Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1.
(1) С тази наредба се уреждат:
1. категориите семена от картофи, които се предлагат на пазара на Европейския съюз (ЕС);
2. контролът на семената от официалните органи с цел сертификация;
3. условията, при които семената се предлагат на пазара;
4. изискванията, на които трябва да отговарят семената при сертификация - полска инспекция (включително изисквания за пространствена изолация), опаковане, етикетиране и окачествяване;
5. условията и редът за последващ контрол; броят на партидите, които подлежат на последващ контрол;
6. вносът на семена от трети страни;
7. търговията със семена, произведени при специфични условия; семена със специфично предназначение;
8. контролът на предлаганите на пазара семена.
(2) Тази наредба се прилага за семена от културата картофи - Solanum tuberosum L.
Чл. 2. Наредбата не се отнася за семена от картофи, предназначени за износ в трети страни.
Глава втора
КАТЕГОРИИ СЕМЕНА
КАТЕГОРИИ СЕМЕНА
Чл. 3. Семената от картофи се произвеждат и сертифицират в категории:
1. базови;
2. сертифицирани.
Чл. 4.
(1) "Базови семена картофи" са клубените картофи:
1. които са произведени под отговорността и контрола на лицата по чл. 26 от Закона за посевния и посадъчния материал (ЗППМ) съгласно възприетите методи и практики на сортоподдържане и извършван контрол за здравното им състояние;
2. които са предназначени основно за производство на семена от категория "сертифицирани семена";
3. които съответстват на изискванията за базови семена, посочени в приложения № 1 и 2;
4. за които чрез изпитвания от официалните органи по чл. 7 е установено, че отговарят на изискванията по т. 1 - 3.
(2) Базовите семена се разделят на три класи за целите на търговия между държавите - членки на Европейския съюз - "ЕС класа 1", "ЕС класа 2" и "ЕС класа 3", когато съответстват на изискванията на Директива на Съвета 93/17/ЕИО от 30 март 1993 г., определяща общностните класи на базовите семена картофи заедно с условията и обозначенията, приложими за същите класи (ОВ, L 106, 30.4.1993, стр. 7 - 10), въведена в Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз (ДВ, бр. 52 от 2006 г.), респ. на приложения № 1 и 2 на тази наредба.
(3) Базовите семена от класите по ал. 2 се произвеждат от изходни семена (изходен материал), съответстващи на изискванията на Директива на Съвета 93/17/ЕИО, въведена в Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз.
(4) Базовите семена от класи "ЕС класа 1" и "ЕС класа 2" могат да се преразмножават в следващите в низходящ ред класи.
(5) Базовите семена от класи "ЕС класа 1", "ЕС класа 2" и "ЕС класа 3" могат да се преразмножават като базови семена (без означение за класа) по условията на чл. 4, ал. 1.
(6) Базовите семена от класи "ЕС класа 1", "ЕС класа 2", "ЕС класа 3" и базовите семена (без означение за класа) са предназначени основно за производство на сертифицирани семена, класи "А" и "Б".
(7) Семена от картофи, категория базови семена, произведени в други държави членки и търгувани на територията на страната с означение за класа, която не съответства на означението на класите по Директива 93/17/ЕИО, се приемат като базови семена "ЕС класа 3".
Чл. 5.
(1) "Сертифицирани семена картофи" са клубените картофи:
1. които са произведени пряко от базови семена или от сертифицирани семена (класа "А" за класа "Б") или по искане на селекционера, заявител на сертификацията от семена преди базовите по чл. 6, които съответстват на изискванията за базови семена, посочени в приложения № 1 и 2, установени чрез изпитвания от официалните органи по чл. 7;
2. които са предназначени главно за производство на картофи за други цели, различни от семепроизводство;
3. които съответстват на изискванията за сертифицирани семена, посочени в приложения № 1 и 2;
4. за които чрез изпитвания от официалните органи по чл. 7 е установено, че съответстват на изискванията по т. 1 - 3.
(2) Сертифицираните семена от картофи се разделят на класа "А" и класа "Б" в съответствие с изискванията, посочени в приложения № 1 и 2.
Чл. 6.
(1) Семената на селекционера на сорта, от генерации преди базовите, се сертифицират в категория предбазови семена по условията на базови семена в случаите по чл. 5, ал. 1, т. 1 и чл. 9, ал. 1.
(2) Изходните семена (изходният материал) от картофи, предназначени за класите базови семена, когато се търгуват, могат да се сертифицират като предбазови семена по условията на чл. 9, ал. 2.
Глава трета
КОНТРОЛ НА СЕМЕНАТА ОТ ОФИЦИАЛНИТЕ ОРГАНИ С ЦЕЛ СЕРТИФИКАЦИЯ
КОНТРОЛ НА СЕМЕНАТА ОТ ОФИЦИАЛНИТЕ ОРГАНИ С ЦЕЛ СЕРТИФИКАЦИЯ
Чл. 7.
(1) Контролът на семената в Република България се извършва от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) съгласно чл. 3 и 4 ЗППМ и от Националната служба за растителна защита (НСРЗ) съгласно чл. 3 и 5 ЗППМ.
(2) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва сертификация на семената от картофи от категории базови и сертифицирани чрез полска инспекция на посевите, лабораторни анализи - "Елайза тест" за здравно състояние и окачествяване, за установяване съответствието им с изискванията по приложения № 1, 2 и 3.
(3) Националната служба за растителна защита извършва фитосанитарен контрол на семената от картофи съгласно Наредба № 1 от 1998 г. за фитосанитарен контрол (ДВ, бр. 82 от 1998 г.) и издава фитосанитарен (растителен) паспорт.
Глава четвърта
УСЛОВИЯ, ПРИ КОИТО СЕМЕНАТА СЕ ПРЕДЛАГАТ НА ПАЗАРА
УСЛОВИЯ, ПРИ КОИТО СЕМЕНАТА СЕ ПРЕДЛАГАТ НА ПАЗАРА
Чл. 8.
(1) Семената от картофи се предлагат на пазара само ако са сертифицирани от категориите базови и сертифицирани.
(2) На пазара базовите семена могат да се предлагат и от класите "ЕС класа 1", "ЕС класа 2" и "ЕС класа 3".
(3) "Сертифицираните семена" се предлагат на пазара от класа "А" и класа "Б".
Чл. 9.
(1) На пазара могат да се предлагат и семена от категория предбазови семена, ако са сертифицирани по условията на базови семена.
(2) При предлагане на пазара на изходни семена (изходен материал), предназначени за производство на съответните класи базови семена, те се търгуват като предбазови семена, когато:
а) съответстват на изискванията на Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз, и
б) са сертифицирани по условията за базови семена, ако съответстват на:
- приложение № 1, табл. 2, т. 4, 5 и 6 за съответната класа базови семена, за която са предназначени;
- приложение № 2, таблицата, колонка 2, за класите базови семена, и
- приложение № 3, таблицата, за съответната класа базови семена, за която са предназначени.
Чл. 10.
(1) На територията на Република България могат да се търгуват семена, различни от разрешените за търговия по чл. 8 и 9, предназначени за:
1. научни цели или селекционна дейност, или
2.опитни цели - демонстративни и/или производствени - от сортове, за които е подадена заявка за сортоизпитване, но все още не са вписани в официалната сортова листа на Република България.
(2) Генетично модифицираните семена по ал. 1, т. 2 трябва да съответстват на изискванията на Закона за генетично модифицираните организми с оглед предотвратяване на рисковете за здравето на хората, за животните, растенията и въздействието върху околната среда.
(3) За извършване на оценка за въздействието на генетично модифицираните семена върху околната среда се прилагат разпоредбите по чл. 7, ал. 4 на Наредба № 77 от 2006 г. за реда за признаване за вписване на нови сортове земеделски растителни видове в официалната сортова листа на Република България и общия каталог на държавите - членки на ЕС (ДВ, бр. 51 от 2006 г.), въвеждаща разпоредбите на чл. 7 (4) от Директива на Съвета 2002/53/ЕО от 13 юни 2002 г. за общия каталог на сортовете земеделски растителни видове (ОВ, L 193, 20.7.2002, стр. 1).
(4) Разрешенията за предлагане на пазара на семената по ал. 1, т. 2 по предназначение, опаковката, маркировката и определените за целта количества се определят в съответствие с Решение на Комисията от 1 декември 2004 г. относно приложението на правилата за изпълнение, с които държавите членки могат да разрешават предлагането на пазара на семена, които принадлежат към сортове, за които е подадено заявление за вписване в националния каталог на сортовете на земеделските растителни видове или зеленчукови видове, но все още не са приети (2004/842/ЕО) (ОВ, L 362, 9.12.2004), въведено в Наредба № 17 от 2007 г. за условията и реда за получаване на разрешения за лица, които предлагат на пазара семена, предназначени за научни цели или селекционна дейност, или семена от сортове, за които е подадена заявка за вписване, но все още не са одобрени за вписване в официалната сортова листа, предназначени за демонстративни и/или производствени опити (ДВ, бр. 77 от 2007 г).
(5) Разрешенията за лица, регистрирани на територията на страната като производители и търговци на посевен материал, за предлагане на пазара на семена по ал. 1, в съответствие с изискванията по ал. 4, се издават от изпълнителния директор на ИАСАС при подадена молба по образец на изпълнителния директор на ИАСАС, съгласно реда, определен с наредбата по ал. 4.
Глава пета
ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ СЕМЕНАТА ПРИ СЕРТИФИКАЦИЯ
Раздел I
Общи положения
ИЗИСКВАНИЯ, НА КОИТО ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ СЕМЕНАТА ПРИ СЕРТИФИКАЦИЯ
Раздел I
Общи положения
Чл. 11. Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол извършва сертификация на семената от картофи с цел установяване:
1. автентичността, сортовата чистота и здравното състояние на културата при полска инспекция и/или чрез лабораторни методи - тест "Елайза", и
2. качеството на семената от картофи чрез извършване на дейностите по окачествяване.
Чл. 12.
(1) За извършване на сертификация лицата по чл. 28 ЗППМ подават заявление по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС. Образци на заявленията се предоставят на заявителите от териториалното звено (ТЗ).
(2) Процедурите по сертификация на семена от картофи са съгласно Наредба № 8 от 2007 г. за процедурите по сертификация и/или одобрение на произвеждания и търгуван посевен материал от групите земеделски растения - зърнени, маслодайни и влакнодайни, фуражни, зеленчукови, картофи и цвекло (ДВ, бр. 29 от 2007 г.).
Раздел II
Изисквания при полска инспекция
Изисквания при полска инспекция
Чл. 13.
(1) Полската инспекция се извършва с цел установяване съответствието на посева с изискванията по приложение № 1 по методи, утвърдени от министъра на земеделието и храните, съгласно чл. 31, ал. 6 ЗППМ.
(2) Семепроизводствените посеви трябва да бъдат отделени един от друг, както и от посеви за производство на картофи за консумация, с необходимата пространствена изолация съгласно приложение № 1, раздел I.
(3) Посевите за производство на класите базови семена от картофи при полска инспекция трябва да съответстват на изискванията, посочени в приложение № 1 на Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз, респективно на изискванията на приложение № 1 на тази наредба.
(4) Посеви за производство на изходни семена от картофи за класите базови семена при полска инспекция трябва да съответстват на изискванията на:
а) приложение № 1 на Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз, и
б) приложение № 1, т. 4, 5 и 6 от тази наредба за съответната класа базови семена, за която са предназначени.
(5) Резултатите от полската инспекция се отразяват в акт за полска инспекция по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.
Раздел III
Заготовка, опаковане и етикетиране на семената
Заготовка, опаковане и етикетиране на семената
Чл. 14.
(1) Семената от картофи от одобрените при полска инспекция посеви се изваждат, транспортират и складират отделно от картофите, предназначени за цели, различни от семепроизводство.
(2) Когато е бракувана част от посева, посевният материал от нея задължително се изважда отделно.
Чл. 15.
(1) Семената от картофи, одобрени с акт за полска инспекция и с документ от последващ контрол ("Елайза тест"), издадени от ИАСАС, за които има фитосанитарен (растителен) паспорт от НСРЗ, че съответстват на фитосанитарните изисквания, се заготвят и сортират по фракции в хомогенни партиди. Документ от "Елайза тест" не се изисква за семена, категория "сертифицирани", класа "Б".
(2) При заготовката на клубените с цел сортиране се използват квадратни сита при следните условия:
а) дребните клубени не трябва да преминават през квадратно сито със страна 25 mm (долно сито);
б) едрите клубени не трябва да преминават през квадратно сито със страна 35 mm (долно сито); размерите на долното и горното сито трябва да са кратни на числото 5 и разликата в размерите им не трябва да е повече от 25 mm.
(3) Сортировката на произведените в страната семена от картофи е, както следва:
а) дребна фракция - от 25 mm до 35 mm;
б) едра фракция - от 35 mm до 60 mm.
Чл. 16.
(1) Заготвените в хомогенни партиди семена се опаковат, като нетната маса на опаковките се определя от заявителя.
(2) Една партида не трябва да съдържа повече от 3 % семена с размер, по-малък от минималния или по-голям от максималния за съответната фракция, съгласно чл. 15.
Чл. 17.
(1) Семена от картофи, получени по метода на тъканни култури чрез микроразмножаване, чиито размери не съответстват на посочените в чл. 15, ал. 2 и 3, могат да се търгуват с отклонения от изискванията по тази наредба при сертификацията им по отношение на:
1. специфично обозначаване на семената с индикация за прилагания метод на микроразмножане;
2. размерите на клубените;
3. промяна в изискванията за опаковане и етикетиране.
(2) Условията по ал. 1 се определят с решение (акт) на ЕК, взето по съответната процедура съгласно чл. 4 и 7 на Решение 1999/468/ЕО от 28 юни 1999 г. за установяване на условията и реда за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията.
Чл. 18. "Базовите" и "сертифицираните" семена от картофи се предлагат на пазара в хомогенни партиди, в запечатани и/или пломбирани опаковки или контейнери, съгласно чл. 19 и 20. Опаковките трябва да са нови и контейнерите да са чисти.
Чл. 19.
(1) Опаковките с "базови" и "сертифицирани" семена се запечатват официално в присъствие на упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице или от лицата по чл. 28 ЗППМ под контрола на ИАСАС.
(2) Опаковките се запечатват по такъв начин, че да не могат да бъдат отваряни, без да се наруши целостта на системата на запечатване, или да се оставят следи от подправяне на официалния етикет по чл. 20 на опаковката и/или на контейнера.
(3) Всяка система на запечатване включва най-малко официалния етикет по чл. 20, като може да включва и официална пломба.
(4) Специфични системи на запечатване на опаковките за гарантиране условията по ал. 2 и 3 могат да се използват в страната с решения на ЕК, взети по съответната процедура.
(5) Официално запечатаните опаковки не могат да бъдат отваряни и запечатвани отново освен с разрешение на ИАСАС в случаите на презаготовка или химически третирания на семената при спазване разпоредбите по ал. 1.
(6) В случай на повторно запечатване по ал. 5 на етикета по чл. 20 се отбелязват датата на повторното запечатване/повторното вземане на проба и името на органа, разрешил повторното запечатване - ИАСАС.
(7) Упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС длъжностно лице проверява на място извършваните дейности по ал. 5 и 6, като разходите за присъствие на длъжностното лице са за сметка на заявителя.
Чл. 20.
(1) Опаковките с "базови" и "сертифицирани" семена се етикетират от външната страна с официален етикет, съответстващ на изискванията по приложение № 4. Информацията в етикета се изписва на един от официалните езици на Европейската общност, като за произведените и търгувани на територията на страната семена информацията се изписва на български език.
(2) Когато етикетът на опаковката е нанизан на канап, поставя се и официална пломба, за да се гарантира системата на запечатване.
(3) Цветът на етикета е:
1. бял - за "базови семена";
2. син - за "сертифицирани семена", класа "А" и "сертифицирани семена", класа "Б".
(4) Разрешава се използването на официални самозалепващи се етикети върху опаковки от подходящ за целта материал.
Чл. 21.
(1) Допуска се информацията от етикета по чл. 20, ал. 1 да бъде отпечатана на опаковките в съответствие с модела на етикета по начин, който не позволява нейното заличаване, под контрола на ИАСАС и при условия, определени с решение (акт) на ЕК, взето по съответната процедура, съгласно чл. 4 и 7 на Решение 1999/468/ЕО от 28 юни 1999 г. за установяване на условията и реда за упражняване на изпълнителните правомощия, предоставени на Комисията.
(2) След издадено решение (акт) на ЕК относно условията за отпечатване на етикети върху опаковките упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице проверява на място спазени ли са изискванията по ал. 1, за което съставя протокол.
Чл. 22.
(1) Опаковките с "базови" и "сертифицирани" семена се придружават от официален документ, чийто цвят съответства на цвета на етикета за съответната категория, съдържащ най-малко задължителната информация съгласно приложение № 4 - т. 3, 4, 5 и 6. Документът се изготвя по такъв начин, че да се избегне объркване с официалния етикет по чл. 20.
(2) Документът по ал. 1 не се изисква, ако информацията е отпечатана върху опаковката по начин, който не позволява нейното заличаване, или ако етикетът е самозалепващ се или устойчив на късане.
Чл. 23.
(1) Опаковките с "базови" и "сертифицирани" семена могат да имат и етикет на производителя и/или търговеца, който е различен от официалния етикет и съдържа информация на производителя и/или търговеца. Информацията от етикета може да бъде отпечатана на опаковката.
(2) Условията по ал. 1 се определят от Европейската комисия.
Чл. 24 . За семена от генетично модифицирани сортове на всеки етикет или документ, придружаващ партидата семена, се отбелязва, че сортът е генетично модифициран.
Чл. 25.
(1) Химическите третирания на "базовите" и "сертифицираните" семена се отбелязват на официалния етикет, на етикета на производителя/търговеца или на опаковката.
(2) Не се разрешава търговия с посевен материал от картофи, който е третиран с инхибитори на покълването.
Раздел IV
Изисквания при окачествяване на семена от картофи
Изисквания при окачествяване на семена от картофи
Чл. 26. Семената от картофи се окачествяват по партиди, заготвени съгласно изискванията по раздел III.
Чл. 27.
(1) Окачествяването на семената се извършва с цел установяване съответствието им с изискванията по приложение № 2, по методи, утвърдени от министъра на земеделието и храните, съгласно чл. 31, ал. 8 ЗППМ.
(2) Семената от класите "базови семена" при окачествяване трябва да съответстват на изискванията на приложение № 2 на Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз, респ. на изискванията на приложение № 2 на тази наредба.
(3) Изходните семена от картофи (изходният материал) с цел търговия като предбазови семена се окачествяват по условията на базови семена с означение за класа съгласно изискванията по приложение № 2.
Чл. 28.
(1) За окачествяване на семената от картофи се вземат проби от заготвени хомогенни партиди.
(2) Броят на партидите семена, произведени от съответния посев, съответства на броя на фракциите. Големината на партидата се определя от количеството заготвени семена от съответната фракция.
(3) Пробите по ал. 1 се вземат по методи, утвърдени от министъра на земеделието и храните, съгласно чл. 31, ал. 6 ЗППМ.
(4) Вземането на проби и окачествяването се извършват от длъжностно лице, упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС.
(5) Пробите се вземат в присъствието на заявителя или упълномощено от него лице.
(6) Длъжностното лице по ал. 4 взема проба от всяка партида с големина не по-малко от 200 kg за партиди, опаковани в чували, и 500 клубена - за партиди в контейнери.
(7) Взетата проба се окачествява от лицето по ал. 4 на място в деня на вземането й.
(8) Анализираните семена от пробата се опаковат и запечатат отново в присъствие на лицето по ал. 4, като върху етикетите се отбелязва датата на повторното запечатване и се поставя печат на ИАСАС. Семената принадлежат към окачествената партида.
Чл. 29. За резултатите от окачествяването лицето по чл. 28, ал. 4 издава документ по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.
Чл. 30.
(1) Когато семената от картофи не отговарят на изискванията, определени в чл. 27, и когато условията по чл. 31 не са приложими, те не могат да се сертифицират.
(2) Семената по ал. 1 не могат да се търгуват. Заявителят е длъжен да върне издадените етикети в ТЗ на ИАСАС.
Чл. 31. Когато семената от картофи не отговарят на изискванията, посочени в таблицата на приложение № 2, или на съответната фракция по чл. 15, заявителят може да поиска презаготовка/ пресортиране. Партидите семена след пресортиране подлежат отново на окачествяване и "Елайза тест".
Раздел V
Изисквания за сертифициране
Изисквания за сертифициране
Чл. 32.
(1) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол сертифицира категорите семена, когато отговарят на изискванията по приложения № 1, 2 и 3, за които има издадени документи от ИАСАС - акт за полска инспекция, документ от "Елайза тест" и документ от окачествяване и фитосанитарен (растителен) паспорт, издаден от НСРЗ.
(2) Класите "базови семена" се сертифицират по условията на ал. 1 и когато отговарят на изискванията на Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз.
(3) "Предбазовите семена" в случаите по чл. 6, ал. 1 се сертифицират по условията на ал. 1 и когато отговарят най-малко на изискванията за "базови семена" без класа.
(4) Изходните семена (изходният материал) в случаите на търговия като предбазови семена се сертифицират, когато за тях има издадени документи съгласно ал. 1 и когато отговарят на изискванията по Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз, както и на изискванията по приложения № 1, 2 и 3 на тази наредба съгласно чл. 9, ал. 2, буква "б".
(5) За семената по ал. 1 - 4 ИАСАС издава сертификат по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, с който семената се търгуват.
(6) Семената по ал. 5, за които има издаден сертификат, след трайно съхранение през есенно-зимния период подлежат на ново окачествяване.
Чл. 33. За извършваните от ИАСАС дейности - полска инспекция, вземане на проби, окачествяване, "Елайза тест" и/или грунтов контрол, и за издаваните документи лицата по чл. 28 ЗППМ, подали заявление за сертификация, заплащат такси в размер, определен с Тарифата за таксите, които се събират от ИАСАС по Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни и Закона за посевния и посадъчния материал, приета с ПМС № 310 от 2004 г. (ДВ, бр. 104 от 2004 г.).
Глава шеста
СЕРТИФИКАЦИЯ, ОПАКОВАНЕ И ЕТИКЕТИРАНЕ НА СЕМЕНА ОТ ГЕНЕРАЦИИ ПРЕДИ "БАЗОВИТЕ" ("ПРЕДБАЗОВИ СЕМЕНА") С ЦЕЛ ТЪРГОВИЯ
СЕРТИФИКАЦИЯ, ОПАКОВАНЕ И ЕТИКЕТИРАНЕ НА СЕМЕНА ОТ ГЕНЕРАЦИИ ПРЕДИ "БАЗОВИТЕ" ("ПРЕДБАЗОВИ СЕМЕНА") С ЦЕЛ ТЪРГОВИЯ
Чл. 34.
(1) Семената от генерации преди "базовите" - "предбазови семена", се сертифицират, опаковат и етикетират в случаите, посочени в чл. 6, при спазване на следните изисквания:
1. да са произведени в съответствие с приетите методи и схеми за поддържане на сорта и контрол за здравното им състояние;
2. да са предназначени основно за производство на базови семена;
3. да съответстват на минималните изисквания за базови семена (за изходните семена с цел търговия като предбазови - и на изискванията по Наредба № 78 от 2006 г. за производство и търговия на базови семена картофи от съответните класи на пазара на Европейския съюз);
4. да е установено чрез изпитвания от официалните органи по чл. 7, че отговарят на изискванията по т. 1 и 3;
5. да са опаковани съгласно изискванията по тази наредба, и
6. опаковките да носят официален етикет, който съдържа информацията по приложение № 5.
(2) Етикетът по ал. 1, т. 6 е бял на цвят с една диагонална виолетова линия.
Глава седма
ПОСЛЕДВАЩ КОНТРОЛ
ПОСЛЕДВАЩ КОНТРОЛ
Чл. 35. Последващият контрол се осъществява чрез лабораторни методи - "Елайза тест" и/или методи на грунтов контрол, утвърдени от министъра на земеделието и храните, съгласно чл. 37, ал. 4 ЗППМ.
Чл. 36. На последващ контрол подлежат:
1. всички партиди "предбазови семена", предназначени за търговия, "базови семена", в т.ч. "ЕС класа 1", "ЕС класа 2" и "ЕС класа 3" и "сертифицирани семена" класа "А";
2. семена в търговската мрежа при контролни проверки от ИАСАС;
3. семена, внос от трети страни.
Чл. 37.
(1) За извършване на последващ контрол на семената по чл. 36, т. 1 проби се вземат от семепроизводствения посев след обезлистването му.
(2) Проби за последващ контрол на семената по чл. 36, т. 2 и 3 се вземат съответно от наличните количества семена, които се търгуват към момента на извършваната проверка, или от партидите семена, внос от трети страни.
(3) Вземането на проби за последващ контрол се извършва от длъжностно лице, упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС.
(4) За взетите проби се съставя протокол по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС, след заплатена такса в размер, определен с Тарифата за таксите, които се събират от ИАСАС по Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни и Закона за посевния и посадъчния материал, приета с ПМС № 310 от 2004 г.
Чл. 38.
(1) Пробите за последващ контрол са съответно:
1. за "базови семена", в т.ч. класите базови семена, и за "предбазови семена", предназначени за търговия - 250 клубена;
2. за "сертифицирани семена" класа "А" - 150 клубена;
3. за семена, внос от трети страни - 130 клубена.
(2) Размерът на пробите по ал. 1 е съобразен с изискванията на методите за последващ контрол, за целите на които се използва цялата проба.
Чл. 39.
(1) Резултатите от последващия контрол се отразяват в документ по образец, утвърден от изпълнителния директор на ИАСАС.
(2) Документът се издава от упълномощено от изпълнителния директор на ИАСАС лице.
(3) Документът се издава в срок до 5 дни от отчитане на резултатите след заплатена такса в размер, определен с Тарифата за таксите, които се събират от ИАСАС по Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни и Закона за посевния и посадъчния материал, приета с ПМС № 310 от 2004 г.
Чл. 40. Когато резултатите от последващия контрол покажат, че семената съответстват на изискванията по приложение № 3, те могат:
1. да се сертифицират в съответните категории и класи по чл. 36, т. 1;
2. да се търгуват - в случаите по чл. 36, т. 2 и 3.
Чл. 41.
(1) Когато резултатите от последващия контрол покажат, че семената не отговарят на изискванията съгласно приложение № 3, те не могат да се сертифицират и да се търгуват.
(2) Етикетите от опаковките на семената по ал. 1 в случаите по чл. 36, ал. 2 се връщат в ТЗ на ИАСАС.
Глава осма
ВНОС НА СЕМЕНА ОТ ТРЕТИ СТРАНИ
ВНОС НА СЕМЕНА ОТ ТРЕТИ СТРАНИ
Чл. 42.
(1) Семена от трети страни могат да бъдат внасяни на територията на страната при прилагане разпоредбите на глава седма на ЗППМ и при взето решение (акт) на ЕК за съответната трета страна, че произвежданите в нея семена от картофи съответстват на произвежданите в държавите членки по условията на Директива на Съвета 2002/56/ЕО от 13 юни 2000 г. за търговията със семена от картофи (ОВ, L 193, 20.7.2002, стр. 60).
(2) За семената, внос от трети страни, в количество над два килограма е необходимо на етикета и/или на придружаващия семената документ, и/или в договора за внос да бъде записана следната информация:
1. растителен вид - ботаническо наименование на вида;
2. сорт;
3. категория, еквивалентна на категорията семена, произвеждани в Европейската общност;
4. страна производител и официален контролен орган;
5. страна експедитор;
6. вносител - име, фирма;
7. количество на семената.
Глава девета
СЕМЕНА, ПРОИЗВЕДЕНИ ПРИ СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ; СЕМЕНА СЪС СПЕЦИФИЧНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
СЕМЕНА, ПРОИЗВЕДЕНИ ПРИ СПЕЦИФИЧНИ УСЛОВИЯ; СЕМЕНА СЪС СПЕЦИФИЧНО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Чл. 43.
(1) Допуска се търговия на семена от картофи на територията на страната в следните случаи:
1. семена от картофи в комбинация с други растителни видове с цел използването им като генетичен ресурс за райони с естествена и полуестествена растителност, подложени на генетична ерозия, или
2. биологично производство на семена от картофи, или
3. химически третирани семена от картофи.
(2) В случаите по ал. 1, т. 1 растителните видове и количествата семена от тях трябва да бъдат разрешени от Министерството на земеделието и храните, както и да бъдат обявени местностите, за които ще се използват.
(3) Условията за семената по ал. 1, т. 1, 2 и 3 се определят от Европейската комисия.
Глава десета
КОНТРОЛ НА ПРЕДЛАГАНИТЕ НА ПАЗАРА СЕМЕНА
КОНТРОЛ НА ПРЕДЛАГАНИТЕ НА ПАЗАРА СЕМЕНА
Чл. 44.
(1) Контролът на предлаганите на пазара семена от картофи се извършва от ИАСАС и НСРЗ съгласно глава осма на ЗППМ.
(2) Контролът на семената по време на търговия, извършван от ИАСАС и НСРЗ съгласно ал. 1, се осъществява чрез проверки за установяване съответствието на семената с изискванията на наредбата.
Чл. 45.
(1) Когато на територията на Европейската общност са организирани временни експерименти от страна на Европейската комисия във връзка с изпълнението на отделни разпоредби на Директива 2002/56/ЕО, Република България може да бъде освободена от определени задължения по тази директива, като степента на освобождаване се определя от ЕК и е в зависимост от разпоредбите, към които се отнасят временните експерименти, чиято продължителност не може да надхвърля 7 години.
(2) Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол участва в организирани от ЕК сравнителни тестове и опити на взети проби за последващ контрол от семена на картофи, търгувани по условията на Директива 2002/56/ЕО, въведена с тази наредба, провеждани на територията на Европейската общност.
(3) Сравнителните тестове и опити могат да включват и семена:
1. произведени в трети страни;
2. за биологично производство;
3. търгувани във връзка със съхраняването в естествената им среда и дълготрайното им използване като генетични растителни ресурси.
Чл. 46.
(1) В случаи на временни затруднения поради недостиг на семена от картофи на пазара с цел тяхното преодоляване министърът на земеделието и храните може да разреши за определен период от време определени количества семена да се предлагат на пазара в съответствие с решение на ЕК:
1. с отклонения от изискванията по тази наредба, или
2. от сортове, които не са вписани в Европейския каталог или в официалната сортова листа на Република България.
(2) Етикетът за семената по ал. 1, т. 1 трябва да съответства по цвят на категорията семена, за която са заявени за сертификация, като върху него или на самозалепващ се стикер, без да бъдат закривани реквизитите на етикета, се отбелязват действителните показатели на семената.
(3) Етикетът на семената по ал. 1, т. 2 е кафяв на цвят.
Чл. 47.
(1) Забранява се въвеждането на допълнителни ограничения по отношение на характеристиките, условията за изпитване (сертификация), опаковането и етикетирането на семената от картофи, които се предлагат на пазара, освен предвидените в Директива 2002/56/ЕО, въведена с тази наредба.
(2) По искане на страната ни Европейската комисия може да разреши пускането на пазара на територията на цялата страна или на част от нея на семена от картофи, към които се прилагат по-строги мерки от предвидените в приложение № 1 и 2 на Директива 2002/56/ЕО, респ. приложения № 1 и 2 на тази наредба. Мерките са по отношение на вредни организми, които не се срещат в страната или в отделни райони, или такива, които са изключително опасни за посевите.
(3) В случаи на непосредствена опасност от поява или разпространение на вредни организми във връзка с ал. 2 разпоредбите могат се приемат от страната ни веднага след подаването на искането до окончателното решение от Европейската комисия.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Официален етикет" е етикет, издаден от ИАСАС или от сертифициращ/контролен орган на страна - износител на семена.
2. "Официални пломби" са устройства, маркирани с абревиатура на сертифициращ/контролен орган, които се използват в системата на запечатване на опаковките.
3. "Грунтов контрол" е основен метод за проверка чрез полско парцелно изпитване на посевния материал с цел определяне на неговата сортова автентичност и сортова чистота.
4. "Елайза тест" е лабораторен метод за проверка на здравното състояние на семена от картофи.
5. "Фракция"е количество семена картофи с едни и същи размери, получени при сортировката на картофите.
6. "Инхибитор на покълването при картофите" е вещество, което блокира физиологичния процес покълване при картофите.
7. "Изходни семена картофи" ("изходен материал") са семена от картофи, получени по методите на тъканни култури или чрез клонова селекция в процеса на сортоподдържането, които са предназначени за производство на класите базови семена.
8. "Генетични ресурси" означава растителен материал, съдържащ функционални единици на наследственост и включващ съвременни културни видове, примитивни сортове и диви родственици на културни растения, с настояща или потенциална стойност за бъдещите поколения.
9. "Генетична ерозия" означава загуба във времето на разнообразието на гени в рамките на даден вид или намаляване разнообразието на видовете поради човешка намеса, промени в околната среда и други.
10. "Полуестествена растителност" означава растителност, отчасти засегната от човешки дейности.
§ 2. Не е търговия със семена от картофи, извън случаите по § 2 ЗППМ, предоставянето на семена на физически или юридически лица по договор, сключен за производство на земеделски суровини, предназначени за промишлена употреба или преразмножаване на семената от картофи за същата цел, ако лицата, които извършват тези услуги/дейности, не стават притежатели/собственици на доставените семена, както и на продуктите/реколтата от тези семена. Лицето, което доставя семената, трябва да представи копие от договора в ИАСАС.
§ 3. Конкретни условия за прилагане на § 2 се определят по съответната процедура от Европейската комисия.
§ 4. С тази наредба се въвеждат Директива на Съвета 2002/56/ЕО от 13 юни 2002 г. за търговията със семена от картофи (ОВ, L 193, 20.7.2002, стр. 60) и Директива на Съвета 2003/61/EO от 18 юни 2003 г. за изменение на директиви 66/401/ЕИО за търговията със семена от фуражни култури, 66/402/ЕИО за търговията със семена от зърнени култури, 68/193/ЕИО за търговията на вегетативен размножителен материал от лоза, 92/33/ЕИО за търговията със зеленчуков размножителен (посадъчен) материал, различен от семена, 92/34/ЕИО за търговията с овощен размножителен (посадъчен) материал и с овощни растения, предназначени за производство на плодове, 98/56/ЕО за търговията с размножителен (посадъчен) материал от декоративни растения, 2002/54/ЕО за търговията със семена от цвекло, 2002/55/ЕО за търговията със семена от зеленчукови култури, 2002/56/ЕО за търговията със семена от картофи и 2002/57/ЕО за търговията със семена от маслодайни и влакнодайни култури (ОВ, L 165/23 от 3.7.2003).
Заключителни разпоредби
§ 5. Тази наредба се издава на основание чл. 29, ал. 6, т. 5 от Закона за посевния и посадъчния материал.
§ 6. С тази наредба се отменя Наредба № 61 от 2003 г. за производство и търговия на посевен материал от картофи (обн., ДВ, бр. 10 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 10 от 2006 г.).
§ 7. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник".
Приложение № 1-Приложение № 5