Наредба № 2 от 31 март 2006 г. за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за пътуване по автомобилния транспорт, предвидени в нормативни актове за определени категории пътници

МФ

Държавен вестник брой: 27

Година: 2008

Орган на издаване: МФ

Дата на обнародване: 11.03.2008

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) Тази наредба определя условията за извършване на безплатните и по намалени цени пътувания по вътрешноградския транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт в страната на някои категории граждани, регламентирани със закон или с акт на Министерския съвет, и реда за предоставяне на средства от държавния бюджет за компенсиране на стойността им на транспортните дружества.
(2) Не са предмет на наредбата превозите по допълнителните градски линии.

Чл. 2. Средствата за компенсиране на пътуванията с ценови облекчения се предоставят до размера, определен в държавния бюджет за тази цел, при спазване на приоритетите за разходване на бюджетните средства, определени със закона за държавния бюджет за съответната година.

Чл. 3. Средства по тази наредба се предоставят само на транспортни дружества, които спазват нормативно установения ред за извършване на обществен превоз на пътници със специални ценови облекчения.

Глава втора
ПРАВА ЗА ПЪТУВАНЕ

Чл. 4.
(1) Ветераните от войните имат право на безплатно пътуване с превозните средства за обществен превоз на пътници по автомобилния транспорт в страната, в съответствие с чл.4, т. 3 и 4 от Закона за ветераните от войните, както следва:
1. неограничен брой междуселищни пътувания по автобусните линии в границите на областта, в която живеят;
2. пътуване един път годишно с автомобилен транспорт по направления, по които няма железница - отиване и връщане по свободно избран маршрут; носителите на "Орден за храброст" имат право на 3 такива пътувания;
3. неограничен брой пътувания по вътрешноградския транспорт в цялата страна.
(2) Правото за междуселищни пътувания в границите на областта и редът за компенсирането им по тази наредба се прилагат по отношение на всички превози, за които общината възложител в съответствие с чл.4, т. 3 от Закона за ветераните от войните и чл.26 от Наредба № 2 от 2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили (обн., ДВ, бр. 32 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 32 от 2003 г.) е договорила това с превозвачите. Договореният ред за извършване на безплатни превози и тяхното компенсиране се прилага за целия маршрут на територията на всички общини, през които преминава.
(3) Превозвачи, които с договорите за обществен превоз, сключени по реда на Наредба № 2 за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили, не са поели ангажимент за превоз на ветераните от войните и не получават компенсация от централния бюджет, поставят в превозните средства непосредствено до маршрутната табела отличителен знак със следните параметри:
1. форма - квадрат с размери 20/20 см.;
2. фон - жълт;
3. в центъра - поставен символ на карта за пътуване на ветераните от войните с размери 13,5/9,5 см., син цвят с надписани бели букви;
4. червена диагонална лента от десния горен ъгъл към левия долен ъгъл, с широчина 2,5 см.;
5. свеж печат на общината, с която е сключен договорът за възлагане на обществен превоз, поставен долу в десния ъгъл.
(4) Билетните касиери в автогарите уведомяват пътниците за транспортните дружества, които не осигуряват безплатен превоз на ветерани от войните. Превозвачите предварително представят на обслужващите ги автогари отличителния знак по ал. 3, подпечатан от общината, с която са сключили договор за изпълнение на превозите по съответната линия.
(5) Контролът по прилагането на ал. 3 се осъществява от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".

Чл. 5. Военноинвалидите имат право на безплатно пътуване с превозните средства за обществен превоз на пътници по автомобилния транспорт в страната, в съответствие с чл.17, ал. 1 от Закона за военноинвалидите и военнопострадалите, както следва:
1. два пъти в годината - отиване и връщане по свободно избран маршрут в страната;
2. неограничен брой пътувания по автобусната, тролейбусната и трамвайната мрежа в общината, където живеят;
3. по вътрешноградския транспорт, включително метрополитена, в цялата страна с изключение на допълнителните автобусни линии.

Чл. 6. Съпругът (съпругата) и децата на български граждани, загинали при или по повод на изпълнение на наборна военна служба, а когато няма такива - родителите, имат право в съответствие с чл.17, ал. 2 от Закона за военноинвалидите и военнопострадалите, на безплатно пътуване два пъти в годината по държавния и общинския автомобилен транспорт - отиване и връщане по избран от тях маршрут в страната.

Чл. 6а. (Нов, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г., изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) При изпълнение на служебните си задължения държавните служители в Министерството на вътрешните работи (МВР) и в Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) пътуват безплатно в обществения градски транспорт в съответствие с чл. 209 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 80 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност".

Чл. 6б. (Нов, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) При изпълнение на служебните си задължения държавните служители в специализираното звено за охрана и Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" на Министерството на правосъдието (МП) и специалната куриерска служба към министъра на държавната администрация и административната реформа пътуват безплатно в обществения градски транспорт в съответствие с чл. 36д, ал. 3 от Закона за съдебната власт, чл. 20, ал. 4 от Закона за изпълнение на наказанията и чл. 11, ал. 5 от Закона за пощенските услуги.

