Наредба № 30 от 1999 г. за износ и внос на левове и чуждестранна валута в наличност, благородни метали и скъпоценни камъни (отм. ДВ бр. 113/1999)

МФ

Държавен вестник брой: 113

Година: 1999

Орган на издаване: МФ

Дата на обнародване: 11.07.2005

Глава първа
ПРЕДМЕТ

Чл.1. С тази наредба се определя редът за износ и внос на левове и чуждестранна валута в наличност, благородни метали и скъпоценни камъни, включително и тяхното деклариране пред митническите органи.

Глава втора
ИЗНОС И ВНОС НА ЛЕВОВЕ И ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА В НАЛИЧНОСТ

Чл.2. (1) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят левове и чуждестранна валута в наличност с равностойност в левове, общо в размери и при условия, определени в чл.11 от Валутния закон.
(2) По реда на чл.11, ал.2, т.2 и ал.3, т.3 от Валутния закон разрешението на Българската народна банка за износ на левове и чуждестранна валута в наличност общо в размер над 20 000 лв. се издава по образец съгласно приложението и може да се използва еднократно в срок 90 дни от датата на издаването му.
(3) За удостоверяване правото на износ на левове и чуждестранна валута по реда на чл.11, ал.3, т.2 от Валутния закон чуждестранните физически лица представят пред митническите органи декларация съгласно чл.8, оформена при последното им влизане в страната. Декларацията е валидна за износ на левове или чуждестранна валута до напускането на страната от лицето.
(4) При споразумение на Българска народна банка с компетентни банки в други държави български банкноти и монети в обращение могат да се изнасят и да се внасят при условията и по реда, определени в тези споразумения.
(5) Равностойността на чуждестранната валута в левове се изчислява по курса, ползван за митнически цели, в деня на изнасянето, съответно на внасянето на валутата.
(6) Основанието за придобиване на левове и чуждестранна валута от чуждестранни физически лица съгласно чл.11, ал.3, т.1 от Валутния закон се посочва при излизане в декларацията по чл.8.
Чл.3. (1) Исканията за издаване на разрешения се подават до подуправителя на Българската народна банка, ръководещ управление "Банково", лично от заявителя, по пощата или чрез пълномощник.
(2) Подуправителят на Българската народна банка, ръководещ управление "Банково", или оправомощено от него лице, се произнася по исканията за разрешение в рамките на пет работни дни след датата, следваща постъпването на искането.
(3) Органът по ал.2 може да откаже издаването на разрешение с мотивирано писмено решение в случаите на: непредставяне на необходимите документи, неверни данни в искането или в представените документи, непредставяне на информация по реда на чл.7 и 10 от Валутния закон, забранени от закона сделки, съмнения за престъпление или пране на пари и други по преценка в зависимост от конкретния случай.
(4) При изискване от органа по ал.2 за представяне на допълнителни данни (документи) от лицето, подало искането, срокът за произнасяне започва да тече от датата, следваща датата на представянето на документите.

Глава трета
ИЗНОС И ВНОС НА БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ И СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ

Чл.4. Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят за лично и семейно ползване благородни метали и скъпоценни камъни в необработен и обработен вид свободно, без писмено деклариране, до следните размери:
1. злато и платина в необработен и полуобработен вид и монети общо до 37 г без оглед на съдържанието на златото или платината;
2. бижута и аксесоари от сплави на златото и платината общо до 60 г без оглед на съдържанието на златото или платината;
3. сребро в необработен и полуобработен вид и монети, както и бижута и аксесоари от сплави на среброто, общо до 300 г без оглед на съдържанието на среброто;
4. скъпоценни камъни, вградени в изделията, посочени в т.2 и 3.
Чл.5. (1) Внасянето и изнасянето от местни и чуждестранни физически лица на благородни метали и скъпоценни камъни над размерите, посочени в чл.4, както и пренасяните във вид на прах или друг вид изделия от благородни метали и скъпоценни камъни, невключени в чл.4, се декларират за целите на Валутния закон по реда на чл.8. По отношение облагането им и мерките на търговската политика те се третират като стоки, като за тях се прилагат разпоредбите на Закона за митниците и Правилника за прилагане на Закона за митниците.
(2) Ако стоките по ал.1 са с нетърговски характер по смисъла на чл.38 от Правилника за прилагане на Закона за митниците, декларирането за целите на чл.66 от Закона за митниците се счита за извършено с декларацията по чл.8.
(3) Ако стоките по ал.1 са с търговски характер, освен декларацията по чл.8 за целите на чл. 66 от Закона за митниците се извършва писмено деклариране чрез Единен административен документ.
Чл.6. Износът на предмети от благородни метали и скъпоценни камъни, които са паметници на културата, се допуска само при условията на чл.31 от Закона за паметниците на културата и музеите.

Глава четвърта
ДЕКЛАРИРАНЕ НА ЛЕВОВЕ И ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА В НАЛИЧНОСТ, БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ И СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ

Чл.7. (1) Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят левове и чуждестранна валута в наличност с равностойност в левове общо в размер до 5000 лв. включително, както и благородни метали и скъпоценни камъни до определените по вид и размери в чл.4, без задължително писмено деклариране пред митническите органи, като декларирането се счита за извършено чрез едно от следните действия:
1. преминаване при излизане или влизане през зеления или "нищо за деклариране" коридор в митническите учреждения, където се използват два коридора, или
2. устно заявяване или преминаване при излизане или влизане през митническо учреждение, в което не се използват два коридора.
(2) Действията по ал.1, т.1 и 2 се считат за декларация на лицето, че няма нищо за деклариране съгласно разпоредбите на Валутния закон.
(3) Разпоредбите на ал.1 не са пречка в тези случаи декларирането да се извърши писмено по желание на лицето.
Чл.8. (1) Местни и чуждестранни физически лица задължително попълват и представят пред митническите органи валутна митническа декларация по образец, одобрен от министъра на финансите, когато изнасят или внасят:
1. левове и чуждестранна валута в наличност, включително пътнически чекове, с обща равностойност над 5000 лв.;
2. благородни метали и скъпоценни камъни над размерите, определени в чл.4;
3. други форми и изделия от благородни метали и скъпоценни камъни, невключени в чл.4, като благородни метали във вид на прах, невградени скъпоценни камъни и изделия от тях и др.
(2) Декларацията по ал.1 се попълва и представя пред митническите органи и в случаите на износ на предмети от благородни метали и скъпоценни камъни, които са паметници на културата.
(3) Декларацията по ал.1 се попълва в три екземпляра, като първият екземпляр е предназначен за декларатора, а вторият и третият - за нуждите на статистиката на платежния баланс, съответно при излизане и влизане.
(4) В случаите по чл.11, ал.2, т.2 и ал.3, т.3 от Валутния закон във валутната митническа декларация се вписват номерът и датата на издаденото разрешение от Българската народна банка.
(5) Декларирането по ал.1 от лица, ненавършили 16 години, се извършва от едно от съпровождащите ги пълнолетни лица.

Глава пета
ИЗНОС И ВНОС НА ЛЕВОВЕ И ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА, БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ И СКЪПОЦЕННИ КАМЪНИ В ПОЩЕНСКИ ПРАТКИ

Чл.9. (1) Левове и чуждестранна валута в наличност, както и благородни метали и скъпоценни камъни, включително изделия от тях, не могат да се изнасят и внасят посредством пощенски пратки.
(2) Ограниченията по ал.1 не се отнасят за пратки на Българска народна банка и на търговските банки, като в тези случаи:
1. при изнасяне или внасяне на левове и чуждестранна валута в наличност пратката и съпровождащите я документи се представят пред митническите органи и задължително се подава документ в два екземпляра, съдържащ най-малко следните данни:
а) пълно наименование, банков код и БУЛСТАТ на банката;
б) наименование, буквен код и размер на валутата;
в) име, презиме, фамилия и ЕГН на лицето, упълномощено от банката да я представлява пред митническите органи;
г) страна, за или от която се извършва износът или вносът на валутата;
д) дата на износа или вноса на пратката;
2. при изнасяне или внасяне на благородни метали и скъпоценни камъни, включително изделия от тях, пратката и съпровождащите я документи се представят пред митническите органи, като митническата декларация, подадена съгласно Закона за митниците и Правилника за прилагане на Закона за митниците, служи и за целите на валутния контрол.

