Наредба No 6 от 28 юли 1997 г. за реда на издаване на документ (касова бележка) от регистрираните лица за всяка извършена от тях сделка в търговски обекти с използването на електронни касови апарати с фискална памет или електронни системи с фискална памет, които са регистрирани, одобрени и въведени в експлоатация
Раздел I
Общи положения
Чл.1. С тази наредба се определя редът на издаване на документ (касова бележка) за регистриране и отчитане на оборотите от извършени сделки със стоки и услуги чрез одобрени, регистрирани и въведени в експлоатация електронни касови апарати с фискална памет (ЕКАФП) или електронни системи с фискална памет (ЕСФП), наричани за краткост "фискални устройства".
Чл.2. Всички лица, извършващи сделки със стоки и услуги в търговски обекти, по смисъла по чл.1, ал.2 от Наредба No 9 на Министерството на търговията от 1993 г. за въвеждане на електронни касови апарати с фискална памет в търговските обекти (обн.,ДВ,бр.84 от 1993 г.;изм., бр.25 от 1997 г.) и в обектите за продажби на течни горива, независимо дали са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) (обн.,ДВ,бр.90 от 1993 г.;изм.,бр.57 от 1995 г., бр.16,56 и 104 от 1996 г.,бр.51 от 1997 г.), са задължени да регистрират и отчитат оборотите от изпълнените сделки чрез издаване на касова бележка от фискални устройства по реда на тази наредба.
Чл.3.
(1) По смисъла на тази наредба "документ (касова бележка)" от фискално устройство, наричан по-нататък "фискална касова бележка", е хартиен носител, издаден от фискално устройство, което е одобрено, въведено в експлоатация и регистрирано по реда на Наредба No 7 на Министерството на финансите от 1993 г. за функционалните и техническите изисквания към касовите апарати и реда за одобряване типа на касовите апарати, въвеждането им в експлоатация, тяхното регистриране и контрол върху техническото им състояние (обн.,ДВ,бр.90 от 1993 г.;изм. и доп.,бр.87 от 1994 г.) и Наредба No 3 на Министерството на финансите от 1995 г. за функционалните и техническите изисквания към електронните системи с фискална памет за отчитане на оборотите от продажби на течни горива, реда за одобряване, въвеждане в експлоатация, регистриране, документиране и контрол върху техническото им състояние и поетапността на внедряването им в обектите за продажби на течни горива (обн.,ДВ,бр.22 от 1995 г.;изм. и доп., бр.21 от 1996 г.).
(2) При покупка на фискално устройство лицата по чл.2 сключват договор за техническо обслужване и ремонт само с упълномощени от Комитета по стандартизация и метрология сервизни организации, които завеждат фискалното устройство на отчет.
(3) Срокът за ремонт на фискално устройство (с изключение на ремонт на фискалната памет) от момента на повредата, респективно от подаване на сигнал на сервиза, е не повече от 36 часа на територията на градовете и не повече от 72 часа на територията на селата.
(4) Срокът за ремонт при повреда на фискална памет е не повече от 5 денонощия.
(5) Отсъствието на договора по ал.2 или ремонтирането на фискалното устройство от друга сервизна организация, извън споменатата в договора, се санкционира като неизползване на фискалното устройство.
Чл.4.
(1) Лицата по чл.2 са длъжни да имат монтирано фискално устройство към датата на започване на дейността на обекта.
(2) Лицата по чл.2 са длъжни в 14-дневен срок от датата по ал.1 да въведат фискалното устройство в експлоатация и да подадат молба в териториалната данъчна служба по местонахождение на обекта за издаване на свидетелство за данъчна регистрация на фискалното устройство.
(3) Данъчната служба по местонахождение на обекта разкрива досие на фискалното устройство, издава свидетелството за данъчна регистрация на фискалното устройство и изпраща копие от него в 14-дневен срок от издаването му в данъчната служба, където е регистрирано лицето, както следва:
1. за регистрираните по ЗДДС лица - в данъчната служба, където е извършена регистрацията по ЗДДС;
2. за нерегистрираните по ЗДДС лица - в данъчната служба, където е извършена регистрацията на лицето по Закона за данъчното производство (ЗДП) (обн.,ДВ,бр.61 от 1993 г.;изм.,бр.20 от 1996 година).
(4) При смяна на повредена фискална памет въвеждането в експлоатация се извършва на датата на монтирането на изправната фискална памет във фискалното устройство.
Чл.5.
(1) Свидетелството за данъчна регистрация на фискалното устройство се разполага на видно за клиента и данъчните органи място, в непосредствена близост до устройството.
(2) При смяна на местонахождението на обекта или при смяна на повредена фискална памет лицето по чл.2 подава молба в 14-дневен срок от датата на промяната в териториалната данъчна служба по местонахождение на обекта, която преиздава свидетелството за данъчна регистрация на фискалното устройство с актуализирани данни и изпраща копие в данъчната служба по реда на чл.4, ал.3.
Раздел II
Издаване на документ за сделки чрез фискално устройство
Чл.6.
(1) Лицата по чл.2 са длъжни да издават фискална касова бележка за всяка извършена от тях сделка независимо от начина на плащане (в брой или безкасово плащане) или документирането с първичен счетоводен документ.
(2) Фискална касова бележка се издава на по-ранната от двете дати:
1. датата на предаване на стоката или извършване на услугата;
2. датата на плащането (за пълната стойност на сделката).
Чл.7.
(1) Лицето по чл.2, физическото лице, което го представлява или което работи с фискалното устройство, отговаря за правилното отнасяне на всяка стока и услуга по принадлежност към посочената данъчна група според вида на сделката по ЗДДС, както следва:
група "А" - за стоки и услуги, сделките с които не се облагат с данък върху добавената стойност;
група "Б" - за стоки и услуги, сделките с които се облагат с данък върху добавената стойност;
група "В" - за продажби на течни горива.
(2) Регистрирането на сделките по посочените в ал.1 данъчни групи е задължително за всички сделки независимо от това, дали лицето по чл.2 е регистрирано или не по ЗДДС.
(3) Всички освободени сделки, сделки със стоки с наблюдавани цени и сделките с горива задължително се програмират и регистрират с наименованието на предмета на сделката и единичната му цена.
Чл.8.
(1) Фискалната касова бележка се издава в два екземпляра - един за клиента (от боновата лента) и втори за изпълнителя (на контролната лента).
(2) Клиентът е длъжен да съхранява касовата бележка до напускане на търговския обект.
(3) Лицата по чл.2 са длъжни да съхраняват контролните ленти в едногодишен срок от датата на отпечатване на последна касова бележка на тази лента с изключение на случаите по чл.9 и 13, за които контролното копие се съхранява в срока по чл.44 ЗДДС.
Чл.9.
(1) Корекция при връщане на стока, при рекламация на закупена стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента (сторно операция) се документира чрез издаване на документ (касова бележка) от кочан, заверен от данъчната служба по местонахождение на обекта, която води на отчет броя и датите на заверка на кочаните.
(2) Документът по ал.1 съдържа всички реквизити на фискална касова бележка съгласно чл.2, ал.2 от Постановление No 65 на Министерския съвет от 1994 г. за отчетността и контрола на търговските обекти (обн.,ДВ,бр.31 от 1994 г.;изм. и доп.,бр.99 от 1994 г.), надпис "СТОРНО", подпис на материално отговорното лице, номер, дата и час на издаване на касовата бележка, по повод на която е издаден сторно документът, както и данни за клиента, както следва:
1. за юридическите лица и едноличните търговци - данъчен номер, наименование и седалище на фирмата;
2. за физическите лица - име, адрес и единен граждански номер.
(3) Не се допуска сторно операция на сделки с горива, натрупани по автоматичен път, и на сделки, които не са програмирани и натрупани с наименованието си и с единичната си цена.
(4) Сторно операция по време на ремонт на фискалното устройство се извършва по реда на ал.1.
(5) Сторно операция за сделки, документирани с данъчна фактура, издадена по реда на чл.13, се извършва чрез издаване на данъчно кредитно известие, на което освен задължителните реквизити по чл.67а от Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС) (обн.,ДВ,бр.17 от 1994 г.;изм.,бр.64 от 1994 г.,бр.101 от 1995 г.,бр.107 от 1996 г.) са отбелязани и двата индивидуални номера на фискалната памет и на фискалното устройство, от което е издадена данъчната фактура по чл.13, по повод на която е съставен сторно документът.
Чл.10. Фискалните касови бележки за количествата гориво, издадени във връзка с проверки на Комитета по стандартизация и метрология, проби, обезвъздушаване и др. (служебни операции), задължително се прикрепват към регламентираните за тези събития документи и служат като основание за намаляване на дневния оборот при проверка от данъчните органи.
Чл.11.
(1) В обектите за продажби на течни горива на клиента се издава фискална касова бележка за всяко зареждане по общия ред, включително и в случаите на договорено заплащане в края на определен период.
(2) Когато по искане на клиента изпълнителят издава фактура за общата сума при извършване на разплащането в края на периода, към екземпляра на клиента се прикрепват всички фискални касови бележки, издадени по реда на ал.1.
Чл.12. При продажба по цена с отстъпка или надбавка регистрацията във фискалното устройство се извършва по цената на стоката, след което се извършва операция процентна или стойностна отстъпка или надбавка.
Чл.13. Фискалните касови бележки, издадени от въведени в експлоатация фискални устройства, са едновременно и данъчни фактури по смисъла на чл.37 ЗДДС, ако отговарят на следните изисквания:
1. съдържат реквизитите по чл.8, ал.1 от Закона за счетоводството (обн.,ДВ,бр.4 от 1991 г.;изм. и доп.,бр.26 от 1992 г.,бр.55 от 1993 г.,бр.21,33 и 59 от 1996 г.);
2. съобразени са с разпоредбите на чл.67а, с изключение на чл.67а, ал.6 ППЗДДС;
3. имат надпис "ФИСКАЛЕН БОН";
4. съобразени са с изискванията на чл.5 на Правилника за реда и начина на изграждане, актуализиране и ползване на единния регистър на стопанските субекти "БУЛСТАТ" в Република България (ДВ,бр.99 от 1995 г.).
Чл.14. При ремонт на фискалното устройство за всяка сделка се издава документ в два екземпляра от данъчно заверения по реда на чл.9, ал.1 кочан.
Раздел III
Отчетност на оборотите от извършени сделки чрез фискални устройства
Чл.15.
(1) Лицата по чл.2 извършват ежедневно обобщаване на дневните обороти чрез отпечатване на дневен финансов отчет с нулиране и запис във фискалната памет.
(2) Отчетите по ал.1 се съхраняват по хронологичен ред в съответния счетоводен регистър, (книга за дневните отчети) в зависимост от подхода на организация на счетоводството (едностранно или двустранно счетоводно записване) или в заверена от данъчната служба по местонахождение на обекта книга за дневните отчети с отделна страница за всеки ден.
(3) За дните на ремонт на фискалното устройство в счетоводния регистър или книгата по ал.2 се вписват текущата дата, текст "РЕМОНТ" и дневния оборот, изчислен на база сумата от касовите бележки, издадени по реда на чл.14.
(4) Времето, през което фискалното устройство е било в ремонт, се доказва пред данъчните органи чрез вписаните от сервизната организация данни за ремонта в паспорта на устройството.
(5) Ремонт, за който не е направено вписване в паспорта от сервизния техник, не се признава и се санкционира като неизползване на фискалното устройство.
(6) Книгите за дневните финансови отчети се съхраняват в срока, определен в чл.44 ЗДДС.
Чл.16.
(1) В края на всеки месец лицата по чл.2 отпечатват съкратен отчет на фискалната памет за изтеклия месец.
(2) Отчетът по ал.1 се съхранява в книгата по чл.15, ал.2 на страницата за датата на пускане на отчета.
Раздел IV
Контрол и санкции
Чл.17. Контролът за спазване на наредбата се осъществява от органите на данъчната администрация.
Чл.18. Който не издаде документ (касова бележка) по реда, установен с тази наредба, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва по чл.47б ЗДДС.
Преходни и заключителни разпоредби
§ 1. Наредбата се издава на основание чл.39а ЗДДС.
§ 2. Наредбата влиза в сила един месец от датата на обнародването в "Държавен вестник" с изключение на разпоредбите на чл.3, ал.2 и 5, които влизат в сила два месеца след тази дата.