Чл. 7.
(1) Многодетните майки имат право на безплатно пътуване в съответствие с чл.18 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (обн., ДВ, бр. 133 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 38, 42 и 112 от 1999 г.; изм., доп. и попр., бр. 30, 48, 98 и 100 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 19 и 97 от 2001 г., бр. 26, 46, 81 и 118 от 2002 г., бр. 40 от 2003 г., 115 от 2004 г. и бр. 31 и 103 от 2005 г.) един път в годината по автомобилния транспорт в страната - отиване и връщане по свободно избран маршрут.
(2) Инвалидите със 71 или над 71 % трайно намалена работоспособност и децата до 16 годишна възраст с трайни увреждания имат право на безплатно пътуване два пъти в годината - отиване и връщане с автобусния транспорт в страната по свободно избран маршрут, в съответствие с чл.19 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Това право ползват и придружителите на лицата с определена чужда помощ, когато пътуват с тях.

Чл. 8. Учениците и студентите редовно обучение, включително докторантите, имат право на пътуване с минимално намаление на цената на абонаментна карта по вътрешноградския транспорт - 30 %, а по междуселищния автомобилен транспорт - 20 %, спрямо определената цена по редовна тарифа в съответствие с чл.1, ал. 1, т. 1 и 2 от Постановление № 66 на Министерския съвет от 1991 г. за определяне минимални размери на намаленията на превозните цени по автомобилния транспорт на някои групи граждани (обн., ДВ, бр. 33 от 1991 г.; доп., бр. 15 от 2000 г.; изм., бр. 13 от 2004 г.).

Чл. 9. (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Лицата, получаващи пенсия по условията на глава шеста от Кодекса за социално осигуряване, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 - 3 от същия кодекс, имат право на пътуване с минимално намаление на цената на абонаментна карта по вътрешноградския транспорт и по междуселищния автомобилен транспорт - 20% спрямо определената цена по редовна тарифа в съответствие с чл. 1, ал. 1, т. 1 и 2 от Постановление № 66 на Министерския съвет от 1991 г. за определяне минимални размери на намаленията на превозните цени по автомобилния транспорт на някои групи граждани.

Чл. 10. Учениците до 16-годишна възраст, живеещи в населени места, в които няма съответно училище, ползват безплатен транспорт до средищното училище в най-близкото населено място на територията на общината или на съседна община, когато с това се намалява времето за пътуване и/или разходите за тази цел, в съответствие с чл.26, ал. 3 от Закона за народната просвета.

Чл. 11.
(1) Правата за ползване на ценови облекчения по автомобилния транспорт, с изключение на тези по чл. 10, и механизмът за компенсирането им по тази наредба се отнасят само за пътувания по утвърдени транспортни схеми, включващи основни градски и междуселищни автобусни линии.
(2) Правото на неограничен брой безплатни междуселищни пътувания на ветераните от войните и военноинвалидите в границите на областта, съответно общината, в която живеят, се отнася за автобусните линии на територията им съгласно утвърдените общински и областни транспортни схеми в съответствие с Наредба № 2 за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили, както и по линиите от републиканската транспортна схема между населени места, когато линиите по общинските и областните транспортни схеми не осигуряват директна връзка между тях.

Глава трета
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ИЗДАВАНЕ НА ПРЕВОЗНИ ДОКУМЕНТИ И ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕВОЗИТЕ

Чл. 12.
(1) Ветераните от войните пътуват в границите на областта, в която живеят, и по вътрешноградския транспорт в страната с издадена абонаментна карта за безплатно пътуване по автомобилния транспорт.
(2) Абонаментната карта се издава по образец, утвърден от министъра на транспорта, срещу представено от лицето удостоверение от Главно управление на архивите при Министерския съвет. Картата е именна, със снимка на лицето и на нея се отбелязва областта, за която важи, както и наименованието на общината по местоживеене на лицето.
(3) Абонаментната карта се издава от дружеството, осъществяващо транспортното обслужване на населението в общината, където живее лицето, а в случаите, когато тя се обслужва от повече дружества - от превозвача с преобладаващ дял от общия обем на превозите, измерен в действителен общ пробег, при спазване на следните условия:
1. картата се издава за календарна година;
2. дружеството води специален регистър за издадените карти, съдържащ трите имена и единния граждански номер на лицето, номера на удостоверението от Главно управление на архивите при Министерския съвет, датата и номера на издадената карта и подпис на лицето;
3. изгубена или унищожена карта може да се замени еднократно през годината с дубликат на същата.
(4) При промяна в адреса на регистрация на лицето в друга област нова карта може да бъде издадена след представяне на документ за адресна регистрация в съответната област и писмено уведомление от превозвача по областта на предишната адресна регистрация, че не е издавана карта на лицето, а когато такава е издадена, че тя е върната.

Чл. 13. (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Ветераните от войните пътуват един път в годината по автомобилния транспорт по направления, в които няма железопътен транспорт, с издадена от превозвача фактура, в която се вписват датата, началният и крайният пункт на пътуване, името на лицето, номерът на удостоверението и стойността на превоза по условията на действащата тарифа.

Чл. 14. Военноинвалидите пътуват в границите на общината с издадена абонаментна карта при условията и по реда, аналогични на тези по чл. 12, срещу представена книжка за военноинвалид, издадена от Министерството на отбраната.

Чл. 15. (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Военноинвалидите и лицата по чл. 6 пътуват по автомобилния транспорт в страната по свободно избран маршрут с издадена от превозвача фактура, в която се вписват датата, началният и крайният пункт на пътуване, името на лицето, номерът на книжката за военноинвалид, съответно военнопострадал, и стойността на превоза по условията на действащата тарифа.

Чл. 15а. (Нов, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.)
(1) Лицата по чл. 6а и 6б пътуват в обществения градски транспорт в страната с издадена карта за безплатно пътуване по образец, утвърден със заповед на министъра на транспорта.
(2) Картата е именна, със снимка на лицето и се издава, както следва:
1. (доп., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) за населените места по местонахождение на съответното регионално структурно звено на МВР, ДАНС, МП и Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР), в които има организиран градски транспорт - от дружеството, осъществяващо превозите;
2. за населените места по местонахождение на съответните регионални структури, в които няма организиран градски транспорт - от дружеството, осъществяващо превозите в областния център.(3) Когато превозите се осъществяват от две и повече дружества, картите се издават от дружеството с преобладаващ дял от общия обем на превозите, измерен в действителен общ пробег.
(4) (Доп., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Превозвачите предоставят на регионалните структурни звена на МВР, ДАНС, МП и МДААР предварително заявени от тях брой карти за безплатен превоз по одобрен от министъра на транспорта образец. Регионалните звена попълват съответните данни, поставят снимка на лицето и представят така обработените карти на съответните превозвачи, които полагат свеж печат върху тях.
(5) Картите се издават за срок една година. Загубена или унищожена карта може да се замени еднократно в течение на годината с дубликат.
(6) (Доп., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Карти на новопостъпили служители и дубликати се издават по реда на ал. 4, а тези на напусналите служители се връщат от съответното структурно звено на МВР, ДАНС, МП и МДААР за унищожаване.

Чл. 16.
(1) Безплатните пътувания на многодетните майки и инвалидите по автомобилния транспорт в страната се извършват със закупени от тях билети по ред, съобразно тарифните условия на съответното транспортно дружество.
(2) При издаването на билета длъжностното лице вписва в удостоверението на правоимащия, издадено от съответното поделение на Агенцията за социално подпомагане, датата, началния и крайния пункт на пътуването, серията, номера и стойността на билета.

Чл. 17.
(1) (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Абонаментни карти за вътрешноградския и междуселищния транспорт на учениците, студентите редовно обучение, включително докторантите, и на лицата, получаващи пенсия по условията на глава шеста от Кодекса за социално осигуряване, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 - 3 от същия кодекс, се издават по образец, утвърден от съответния превозвач, срещу представена лична карта и ученически бележник или студентска книжка със записана текущата учебна година, съответно пенсионно разпореждане.
(2) (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Дружеството води регистър за издадените карти, съдържащ трите имена и подпис на лицето, номер на издадената карта, наименование на учебното заведение и общината, в която се намира то, а за гражданите, получаващи пенсия за осигурителен стаж и възраст - общината по местоживеене.

Чл. 18.
(1) Безплатните превози на учениците до 16-годишна възраст по чл. 26, ал. 3 от Закона за народната просвета, компенсирани по реда на тази наредба, обхващат само междуселищните пътувания от местоживеенето до средищните училища и обратно.
(2) Превозите се организират от общината по местонахождение на училището, респ. от училищата и други структурни звена, на които е делегирано това право, чрез:
1. сключване на договор за специализиран превоз с автомобилен транспорт;
2. превоз по автобусни линии по утвърдена транспортна схема;
3. железопътен транспорт с пътнически влак II класа;
4. собствен превоз.
(3) Превозите по ал. 2, т. 1 се възлагат при спазване на реда за възлагане на обществени поръчки и същите се осъществяват в рамките на учебния план на съответните учебни заведения при спазване изискванията на Наредба № 33 от 1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България (обн., ДВ, бр. 101 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 50 и 95 от 2000 г., бр. 36 от 2001 г.; Решение № 219 на Върховния административен съд от 2002 г., бр. 8 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 40 и 108 от 2002 г.; Решение № 1043 на Върховния административен съд от 2003 г. - бр. 16 от 2003 г.). На учениците се издава карта за пътуване съгласно образеца по приложение № 10 към чл. 62 от същата наредба.
(4) Извършването на превозите по ал. 2, т. 2 се урежда с договор за възлагане на обществен превоз по реда на Наредба № 2 от 2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили, като превозвачът по заявка на възложителя снабдява учащите се безплатно с превозен документ за съответния маршрут и ежемесечно фактурира стойността на услугата при условията на сключения договор.
(5) (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Организирането на превозите по ал. 2, т. 4 се извършва въз основа на заповед на кмета на общината, респ. на директора на училището, на което е делегирано такова право.
(6) В случаите, когато по определен маршрут няма организиран редовен транспорт и за възложителя е икономически по-изгодно, превозите могат да се извършват с таксиметров автомобил в съответствие с Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници (обн., ДВ, бр. 109 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 50 и 95 от 2000 г., бр. 30 от 2002 г.; изм., бр. 107 от 2003 г.; бр. 29 и 111 от 2004 г.). Водачът на таксиметровия автомобил задължително издава фискална касова бележка за всяка извършена услуга.
(7) (Нова, ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Делегирането на правото за организиране на безплатни превози се осъществява въз основа на договор, сключен между общината и съответното училище.

Чл. 19. Абонаментните карти по чл. 12 и 14 се издават за една календарна година и са валидни за пътуване до 31 януари следващата календарна година.

Чл. 20. Пътуването на ветераните от войните, военноинвалидите, многодетните майки и лицата по чл. 6 и чл. 7, ал. 2 по свободно избран маршрут се осъществява без прекъсване с възможност за прекачване и комбиниране на превоза в рамките на едно денонощие.

Глава четвърта
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА КОМПЕНСИРАНЕ СТОЙНОСТТА НА ПЪТУВАНИЯТА

Чл. 21.
(1) Ежегодно, в едномесечен срок от обнародването на постановлението на Министерския съвет за изпълнението на държавния бюджет за съответната година, министърът на финансите и министърът на транспорта утвърждават по общини годишни лимити на средствата за компенсиране на безплатните и по намалени цени пътувания по групи правоимащи лица, без тези по чл. 10, определени на съразмерен принцип в зависимост от броя на лицата и категорията на общината.
(2) До утвърждаването на годишни лимити по реда на ал. 1 размерът на месечните трансфери се определя и предоставя авансово в размер 1/12 част от определените за предходната година средства за съответната община.
(3) При необходимост на база представената от общините справка по § 2 по същия ред могат да се извършват взаимно компенсирани промени в рамките на определените за годината средства за тази цел, като натрупаните излишъци се балансират с недостига на средства по региони.

Чл. 22.
(1) Стойността на безплатните и по намалени цени пътувания се компенсира на транспортните дружества със средства от централния бюджет, предоставяни чрез общините.
(2) Сумите по ал. 1 се предоставят от централния бюджет за общините чрез системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА), като трансферът се отразява чрез компенсирана корекция по реда на чл.34 от Закона за устройството на държавния бюджет. Средствата се предоставят и разходват чрез увеличаване на съответните лимити за плащания в СЕБРА по ред и начин, определени от министъра на финансите.
(3) (Нова, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) При натрупани значителни по размер неусвоени средства за компенсиране на преференциалните пътувания по заложените лимити в СЕБРА месечният размер на трансферите може текущо да се намали под размера, съответстващ на разпределението на годишния лимит за съответния период.

Чл. 23.
(1) Стойността на издадените абонаментни карти на ветераните от войните се компенсира на транспортните дружества ежемесечно въз основа на представена в общината по местоживеене на лицата опис-сметка за броя и стойността им, изготвена от дружеството, което ги е издало. Месечната стойност на картата, подлежаща на компенсиране, се образува като сбор от:
1. (изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) петдесет на сто от редовната цена на месечна абонаментна карта за вътрешноградски транспорт в административния център на общината по местоживеене на лицето;
2. тридесет на сто от редовната цена на абонаментна карта за междуселищно пътуване на разстояние 40 км по действащата за този период тарифа на превозвача, издал абонаментните карти.
(2) В случаите, когато с тарифата не е установена цена на абонаментна карта за междуселищно пътуване, определянето на стойността й за целите на нейното компенсиране се извършва на база стойността на 14 пътувания в едната посока през месеца на разстояние до 40 км по утвърдената с тарифата цена на единично пътуване, намалена с 20 на сто - за привеждане към цена за превоз с абонаментна карта.
(3) В стойността на издадените карти в общини, в които няма организиран вътрешноградски транспорт, съответно междуселищен, не се включва цената на абонаментна карта за този вид превози.
(4) Когато транспортното дружество, издало абонаментните карти на ветераните от войните в дадена община, не извършва определен вид превози - вътрешноградски или междуселищни, за целите на съставянето на опис-сметката се ползват цените, определени от превозвача с най-голям относителен дял в този вид превози на територията на общината.
(5) (Нова, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) При прекратяване на договора за възлагане на обществен превоз с превозвач, издал абонаментни карти на ветераните от войните, общината възлага на друг превозвач, с преобладаващ дял в обема на превозите, да издава занапред и/или подменя изгубени абонаментни карти на тази група правоимащи и да представя ежемесечно опис-сметки за броя и стойността на всички издадени от началото на годината карти. При извършване на разчетните взаимоотношения за база се ползва последната представена от предишния превозвач опис-сметка в общината.

Чл. 24. Транспортните дружества, обслужващи общините в областите с административен център София, включени в т. 22 и 23 от Указ № 1 на Президента на Република България от 1999 г. за утвърждаване границите, административните центрове на областите и общините, включени в тях (ДВ, бр. 2 от 1999 г.), определят стойността на безплатните пътувания на ветераните от войните от областта по реда на чл. 23, като я коригират с коефициент 1,2.

Чл. 25. (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Стойността на безплатните пътувания на ветераните от войните един път годишно в страната по чл. 13 се компенсира от общината въз основа на представена от превозвача опис-сметка за броя и стойността на превозите и номерата и датите на издадените фактури.

Чл. 26.
(1) За компенсиране стойността на издадените абонаментни карти на ветераните от войните общините ежемесечно обобщават следната информация:
1. опис-сметка за броя и стойността на издадените карти;
2. справка за извършения през отчетния период пробег от всички транспортни дружества, осъществяващи превози на територията на общината; в справката се включва пълният пробег в границите на общината по общинската и областната транспортна схема, както и този по републиканската транспортна схема, в случаите по чл. 11, ал. 2, утвърдени в съответствие с Наредба № 2 от 2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили.
(2) При необходимост към справките по ал. 1, т. 2 общината може да изисква от транспортните дружества копия от маршрутни разписания по образец - приложение № 1 към чл.6, т. 1 от Наредба № 2 за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили.

Чл. 27.
(1) Общините в 7-дневен срок от получаването на информацията по чл. 26 разпределят на превозвачите, осъществяващи транспортното обслужване в общината, включително на тези, с които нямат сключен договор, предоставените от централния бюджет средства при спазване на следните изисквания: 1. три на сто от сумата се заделя за дружеството, издало абонаментните карти на ветераните от войните от общината; 2. останалата сума се разпределя съразмерно на дела на извършения от превозвачите пробег на територията на общината.
(2) При съществени различия в пътниковместимостта на превозните средства по преценка на общината сумите могат да се разпределят на база показателя "приведен пробег". Преобразуването се извършва чрез коригиране на действителния пробег с коефициенти за привеждане, представляващи отношение между пътниковместимостта на отделните типове превозни средства към пътниковместимостта на превозното средство с най-малък капацитет, по данни на завода производител. За превозните средства с най-малка пътниковместимост коефициентът е равен на 1.
(3) Средствата могат да се предоставят на транспортните дружества извън установения с ал. 1 и 2 ред, когато всички превозвачи, извършващи превози на територията на общината, са постигнали писмено споразумение за начина на разпределението им и писмено са заявили това пред общината с приложен екземпляр от споразумението.
(4) Ежегодно разчетите за декември се извършват въз основа на данните за издадените карти за предходния месец и справка за пробега на база утвърдените транспортни схеми и сключените с превозвачите договори.
(5) Когато броят на ветераните от войните на територията на общината е голям и издаването на абонаментни карти в кратък срок е затруднено, компенсирането на сумите за януари може да се извършва въз основа на данни за броя на издадените карти за предходния месец.

Чл. 28.
(1) Стойността на безплатните пътувания на военноинвалидите и на лицата по чл. 6 се компенсира на транспортните дружества по ред, аналогичен на този за ветераните от войните.
(2) При определяне единичната стойност на картата частта от цената за междуселищно пътуване се изчислява за разстояние 20 км.

Чл. 28а. (Нов, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Стойността на безплатните пътувания на държавните служители по чл. 6а и чл. 6б се компенсира на транспортните дружества със средства, предвидени в централния бюджет, чрез общините, в които има организиран вътрешноградски транспорт.
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Средствата по ал. 1 се разпределят по общини по списък, утвърден от министъра на финансите и министъра на транспорта, а за служителите в МВР и ДАНС - и от ръководителите на съответните ведомства, съразмерно на броя на държавните служители, работещи на територията им, в зависимост от категорията на общината. Полагащите се средства за превоз на служителите, работещи на територията на общини, в които няма организиран обществен градски транспорт, се включват в лимита на съответния областен център.
(3) Стойността на безплатните пътувания се компенсира ежемесечно чрез залагане на лимити в СЕБРА, като общините предоставят средствата на превозвача, без да изискват опис-сметки или друга информация за обема и стойността на извършените пътувания.
(4) Когато обслужването се осъществява от две и повече транспортни дружества, сумите се разпределят съразмерно на извършения от тях действителен пробег, след отчисляване на три на сто от сумата за дружеството, издало абонаментните карти, или по писмено споразумение между тях за разпределение средствата след представяне на екземпляр от него в общината. При съществени различия в пътниковместимостта на превозните средства по преценка на общината полагащите се компенсации могат да се разпределят на база "приведен пробег по реда на чл. 27, ал. 2".

Чл. 29. Стойността на безплатните пътувания на многодетните майки и инвалидите по чл. 7, ал. 2 се компенсира със средства от бюджета на Агенцията за социално подпомагане срещу подадена молба-декларация до съответната дирекция "Социално подпомагане" по образец с приложени към нея билети и представено удостоверение, в което превозвачът е отразил извършеното пътуване.

Чл. 30.
(1) (Изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Стойността на намалените приходи при пътуванията на учениците, на студентите редовно обучение, включително докторантите, и на лицата, получаващи пенсия по условията на глава шеста от Кодекса за социално осигуряване, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 - 3 от същия кодекс, се компенсира на транспортните дружества ежемесечно въз основа на представени в общината опис-сметки за броя на издадените превозни документи и дължимата сума.
(2) Опис-сметките се представят в общината по мястото на учебното заведение - за учащите се, и по местоживеене - за възрастните граждани.
(3) (Изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г., изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Определят се месечни размери на сумите за компенсиране на издадена абонаментна карта в зависимост от категорията на общината и вида на превозите в лева, както следва:


Вътрешноградски транспорт
(всички линии)

Междуселищни линии

Община (категория) 0 1 2 3 4 до 10 км над 10 км
1. учащи 9,00 6,20 5,35 4,50 3,45 5,75 9,15
2. възрастни граждани 5,90 3,95 3,45 3,05 2,70 5,75 9,15

(4) В случаите, когато заплатената от лицата стойност и определената компенсация за съответния вид абонаментна карта надвишават стойността й по редовна тарифа, с разликата се намалява месечният размер на сумите по ал. 3.
(5) (Нова, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) Сумата по ал. 3 не може да надвишава стойността, на която е придобита абонаментната карта, съобразно тарифата на превозвача за съответния месец.
(6) (Предишна ал. 5, ДВ, бр. 29 о т 2007 г.) Издадените карти за една или ограничен брой линии на вътрешноградския транспорт се компенсират в размер 50% от сумата по ал. 3.
(7) (Предишна ал. 6, ДВ, бр. 29 о т 2007 г.) Абонаментни карти, издадени за по-малък период в рамите на месеца, се компенсират със ставките по ал. 3, редуцирани на съразмерен принцип.
(8) (Предишна ал. 7, ДВ, бр. 29 о т 2007 г.) Абонаментни карти, издадени със срок на валидност в рамките на два и повече месеца, се включват в опис-сметките и се отчитат поотделно за всеки календарен месец.

Чл. 31.
(1) Стойността на безплатните превози на учениците до 16-годишна възраст по чл.26, ал. 3 от Закона за народната просвета се компенсира на транспортните дружества със средства от централния бюджет чрез бюджетите на общините въз основа на представена от тях информация - копия от сключени договори за специализиран превоз, маршрутни разписания, брой на превозените ученици, цена на превозния документ при превоз по утвърдена транспортна схема, заявени разходи при собствен превоз, периодичност на превозите и други, даващи точни параметри за вида, обема и стойността на транспортната услуга.
(2) Информацията по ал. 1 се предоставя в обобщен вид по образец съгласно приложение № 1. В приложението се посочват данни за учебния период в обхвата на сключените договори за превоз, като за сключените нови договори и настъпилите през годината промени в схемата за транспортно обслужване и други условия, водещи до промяна в стойността на услугата, общината допълнително уведомява Министерството на финансите.
(3) (Нова, ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) Когато общината е делегирала на училище организирането на безплатни превози на ученици, тя му предоставя и средствата, които е получила от централния бюджет за тази цел.

Чл. 32.
(1) Полагащите се средства за финансиране на безплатните превози на ученици до 16-годишна възраст се предоставят на общините тримесечно по СЕБРА за I, II, и IV тримесечие до средата на периода, като се включват в лимита за съответния месец. Размерът на всяко плащане се определя съобразно броя на учебните дни през периода и информацията по чл. 31, ал. 1, но не повече от:
1. (изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г., изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) за специализиран превоз:
а) с автомобили до 22 места - до 1,00 лв./км общ пробег;
б) с автомобили над 22 места - до 1,50 лв./км общ пробег;
2. (изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г., изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) за превоз по утвърдена транспортна схема:
а) с месечна абонаментна карта - до 2,35 лв./км от дължината на маршрута (еднопосочно);
б) с билет за единично пътуване - до 0,09 лв./км;
3. (изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г., изм., ДВ, бр. 27 от 2008 г. - в сила от 01.01.2008 г.) за собствен превоз:
а) с автомобили до 22 места - до 0,75 лв./км общ пробег;
б) с автомобили над 22 места - до 1,10 лв./км общ пробег.
(2) (Изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) Общият пробег по ал. 1, т. 1 и 3 включва пробега по разписание и до 20 на сто от него - технологичен пробег от и до местодомуването, когато има такъв.
(3) (Нова, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) Когато при условията на чл. 26, ал. 3 от Закона за народната просвета превозите се извършват до средищно училище на територията на съседна община, организирането им се извършва от общината по местонахождение на училището и на същата се предоставят средства за покриване на разходите от централния бюджет.
(4) (Предишна ал. 3, изм., ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.) Общините се разчитат с транспортните дружества съобразно сключените договори за фактически предоставените транспортни услуги, като за тази цел ползват средства от централния бюджет до размерите, определени в ал. 1.

Чл. 33.
(1) Общините, които осъществяват превоз със собствен транспорт, организират аналитична счетоводна отчетност по превозни средства за определяне на фактическите разходи, свързани с тези превози. Разходите се отчитат по превозни средства по група "Разходи по икономически елементи" съгласно Счетоводен стандарт 1 - "Представяне на финансови отчети" без разходите за провизии и обезценка на активи по статия "Други разходи".
(2) В случай че превозното средство се използва и за други цели, разходите за превоз на ученици се установяват като дял от общите разходи по ал. 1, съразмерно на извършения пробег.

Чл. 34.
(1) В случаите, когато размерът на сумите по опис-сметките за издадените превозни документи на правоимащите, подлежащи на компенсиране със средства от централния бюджет, както и на средствата за безплатен превоз на ученици до 16-годишна възраст по условията на чл. 32, надвишават разполагаемите средства за компенсиране на безплатните и по намалени цени пътувания, полагащите се на превозвачите суми се намаляват съразмерно на недостига. Разликата при възможност се изплаща на транспортните дружества през следващи отчетни периоди в рамките на бюджетната година.
(2) При недостиг на средства за компенсиране стойността на пътуванията на определена група лица, без тези по чл. 10, и наличие на свободни неразпределени средства за друга група правоимащи лица, надвишаващи сумите по опис-сметките за издадените превозни документи, същите могат да бъдат използвани за покриване на недостига в рамките на определените за общината средства за компенсиране на безплатните и по намалени цени пътувания.

Чл. 35. За целите на разпределението на средствата за компенсации за безплатно пътуване на правоимащите лица по вътрешноградския транспорт за такъв се счита и частта от пробега по междуселищните автобусни линии в чертите на населеното място, определени със строителните му граници в действащия устройствен план, имащи спирки на територията му съгласно утвърденото маршрутно разписание.

Чл. 36. Общините предоставят средства за компенсиране стойността на издадените абонаментни карти с ценови облекчения, с изключение на лицата по чл. 10, на всички превозвачи, осъществяващи транспортното обслужване по общинските и областните транспортни схеми на територията им в съответствие с Наредба № 2 за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили, включително на превозвачи, с които общината няма сключен договор.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. До влизането в сила на Правилник за прилагане на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите и организиране издаването на книжки на военноинвалидите и военнопострадалите от Министерството на отбраната снабдяването с превозни документи за безплатно пътуване на тези лица се извършва срещу представяне на следните документи:
1. за военноинвалидите - копие от експертно решение на ТЕЛК (НЕЛК) с призната причинна връзка между условията на труд и заболяването или увреждането за кадровите военнослужещи и военна инвалидност по смисъла на чл.85 от Кодекса за социално осигуряване или копие от разпореждане на Националния осигурителен институт (НОИ), удостоверяващо правото за получаване на пенсия за военноинвалидност;
2. за лицата по чл. 6 - копие от: смъртен акт, удостоверение за наследници, разпореждане на НОИ, удостоверяващо правото за получаване на наследствена военноинвалидна пенсия, и удостоверение за обстоятелствата, при които е загинал военнослужещият.

§ 1а. (Нов, ДВ, бр. 29 от 2007 г. - в сила от 01.01.2007 г.)
(1) Доколкото със закон или с акт на Министерския съвет не е предвидено друго, наличните при приключване на бюджетната година по сметки на общините неусвоени средства от целеви трансфери от централния бюджет, предназначени за компенсиране стойността на превозите с ценови облекчения, остават като преходен остатък и се използват през следващия бюджетен период за същата цел.
(2) С размера на сумите по ал. 1 Министерството на финансите намалява лимитите на общините в системата за електронни бюджетни разплащания.

§ 2. Ежегодно до 15 октомври общините представят в Министерството на финансите обобщена справка по образеца на приложение № 2 за полагащите се по условията на наредбата и фактически преведените на транспортните дружества средства за компенсиране на безплатните и по намалени цени пътувания по автомобилния транспорт за 9-те месеца от началото на годината, разпределени по групи.

§ 3. Контролът по спазването на наредбата се упражнява от органите на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол и от упълномощени със заповед на министъра на финансите и министъра на транспорта длъжностни лица.

§ 4. При наличие на данни за нарушения на реда за компенсиране стойността на пътуванията с ценови облекчения до изясняване на обстоятелствата министърът на финансите, съгласувано с министъра на транспорта, може да преустанови по-нататъшния трансфер на средства за тази цел и/или да определи специален ред за регулиране на разчетните взаимоотношения, като изложи мотивите си за това пред заинтересованите страни.

§ 5. Наредбата се издава на основание § 4, ал. 3 от заключителните разпоредби на Закона за автомобилните превози и отменя Наредба № 2 от 21.III.2005 г. за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за пътуване по автомобилния транспорт, предвидени в нормативните актове за определени категории пътници (ДВ, бр. 32 от 2005 г.).

§ 6. Наредбата е съгласувана с министъра на транспорта и влиза в сила от 1 януари 2006 г.

НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 2 ОТ 2006 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВА ЗА КОМПЕНСИРАНЕ НА НАМАЛЕНИТЕ ПРИХОДИ ОТ ПРИЛАГАНЕТО НА ЦЕНИ ЗА ПЪТУВАНЕ ПО АВТОМОБИЛНИЯ ТРАНСПОРТ, ПРЕДВИДЕНИ В НОРМАТИВНИ АКТОВЕ ЗА ОПРЕДЕЛЕНИ КАТЕГОРИИ ПЪТНИЦИ
(ОБН. - ДВ, БР. 29 ОТ 2007 Г. - в сила от 01.01.2007 Г.)

§ 10. Наредбата е съгласувана с министъра на транспорта и влиза в сила от 1 януари 2007 г.

Приложение № 1
към
чл. 31, ал. 2

ОБЩИНА.. .. .. .. .. ..
Тел. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .

факс .. .. .. .. .. .. .. .. ..

СПРАВКА

за необходимите средства за безплатен превоз на учениците до 16-годишна възраст

за учебния период .. .. .. .. .. .. за бюджетната .. .. .. .. .. година

Вид на превоза

-----------

Маршрут

 

*Договор в сила от/до

 

 

 

 

 

 

 

 

Фирма на превозвача

 

 

 

 

 

 

 

 

Вместимост на превозното средство до 22 места

-----------

над 22 места

**Дължина на маршрута (км)

 

 

 

 

 

 

Брой курсове на ден (оборотни)

 

 

 

 

 

Дневен пробег (км)

 

 

 

 

 

 

 

 

Цена на км общ пробег (лв.)

 

 

 

 

 

***Цена карта

--------

билет

 

 

 

 

Брой ученици

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цена на ден (общо)

 

 

 

 

Учебни дни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обща стойност на учебния период к. 11 x к. 12

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

I. СПЕЦИА-

ЛИЗИРАН

1. .. .. .. .. ..

2. .. .. .. .. ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

к. 7 x к. 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. ТРАНСП.

СХЕМА

1. .. .. .. .. .

2. .. .. .. .. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

к. 9 x к. 10

 

19.1** **

 

(к.9 x к.10)х2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. СОБСТВЕН

1. .. .. .. .. ..

2. .. .. .. .. ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

к. 7 x к. 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. ЖП

ТРАНСПОРТ

1. .. .. .. .. .

2. .. .. .. .. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

к. 9 x к. 10

--------------

19.1** **

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(к.9 x к.10)х2

 

V. ТАКСИ-

МЕТРОВ

1. .. .. .. ..

2. .. .. .. ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

к. 7 x к. 8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Забележки: * При превоз със собствен транспорт вместо договор се посочва заповед на кмета или решение на общинския съвет.

** В колона 5 за превозите по т. I и т. III се посочва цялото разстояние за едно отиване и връщане - оборотен курс, а за превозите по т. II, IV и V - еднопосочната дължина на мрашрута.

*** В случаите, когато с договора е уточнено картите да се издават за по-малък или по-голям от месечен период, в кол. 9 се посочва месечна цена, редуцирана на съразмерен принцип.

**** Средномесечен брой учебни дни през учебния период.



Дата:
Гл. счетоводител: Кмет:

Приложение № 2
към
§ 2

ОБЩИНА.. .. .. .. .. ..
Тел. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .
факс .. .. .. .. .. .. .. .. ..
 

СПРАВКА
за компенсиране на безплатните и по намалени цени пътувания със средства от републиканския бюджет за периода 1.I - 30.IХ. .. г.

№ по

Категория граждани

Предоставени

Дължими суми на транспортните

 

ред

 

суми от

дружества за периода по представени

Разлика

 

 

централния

опис-сметки

к. 3 - к. 5

 

 

бюджет

брой

обща сума

единична

 

 

 

до 30.IХ. .. г.

издадени

за компен-

цена

 

 

 

 

абонам. карти

сиране за

средно-

 

 

 

 

(ср. месечно)

9-те месеца

месечно

 

 

 

 

 

(к. 5 : к. 4) : 9

 

 

1

2

3

4

5

6

7

1.

Ветерани от войните, военноинва-

 

 

 

 

 

 

лиди и военнопострадали

 

 

 

 

 

2.

Учащи се

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: за вътрешноградски превози

x

 

 

 

x

 

за междуселищни превози

x

 

 

 

x

3.

Граждани над 62 г. за мъжете и

 

 

 

 

 

 

над 57 г. за жените

 

 

 

 

 

 

в т.ч.: за вътрешноградски превози

x

 

 

 

x

 

за междуселищни превози

x

 

 

 

x

 

Общо:

 

 

 

 

 

Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив