Наредба № 2 от 1987 г. за противопожарните строително-технически норми

МРРБ

Държавен вестник брой: 33

Година: 1994

Орган на издаване: МРРБ

Дата на обнародване: 20.04.2004

Чл.1.
(1) (изм.,ДВ,бр.33 от 1994 г.) Противопожарните строително-технически норми определят задължителните противопожарни изисквания при планирането и застрояването на урбанизираните територии (териториите в строителните граници на населените места, промишлените зони, курортните и туристическите комплекси, вилни зони) и строежи в земеделски земи, както и при проектирането и строителството на сгради, съоръжения и инсталации и при тяхното преустройство, надстрояване, пристрояване и възстановяване. Противопожарните строително-технически норми са дадени в приложение към наредбата и са неразделна част от нея.
(2) При проектирането на обекти за производство и съхраняване на взривни вещества и средства за взривяване се прилагат глави първа, втора и трета от Правилника за прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите (обн.,ДВ,бр.45 от 1968 г.; изм.,бр.95 от 1981 г.) и раздели първи и втори от Наредбата за устройството на предприятията за производство и складовете за съхраняване на взривни вещества, оръжия и боеприпаси и контрол на различните дейности с тях (обн.,ДВ,бр.45 от 1968 г.; изм. и доп.,бр.27 от 1971 г.), а за обекти на минната промишленост се прилагат части първа, втора, трета, четвърта и пета от Правилника за безопасността на труда при разработване на въглищни находища по подземен начин (необнародван) и раздели първи и втори от Правилника по безопасността на труда при разработване на рудни и нерудни находища по подземен начин (необнародван).
(3) При проектирането на обекти, представляващи нови постижения на научно-техническия прогрес, за които няма съответни изисквания в противопожарните строително-технически норми, със съгласието на Националната служба за противопожарна охрана при Министерството на вътрешните работи (МВР) се допуска временно прилагането на противопожарните норми за такива обекти, използувани в други страни.

Чл.2. (изм.,ДВ,бр.33 от 1994 г.) При проектирането на сгради и съоръжения се предвиждат съвременни модернизирани системи за своевременно предотвратяване, известяване и гасене на пожари, както и индивидуални средства и облекло за защита на персонала.

Чл.3. При проектирането на пожароопасни, взривоопасни или със скъпо оборудване обекти, складове, уникални сгради и др. се предвижда пряка телефонна или радиовръзка за своевременно известяване на противопожарните служби.

Чл.4. (изм.,ДВ,бр.33 от 1994 г.)
(1) За обекти, в които се предвижда създаването на специализирани органи за противопожарна охрана, се проектират сгради или самостоятелни помещения и съоръжения и се предвиждат необходимата противопожарна техника, обслужващ състав и пожарогасителни средства.
(2) Сградите (помещенията) за нуждите на обектните противопожарни служби се разполагат с пряк достъп до път или улица за общо ползване.
(3) Обектната противопожарна служба се предвижда с радиус на обслужване, както следва:
1. за предприятия с производства от категория А, Б и В, заемащи повече от 50 на сто от застроената площ на обектите - 2000 м;
2. за предприятия с производства от категория А, Б и В, заемащи до 50 на сто от застроената площ на обектите, и за предприятия с производства от категория Г и Д - 4000 м.
(4) Радиусът на обслужване по ал.3 се намалява с 40 на сто, ако на площадката има сгради и съоръжения от III до V степен на пожароустойчивост, заемащи повече от 50 на сто от застроената площ на обекта.

Чл.5. За всички обекти се предвиждат необходимите подръчни противопожарни уреди и съоръжения съгласно Противопожарните строително-технически норми.

Чл.6. При проектирането на производствени и обществени сгради се определят помещения, които да се ползуват за нуждите на доброволните противопожарни отряди и за противопожарна подготовка, обучение и инструктаж на работниците и служителите.

Чл.7. Националната служба за противопожарна охрана при МВР въз основа на представена технико-икономическа обосновка по изключение разрешава отклонения от противопожарните строително-технически норми, ако с тях не се намалява пожарната безопасност.

Чл.8. (изм.,ДВ,бр.33 от 1994 г.) При констатиране на нарушения на наредбата органите на противопожарната охрана могат да спират строителството на обекти, използуването на инсталации, уреди и съоръжения при спазване разпоредбите на чл.37 и 38 от Закона за противопожарната охрана.

Чл.9. За неизпълнение или нарушение на тази наредба виновните лица носят административнонаказателна отговорност по глава десета от Закона за териториално и селищно устройство и глава шеста от Закона за противопожарната охрана.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Наредбата се прилага за обекти, строителството на които започва или финансирането на които се открива след влизането й в сила.

§ 2. Утвърдени проекти, по които не е започнато строителството или не е открито финансирането в двегодишен срок от влизането на наредбата в сила, се привеждат в съответствие с нейните разпоредби.

§ 3. Тази наредба се издава на основание чл.201, ал.1 и 3 от Закона за териториално и селищно устройство във връзка с чл.16, т.13 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана (обн.,ДВ, бр.42 от 1980 г.; попр.,бр.45 от 1980 г.) и отменя Противопожарните строително-технически норми, издадени от Министерството на архитектурата и благоустройството (обн.,ДВ,бр.9 от 1972 г.; изм. и доп., бр.93 от 1973 г.), както и измененията и допълненията, направени със заповеди на Министерството на строителството и строителните материали, на Комитета за архитектура и благоустройство, на Министерството на строителството и архитектурата и Министерството на вътрешните работи (необнародвани).

§ 4. Противопожарните строително-технически норми по чл.1 са отпечатани в Бюлетина за строителство и архитектура и в изданието на Министерството на вътрешните работи за противопожарните строително-технически норми.

§ 5. (изм.,ДВ,бр.33 от 1994 г.)
(1) Указания по прилагането на наредбата дава директорът на Националната служба за противопожарна охрана съгласувано с Министерството на териториалното развитие и строителството.
(2) Контролът по изпълнението на тази наредба се възлага на Националната служба за противопожарна охрана и на нейните органи в страната.

§ 6. (нов,ДВ,бр.33 от 1994 г.) Противопожарните строително- технически норми се прилагат едновременно с действащите специфични нормативни разпоредби.

§ 7. (нов,ДВ,бр.33 от 1994 г.) Навсякъде в Наредба No 2 и в Противопожарните строително-технически норми, приложение към чл.1 на наредбата:
1. думите "Централното управление на противопожарната охрана" се заменят с "Националната служба за противопожарна охрана";
2. думата "сутерени" се заменя с думите "подземни етажи";
3. приставката "уловители" към всички думи (например "бензиноуловители") се заменя със "задържатели".

§ 8. (нов,ДВ,бр.33 от 1994 г.) В Противопожарните строително-технически норми към чл.1 на Наредба No 2 се правят изменения и допълнения съгласно приложението, отпечатано в Бюлетина за строителство и архитектура на Министерството на териториалното развитие и строителството и в издание на Министерството на вътрешните работи.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив