Наредба № 41 от 4 октомври 2002 г. за медикаментозните фуражи (Отм. ДВ бр. 5/2006)

МЗГ

Държавен вестник брой: 5

Година: 2006

Орган на издаване: МЗГ

Дата на обнародване: 02.05.2006

(Отм., ДВ, бр. 5 от 17.01.2006 г. - в сила от 01.05.2006 г.)

Чл. 1. С тази наредба се определят условията за производство, търговия, употреба на медикаментозни фуражи и контролът върху тях.

Чл. 2.
(1) В състава на медикаментозните фуражи могат да се включват само разрешени за употреба медикаментозни премикси.
(2) Разрешение за употреба за медикаментозните премикси се издава по реда на разрешаване за употреба на ветеринарномедицински препарати (ВМП) съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).

Чл. 3. Производство на медикаментозни фуражи се извършва в обекти, получили ветеринарномедицинско разрешително по реда на чл.92 от Правилника за прилагане на Закона за ветеринарномедицинската дейност (ДВ, бр. 55 от 2000 г.).

Чл. 4. Медикаментозните фуражи се произвеждат при следните условия:
1. (В сила от 01.01.2011 г.) персоналът, помещенията, оборудването, производствения процес и системата за контрол съответстват на принципите на добрата производствена практика; 2
. производителят разполага с производствени помещения, технологично оборудване, подходяща складова база и ефективна система за контрол, предварително одобрени от органите на НВМС;
3. производителят разполага с персонал с подходяща подготовка и квалификация по технологията на смесване на медикаментозните премикси с фуражите;
4. има издадена от ветеринарен лекар рецепта.

Чл. 5. Производителят на медикаментозни фуражи е длъжен да:
1. използва само разрешени за употреба в страната фуражи или комбинации от тях;
2. използва само разрешени за употреба в страната медикаментозни премикси;
3. използва разрешените медикаментозни премикси по време на производствения процес само в съответствие с условията, при които е разрешен премиксът;
4. осигури хомогенност и стабилно размесване на медикаментозните премикси с фуража;
5. предотврати нежелани взаимодействия между ВМП, фуражите и фуражните добавки;
6. укаже такъв срок на годност, при който медикаментозните фуражи запазват напълно своите хранителни и лечебни свойства при правилно съхранение;
7. използва фуражи за производство на медикаментозен фураж, които не съдържат същите ВМП, използвани като активни вещества в медикаментозните премикси, предназначени за производството на медикаментозния фураж;
8. постави дневната доза от лекарственото вещество в такова количество медикаментозен фураж, което представлява най-малко половината дневна хранителна дажба на третираните животни, а при преживните животни - най-малко в половината от дневната дажба концентриран фураж;
9. издава удостоверение за качество съгласно приложение № 1, което предоставя при поискване от заявителя на медикаментозния фураж.

Чл. 6.
(1) Производителите са длъжни да водят ежедневен регистър, в който вписват:
1. вида и количеството на използваните медикаментозни премикси и фуражи;
2. количеството на произведените медикаментозни фуражи;
3. имената и адресите на собствениците на животни и видовете животни, за които са предназначени медикаментозните фуражи;
4. в случаите на чл. 11, ал. 1 - името и адреса на ветеринарния лекар, издал рецептата.
(2) Регистърът по ал. 1 се пази в продължение най-малко на три години от последното вписване и трябва да бъде на разположение на органите на НВМС в случай на проверка.

Чл. 7. Медикаментозните премикси и медикаментозният фураж се съхраняват в отделни и добре охранявани складови помещения или в херметически контейнери, специално предназначени за съхраняване на такива продукти.

Чл. 8.
(1) Медикаментозни фуражи могат да се продават само в опаковки или контейнери, запечатани по такъв начин, че при отварянето им затварящият механизъм или пломбата да бъдат унищожени, за да не могат да бъдат използвани повторно.
(2) Опаковките и контейнерите по ал. 1 задължително носят надпис "медикаментозни фуражи".
(3) Когато се използват специални фуражовози или контейнери за транспортиране на медикаментозни фуражи, те се почистват така, че при последващо използване да се предотврати възможността за нежелано взаимодействие или контаминация.

Чл. 9. Ветеринарният лекар може да предписва изготвянето на медикаментозни фуражи от няколко разрешени за употреба медикаментозни премикси, при условие че няма конкретно разрешено лечебно средство във форма на готов премикс за съответната болест или за съответния вид животни.

Чл. 10.
(1) При предписването на медикаментозен фураж ветеринарният лекар е длъжен да се увери, че:
1. използването на предписаното ВМП е оправдано за съответния вид животни от ветеринарномедицинска гледна точка;
2. използването на ВМП не е несъвместимо с предхождащо лечение и че са изключени всякакви несъвместимости в случаите, когато се използват няколко медикаментозни премикси.
(2) Ветеринарният лекар:
1. предписва медикаментозни фуражи само в количества, които са нужни за целите на лечението;
2. е длъжен да се увери, че медикаментозният фураж и използваният в момента фураж за хранене на лекуваните животни не съдържат един и същи ВМП (например антибиотик, кокцидиостатик и др.) като активни вещества.

Чл. 11.
(1) Собствениците на животни заявяват производството на медикаментозни фуражи само след представяне на рецепта от ветеринарен лекар.
(2) Рецептата по ал. 1 съдържа данните, посочени в приложение № 2.
(3) Рецептата се издава в три еднообразни екземпляра - по един за производителя на медикаментозния фураж, един за собственика на животните и един за ветеринарния лекар. Рецептата се съхранява за срок една година от издаването.
(4) Рецептата не може да се използва повторно и максималният й срок на валидност не трябва да надвишава три месеца.
(5) Медикаментозният фураж, предписан с рецептата на ветеринарния лекар, се използва само за посочените в нея животни.

Чл. 12. Не се допуска използването за човешка консумация на месо, субпродукти и продукти (мляко, яйца) от животни, които са били третирани с медикаментозни фуражи преди изтичане на определения карентен срок.

Чл. 13.
(1) Производителят предоставя медикаментозни фуражи директно на собственика на животните срещу представена рецепта от ветеринарен лекар, като дава писмени указания за използването им и за спазването на карентния срок.
(2) Производителят не отпуска медикаментозни фуражи за лечение на продуктивни животни, освен ако:
1. не надвишават предписаните за лечение количества в издадената от ветеринарния лекар рецепта;
2. не надвишават едномесечните нужди, определени в съответствие с предписанията по т. 1.

Чл. 14. Предприятията, произвеждащи медикаментозни фуражи, подлежат на контрол от органите на НВМС.

Чл. 15.
(1) Контролът върху медикаментозните фуражи се осъществява чрез:
1. проверки и вземане на проби за изследване на всички етапи от производството и търговията с медикаментозни фуражи;
2. проверки и вземане на проби във фермите и кланиците, за да се установи дали медикаментозните фуражи са използвани в съответствие с условията на тази наредба и дали са спазени карентните срокове.
(2) Взетите проби се изследват в специализираните лаборатории на Института за контрол на ветеринарномедицинските препарати.

Чл. 16. Внос на медикаментозни фуражи се допуска при условие, че в страната-износител се прилагат мерките за производство и контрол върху тях, които съответстват на мерките по тази наредба и съдържат разрешени за употреба в Република България ВМП.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Медикаментозен премикс" е ВМП, приготвен предварително с цел включването му за производство на медикаментозен фураж.
2. "Медикаментозен фураж" е смес от ВМП и храна или храни за животни, която е предназначена за хранене на животни, заради лечебните, профилактичните или възстановяващите, коригиращите или модифициращите физиологичните им функции свойства. Предоставя се за продажба и употреба в готов вид, без да търпи по-нататъшна обработка.
3. "Карентен срок" е времевият интервал между последното приложение на ВМП върху животни при нормални условия на употреба и клането им или получаването на хранителни продукти от тях, който гарантира, че в животинските продукти не се съдържат остатъчни вещества от ВМП в количества, превишаващи максимално допустимите стойности.
4. "Продуктивни животни" са всички видове животни, от които се добиват суровини и продукти, предназначени за храна на човека.

Заключителни разпоредби

§ 2. Наредбата се издава на основание § 5 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

§ 3. Наредбата влиза в сила от 1.I.2003 г. с изключение на разпоредбата на чл. 4, т. 1, която влиза в сила от 1.I.2011 г.

Приложение № 1
към
чл. 5, т. 9

Удостоверение за качество на медикаментозен фураж

1. Име и адрес на регистрирания производител на медикаментозен фураж.
2. Наименование на медикаментозния фураж.
3. Вид животни, за които е предназначен медикаментозният фураж.
4. Име и състав на разрешения медикаментозен премикс.
5. Дозировка на разрешения медикаментозен премикс във фуража.
6. Количество на медикаментозен фураж.
7. Номер и дата на рецептата, по която е произведен.
8. Име и адрес на получателя. С настоящото удостоверяваме, че медикаментозният фураж е произведен от притежаващо разрешително лице и е в съответствие с Наредба № 41 от 2002 г. за медикаментозните фуражи.
Място и дата на издаване на удостоверението.
Име и длъжност на лицето, отговарящо за качеството.

Приложение № 2
към
чл. 11, ал. 2

Рецепта за отпускане на медикаментозен фураж

Име, фамилия и адрес на ветеринарния лекар, издаващ рецептата.
Тази рецепта не може да се използва повторно! Име, фамилия и адрес на собственика на животното. Име, фирма и адрес на производителя или доставчика на медикаментозния фураж. Диагноза на установеното заболяване (попълва се само на екземпляра на ветеринарния лекар). Брой животни с идентификационните им номера (или партидния номер), подлежащи на лечение. Наименование на разрешените медикаментозни премикси, включени в състава на медикаментозния фураж. Дозировка на медикаментозния премикс във фуража. Количество на медикаментозния фураж (кг). Специални указания за собственика на животните: Процент на медикаментозния фураж в дневната дажба, брой приеми на ден и продължителност на лечението: Карентен срок, който трябва да се спазва преди клането или пласирането на пазара на продукти от третираните животни: Подпис на ветеринарния лекар: Рецептата е невалидна след: Следното се попълва от производителя: Дата на доставка: Срок на годност: Подпис на производителя: (Рецептата се съхранява една година след издаването й.)

Забележка. Рецептата се издава в три екземпляра - първият за производителя, вторият за ветеринарния лекар, предписал рецептата, третият - за собственика на животните.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив