Раздел I
Общи положения
Чл.1. С тази наредба се определя редът за приемането на бежанци в държавните и общински училища на Република България.
Чл.2.
(1) Приемането на бежанци се извършва във:
1. училища и паралелки без утвърден държавен план-прием;
2. профилирани гимназии и профилирани паралелки в гимназии и средни общообразователни училища;
3. професионални училища и професионални гимназии.
(2) В училищата и паралелките по ал.1, т.2 и 3 се приемат извън утвърдения държавен план-прием само бежанци, които са се обучавали по съответния профил или по съответната професия в училища в чужбина.
(3) Приемането на бежанци в училищата се извършва през време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди приключването на втория учебен срок.
Чл.3. Лицата, приети по реда на тази наредба, ползват правата на българските граждани за обучение в държавните и общинските училища на Република България.
Чл.4. Бежанците, желаещи да продължат образованието си в български училища, трябва да са завършили успешно курс по български език в Агенцията за бежанците към Министерския съвет по програма, съгласувана с Министерството на образованието и науката.
Раздел II
Ред за насочване и приемане на бежанци в училищата на Република България
Чл.5. Насочването и приемането на бежанци в училищата се извършват от комисия към Инспектората по образованието на Министерството на образованието и науката.
Чл.6.
(1) Комисията се определя със заповед на началника на Инспектората по образованието и включва експерти от Инспектората по образованието и представители на Педагогическия консултационен кабинет и на Агенцията за бежанците към Министерския съвет.
(2) Представителят на Педагогическия консултационен кабинет се определя със заповед на директора на Педагогическия консултационен кабинет и трябва да притежава завършено висше образование по специалност "Психология" или "Педагогика".
Чл.7. Комисията се свиква по искане на представителя на Агенцията за бежанците, който внася молбите на кандидатите заедно с удостоверенията за завършен курс по български език.
Чл.8.
(1) Комисията:
1. провежда интервю с бежанците;
2. проверява степента на знанията на бежанците;
3. определя съответствието на знанията на бежанците с общообразователния минимум за определен клас;
4. установява степента на придобитите знания по съответния профил или по съответната професия за продължаване на обучението по този или по сроден профил, или по тази или по сродна професия;
5. насочва бежанците към определено училище, съобразявайки се с местоживеенето, желанието, възможностите, възрастта и здравословното им състояние;
6. дава задължителни указания на директора на приемащото училище за организиране на индивидуална работа по определени учебни предмети с бежанците в зависимост от степента на знанията им.
(2) Комисията взема решение, което съдържа:
1. словесна преценка за степента на знанията на бежанеца по отделните учебни предмети;
2. класът, в който следва да продължи образованието си;
3. профилът или професията, по която да се обучава;
4. училището, към което се насочва;
5. задължителните указания към директора на училището.
(3) Когато комисията установи, че знанията по български език са недостатъчни, взема решение за продължаване на обучението по български език в Агенцията за бежанците.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. Бежанците, записани в българско училище до влизане в сила на наредбата, продължават обучението си, ползвайки правата на българските граждани за обучение в държавните и общинските училища на Република България.
§ 2. "Бежанец" по смисъла на тази наредба е лице в производство за получаване на статут на бежанец и лице, получило статут на бежанец.
§ 3. Тази наредба се издава на основание чл.25, т.5 от Закона за бежанците (ДВ,бр.53 от 1999 г.).
§ 4. Наредбата е съгласувана с Агенцията за бежанците към Министерския съвет.
Министър: Д. Димитров