Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) С тази наредба се определят норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества, изпускани в атмосферния въздух от нови големи горивни инсталации (ГГИ), които са предназначени за производство на енергия. (2) Нормите за допустими емисии (НДЕ) по ал. 1 се определят с цел предотвратяване или в случаите, когато това е невъзможно, ограничаване на възможните вредни въздействия върху здравето на населението и околната среда (в нейната цялост) и в частност - замърсяването на атмосферния въздух със съответните замърсители, в резултат от изгарянето на горива в нови ГГИ.
Чл. 2. (1) Разпоредбите на тази наредба се прилагат към всички нови ГГИ с номинална термична мощност, по-голяма или равна на 50 мегавата независимо от вида на използваното от тях гориво (твърдо, течно или газообразно). (2) При разширение на номиналната топлинна мощност на действаща ГГИ с не по-малко от 50 мегавата нормите за допустими емисии, които се прилагат към новата част на инсталацията, се определят според общата топлинна мощност на цялата инсталация.
Чл. 3. Разпоредбите на тази наредба не се прилагат към следните нови ГГИ: 1. инсталации, в които получените в процеса на горене продукти се използват непосредствено за нагряване, изсушаване или друг вид третиране на предмети, или материали - пещи за топлинна обработка, нагревателни пещи за отгряване и др.; 2. следгоривни инсталации, т.е. технически съоръжения, предназначени за пречистване на отпадъчни газове чрез изгаряне, които не се експлоатират като самостоятелна горивна инсталация - факелни системи и др.; 3. инсталации за регенерация на катализатори за каталитичен крекинг; 4. инсталации (клаус процес) за превръщане на сероводород в елементарна сяра; 5. реактори, използвани в химическата промишленост; 6. коксови пещи; 7. каупери; 8. инсталации, привеждани в действие от дизелови, бензинови или газови двигатели, или газови турбини - независимо от вида на използваното гориво.
Чл. 4. При положително решение по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) Министерството на околната среда и водите издава разрешително за специфичните условия на експлоатация на съответната нова ГГИ при условията и по реда на чл.15 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ).
Чл. 5. (1) При повреда или неизправност в работата на пречиствателните съоръжения, вследствие на което е налице превишаване на НДЕ, операторът е длъжен незабавно (в срок не по-голям от 48 часа) да уведоми за това регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ), на чиято територия е разположена съответната инсталация, като предприеме без отлагане необходимите мерки за привеждането й в съответствие с установените норми. (2) В случай, че своевременното привеждане на инсталацията в съответствие с НДЕ е невъзможно, операторът предприема необходимите мерки за преустановяване на нейната експлоатация във възможно най-кратък срок, но не по-голям от 24 часа. (3) В рамките на една календарна година общата продължителност на периодите по ал. 2 не може да превишава 120 часа освен в случаите, когато по преценка на Комитета по енергетика е налице преобладаваща необходимост от поддържане на електроснабдяването, която не позволява да бъде прекратена експлоатацията на съответната инсталация.
Чл. 6. Забранява се изгарянето на отпадъци като заместващо гориво в нови ГГИ.
Глава втора
НДЕ НА СЕРЕН ДИОКСИД, АЗОТНИ ОКСИДИ И ПРАХООБРАЗНИ ВЕЩЕСТВА
Чл. 7. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови ГГИ не могат да бъдат превишавани съответните НДЕ на серен диоксид, определени съгласно приложения N: 1, 2 и 3. (2) Нови ГГИ, изгарящи местни твърди горива, могат да превишават НДЕ по ал. 1 при следните условия: 1. достигната е съответната степен на десулфуризация съгласно приложение N: 4; 2. спазването на НДЕ не може да бъде постигнато без използване на прекомерно скъпи технологии, вследствие на специфичните характеристики на изгаряните горива. (3) Нормите за допустими емисии, които следва да бъдат прилагани към новите ГГИ по ал. 2, се определят с решенията по ОВОС и/или разрешителните за специфичните условия на експлоатация на съответните инсталации.
Чл. 8. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови ГГИ не могат да бъдат превишавани съответните НДЕ на азотни оксиди (изразени като азотен диоксид), определени съгласно приложение N: 5. (2) В случаите, когато след пускане на дадена нова ГГИ в експлоатация резултатите от извършваните измервания на емисиите показват превишаване на НДЕ по ал. 1, вследствие на непредвидени причини, операторът на инсталацията е длъжен да предприеме необходимите мерки за постигане на съответствие с установените норми във възможно най-кратък срок, но не по-голям от една година.
Чл. 9. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови ГГИ не могат да бъдат превишавани съответните НДЕ на прахообразни вещества (прах и/или сажди), определени съгласно приложение N: 6. (2) Не се допуска използването на химически съединения, съдържащи сяра или азот, с цел пречистване на отпадъчните газове и спазване на НДЕ на прахообразни вещества по ал. 1.
Чл. 10. (1) Нови ГГИ, проектирани за изгаряне на местни лигнитни въглища, които са основен източник на гориво за тези инсталации, могат да превишават съответните НДЕ на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества съгласно чл. 7, 8 и 9 при следните условия: 1. достигната е съответната степен на десулфуризация съгласно чл. 7, ал. 2, т. 1; 2. достигната е ефективност на прахоулавяне (ограничаване на емисиите от прахообразни вещества) не по-малка от 99,5%; 3. приложени са най-добрите налични технологии за производство на електроенергия и ограничаване на емисиите на вредни вещества в околната среда, които не са свързани с прекомерни разходи. (2) Нормите за допустими емисии, които следва да бъдат прилагани към новите ГГИ по ал. 1 се определят с решенията по ОВОС и/или разрешителните за специфичните условия на експлоатация на съответните инсталации.
Чл. 11. (1) Към дадена група от няколко нови ГГИ, разположени в близост, могат да бъдат прилагани съответните НДЕ съгласно чл. 7, 8 и 9, отнасящи се до сумата от номиналните топлинни мощности на отделните инсталации, при условие че техните отпадъчни газове могат да бъдат изпускани в атмосферния въздух през общ комин (изпускащо устройство). (2) В случаите по ал. 1 НДЕ на отделните замърсители (вредни вещества) се определят с издаваните решения по ОВОС и/или разрешителните за експлоатация на горивните инсталации при отчитане на конкретните технически и икономически обстоятелства.
Глава трета
НДЕ ОТ НОВИ ГГИ В РАФИНЕРИИТЕ
(Разпоредбите на чл. 12 се прилагат от 31.XII.2003 г.)
Чл. 12. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови ГГИ, които са част от рафинерии и изгарят остатъчни продукти от дестилацията на нефт и нефтопродукти независимо от използваните от тях комбинации от горива, се спазва НДЕ на серен диоксид от 1000 mg/Nm3 (милиграма на кубичен метър при нормални условия), при условие че са изпълнени следните изисквания: 1. остатъчните продукти и нефтопродукти отговарят на условията по чл.21, ал. 2 на Наредба за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци, приета с ПМС N: 53 от 1999 г. (ДВ, бр. 29 от 1999 г.), т.е. към тях не се прилагат разпоредбите на чл.21, ал. 1 или чл.22, ал. 1 от посочената наредба; 2. получената в процеса на изгаряне енергия се използва за собствени нужди в рафинерията; 3. не е налице увеличаване на общите емисии на серен диоксид, изпускани от действащите ГГИ в дадената рафинерия. (2) Нормата за серен диоксид по ал. 1 представлява осреднена норма за всички нови ГГИ в съответната рафинерия. (3) Разпоредбите на чл. 12 не се прилагат към новите ГГИ по ал. 1 и 2.
Глава четвърта
НДЕ ОТ НОВИ ГГИ С МНОГОГОРИВНИ ИНСТАЛАЦИИ
Чл. 13. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови многогоривни инсталации, изгарящи едновременно две или повече различни горива, не могат да бъдат превишавани НДЕ на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества, които се определят, както следва: 1. определят се НДЕ на съответните замърсители, отговарящи на използваните горива и номиналните топлинни мощности на дадените горивни инсталации съгласно приложения N: 1, 2, 3, 5 и 6; 2. определят се претеглени НДЕ (спрямо количеството на използваното гориво) - чрез умножение на определените по т. 1 НДЕ на отношението на топлинната мощност, осигурявана от съответния вид гориво, към общата топлинна мощност на всички горива; 3. събират се отделните претеглени (спрямо количеството на използваното гориво) НДЕ по т. 2. (2) В случаите по ал. 1 НДЕ на отделните замърсители (вредни вещества) се определят с издаваните решения по ОВОС и/или разрешителните за експлоатация на съответните многогоривни инсталации.
Чл. 14. При проектиране, изграждане и експлоатация на нови многогоривни инсталации, изгарящи последователно две или повече различни горива, не могат да бъдат превишавани съответните НДЕ на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества съгласно приложения N: 1, 2, 3, 5 и 6, отговарящи на вида на използваното гориво.
Глава пета
ИЗМЕРВАНИЯ НА ЕМИСИИТЕ ОТ НОВИ ГГИ
Чл. 15. Към реда и начина за измерване на емисиите на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества (прах и/или сажди), изпускани в атмосферния въздух от нови ГГИ, се прилагат съответните разпоредби на Наредба N: 6 от 1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (ДВ, бр. 31 от 1999 г.).
Чл. 16. (1) При проектиране, изграждане и експлоатация на нови ГГИ инвеститорът, респективно операторът на съответната инсталация, осигурява извършването на следните собствени измервания: 1. автоматично (непрекъснато) измерване, определяне и регистриране на емисиите на серен диоксид, азотни оксиди и прахообразни вещества в отпадъчните газове; 2. автоматично (непрекъснато) измерване, определяне и регистриране на температурата, налягането, съдържанието на кислород и водни пари в отпадъчните газове от инсталациите, както и обемния дебит на последните. (2) Автоматичното измерване и определяне на съдържанието на водни пари в отпадъчните газове от инсталацията може да не се извършва, при условие че последните се изсушават преди да бъдат подложени на анализ. (3) При използване на автоматични средства за измерване без устройства за вземане на проби съдържанието на водни пари може да бъде определяно въз основа на използваното гориво и вида на инсталацията за десулфуризация, ако такава е налице, но само при условие че е осигурена необходимата точност, представителност и достоверност на определянето.
Чл. 17. По време на експлоатация операторите на нови ГГИ осигуряват извършването на собствените непрекъснати измервания по чл. 16, ал. 1, т. 1 съгласно изискванията на приложение N: 7.
Глава шеста
СПАЗВАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИТЕ НДЕ
Чл. 18. (1) Нормите за допустими емисии се приемат за спазени в случаите, когато обработката на резултатите от измерванията, в рамките на съответната календарна година, показва следното: 1. нито една средномесечна стойност не превишава съответната НДЕ; 2. за произволно избран период от 48 часа - 97 % от всички определени половинчасови средни стойности за концентрациите на серен диоксид и прахообразни вещества в отпадъчните газове не превишават 110 % от съответните НДЕ на тези замърсители; 3. за произволно избран период от 48 часа - 95 % от всички определени половинчасови средни стойности за концентрацията на азотни диоксиди в отпадъчните газове не превишават 110 % от съответните НДЕ на този замърсител. (2) При установяване на спазването на НДЕ по ал. 1 не се отчитат периодите на пускане и спиране от експлоатация, както и периодите по чл. 5. (3) При периодични измервания спазването на НДЕ за съответните замърсители се установява съгласно Наредба N: 6 от 1999 г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
Чл. 19. Степените на десулфуризация по чл. 7, ал. 2, т. 1 и чл. 10, ал. 1, т. 1 (при изгаряне на местни твърди горива и лигнитни въглища) се приемат за спазени в случаите, когато резултатите от измерванията и определянето на съдържанието на сяра в изгаряните горива показват, че нито една средномесечна стойност или всички плаващи средномесечни стойности не превишават съответните стойности съгласно приложение N: 4.
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1. По смисъла на тази наредба: 1. "норма за допустими емисии" е допустимото количество от съответния замърсител (вредно вещество), съдържащо се в отпадъчните газове от нови ГГИ, изпускано в атмосферния въздух през определен период; НДЕ се определят като маса за единица обем отпадъчни газове и се изразява в mg/Nm3, при обемно съдържание на кислород в отпадъчните газове от 3 % за течните и газообразни горива и 6 % за твърдите горива; 2. "оператор" е всяко физическо или юридическо лице, което експлоатира или ръководи (осъществява контрол върху) дейността на дадена голяма горивна инсталация; 3. "гориво" е всяко твърдо, течно или газообразно вещество, с изключение на битовите, опасните, производствените и болничните отпадъци, по смисъла на преходните и заключителните разпоредби на Закона за ограничаване вредното въздействие на отпадъците върху околната среда и Заповед N: РД-323 от 1998 г. (ДВ, бр. 120 от 1998 г.); 4. "горивна уредба" е всяко техническо устройство/съоръжение, в което се извършва окисление на горива с цел използване получената в резултат на този процес топлинна енергия; 5. "голяма горивна инсталация (ГГИ)" е всяка неподвижна горивна уредба, чиято номинална топлинна мощност е не по-малка от 50 мегавата; 6. "многогоривна инсталация" е всяка ГГИ, която може да изгаря едновременно или последователно две или повече различни горива; 7. "нова голяма горивна инсталация" е всяка ГГИ, която е получила първоначално решение по оценка на въздействие върху околната среда след 3 януари 2000 г.; 8. "степен на десулфуризация" е отношението на количеството сяра, което е сепарирано чрез специфична технология за даден период от време при пречистване на отпадъчни газове на определена горивна инсталация, към количеството сяра, съдържащо се в горивото, подадено за изгаряне в горивната инсталация за същия период.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. Тази наредба се издава на основание чл.9, ал. 1 от Закона за чистотата на атмосферния въздух.
§ 3. Инструкции и указания по прилагането на наредбата дава министърът на околната среда и водите съвместно със съответните заинтересовани ведомства.
§ 4. Разпоредбите на чл. 12 от тази наредба се прилагат от 31.XII.2003 г.
§ 5. Разпоредбите на чл. 22 и чл. 37, т. 1 на Наредба N: 2 от 1998 г. за норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници (ДВ, бр. 51 от 1998 г.) не се прилагат към новите ГГИ.
§ 6. В чл. 4, т. 15 на Наредба N: 2 от 1998 г. за норми за допустими емисии (концентрации в отпадъчни газове) на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници (ДВ, бр. 51 от 1998 г.) след думите "голям неподвижен горивен източник" преди кавичките се добавя "или голяма горивна инсталация".
§ 7. Разпоредбите на чл. 5, ал. 3 се прилагат към нови ГГИ, които са свързани с националния горивно-енергиен баланс на страната, по смисъла на чл. 2 на Наредба N: 3 от 1998 г. за условията и реда за утвърждаване на временни норми за емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни действащи обекти, свързани с националния горивно-енергиен баланс на страната (ДВ, бр. 51 от 1998г.). Приложение N: 1
към чл. 7, ал. 1 НДЕ на серен диоксид (в mg/Nm3) за нови ГГИ, изгарящи твърди горива, според тяхната номинална топлинна мощностТаблица 1
От 50 до 100 MW | От 100 до 500 MW | Повече от500 MW |
2000 |
НДЕ = 2400 - 4n, където n е номиналната топлинна мощност в MW |
400 |
към чл. 7, ал. 1 НДЕ на серен диоксид (в mg/Nm3) за нови ГГИ, изгарящи течни горива, според тяхната номинална топлинна мощност Таблица 2
От 50 до 300 MW | От 300 до500 MW | Повече от 500 MW |
1700 |
НДЕ = 3650 - 6,5n, където n е номиналната топлинна мощност в MW |
400 |
към чл. 7, ал. 1 НДЕ на серен диоксид (в mg/Nm3) за нови ГГИ, изгарящи газообразни горива Таблица 3
Вид гориво | НДЕ |
Газообразни горива (в общия случай) | 35 |
Втечнени нефтени газове | 5 |
Нискокалорични газове от газифицирането на остатъчни продукти от рафинериите, коксов газ и доменни газове | 800 |
към чл. 7, ал. 2, т. 1 Степени на десулфуризация Таблица 4
Номинална топлинна мощност в MW | Степен на десулфуризация (СД) |
От 50 до 167 | 40 % |
От 167 до 500 | СД% = 15 + 0,15n, където n е номиналната топлинна мощност в MW |
По-голяма от 500 | 90 % |
към чл. 8, ал. 1 НДЕ на азотни оксиди (в mg/Nm3) за нови ГГИ
Вид гориво | НДЕ в mg/Nm3 |
Твърдо (в общия случай) | 650 |
Твърди горива с по-малко от 10 об.% съдържание на летливи съединения | 1300 |
Течно | 450 |
Газообразно | 350 |
към чл. 9, ал. 1НДЕ на прахообразни вещества (в mg/Nm3) за нови ГГИ Таблица 6
Вид гориво | Топлинна мощност в MW | НДЕ |
Твърдо |
(> или =) 500 < 500 |
50 100 |
Течно* | всички инсталации | 50 |
Газообразно | всички инсталации |
1) 5 - в общия случай 2) 10 - за доменни газове 3) 50 - за газове от стоманодобивната промишленост |
към чл. 17Изисквания към средствата и методите за измерване на емисиите, изпускани в атмосферния въздух от нови ГГИ 1. Измерванията за определяне концентрациите на вредни вещества по чл. 16, ал. 1, т. 1 и параметрите на отпадъчните газове по т. 2 на същата алинея се извършват по начин, осигуряващ представителността на получените резултати. 2. Операторът на инсталацията осигурява вземането на проби, анализа и обработката на резултатите от измерванията за определяне концентрациите на вредни вещества в отпадъчните газове и другите техни контролирани параметри чрез средства за измерване и по методи, които са установени със стандартизационни документи, идентични на съответните Европейски стандарти (CEN) или Международни стандарти (ISO), като приоритет имат първите. 3. Операторът на инсталацията осигурява калибрирането на средствата за измерване, използвани за измерванията по чл. 16, съгласно стандартизационни документи, идентични на съответните Европейски стандарти (CEN), в случаите, когато такива съществуват. 4. Измерванията с оглед определяне концентрацията на вредни вещества в отпадъчните газове се извършват при спазване на следните изисквания: 4.1. при определяне на емисиите на съответните вредни вещества стойностите на 95-процентните доверителни интервали не могат да превишават следните проценти от НДЕ:
серен диоксид | 20 %; |
прахообразни вещества | 30 %; |
азотни оксиди | 20 %; |