Глава шеста
ПРИЛАГАНЕ ОТ МИТНИЧЕСКИТЕ ОРГАНИ НА АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИТЕ РАЗПОРЕДБИ И МЕРКИТЕ ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ ПО ВАЛУТНИЯ ЗАКОН

Чл.10. (1) Митническите органи съставят актове за установяване на нарушения съгласно чл.18 от Валутния закон при констатиране на:
1. нарушение на чл.11, ал.1 от Валутния закон - недеклариране на внасяни от местни и чуждестранни физически лица левове и чуждестранна валута в наличност общо в размер над 5000 лв.;
2. нарушение на чл.11, ал.2, т.2 от Валутния закон - изнасяне от местни физически лица на левове и чуждестранна валута в наличност общо в размер над 20 000 лв. без разрешение на Българска народна банка;
3. нарушение на чл.11, ал.3, т.3 от Валутния закон - изнасяне от чуждестранни физически лица на левове и чуждестранна валута в наличност общо в размер над 20 000 лв., когато този размер надвишава размера на внесените и декларирани от тях левове и чуждестранна валута в наличност и липсва съответното разрешение на Българската народна банка;
4. нарушения по чл.11, ал.4 и чл.14, ал.2 от Валутния закон - внасяне и изнасяне на левове, чуждестранна валута в наличност, благородни метали и скъпоценни камъни чрез пощенски пратки;
5. нарушение на чл.14, ал.1 от Валутния закон и на чл.7 и 8 от тази наредба - недеклариране на благородни метали и скъпоценни камъни, внасяни и изнасяни от местни и чуждестранни физически лица над количествата, посочени в чл.4.
(2) Извън случаите на ал.1 акт за установяване на нарушение се съставя и във всички останали случаи на недеклариране на левове и чуждестранна валута в наличност, подлежащи на деклариране съгласно чл.11, ал.2, т.1 и ал.3, т.1 и 2 от Валутния закон.
(3) Пощенските служби уведомяват писмено митническите органи за установените от тях случаи на нарушения на Валутния закон.
(4) Наказателните постановления за извършените нарушения се издават по реда на Закона за административните нарушения и наказания от министъра на финансите или оправомощени от него длъжностни лица.
Чл.11. (1) В случаите на ал.1 и 2 на чл.10 митническите органи задържат предмета на нарушението, за което се издава разписка.
(2) В случаите, когато за извършеното нарушение се предвижда налагане на глоба съгласно чл.18 от Валутния закон, митническите органи могат да задържат като обезпечение левове, чуждестранна валута в наличност, благородни метали и скъпоценни камъни, които не са предмет на нарушението. За задържането се издава разписка.
(3) Задържаните левове и чуждестранна валута се депозират в най-близкия клон на Българска народна банка или на търговска банка в срок три работни дни от задържането.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Скъпоценни камъни" са стойностни минерали с естествен произход, известни под следните наименования: диамант, в т. ч. като брилянт; корунд (рубин, сапфир); берил (смарагд); хризоберил (александрит); черен благороден опал, топаз и шпинел.
2. "Пощенски пратки" са колети, писма и други пратки, изпращани по пощата, както и пратките с характер на пощенски - експресни и други подобни пратки.
3. "Курс за митнически цели" е курсът, определен съгласно разпоредбите на глава тринадесета от Правилника за прилагане на Закона за митниците.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Тази наредба се издава на основание чл.11, ал.5, чл.14, ал.1 от Валутния закон и е приета с Решение No 140 от 9.XII.1999 г. на УС на БНБ.
§ 3. Задържаните до влизане в сила на тази наредба левове, чуждестранна валута в наличност, благородни метали и скъпоценни камъни, пренесени чрез пощенски пратки в нарушение на чл.10 от Наредбата за износ и внос на валутни ценности (обн.,ДВ,бр.9 от 1994 г.; изм. и доп., бр.24, 65 и 74 от 1996 г. и бр.63 от 1999 г.), се считат за отнети в полза на държавата.
§ 4. Подуправителят на Българската народна банка, ръководещ управление "Банково", дава указания по прилагането на чл.3.
§ 5. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2000 г.
Министър на финансите: М. Радев
Управител на БНБ: Св. Гаврийски

Приложение
към чл.2, ал.2

БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА
София
подпис, печат на БНБ

РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ИЗНОС НА ЛЕВОВЕ
И/ИЛИ ЧУЖДЕСТРАННА ВАЛУТА No
Разрешава се на
документ за самоличност
да изнесе от страната

Вид чуждестранна валута

Сума във валута

Курс

Равностойност в лева

Лева

Всичко

С думи:

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив