiana
8. Dicentra spectabilis
9. Gypsophila
10. Hyacinthus candicans
11. Haemanthus multiphlora
12. Incarvillea delavayi
13. Hyacinthina bletilla striata
14. Palonia arborea
15. Mirabilis jalapa
16. Montbretia
17. Ranunculus sp.
18. Iris germanica
19. Iris pumila
20. Iris pumila cerulea
21. Iris sibirica
22. Iris cangealis illyrica
23. Iris graminea
24. Hemerocallis sp.
25. Phlox paniculata
26. Calla zantedeschia
27. Aconitum napellus
28. Asclepia tuberosa
29. Canna indica
30. Canna sp.
31. Plaony sinensis
32. Peaony species
33. Physalis franchetti
34. Saponaria ocymoides
35. Solidago
36. Dahlia
37. Anemone pulsatila
38. Balldahlien
39. Crinum powelli
40. Eucomis bicolor
41. Chlidanthus fragrans
42. Arum cornutum
43. Crispa marginata
44. Viola sp.
Луковични и грудколуковични
1. Anemone blanda
2. Anigozanthos
3. Achimenes*
4. Acidanthura
5. Amaryllis belladonna
6. Allium moly luteum
7. Allium giganteum
8. Allium ostrowskianum
9. Begonia grandiflora
10. Begonia multiflora
11. Begonia pendula
12. Begonia tuberous hybridus
13. Begonia sp.
14. Brodiaea koningin fabiola
15. Caladium
16. Camassia
17. Convallaria
18. Colchicum
19. Canna
20. Chionodoxa gigantea
21. Chinodoxa luciliae
22. Clivia
23. Crocus sp.
24. Crocosmia (Moutbretra)
25. Eucomis
26. Endymion
27. Eucharis
28. Eranthis cilika
29. Eremurus
30. Erythronium
31. Fritillaria meleagris
32. Fritillaria imperialis Freesia hybrida
33. Galanthus nivalis
34. Galtonia
35. Gloriosa
36. Haemanthus
37. Hemerocallis
38. Hymenocallis
39. Hyppeastrum (Amaryllis)
40. Hyacinthus
41. Iris reticulata
42. Iris danfordae
43. Iris hollandica
44. Iris foetidissima
45. Incarvillea delavayi
46. Ismene festalis
47. Ixia sp.
48. Ixiolirion
49. Lachenalia
50. Leucojum aestivum
51. Lycoris
52. Liatris spicata
53. Muscari armeniacum
54. Nerine bowdenii
55. Polianthes
56. Puschkinia libanotica
57. Ranunculus
58. Scila campanulata
59. Scila sibirica
60. Scila tubergeniana
61. Scadoxus
62. Sparaxis
63. Ornithogalum thyrsoides olanda
64. Oxalis adenophica
65. Oxalis deppei
66. Oxalis iron cross
67. Tigridia
68. Triteleia
69. Urginea
70. Zantedeshia
71. Zephyranthes robustus
72. Gladiolus L.
73. Tulipa L.
74. Narcissus L.
75. Lilium sp.
76. Hyacinthus L.
77. Dahlia variabilis Hart.
Оранжерийни:
1. Alstromeria hybrida
2. Anthurium andreanum
3. Anthurium scherzerianum
4. Gerbera jamassoni
5. Fressia hybrida
6. Chrysanthemum L.
7. Chrysanthemum iridicum
8. Dianthus L.
Саксийни видове:
1. Abutilon hybridum
2. Acacia armata
3. Acalypha hispaniola
4. Acalypha hsipida
5. Achimenes sp.
6. Acorus gramineus
7. Adenium obesum
8. Adianthum capillus venuris
9. Adianthum hispidulum
10. Andianthum raddianum
11. Adianthum tenerum
12. Aechmea fasciata
13. Aechmea splendens
14. Aconium arboreum
15. Aconium canariense
16. Aeschynanthus lobbianus
17. Aeschynanthus marmoratus
18. Agave americana
19. Aglaonema commutatum
20. Aglaonema sp.
21. Allamanda cathartica
22. Alocasia macrochisa
23. Alocasia x amazonica
24. Alice L
25. Aloe arborescens
26. Amelopsis brevipendunculata
27. Ananas comosus
28. Anigozanthos
29. Anthurium sp.
30. Aphelandra squarrosa
31. Aporocactus flagelliformis
32. Aralia japonica
33. Aralis elegantissima
34. Araucaria sxelsa
35. Areca cathechu
36. Ardisia
37. Ardisia crenata
38. Asparagus densiflorus
39. Asparagus falcatus
40. Asparagus setaceus
41. Asparagus umbellatus
42. Asparagus plumosus
43. Asparagus sprengeri
44. Aspidistra ker.
45. Aspidistra elatior
46. Asplenium antignum
47. Asplenium nidus
48. Aucuba japonica
49. Asalea indica
50. Ballbergia
51. Bambusa vulgaris
52. Basella alba
53. Begonia tuberosa
54. Begonia rex
55. Begonia masoniana
56. Begonia ricinifolia
57. Begonia heracleifolia
58. Begonia credneri
59. Begonia boweri
60. Begonia elatior
61. Beloperone gutata
62. Blechnum gibbum
63. Bougeainvillea spectabilis
64. Brachychyton rupestris
65. Browallia
66. Bunfelsia
67. Cactus sp.
68. Caladium
69. Callathipica
70. Calathea crocata
71. Calathea ecuadoriana
72. Calathea fasciata
73. Calathea lancifolia
74. Calathea leopardina
75. Calathea lierzei
76. Calathea makoyana
77. Calathea orbifolia
78. Calathea picturata
79. Calathea pseudovietchiana
80. Calathea roseopicta
81. Calathea rufibarba
82. Calathea sanderiana
83. Calathea warszewiczii
84. Calathea zebrina
85. Calathea sp.
86. Calceolaria
87. Callisia alba
88. Callisia elegans
89. Callisia repens
90. Camelia japonica
91. Camelia sinensis
92. Campanula isophylla
93. Capsicum annuum (ornamental)
94. Caryota
95. Catharanthus roseus
96. Catleya x Laeliocatleya
97. Chamaedoreae elegans
98. Chamaedoreae costaricana
99. Cheiranthus maritimus
100. Chamaerops excelsa
101. Chamaerops humilis
102. Chlorophytum comosum
103. Chrysanthemum carinatum
104. Chrysanthemum coronarium
105. Chrysanthemum maximum
106. Chrysanthemum multicaule
107. Chrysanthemum segetum
108. Chrysanthemum tenuiloba
109. Chrysanthemum indicum
110. Chrysanthemum parthenium
111. Cineria hybrids
112. Cissus antarctica
113. Cissus rhombifolia
114. Citrofortunella microcarpa
115. Cereus
116. Ceropegia woodii subsp. woodii
117. Ceratatheca triloba
118. Cephalipterum drummondii
119. Cephalipterum x speciosum
120. Clerodendrum rhomsoniae
121. Clivia miniata
122. Cocos nucifera
123. Cocos weddeliana
124. Codiaeum variegatum
125. Codonauthe crassifolia x Codonatanthus
126. Coleus (Blumei gr.)
127. Collinsia heterophylla
128. Collomia coccinea
129. Columnea hirta
130. Columnea microphylla
131. Cordyline fruticosa
132. Cordyline stricta
133. Cordyline australis
134. Cordilyne terminalis
135. Corynocarpus laeigatus
136. Crassula schmidtii
137. Craspedia globosa
138. Crossandra indilifolia
139. Croton variegatum bravo
140. Crepis
141. Cryptanthus
142. Ctenanthe burbe - marxii
143. Ctenanthe pilosa
144. Ctenanthe setosa
145. Cuphea ignea
146. Cupressus macrocarpa
147. Cycas revoluta
148. Cyclamen
149. Cymbidium
150. Cyperus alternifolia
151. Cyperus papyrus
152. Cytisus x racemosus
153. Dahlia
154. Davallia
155. Dianthus
156. Dictyosperma album
157. Digymochlaena trunculata
158. Dieffenbachia alpendens
159. Dieffenbachia sequine
160. Dieffenbachia sp.
161. D. Exotica
162. D. Exotica Syn.
163. D. Exotica picta rudelph Rochrs.
164. D. Compatta
165. D. Tropica
166. Dionaea muscipula
167. Dipladenia
168. Dschidia pectenoides
169. Dizygotheca elegantisima
170. Dracaens draco
171. Dracaens sanderana
172. Dracaens godseffiank
173. Dracaens dermensjs
174. Dracaena fragrans
175. Dracaena indivisa
176. Dracaena marginata
177. Dracaena sanderiana
178. Dracaena reflexa
179. Drosera
180. Duchesnea indica
181. Echeveria secunda variglauca
182. Echinocactus grusonii
183. Eichornia crassips
184. Epipremnum pinnatum
185. Erica carnea
186. Eucalyptus
187. Euonymus japonicus
188. Euphorbia x keysii
189. Euphorbia pulcherrima
190. Euohorbia trigona (hermentiana, triangularis)
191. Euphorbia splendens
192. Euria
193. Eustoma grandiflorum (Lisianthus)
194. Euterpe edulis
195. Exacum affine
196. Exacum sp.
197. Eucharis grandiflora
198. Fatachedera lizei
199. Fatsia japonica
200. Ficus decora
201. Ficus elastica
202. Ficus rubra
203. Ficus de ruge
204. Ficus schrijvereana
205. Ficus deversiflora
206. Ficus benjamina
207. Ficus binnendijkii
208. Ficus cyathistipula
209. Ficus deltoidea
210. Ficus lyrata
211. Ficus microcarpa
212. Ficus pumila
213. Ficus sagitata
214. Fittonia verschaffeltii
215. Fittonia
216. Fremontodendron
217. Gasteria D.
218. Gardenia jasminoides
219. Gerbera
220. Glechoma hederacea
221. Gloriosa
222. Gloxinia hybrida
223. Gomphrena
224. Grevillea robusta
225. Guzmania dissitiflora
226. Guzmania minor
227. Guzmania monostachya
228. Guzmania sanguinea
229. Guzmania witmackii
230. Guzmania ,,Arilla"
231. Gusmania sp.
232. Gymnocalycum mihanovichi
233. Gynura
234. Haworthia duval
235. Hatiera
236. Hedera canariensis
237. Hedera helix
238. Hedera belis glorie de mareuge
239. Hellila
240. Helleborus niger
241. Hemionitis arifolia
242. Hibiscus rosa sinensis
243. Hippeastrum (Amaryllis)
244. Howea forsteriana (Kentia)
245. Hoya bella
246. Hoya carnosa
247. Hyacinthus orientalis
248. Hydrangea macrophylla
249. Hypoestes phyllostachya
250. Impatiens waleriana - gr. Neu Guinea
251. Ipomea purpurea
252. Ixora
253. Jacobinia
254. Jasminum officinale
255. Jatropha podagrica
256. Kalanchoe blassfeldiana
257. Kentia Foresteriana
258. Kentia belmoreana
259. Lantedeschia aethippica
260. Latania bourbonica
261. Laurus nobilis
262. Leea guineensis
263. Leptospermum scopatium
264. Lilium aziat. hybr.
265. Lilium oriental. hybr.
266. Lidisia discolor
267. Mammillaria
268. Marantha leuconeura
269. Marantha buconeura
270. Maranta maloiana
271. Mamilaria eleganta
272. Mascarena verschaffeltii
273. Medinilla maguifica
274. Metrosideros thomasii
275. Microcoelum weddellianum
276. Microlepia speluncae
277. Mikania ternata
278. Miltonia
279. Mimosa pudica
280. Monstera deliciosa
281. Monstera obeiqua
282. Murraya paniculata
283. Musa banana
284. Muscari
285. Myrmecodia echinata
286. Narcissus
287. Nematanthus gregarius
288. Neoregelia carolinae neyendorffii
289. Neoregelia carolinae tricolor
290. Nepenthes
291. Nephrolepis cordifolia Exaitata
292. Nephrolepis sp.
293. Nerium oleander
294. Nertera granadensis
295. Nidularium billbergioides
296. Molina recurvata
297. Oncidium
298. Opuntia
299. Oxalis adenophyla
300. Oxalis deppei
301. Oxalis triangularis (Subsp. triang.)
302. Pachira aquatica
303. Pachypodium lamerei
304. Pachystachys lutea
305. Paphiopedilum callosum
306. Parthenocissus insetra (C. striata)
307. Passiflora caerulea
308. Passiflora sp.
309. Pelargonium - Grandiflorum gr.
310. Pelargonium graveolens
311. Pelargonium zonale
312. Pelargonium peltatum
313. Pellea falcata
314. Pellea rotundifolia
315. Peoperonia rezedophlorea
316. Pentas lanceolata
317. Peperomia caperata
318. Peperomia glabella
319. Peperomia obtustifolia variegata
320. Peperomia pereskiaefolia
321. Peperomia rotundifolia
322. Peperomia argirea
323. Peperomiamag magnoliaefolia
324. Phalaenopsis
325. Philodendron bipennifolim (P. sefloum)
326. Philodendron scandens
327. Philodendron mandianum
328. Philodendron petrusum
329. Philodendron burgundi
330. Philodendron sagitifolium
331. Philodendron tuxla
332. Phoenix roebeleii
333. Phoenix canariensis
334. Phoenix dactylifera
335. Pilea candieri
336. Pilea spruceana
337. Pinus canariensis
338. Pisonia brunoniana variegata
339. Platycerium bifurcatum
340. Platycerium superbum (P. grande)
341. Platycerium aloicorna
342. Plectranthus
343. Plumbago
344. Pogonatherum
345. Poinsotin pulcherrima
346. Polyscias balfonriana
347. Polyscias fruticosa
348. Polyscias quilfoylei
349. Portulaca
350. Primula polyantha
351. Primula acaulis
352. Primula malacoides
353. Primula obconica
354. Primula sp.
355. Prodocarpus
356. Pteris cretica
357. Pteris ensiformis
358. Punica granatum
359. Radermschera sinica
360. Ranunculus
361. Ravenea rivulari
362. Rhapis
363. Rhipsalidopsis
364. Rhododendron (Obtusum gr.)
365. Rhododendron (Simsii gr.)
366. Rhododendron cat - nova ciembia
367. Rhododdendron sp.
368. Rhiocissus capensis
369. Rosa
370. Saintpaulia chimera
371. Saintpaulia mini
372. Saintpaulia sp.
373. Sanseviera zeylanica
374. Sanseviera trifasciata
375. Sanseviera trifasciata var. hahnii
376. Sanseviera trifasciata var. laurentii
377. Sanseviera sp.
378. Saxifraga stolonifera
379. Schefflera arboricola
380. Schlumbergera sp.
381. Scindapsus pictus
382. Scirpus cernus
383. Sedum burrito
384. Sedum morganianum
385. Sedum sieboldii
386. Selaginella apoda
387. Selaginella kraussiana
388. Selaginella lepidophylla
389. Selaginella martensii
390. Senecio rowlenyanus
391. Sinningia
392. Solanum pseudocapsicum (syn. S. capsicastrum)
393. Soleirolia Soleirolii (syn. Helxine)
394. Soindapsus aureus
395. Sparmannia africana
396. Spathiphyllum quin amazonia
397. Spathiphyllum sp.
398. Stephanotis floribunda
399. Strelitzia regina
400. Streptocarpus
401. Stromanthe sanguinea
402. Syngonium padophilum
403. Syngonium sp.
404. Thunbergia alata
405. Tolmica menziesii
406. Tillandsia cyanea
407. Tillandsia flabellata
408. Tradescantia spathacea (Rhoco)
409. Tradescantia zebrina
410. Tradescantia sp.
411. Vinca minor
412. Vriesia splendens (splendes)
413. Vriesia x poelmanii
414. Vriesia zamorensis
415. Vaylstekeara cambria
416. Waschingtonia robusta
417. Waschingtonia filifera
418. Xanthosoma lindenii
419. Yncca elephantipes
420. Yncca sp.
421. Zamia
422. Zantedeschia aethiopica
Сукуленти
1. Bryophilum S.
2. Casteria D.
3. Celhalocereur
4. Cereus
5. Crassula
6. Echinocactus
7. Haworthia D.
8. Opuntia
9. Scheveria D,C.
10. Stapelia grandiflora
11. Phylocactus
12. Nepchilemta chinensis
Б. Декоративни храсти:
1. Amelanchier canadensis
2. Amelanchier vulgaris
3. Amorta-fruticosa
4. Amigdalus nana
5. А. triloba
6. Abelia x grandiflora
7. Acer palmatus
8. Albizzia julibrissin
9. Ampelopsis quinguefolia
10. Aralia spinosa
11. Aristolochia sipho
12. Aronia melanocarpa
13. Bacharia amabilis
14. Berberis aggaregata
15. Berberis candidula
16. Berberis gagnepaine
17. Berberis julinae
18. Berberis rubrostila
19. Berberis rubrostila piratecum
20. Berberis thuhbergii
21. Berber!sthumbergi "Atropupurea"
22. Berberis thunbergi "Atropurpurea Nana"
23. Berberis verruculosa
24. Berberis vulgaris "Atropurpurea superba"
25. Berberis wilsonii
26. Betula alba pandula
27. Bignonia grandifelora
28. Brunsonettia papirifera
29. Buddlea alternifolia
30. Buddlea davidii
31. Bixus sempervirus
32. Callicarpa giraldiana
33. Callicarpa japonica leucocarpa
34. Callicarpa purpurea
35. Calluna vulgaris
36. Calycanthus floridus
37. Calycanthus occidentalis
38. Caragana arborescena
39. Caragana arborescena pendula
40. Caragana arborescena nana
41. Caragana arborescena pygmea
42. Caryolteris incana
43. Ceanothus americana
44. Ceanothus szurens
45. Ceanothus grandiflorus
46. Ceanothus pallidus
47. Calastrus flageilaria
48. Calastrus orbiculatus
49. Calastrus acandena
50. Cercidilhylum japonica
51. Chaenomeles japonica
52. Chionanthus fragrans
53. Cistus laurifolius
54. Cistus calvifolius
55. Cistus trifoliata
56. Clementis campanulata
57. Clementis mandschurica
58. Clementis orientalis
59. Clementis recta
60. Clementis tangutica
61. Colutea arborescens
62. Colutea media
63. Cornus alba sibirica
64. Cornus alba argenteomargimt
65. Cornus florida
66. Cornus sanguines
67. Cornus stolonifera flaviramea
68. Cotoneaster buxifolia
69. Cotoneaster dammert
70. Cotoneaster franchetii
71. Cotenester frigida
72. Cotoneaster horizontalis
73. Cotoneaster horizontalis asgivar
74. Cotoneaster multiflora
75. Cotoneaster tubis
76. Cotoneaster salicifolia
77. Cotinus coggigria
78. Crataegus monogyna
79. Crataegus monogyna fl. pl
80. Crataegus oxyacanta
81. Crataegus pentagyna
82. Cydonia japonica
83. Cydonia maylei-atrosanquinea
84. Cytisus acoparius andrennus
85. Cytisus hyrsutus
86. Cytisus nigicans
87. Cytisus prupurescens
88. Cytisus sinipus
89. Daphe cheorum
90. Daphne pontica
91. Deutzia cremata
92. Deutzia cremata candidissima
93. Deutzia cremata forunei
94. Deutzia cremata rosea plena
95. Deutzia cremata "Pride of Rochester"
96. Deutzia grandiflora
97. Deutzia gracilis campanulata
98. Deutzia lemoinei
99. Deutzia longifolia
100. Deutzia magnifica
101. Deutzia parviflora
102. Deutzia reflexa
103. Deutzia vilmoriana
104. Diervilla hibrida
105. Diervilla lonicera
106. Diervilla rivilaris
107. Diosoiros lotus
108. Elaeagnus argentea
109. Elaeagnus edulis
110. Elaeagnus multiflora
111. Elaeagnus pungens
112. Elaeagnus umbelata
113. Elshoitzia stauntonii
114. Erica carnea
115. Erica carnea j. dacchouse
116. Erica carnea king George
117. Erica carnea lynesse
118. Erica carnea rubd glou
119. Erica carnea wivellii
120. Erica gracilis winter beauty
121. Erica vagana d.t. maxwel
122. Evodia henry
123. Evonymus carrerei
124. Evonymus fortunei colorata
125. Evonymus japonica
126. Evonymus radicans
127. Evonimus radicans minima
128. Exohorda aubertii
129. Exohorda giraldii
130. Exohorda grandiflora
131. Exohorda racemona
132. Forsythia intermedia spectabilis
133. Forsythia intermedia vitellina
134. Forsythia suspensa
135. Forsythia suspensa fortunei
136. Fontanesia filireoides
137. Fraxinus exelsior pendula
138. Genista florida
139. Genista germanica
140. Genista ovata
141. Genista timotoria
142. Ginkgo biloba
143. Gleditachia hispida
144. Gleditachia triacanthos inermis
145. Hamamelis japonica
146. Helianthemum apenium
147. Hetianthemum hibridum
148. Helianthemum nimularum
149. Hibiscus
150. Hibuscus coccineus alba
151. Hibiscus coccineus rosea
152. Hippophae romnoides
153. Hovenia dalcis
154. Hydrangea arb. grandiflora
155. Hydrangea bretschreideri glabra
156. Hydrangea cinerea
157. Hydrangea cinerea storilis
158. Hydrangea heteromallea
159. Hydrangea hirsutum
160. Hydrangea hortensis
161. Hydrangea opoloides acuminata
162. Hydrangea opuloides japonica
163. Hydrangea paniculata grandiflora
164. Hypericum androsaemum
165. Hypericum calycinum
166. Hypericum galloides
167. Hypericum moseranum
168. Hypericum patulum
169. Hypericum patulum grandiflorum
170. Hypericum patulum henry
171. Hedera helix
172. Ilex aquifolium
173. Ilex aquifolium f. auremarginata
174. Jasminum beesianum
175. Jasminum nudiflorum
176. Jasminum officinale
177. Jasminum ptimilinum
178. Kalmia angustifolia
179. Kalmia latofolia
180. Kerria japonica fl. pl.
181. Kolkwitzia amabilis
182. Koelreuteria paniculata
183. Laburnum vulgaris
184. Lagestroemia indica
185. Laurus nobilis
186. Leutum columbianea
187. Ledum latifloium compactum
188. Leicesteria formosa
189. Lespedezza bicolor
190. Lespedezza macrantha
191. Ligustrum acuminatum
192. Ligustrum amurense
193. Ligustrum aureus
194. Ligustrum ausiflorum
195. Ligustrum ibota
196. Ligustrum ionandrum
197. Ligustrum japonicum
198. Ligustrum lucidum
199. Ligustrum oval
200. Ligustrum ovalifolium
201. Ligustrum vulgare atrovirens
202. Ligustrum vulgare pyeamidale
203. Lonicera alpigena
204. Lonicera apilendida
205. Lonicera bella
206. Lonicera caprifolia
207. Lonicera coerulea
208. Lonicera floribunda
209. Lonicera henry
210. Lonicera korolkowii
211. Lonicera maakii
212. Lonicera nitida
213. Lonicera pileata
214. Lonicera racemisa
215. Lonicera periclineum
216. Lonicera precox
217. Lonicera tellmanina
218. Lonicera xylosteum
219. Ligustrum aureum
220. Lycium halimifolium
221. Maclura pomifera
222. Mahonia aquifolium
223. Mahonia japonica
224. Magnolia decudate
225. Magnilia kobus
226. Magnolia grandiflora
227. Magnolia soulangena
228. Magnolia tripetala
229. Malus aldentenensiis
230. Malus exelens tiel
231. Nadina domestica
232. Paeania arborea
233. Periploca graeca
234. Philadelphus coronaris
235. Philadelphia coronaris plena
236. Philadelphus grandiflorus
237. Philadelphus inodorus
238. Philadelphus japonicus
239. Philadelphus latifolius
240. Philadelphus lemoinei alberte
241. Philadelphus lemoinei dame
242. Philadelphus lemoinei favoritte
243. Philadelphus lemoinei girandile
244. Philadelphus lemoinei "Mont blanc"
245. Philadelphus lemoinei nivalis
246. Philadelphus microphylus fl. pl.
247. Philadelphus teniflorus
248. Philadelphus virginalis
249. Rhododendron ponticum
250. Phodotipus kerrioides
251. Physocarpus amurense
252. Physopcarpus opilifolius
253. Pholinia arbutifolia
254. Polygonum aubertii
255. Poncius trifoliata
256. Potentilla fruticosa
257. Potentilla fruticosa faretti
258. Potentilla fruticosa veiteschii
259. Prunus avia pendula
260. Prunus avium plena
261. Prunus laurocerasus
262. Prunus laurocerasus schipkaensis
263. Prunus persica clars meier
264. Prunus pissardii
265. Prunus seculata splendens
266. Prunus sinensis alba
267. Prunus sinensis rosea
268. Prunus triloba
269. Ptelea trifolata
270. Pterocarya taxinifolia
271. Punica granatum
272. Pyracantha coccinea
273. Pyracantha crenulata
274. Quergus flex
275. Rhamnuo catartica
276. Ribes alpinus
277. Ribes aureum acerifolia
278. Ribes aureum chrysococum
279. Ribes aureum tenuifolius
280. Ribes sanguineum
281. Ribes sanguineum atrosanquineum
282. Rosa L.
283. Rosmarinus officinale
284. Sambucus nigra laciniata
285. Sambucus nigra variegata
286. Sorbus aucuparia
287. Sorbus aucuparia pendula
288. Spiraea arguta
289. Spiraea bella
290. Spiraea biliardii
291. Spiraea chamaedrifilia
292. Spiraea douglassii
293. Spiraea expensa
294. Spiraea henry
295. Spiraea japonica
296. Spiraea koutei
297. Spiraea macrophylla japonica
298. Spiraea nersiesii
299. Spiraea prunifolia
300. Spiraea pumila anthony waterer
301. Spiraea pumila froebeli
302. Spiraea thumbergii
303. Spiraea ulmifolia
304. Spiraea veitschi
305. Stephanandra tanakae
306. Symphoricarpus orbiculata
307. Symphoricarpus racemosa
308. Symphoricarpus vheanaultii
309. Syringa amurense
310. Syringa emody aurea
311. Syringa henry
312. Syringa josikae
313. Syringa josikae tubra
314. Syringa microphylia
315. Syringa persica
316. Syringa reflexa
317. Syringa villosa
318. Syringa vulgaris
319. Tamarix hyspida aestivalia
320. Tamarix tetrandra
321. Tamarix tetrandra purpurea
322. Veronica myrtifolia
323. Viburnum opulus sterile
324. Viburnum rhytidophylum
325. Viburnum sargenii
326. Viburnum tinus
327. Viburnum tomentosum sterile
328. Vinga major
329. Vinga minor
330. Vitex agnus castus
331. Weigela hybrida alba
332. Weigela hybrida abej carrjerii
333. Weigela hybrida blasarosa
334. Weigela hybrida eva rhatke
335. Weigela hybrida dunkelrose
336. Weigela hybrida groenwegii
337. Weigela hybrida van houttell
338. Weigela hybrida rosea
339. Weigela glorobunda
340. Weigela hortensis
341. Weigela hortensis ideal
342. Weigela hortensis mod cuture
343. Weigela hortensis praecox
344. Weigela korensii
345. Wistaria sinensii
346. Wistaria floribunda
347. Xantocares sorbifilla
348. Xantoxylon aimilans
349. Xantoxylon americana
350. Xantoxylon elatus
351. Xantoxylon gitaldii
В. Горскодървесни видове
Широколистни дървета
1. Castanea mollissima Bl. - Китайски кестен
2. Castanea orenata Sieb et Zucc. - Японски кестен
3. Picea abies (L.) Karst. - Смърч
4. Populus leuce - Топола
5. Quercus suber - Корков дъб
Иглолистни дървета и храсти
1. Abies arismanica compacta
2. Abies cepholonica
3. Biota orientalis
4. Cedrus deodara
5. Cedrus libant
6. Cephalotaxum drupecea
7. Chamaeciparus lawsoniana
8. Chamaeciparis nootkaensis
9. Chamaeciparis nootkaensis argenteo variegata
10. Chamaeciparis nootkaensis glauca
11. Chamaeciparis nootkaensis lutea
12. Chamaeciparis nootkaensis pendula
13. Chamaeciparis nootkaensis veridia
14. Chamaeciparis pawsonia "Alumii"
15. Chamaeciparis pisifera
16. Chamaeciparis pisifera cornus oswaldi
17. Chamaeciparis pisifera filifera aurea
18. Chamaeciparis pisifera plumosa
19. Cupresus arisonica
20. Juniperus chinensis
21. Juniperus chinensis argenteo var.
22. Juniperus chinesis hetzii
23. Juniferus chinesis pfitzeniana
24. Juniperus chinesis pfitzeniana aurea
25. Juniperus chinesis stricta
26. Juniperus comunis
27. Juniperus comunis hibernica
28. Juniperus comunis montana aurea
29. Sequoia gigantea
30. Thuja gigantea aureovarigata
31. Thuja gigantea semperaurea
32. Thuja occidentalis ellwangeriana aurea
33. Thuja occidentalis ellwangeriana gold
34. Thuja occidentalis ericoides
35. Thuja occidentalis filiformis
36. Thuja occidentalis froebellii
37. Thuja occidentalis globosa
38. Thuja occidentalis umbroculifera
39. Thuja occidentalis westermanii
40. Thuja occidentalis woodwardii
41. Thuja orientalis juniperoides
42. Thuja oxidentalis globosa
43. Thujopsis delebrata
44. Yuniperus sabina aurea
45. Yuniperus squamata mayert
Медицински и ароматни растения
1. Artemisia L. - Пелин
2. Atropa belladonna L. - Беладона
3. Аltheae officinalis L. - Медицинска ружа
4. Calendula officinalis L. - Невен
5. Centranthus L. - Центрантус
6. Coriandrum sativum L. - Кориандър
7. Datura stramonium L. - Татул
8. Echinacea sp. - Ехинацея
9. Glaucium flavum Grantz. - Жълт мак
10. Hyoscyamus niger - Блян
11. Hypericum perforatum L. - Кантарион
12. Hissopus officinalis L. - Исоп
13. Lavandula vera L. - Лавандула
14. Leucоjum аestivum L. - Блатно кокиче
15. Matricaria hamomilla L. - Лайка
16. Melissa officinalis L. - Маточина
17. Majorana hortensis L. - Майорана
18. Mentha piperita L. - Мента
19. Monarda fistulosa L. - Монарда
20. Nepeta transcaucasica L. - Непета
21. Nigela sativa L. - Черна мерудия
22. Ocimum basilicum L. - Босилек
23. Origanum heracleoticum L. - Бял риган
24. Pimpinella anisum L. - Анасон
25. Rosa damascena Mill. - Маслодайна роза
26. Roza rogoza L. - Шипка
27. Rosmarinus officinalis L. - Розмарин
28. Salvia sclarea L. - Салвия склареа
29. Salvia officinalis L. - Салвия официналис (градински чай)
30. Scutellaria baicalensis Gefrgi - Байкалска превара
31. Silibus marianum L. - Бял трън
32. Thymus sp. - Мащерка
33. Vinca minor L. - Зим-зелен
34. Valeriana officinalis L. - Валериана
35. Humulus lupulus L. - Хмел
Приложение № 3
към чл. 6, ал. 2
Видове земеделски растения, сортове от които се вписват в списък Б на официалната сортова листа
I. Зеленчукови
1. Allium ascalonicum L. - Лук шалот
2. Allium cepa L. - Лук
3. Allium fistulosum L. - Лук батун
4. Allium porrum L. - Праз
5. Allium sativum L. - Чесън
6. Anethum graveolens L. - Копър*
7. Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. - Кервел
8. Apium graveolens L. - Целина
9. Asparagus officinalis L. - Аспержи
10. Beta vulgaris L. var. vulgaris - Манголд
11. Beta vulgaris L. var. conditiva Alef. - Салатно цвекло
12. Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef.var. botrytis L. - Карфиол
13. Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) var.cymosa Duch. - Броколи
14. Brassica oleracea L. convar. oleracea var. gemmifera DC. - Брюкселско зеле
15. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC. - Бяло главесто зеле
16. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra DC. - Червено главесто зеле
17. Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L. - Савойско зеле
18. Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. gongylodes - Aлабаш
19. Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L. - Листно зеле
20. Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. - Китайско зеле
21. Brassica rapa L. var.rapa - Турнепс
22. Capsicum annuum L. - Пипер
23. Cichorium endivia L. - Ендивия
24. Cichorium intybus L. (partim) - Цикория
25. Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai - Дини
26. Cucumis melo L. - Пъпеши
27. Cucumis sativus L. - Краставици
28. Cucurbita maxima Duchesnе - Тиква
29. Cucurbita moschata Duch. - Тиква мускатна*
30. Cucurbita pepo L. - Тиквички
31. Cynara scolymus L. - Артишок
32. Daucus carota L. - Моркови
33. Foeniculum vulgare Miller - Резене
34. Hibiscus esculentus L. - Бамя*
35. Lactuca sativa L. - Салата
36. Lens culinaris Medic. - Леща
37. Lepidium sativum L. - Градински крес
38. Lycopersicon esculentum Mill. - Домати
39. Pastinaca sativa L. - Пащърнак*
40. Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex A. W. Hill - Магданоз
41. Phaseolus coccineus L. - Многоцветен фасул
42. Phaseolus vulgaris L. - Фасул (градински)
43. Pisum sativum L. (partim) - Грах, с изключение на полски грах
44. Rhaphanus sativus L. - Репички, Ряпа
45. Rheum rhaponticum L. - Ревен
46. Rumex acetosa L. - Киселец*
47. Satureja hortensis L. - Чубрица*
48. Scorzonera hispanica L. - Черен корен
49. Solanum melongena L. - Патладжан
50. Spinacia oleracea L. - Спанак
51. Valerianella locusta (L.) Laterr. - Полска (кълнова) салата
52. Vicia faba L. (partim) - Бакла
53. Zea mays ssp. saccharata Strut. - Захарна царевица*
54. Гъби
II. Zea mays L. ssp. everta Strut. - Пуклива царевица
III. Vitis L. - Лоза
Приложение № 4
към чл. 25, ал. 1
До Изпълнителния директор |
на ИАСАС |
МОЛБА |
към договор № .. .. .. .. .. |
относно: | Официално изпитване на сортове растения и породи/хибриди копринена буба |
с цел признаване и вписване в списък А* и списък Б** на Официалната сортова листа. | |
1. Молител (име и адрес): |
2. Селекционер/и на сорта: |
3. Вид и подвид (ботаническото наименование на латински език): |
4. Наименование на сорта: | - временно - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. . |
- постоянно - .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. | |
5. Произход: | |
6. Начин на създаване: | |
формула (посочете) .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. | |
7. Сортът генно модифициран ли е: | Да Не |
8. Сортоподдържане на сорта (посочете организация и населено място, където се сортоподдържа сортът): |
9. Сортът вписан ли е във: | ||
- Общия каталог на Европейския съюз | Да | година - |
Не | ||
- Националната листа Да | година - | страна - |
година - | страна - | |
година - | страна - | |
година - | страна - | |
Не | ||
Молител: |
Дата: | (подпис) |
Приложение № 5
към чл. 30, ал. 1
Количества семена/посадъчен материал за изпитване за БСК и за извършване на полски и лабораторни опити за устойчивост на болести, биотични и абиотични фактори
Култура (наименование) |
Посевен/посадъчен материал |
|||
общ брой на |
количество за |
количество семена |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
|
I. | Цвекло | |||
1. | Beta vulgaris L. - Захарно цвекло - нормален опит | 6 | 1000 | 150 - 200 |
1.1. | Beta vulgaris L. - Захарно цвекло - ризомания | 2 | 1000 | 150 - 200 |
2. | Beta vulgaris L. - Фуражно цвекло | 3 | 1000 | 150 - 200 |
II. | Фуражни | |||
Gramineae - Житни треви | ||||
1. | Agrostis sp. - Полевица | 3 | 1000 | 150 |
2. | Alopecurus pratensis L. - Ливадна лисича опашка | 3 | 1000 | 150 |
3. | Agorpyrum ssp. - Житняк* | 3 | 1000 | 150 |
4. | Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv., ex J. S. et | |||
K. B. Presl. - Висок (френски) райграс | 3 | 1000 | 150 | |
5. | Bromus sp. - Овсига | 3 | 1000 | 150 |
6. | Setaria italica L. - Мохар (лудо просо, делидар) | 3 | 1000 | 150 |
7. | Cynesurus cristatus L. - Гребениста трева* | 3 | 1000 | 150 |
8. | Cynodon dactylon L Pers. - Бермудска трева | 3 | 1000 | 150 |
9. | Dactylis glomerata L. - Ежова главица | 3 | 1000 | 150 |
10. | Holcus lanatus - Медовица* | 3 | 1000 | 150 |
11. | Festuca sp. - Власатка | 3 | 1000 | 150 |
12. | Xfestulolium - хибрид между власатка и райграс | 3 | 1000 | 150 |
13. | Lolium multiflorum Lam. - Многооткосен (ита- | |||
лиански) райграс, вкл. вестерволдски райграс | 3 | 1000 | 150 | |
14. | Lolium perenne L. - Пасищен (английски) | |||
райграс | 3 | 1000 | 150 | |
15. | Lolium x boucheanum Kunth. - Хибриден райграс | 3 | 1000 | 150 |
16. | Phalaris aquatica L. - Тръстичина (фаларис) | 3 | 1000 | 150 |
17. | Phleum sp. - Tимотейка | 3 | 1000 | 150 |
18. | Poa L. - Mетлица (ливадина) | 3 | 1000 | 150 |
19. | Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. - Златна трева | 3 | 1000 | 150 |
20. | Hedysarum coronarium L. - Сула | 3 | 1000 | 150 |
Fabaceae - Бобови | ||||
1. | Ciсer ariеtinum L. - Нахут* | 3 | 4000 | 600 |
2. | Lotus corniculatus L. - Звездан (лотус) | 3 | 1000 | 150 |
3. | Lupinus sp. - Лупина | 3 | 3000 | 500 |
4. | Medicago sp. - Люцерна | 3 | 1000 | 150 |
5. | Melilotus ssp. Lam. - Комунига* | 3 | 1000 | 150 |
6. | Onobrychis viciifolia Scop. - Еспарзета | 3 | 1000 | 150 |
7. | Pisum sativum L. (partim) - Грах фуражен | 5 | 3000 | 600 |
8. | Trifolium sp. - Детелина | 3 | 1000 | 150 |
9. | Тrigonella foenum - graecum L. - Сминдух | 3 | 1000 | 150 |
10. | Vicia faba L. - Бакла | 3 | 5000 | 500 |
11. | Vicia pannonica Crantz - Панонски фий | 3 | 3000 | 300 |
12. | Vicia sativa L. - Обикновен фий | 3 | 3000 | 300 |
13. | Vicia villosa Roth. - Пясъчен фий | 3 | 3000 | 300 |
14. | Vicia ervilia L. - Бурчак* | 3 | 3000 | 300 |
15. | Vigna sinensis (L.) Endl. (Phaseolus radiatus) - | |||
Папуда (птичи боб)* | 3 | 3000 | 300 | |
16. | Ornithopus sativus Brotero - Серадела* | 3 | 3000 | 300 |
17. | Brassica napus L. var.napobrassica (L.) Rchb. - | |||
Брюква | 3 | 3000 | 300 | |
18. | Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) | |||
Alef. var. medullosa Thell. Var. viridis L. - | ||||
Kръмно (фуражно) зеле | 3 | 3000 | 300 | |
19. | Tifon - Тифон* | 3 | 1000 | 150 |
20. | Lathyrus sativus - Секирче* | 3 | 1000 | 150 |
21. | Phacelia tanacetifolia Benth. - Фацелия | 3 | 1000 | 150 |
22. | Raphanus sativus L.var. oleiformis Pers. - | |||
Фуражна ряпа | 3 | 3000 | 300 | |
III. | Зърнени | |||
Gramineae - Житни | ||||
1. | Avena sativa L. - Овес | 3 | 3000 | 500 |
2. | Hordeum vulgare L. - Ечемик - зимен | 6 | 3000 | 500 |
- пролетен | 5 | 3000 | 500 | |
3. | Oryza sativa L. - Ориз | 3 | 3000 | 300 |
4. | Phalaris canariensis L. - Канарско просо | 3 | 1000 | 100 |
5. | Secale cereale L. - Ръж - за зърно и зелена маса | 3 | 3000 | 500 |
6. | Sorghum bicolor (L.) Moench - Сорго | 3 | 1000 | 150 |
7. | Sorghum sudanensе (Piper) Stapf. - Суданка | 3 | 500 | 150 |
8. | Sorghum bicolor (L.) Moench x Sorghum | |||
sudanensе (Piper) Stapf. - Сорго-суданков хибрид | 3 | 1000 | 150 | |
9. | X Triticosecale Wittm. - Тритикале | 4 | 3000 | 500 |
10. | Triticum aestivum L .emend. Fiori et Paol. - | |||
Пшеница - зимна | 9 | 3000 | 500 | |
- пролетна | 4 | 3000 | 500 | |
11. | Triticum durum Desf. - Твърда пшеница | 4 | 3000 | 500 |
12. | Triticum spelta L. - Пшеница спелта | 4 | 3000 | 500 |
13. | Zea mays L. - Царевица, с изключение на | |||
пуклива царевица и захарна царевица | 7 | 1000 | 300 | |
14. | Panicum milliaceum L. - Просо* | 3 | 1000 | 100 |
15. | Fagopyrum vulgare Hill. - Гречиха (елда)* | 3 | 2000 | 100 |
Fabaceae - Бобови | ||||
1. | Lens culinaris Medik* - Леща | 4 | 3000 | 500 |
2. | Phaseolus vulgaris L.* - Полски фасул | 5 | 4000 | 250 |
IV. | Маслодайни и влакнодайни култури | |||
1. | Arachis hypogea L. - Фъстък | 3 | 3000 | 300 |
2. | Brassica juncea (L.) Czernj. et Cosson - | |||
Кафяв синап | 3 | 500 | 100 | |
3. | Brassica napus L. (partim) - Рапица | 4 | 500 | 50 |
4. | Brassica nigra (L.) Koch - Черен синап | 3 | 500 | 100 |
5. | Brassica rapa L. var.silvestris (Lam.) Briggs - | |||
Репица | 4 | 500 | 100 | |
6. | Camelina sativa L. - Камелина* | |||
7. | Cannabis sativa L. - Коноп | 3 | 2000 | 200 |
8. | Carthamus tinctorius L. - Сафлор | |||
9. | Carum carvi L. - Ким | 1 | 200 | 50 |
10. | Crambe ssp. - Крамбе* | 1 | 200 | 50 |
11. | Cuminum cymimum L. - Кимион* | 1 | 200 | 20 |
12. | Datura stramonium L. - Татул* | 1 | 100 | 50 |
13. | Glycine max (L.) Merrill. - Соя | 4 | 2000 | 600 |
14. | Gossypium sp. - Памук | 3 | 3000 | 250 |
15. | Helianthus annuus L. - Слънчоглед | 7 | 1000 | 300 |
16. | Lalemantia iberica L. - Лалеманция* | |||
17. | Linum usitatissimum L. - Лен (маслодаен, | |||
влакнодаен и междинен) | 3 | 1000 | 100 | |
18. | Papaver somniferum L. - Културен | |||
(сънотворен) мак | 1 | 50 | 50 | |
19. | Pimpinella anisum L. - Анасон* | 1 | 200 | 50 |
20. | Ricinus communis L. - Рицин* | 3 | 1000 | |
21. | Sinapis alba L. - Бял синап | 3 | 500 | 100 |
22. | Sesamum indicum L. - Сусам* | 2 | 200 | 100 |
V. | Solanum tuberosum L. - Картофи | |||
ранни поливни | 4 | 30 000/500 бр. | 500 | |
ранни неполивни | 1 | 30 000/500 бр. | 500 | |
средно ранни и късни поливни | 3 | 30 000 | 500 | |
средно ранни и късни неполивни | 1 | 30 000 | 500 | |
VI. | Nicotiana tabacum L. - Тютюн* | 10 | 2 | |
VII. | Овощни * | |||
1. | Actinidia chinensis - Актинидия* | 3 | 20 бр. | |
2. | Aronia melanocarpa - Арония* | 3 | 30 бр. | |
3. | Castanea sativa Mill. - Кестен* | 3 | 16 бр. | |
4. | Cornus mas L. - Дрян* | 3 | 16 бр. | |
5. | Corylus ssp. L. - Лешник, леска | 3 | 16 бр. | |
6. | Cydonia oblonga Mill. - Дюля | 3 | 20 бр. | |
7. | Fragaria x ananassa Duch. - Ягода | 3 | 80 бр. | |
8. | Ficus carica L. - Смокиня* | 3 | 20 бр. | |
9. | Grosularia reclinata - Бодливо немско грозде* | 3 | 30 бр. | |
10. | Hippophae rhamnoides L. - Облепиха* | 3 | 20 бр. | |
11. | Humulus lupulus L. - Хмел* | 3 | 20 бр. | |
12. | Juglans regia L. - Орех | 3 | 16 бр. | |
13. | Malus Mill. - Ябълка | 3 | 20 бр. | |
14. | Mespilus germanica L. - Мушмула* | 3 | 16 бр. | |
15. | Morus sp. - Черница* | 3 | 16 бр. | |
16. | Piospyrus kaki L. - Райска ябълка* | 3 | 20 бр. | |
17. | Prunus amygdalus Batsch - Бадем | 3 | 16 бр. | |
18. | Prunus armeniaca L. - Кайсия | 3 | 20 бр. | |
19. | Prunus avium L. - Череша | 3 | 20 бр. | |
20. | Prunus cerasifera Ehrh. - Джанка* | 3 | 20 бр. | |
21. | Prunus cerasus L. - Вишна | 3 | 20 бр. | |
22. | Prunus domestica L. - Слива | 3 | 20 бр. | |
23. | Prunus persica. Batsch - Праскова | 3 | 20 бр. | |
24. | Pirus communis L. - Круша | 3 | 20 бр. | |
25. | Prunus insititia L. - Трънкослива* | 3 | 20 бр. | |
26. | Prunus mahaleb L. - Махалебка* | 3 | 16 бр. | |
27. | Punica granatum L. - Нар* | 3 | 20 бр. | |
28. | Ribes nigrum L. - Касис | 3 | 30 бр. | |
29. | Ribes rubrum L. - Червено френско грозде | 3 | 30 бр. | |
30. | Rosa sp. - Шипка* | 3 | 60 бр. | |
31. | Rubus Benth - Къпина | 3 | 6 бр. | |
32. | Rubus idaeus L. - Малина* | 3 | 80 бр. | |
33. | Sorbus domestica L. - Скоруша* | 3 | 20 бр. | |
34. | Vaccinium sp. L. - Боровинка* | 3 | 30 бр. | |
Приложение № 6
към чл. 50, ал. 1
До Изпълнителния директор |
на ИАСАС |
ЗАЯВКА |
за вписване на сорт в официалната сортова листа |
Списък А | Списък Б | Списък-приложение | ||||
1. Ботанически род и вид на растението (на латински език): |
2. Обозначение (наименование или код) на сорта (на кирилица и на латиница): |
3. Основни стопански характеристики на сорта: |
4. В случай на производство и търговия със зеленчукови семена: |
да се посочи категорията: |
сертифицирани |
стандартни |
5. Заявител (име, адрес, телефон, |
дан. №, БУЛСТАТ): |
5.1. на собствен сорт |
5.2. на чужд сорт с приложение на пълномощно от собственика |
5.3. на сорт, вписан в Европейския каталог (бр.. .. .. ., дата.. .. .. .. ., стр.. .. .. .. ..) |
6. Физическо и/или юридическо лице/а, които извършват сортоподдържане на заявения сорт (име, адрес, телефон): |
7. Селекционер/и на сорта (име, адрес, телефон): |
8. Притежател/и на сертификат за сорта: |
9. Година на признаване на сорта: |
10. Година на вписване: |
Забележка. |
Заявка за списък А или списък Б се подава от лицето, подало молбата за сортоизпитване, или от упълномощено |
от него лице, а за списък-приложение - от всяко заинтересовано лице до 2007 г. |
Дата: | Заявител: |
(подпис) | |
Приложение № 7
към чл. 17а, ал. 2, буква "а"
(Ново - ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРОТОКОЛИТЕ НА CPVO
Видове, вписани в |
Протоколи на CPVO |
Общия каталог на ЕС |
|
1 |
2 |
Pisum sativum L. (partim) - | Полски грах, TP 7/1 |
Полски грах | от 6.11.2003 г. |
Brassica napus L. (partim) - | Рапица, TP 36/1 |
Рапица | от 25.03.2004 г. |
Helianthus annuus L. - | Слънчоглед, TP 81/1 |
Слънчоглед | от 31.10.2002 г. |
Avena sativa L. - Овес | Овес, TP 20/1 |
от 6.11.2003 г. | |
Hordeum vulgare L. - Ечемик | Ечемик, TP 19/2 |
от 6.11.2003 г. | |
Oriza sativa L. - Ориз | Ориз, TP 16/1 от |
18.11.2004 г. | |
Secale cereale L. - Ръж | Ръж, TP 58/1 |
от 31.10.2002 г. | |
X Triticosecale Wittm. - | Тритикале, TP 121/1 |
Тритикале | от 6.11.2003 г. |
Triticum aestivum L. emend. | Пшеница обикновена, |
Fiori et Paol. - Пшеница | TP 3/3 от 6.11.2003 г. |
обикновена | |
Triticum durum Desf. - | Твърда пшеница, |
Твърда пшеница | TP 120/2 от 6.11.2003 г. |
Zea mays L. - Царевица | Царевица, TP 2/2 |
от 15.11.2001 г. | |
Solanum tuberosum L. - | Картофи, TP 23/1 |
Картофи | от 27.03.2002 г. |
Текстовете на тези протоколи могат да се намерят в интернет страницата на CPVО ( www.cpvo.eu.int ).
Приложение № 7а (PDF)
към чл. 17а, ал. 2, буква "а"
(Ново, ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.)
Приложение № 8
към чл. 17а, ал. 2, буква "б"
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С МЕТОДИКИТЕ НА UPOV
Видове, вписани в |
Методики на UPOV |
Общия каталог на ЕС |
|
1 |
2 |
Beta vulgaris L. var. | Фуражно цвекло, |
crassa Al. - Фуражно цвекло | TG/150/3 от 4.11.1994 г. |
Agrostis canina L. - | Кучешка полевица, |
Кучешка полевица | TG/30/6 от 12.10.1990 г. |
Agrostis gigantea Roth - | Гигантска полевица, |
Гигантска полевица | TG/30/6 от12.10.1990 г. |
Agrostis stolonifera L. - | Бяла полевица |
Бяла полевица (издънкова) | (издънкова), TG/30/6 |
от 12.10.1990 г. | |
Agrostis capillaris L. - | Обикновена полевица, |
Обикновена полевица | TG/30/6 от 12.10.1990 г. |
Bromus catharticus Vahl - | Овсига, |
Овсига | TG/180/3 от 4.4.2001 г. |
Bromus sitchensis Trin. - | Овсига, |
Овсига | TG/180/3 от 4.4.2001 г. |
Dactylis glomerata L. - | Ежова главица, |
Ежова главица | TG/31/8 от 17.4.2002 г. |
Festuca arundinacea | Твърдоглава власатка, |
Schreber - | TG/39/8 от 17.4.2002 г. |
Твърдоглава власатка | |
Festuca ovina L. - | Овча власатка, |
Овча власатка | TG/67/4 от 12.11.1980 г. |
Festuca pratensis Hudson - | Ливадна власатка, |
Ливадна власатка | TG/39/8 от 17.4.2002 г. |
Festuca rubra L. - | Червена власатка, |
Червена власатка | TG/67/4 от 12.11.1980 г. |
Lolium multiflorum Lam. - | Многооткосен |
Многооткосен (италиански) | (италиански) райграс, |
райграс, вкл. вестерволдски | вкл. Вестерволдски, |
TG/4/7 от 12.10.1990 г. | |
Lolium perenne L. - | Пасищен (английски) |
Пасищен (английски) | райграс, |
райграс | TG/4/7 от 12.10.1990 г. |
Lolium x boucheanum Kunth - | Хибриден райграс, |
Хибриден райграс | TG/4/7 от 12.10.1990 г. |
Phleum pratense L. & Phleum | Тимотейка, |
bertolоnii DC. - Тимотейка | TG/34/6 от 7.11.1984 г. |
Poa pratensis L. - | Ливадна метлица, |
Ливадна метлица | TG/33/6 от 12.10.1990 г. |
Lupinus albus L. - | Бяла лупина, |
Бяла лупина | TG/66/4 от 31.3.2004 г. |
Lupinus angustifolius L. - | Синя лупина, |
Синя лупина | TG/66/4 от 31.3.2004 г. |
Lupinus luteus L. - | Жълта лупина, |
Жълта лупина | TG/66/4 от 31.3.2004 г. |
Medicago sativa L. - | Люцерна, |
Люцерна | TG/6/5 от 6.4.2005 г. |
Trifolium pratense L. - | Червена детелина, |
Червена детелина | TG/5/7 от 4.4.2001 г. |
Trifolium repens L. - | Бяла детелина, |
Бяла детелина | TG/38/7 от 9.4.2003 г. |
Vicia faba L. (partim) - | Бакла (фуражна), |
Бакла (фуражна) | TG/8/6 от 17.4.2002 г. |
Vicia sativa L. - | Обикновен фий, |
Обикновен фий | TG/32/6 от 21.10.1988 г. |
Brassica napus L. var. | Брюква, |
napobrassica (L.) Rchb. - | TG/89/6 от 4.4.2001 г. |
Брюква | |
Raphanus sativus L. var. | Фуражна ряпа, |
оleiformis Pers. - | TG/178/3 от 4.4.2001 г. |
Фуражна ряпа | |
Arachis hypogaea L. - | Фъстъци, |
Фъстъци | TG/93/3 от 13.11.1985 г. |
Brassica rapa L. var. sylvestris | Репица, |
(Lam.) Briggs - Репица | TG/185/3 от 17.4.2002 г. |
Carthamus tinctorius L. - | Сафлор, |
Сафлор | TG/134/3 от 12.10.1990 г. |
Gossypium sp. - | Памук, |
Памук | TG/88/6 от 4.4.2001 г. |
Linum usitatissimum L. - | Лен (маслодаен, влак- |
Лен | нодаен), TG/57/6 |
(маслодаен, влакнодаен) | от 20.10.1995 г. |
Papaver somniferum L. - | Мак, |
Мак | TG/166/3 от 24.3.1999 г. |
Sinapis alba L. - | Бял синап, |
Бял синап | TG/179/3 от 4.4.2001 г. |
Glycine max (L.) Merr. - | Соя, TG/80/6 от 1.4.1998 г. |
Соя | |
Sorghum bicolor (L.) | Сорго, |
Moench - Сорго | TG/122/3 от 6.10.1989 г. |
Текстовете на тези методики могат да се намерят в интернет страницата на UPOV ( www.upov.int ).
Приложение № 8а (PDF)
към чл. 17а, ал. 2, буква "б"
(Ново, ДВ, бр. 95 от 2007 г. - в сила от 20.11.2007 г.)
Приложение № 9
към чл. 17а, ал. 5
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
ХАРАКТЕРИСТИКИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ИЗПИТВАНЕТО ЗА БИОЛОГИЧНИ И СТОПАНСКИ КАЧЕСТВА
1. Добив
2. Устойчивост на вредни организми
3. Проявление по отношение на факторите на околната среда
4. Качествени характеристики
Използваните методи трябва да бъдат изрично упоменати при предоставяне на резултатите.
Приложение № 10
към чл. 17б, ал. 2, буква "а"
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРОТОКОЛИТЕ НА CPVO
Видове, вписани в |
Протоколи на CPVO |
Общия каталог на ЕС |
|
1 |
2 |
Allium porrum L. - Праз | Праз, |
TP/85/1 от 15.11.2001 г. | |
Asparagus officinalis L. - | Аспержи, |
Аспержи | TP/130/1 от 27.3.2002 г. |
Brassica oleracea L. - | Карфиол, |
Карфиол | TP/45/1 от 15.11.2001 г. |
Brassica oleracea L. - | Броколи, |
Броколи | TP/151/1 от 27.3.2002 г. |
Brassica oleracea L. - | Брюкселско зеле, |
Брюкселско зеле | TP/54/1 от 27.3.2002 г. |
Brassica oleracea L. - | Савойско зеле, |
Савойско зеле | TP/48/1 от 15.11.2001 г. |
Brassica oleracea L. - | Бяло главесто зеле, |
Бяло главесто зеле | TP/48/1 от 15.11.2001 г. |
Brassica oleracea L. - | Червено главесто зеле, |
Червено главесто зеле | TP/48/1 от 15.11.2001 г. |
Capsicum annuum L. - | Пипер, |
Пипер | TP/76/1 от 27.3.2002 г. |
Cichorium endivia L. - | Ендивия, |
Ендивия | TP/118/1 от 27.3.2002 г. |
Cucumis melo L. - | Пъпеши, |
Пъпеши | TP/104/1 от 27.3.2002 г. |
Cucumis sativus L. - | Краставици/Корнишони, |
Краставици/ Корнишони | TP/61/1 от 27.3.2002 г. |
Daucus carota L. - | Моркови, |
Моркови | TP/49/6 от 27.3.2002 г. |
Lactuca sativa L. - | Салата, |
Салата | TP/13/1 от 15.11.2001 г. |
Lycopersicon esculentum | Домати, |
Mill. - Домати | TP/44/2 от 15.11.2001 г. |
Phaseolus vulgaris L. - | Фасул, |
Фасул | TP/12/1 от 15.11.2001 г. |
Raphanus sativus L. - | Репички, |
Репички | TP/64/6 от 27.3.2002 г. |
Spinacia oleracea L. - | Спанак, |
Спанак | TP/55/6 от 27.3.2002 г. |
Valerianella locusta (L.) | Полска салата, |
Laterr. - Полска салата | TP/75/6 от 27.3.2002 г. |
Текстовете на тези протоколи могат да се намерят в интернет страницата на CPVO ( www.cpvo.eu.int ).
Приложение № 10а
към чл. 17б, ал. 2, буква "а"
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ПРОТОКОЛИТЕ НА CPVO
Ботанически |
Общоприето |
Протоколи на |
вид |
име на вида |
CPVO |
1 |
2 |
3 |
Allium cepa L. | Лук и Шалот | TP 46/1 от 14.6.2005 г. |
(Cepa group) | (лукова група) | |
Allium cepa L. | Шалот | TP 46/1 от 14.6.2005 г. |
(Aggregatum | (сборна група) | |
group) | ||
Allium porrum L. | Праз | TP 85/1 от 15.11.2001 г. |
Allium sativum L. | Чесън | TP 162/1 от 25.3.2004 г. |
Asparagus | Аспержи | TP 130/1 от 27.3.2002 г. |
officinalis L. | ||
Brassica | Карфиол | TP 45/1 от 15.11.2001 г. |
oleracea L. | ||
Brassica | Броколи | TP 151/1 от 27.3.2002 г. |
oleracea L. | ||
Brassica | Брюкселско | TP 54/2 от 1.12.2005 г. |
oleracea L. | зеле | |
Brassica | Алабаш | TP 65/1 от 25.3.2004 г. |
oleracea L. | ||
Brassica | Савойско зеле, | TP 48/2 от 1.12.2005 г. |
oleracea L. | Бяло главесто | |
зеле и Червено | ||
главесто зеле | ||
Capsicum | Пипер | TP 76/1 от 27.3.2002 г. |
annuum L. | ||
Cichorium | Ендивия | TP 118/2 от 1.12.2005 г. |
endivia L. | ||
Cichorium | Цикория | TP 172/2 от 1.12.2005 г. |
intybus L. | индустриална | |
Cichorium | Цикория | TP 173/1 от 25.3.2004 г. |
intybus L. | ||
Cucumis melo L. | Пъпеши | TP 104/1 от 27.3.2002 г. |
Cucumis | Краставици/ | TP 61/1 от 27.3.2002 г. |
sativus L. | Корнишони | |
Cucurbita pepo L. | Тиквички | TP 119/1 от 25.3.2004 г. |
Cynara | Артишок | TP 184/1 от 25.3.2004 г. |
cardunculus L. | ||
Daucus carota L. | Моркови и Фу- | TP 49/2 от 1.12.2005 г. |
ражни моркови | ||
Foeniculum | Резене | TP 183/1 от 25.3.2004 г. |
vulgare Mill. | ||
Lactuca sativa L. | Салата | TP 13/2 от 1.12.2005 г. |
Lycopersicon | Домати | TP 44/2 от 15.11.2001 г. |
esculentum Mill. | ||
Phaseolus | Фасул пешак и | TP 12/2 от 1.12.2005 г. |
vulgaris L. | Фасул вейков | |
Pisum sativum | Грах набръчкан, | TP 07/1 от 6.11.2003 г. |
L. (partim) | Грах кръглозър- | |
нест и Захарен | ||
грах | ||
Raphanus | Репички | TP 64/1 от 27.3.2002 г. |
sativus L. | ||
Spinacia | Спанак | TP 55/1 от 27.3.2002 г. |
oleracea L. | ||
Valerianella | Полска салата | TP 75/1 от 27.3.2002 г. |
locusta (L.) | ||
Laterr. | ||
Vicia faba L. | Бакла | TP Broadbean/1 |
(partim) | от 25.3.2004 г. | |
Zea mays L. | Захарна цареви- | TP 2/2 от 15.11.2001 г. |
(partim) | ца и Пуклива | |
царевица | ||
Текстовете на тези протоколи могат да се намерят в интернет страницата на CPVO ( www.cpvo.europa.eu ).
Приложение № 11
към чл. 17б, ал. 2, буква "б"
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С МЕТОДИКИТЕ НА UPOV
Видове, вписани в |
Методики на UPOV |
Общия каталог на ЕС |
|
1 |
2 |
Allium fistulosum L. - | Лук батун, |
Лук батун | TG/161/3 от 1.4.1998 г. |
Allium sativum L. - | Чесън, |
Чесън | TG/162/4 от 4.4.2001 г. |
Apium graveolens L. - | Целина, |
Целина | TG/82/4 от 17.4.2002 г. |
Beta vulgaris L. - | Манголд, |
Манголд | ТG/106/3 от 7.10.1987 г. |
Beta vulgaris L. - | Салатно цвекло, |
Салатно цвекло | TG/60/6 от 18.10.1996 г. |
Brassica oleracea L. - | Листно зеле, |
Листно зеле | TG/90/6 от 17.4.2002 г. |
Brassica oleracеа L. - | Алабаш, |
Алабаш | TG /65/4 от 17.4.2002 г. |
Brassica rapa L. - | Китайско зеле, |
Китайско зеле | TG/105/4 от 9.4.2003 г. |
Brassica rapa L. - | Турнепс, |
Турнепс | TG/37/10 от 4.4.2001 г. |
Chicorium intybus L. | Цикория, |
(partim) - Цикория | TG/173/3 от 5.4.2000 г. |
Chicorium intybus L. - | Листна цикория, |
Листна цикория | TG/154/3 от 18.10.1996 г. |
Chicorium intybus L. (partim) - | Индустриална цикория, |
Индустриална цикория | TG/172/3 от 4.4.2001 г. |
Citrullus lanatus (Thunb.) | Дини, |
Matsum. et. Nakai - Дини | TG/142/3 от 26.10.1993 г. |
Cucurbita maxima Duchesne - | Тикви, |
Тикви | TG/155/3 от 18.10.1996 г. |
Cucurbita pepo L. - | Тиквички, |
Тиквички | TG/119/4 от 17.4.2002 г. |
Cynara cardunculus L. - | Артишок, |
Артишок | TG/184/3 от 4.4.2001 г. |
Foeniculum vulgare Mill. - | Резене, |
Резене | TG/183/3 от 4.4.2001 г. |
Petroselinum crispum (Mill.) | Магданоз, |
Nyman ex A. W. Hill - | TG/136/4 от 18.10.1991 г. |
Магданоз | |
Phaseolus coccineus L. - | Многоцветен фасул, |
Многоцветен фасул | TG/9/5 от 9.4.2003 г. |
Pisum sativum L. (partim) - | Грах, TG/7/9 от |
Грах | 4.11.1994 г. (с изменение |
от 18.10.1996 г.) | |
Rheum rhabarbarum L. - | Ревен, |
Ревен | TG/62/6 от 24.3.1999 г. |
Scorzonera hispanica L. - | Черен корен, |
Черен корен | TG/116/3 от 21.10.1988 г. |
Solanum melongena L. - | |
Патладжан | Патладжан, |
TG/117/4 от 17.4.2002 г. | |
Vicia faba L. (partim) - | Бакла, |
Бакла | TG/206/1 от 9.4.2003 г. |
Текстовете на тези методики може да се намерят в интернет страницата на UPOV ( www.upov.int ).
Приложение № 11а
към чл. 17б, ал. 2, буква "б"
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г. - в сила от 01.07.2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С МЕТОДИКИТЕ НА UPOV
Ботанически |
Общоприето |
Методики на UPOV |
вид |
име на вида |
|
1 |
2 |
3 |
Allium | Лук батун | TG/161/3 от 1.4.1998 г. |
fistulosum L. | ||
Allium schoeno- | Лук рязанец | TG/198/1 от 9.4.2003 г. |
prasum L. | ||
Apium | Листна и дръж- | TG/82/4 от 17.4.2002 г. |
graveolens L. | кова целина | |
Apium | Кореновидна | TG/74/4 corr. от |
graveolens L. | целина | 17.4.2002 г. |
+ 5.4.2006 г. | ||
Beta vulgaris L. | Манголд | TG/106/4 от 31.3.2004 г. |
Beta vulgaris L. | Салатно цвекло | TG/60/6 от 18.10.1996 г. |
Brassica | Листно зеле | TG/90/6 от 31.3.2004 г. |
oleracea L. | ||
Brassica rapa L. | Китайско зеле | TG/105/4 от 9.4.2003 г. |
Brassica rapa L. | Турнепс | TG/37/10 от 4.4.2001 г. |
Cichorium | Дълголистна | TG/154/3 от 18.10.1996 г. |
intybus L. | или Италианска | |
цикория | ||
Citrullus lanatus | Дини | TG/142/4 от 31.3.2004 г. |
(Thunb.) | ||
Matsum. et Nakai | ||
Cucurbita maxima | Tикви | TG/155/3 от 18.10.1996 г. |
Duchesne | ||
Petroselinum | Магданоз | TG/136/5 от 6.4.2005 г. |
crispum (Mill.) | ||
Nyman ex A. | ||
W. Hill | ||
Phaseolus | Многоцветен | TG/9/5 от 9.4.2003 г. |
coccineus L. | фасул | |
Raphanus | Черна ряпа | TG/63/6 от 24.3.1999 г. |
sativus L. | ||
Rheum | Ревен | TG/62/6 от 24.3.1999 г. |
rhabarbarum L. | ||
Scorzonera | Черен корен | TG/116/3 от 21.10.1988 г. |
hispanica L. | ||
Solanum | Патладжан | TG/117/4 от 17.4.2002 г. |
melongena L. | ||
Текстовете на тези методики могат да се намерят в интернет страницата на UPOV ( www.upov.int ).
Приложение № 12
към чл. 17в
(Ново - ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
СПИСЪК НА ВИДОВЕТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПИТВАТ В СЪОТВЕТСТВИЕ С РАЗПОРЕДБИТЕ НА ЧЛ. 17
Полски култури
Beta vulgaris L. - Захарно цвекло
Alopecurus pratensis L. - Ливадна лисича опашка
Agorpyrum sp. - Житняк*
Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv., ex J. S. et K. B. Presl. - Висок (френски) райграс
Setaria italica L. - Мохар (лудо просо, делидар)*
Cynesurus cristatus L. - Гребениста трева*
Cynodon dactylon L. Pers. - Бермудска трева
Holcus lanatus - Медовица*
Xfestulolium - Xибрид между власатка и райграс*
Phalaris aquatica L. - Тръстичина (фаларис)
Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. - Златна трева*
Hedysarum coronarium L. - Сула*
Lotus corniculatus L. - Звездан*
Melilotus ssp. Lam. - Комунига*
Onobrychis viciifolia Scop. - Eспарзета
Тrigonella foenum - graecum L. - Сминдух*
Vicia ervilia L. - Бурчак*
Vigna sinensis (L.) Endl. (Phaseolus radiatus) - Папуда (птичи боб)*
Ornithopus sativus Brotero - Серадела*
Perco - Репко*
Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. var. viridis L. - Kръмно (фуражно) зеле
Raphanus sativa L. - Фуражна рапица*
Tifon - Тифон*
Lathyrus sativus - Секирче*
Phacelia tanacetifolia Benth. - Фацелия
Phalaris canariensis L. - Канарско просо
Sorghum sudanensе (Piper) Stapf. - Суданка
Sorghum bicolor (L.) MoenchX Sorghum sudanensе (Piper) Stapf. - Сорго-суданков хибрид
Triticum spelta L. - Пшеница спелта
Panicum milliaceum L. - Просо*
Ciсer ariеtinum L. - Нахут*
Brassica juncea (L.) Czernj. et Cosson - Кафяв синап
Brassica nigra (L.) Koch - Черен синап
Camelina sativa L. - Камелина
Cannabis sativa L. - Коноп
Carum carvi L. - Ким
Crambe ssp. - Крамбе*
Cuminum cyminum L. - Кимион*
Datura stramonium L. - Татул*
Lalemantia iberica L. - Лалеманция*
Pimpinella anisum L. - Анасон*
Ricinus communis L. - Рицин*
Sesamum indicum L. - Сусам*
Nicotiana tabacum L. - Тютюн*
Зеленчукови култури
Anethum graveolens L. - Копър
Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. - Кервел (градински балдаран)
Cucurbita moschata Duch. - Тиква мускатна*
Hibiscus esculentus L. - Бамя*
Lens culinaris Medic. - Леща*
Lepidium sativum L. - Градински крес
Pastinaca sativa L. - Пащърнак*
Rumex acetosa L. - Киселец*
Satureja hortensis L. - Чубрица*
Забележка. Видовете земеделски растения, отбелязани с "*", не са вписани в списъка на видовете в Общия каталог на ЕС.
Приложение № 13
към чл. 17г, ал. 2
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
Част А
МОРФОЛОГИЧНИ ПРИЗНАЦИ, КОИТО СЕ ОТЧИТАТ ПРИ ИЗПИТВАНЕТО ЗА РАЗЛИЧИМОСТ, ХОМОГЕННОСТ И СТАБИЛНОСТ НА СОРТОВЕ ЛОЗА
1. РАЗПУКВАНЕ НА ЛИСТНА ПЪПКА ПРИ РАЗВИТ ЛЕТОРАСТ С ДЪЛЖИНА ОТ 10 ДО 20 СM
1.1. форма
1.2. цвят (при отваряне да позволява наблюдение на антоциана)
1.3. мъхнатост
2. МЛАД ЛЕТОРАСТ ПО ВРЕМЕ НА ЦЪФТЕЖ
2.1. напречно сечение (форма и контури)
2.2. мъхнатост
3. ЛЕТОРАСТ
3.1. повърхност
3.2. вегетативни органи
4. РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА МУСТАЦИТЕ
5. МЛАДИ ЛИСТА НА ВЪРХА НА ЛЕТОРАСТ С ДЪЛЖИНА ОТ 10 ДО 30 СМ СЛЕД РАЗПУКВАНЕ НА ПЪПКАТА ПЪРВИТЕ ТРИ ЛИСТА СА ЯСНО ОЧЕРТАНИ)
5.1. оцветяване
5.2. мъхнатост
6. ЗРЯЛ ЛИСТ (РАЗПОЛОЖЕН МЕЖДУ 8-И И 11-И ВЪЗЕЛ)
6.1. фотография
6.2. скица или директен отпечатък със скала
6.3. основна форма
6.4. брой на листните дялове
6.5. вряз на дръжката
6.6. дълбочина на горния и долния страничен вряз
6.7. четинки на долната повърхност
6.8. повърхност
6.9. странична назъбеност на листа
7. ЦВЯТ
очевиден пол
8. ГРОЗД ВЪВ ФАЗА СТОПАНСКА ЗРЕЛОСТ (ЗА ВИНЕНИ И ДЕСЕРТНИ СОРТОВЕ)
8.1. фотография (със скала)
8.2. форма
8.3. размер
8.4. дръжка (дължина)
8.5. средно тегло в грамове
8.6. откъсване
8.7. компактност на грозда
9. ЗЪРНО ВЪВ ФАЗА СТОПАНСКА ЗРЕЛОСТ (ЗА ВИНЕНИ И ДЕСЕРТНИ СОРТОВЕ)
9.1. фотография (със скала)
9.2. форма
9.3. форма с отбелязано средно тегло
9.4. оцветяване
9.5. кожица (по отношение на десертните сортове)
9.6. брой на семената (по отношение на десертните сортове)
9.7. пулпа
9.8. сок
9.9. вкус
10. СЕМЕ (ЗА ВИНЕНИ И ДЕСЕРТНИ СОРТОВЕ)
фотография на двете страни и профила (със скала)
Част Б
ФИЗИОЛОГИЧНИ ПРИЗНАЦИ, РАЗГЛЕЖДАНИ ПРИ ИЗПИТВАНЕТО ЗА РАЗЛИЧИМОСТ, ХОМОГЕННОСТ И СТАБИЛНОСТ НА СОРТОВЕ ЛОЗА
1. ФЕНОЛОГИЧНИ НАБЛЮДЕНИЯ И ОТЧИТАНИЯ
1.1. Установяване на фенологични дати
Фенологичните дати се установяват в сравнение с един или повече контролни сортове.
1.1.1. Контролни сортове за територията на Република България:
1.1.1.1. бели винени сортове | - Мускат отонел, Ризлинг италиански, Шардоне, Димят |
1.1.1.2. червени винени сортове | - Мерло, Каберне Совиньон, Гъмза, Мавруд, Ранна мелнишка, Широка мелнишка лоза |
1.1.1.3. десертни сортове |
- много ранни: Супер ран Болгар, Мискет русенски - ранни: Плевен Кардинал - средно ранни: Болгар, Хамбургски мискет - късни: Алфонс Лавале, Италия - много късни: Тича, Петричка есен - безсеменни: Русалка 3, Хибрид VI-4, Бяло без семе |
1.2. Дата на отваряне на очите
Датата, на която половината от очите на нормално зарязана лоза (прочистена от леторасти) се разтварят, като показват своята мъхнатост в сравнение с тези на контролните сортове.
1.3. Дата на пълен цъфтеж
Датата, на която при съответния брой растения половината от цветовете са отворени в сравнение с контролните сортове.
1.4. Зрелост (за винени и десертни сортове)
В допълнение към периода на зрелост трябва да се посочи гъстотата или вероятният градус на мъстта, нейната киселинност и съответстващият добив на грозде, изразен в килограми на хектар, в сравнение с един или повече контролни сортове, от които се получават подобни добиви.
2. СТОПАНСКИ ПРИЗНАЦИ
2.1. Жизненост
2.2. Хабитус на растежа (разположение на първата плодна пъпка, размер)
2.3. Производство
2.3.1. регулярност
2.3.2. добив
2.3.3. аномалии
2.4. Устойчивост или чувствителност
2.4.1. към неблагоприятни условия
2.4.2. към вредители
2.4.3. склонност към напукване на зърната на гроздето
2.5. Поведение по време на вегетативно размножаване
2.5.1. присаждане
2.5.2. размножаване чрез резници
3. ИЗПОЛЗВАНЕ
3.1. за винени сортове
3.2. за десертни сортове
3.3. за подложки
3.4. за индустриално приложение.
Приложение № 14
към чл. 17г, ал. 3
(Ново, ДВ, бр. 25 от 2007 г.)
МИНИМАЛНИ УСЛОВИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТВАНЕТО НА СОРТОВЕ ЛОЗА
1. ЕКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ
1.1. място (район)
1.2. географски условия
1.2.1. геогр. дължина
1.2.2. геогр. ширина
1.2.3. надморска височина
1.2.4. изложение и склон
1.3. климатични условия
1.4. тип почва
2. ТЕХНИЧЕСКА ПРОЦЕДУРА
2.1. При винени и десертни сортове грозде
2.1.1. 24 лози по възможност на няколко различни подложки
2.1.2. най-малко три години на плододаване
2.1.3. най-малко две места (района) с различаващи се екологични условия (Северна и Южна България)
2.1.4. приемането на присадката трябва да се изследва върху поне три сорта подложки
2.2. При сортове за подложки
2.2.1. пет лози с най-малко две форми на хабитус на растежа
2.2.2. пет години след засаждането
2.2.3. три места (района) с различни екологични условия
2.2.4. приемането на присадката трябва да се изследва при най-малко три присадени сорта.