Наредба № 7 от 25.03.1996 г. за вземане и разпределение на очна роговична тъкан за трансплантация

Държавен вестник брой: 102

Година: 1998

Орган на издаване:

Дата на обнародване: 02.09.2005

Раздел I
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за вземане и разпределение на очна роговична тъкан за трансплантация.

Чл. 2.
(1) Очна роговична тъкан се взема от трупове на лица, намиращи се в здравни заведения, посочени в приложение № 1, при условията на чл.34, ал. 2 от Закона за народното здраве.
(2) Очна роговична тъкан се взема само от лица, намиращи се в състояние на биологична смърт, установена от лекуващия (дежурния) лекар.

Чл. 3. Право да вземат очна роговична тъкан имат лекарите и биолозите, работещи в Държавното здравно заведение "Очна банка" (ДЗЗ "Очна банка").

Раздел II
Вземане на очна роговична тъкан

Чл. 4.
(1) Ръководителите на здравните заведения, посочени в приложение № 1, са длъжни да създадат необходимата организация за:
1. уведомяване по телефона на ДЗЗ "Очна банка" в срок до 2 часа от установяване на биологичната смърт;
2. достъп на лицата по чл. 3 до трупа за:
а) вземане на очната роговична тъкан;
б) вземане на кръв за изследване за хепатит В и С, сифилис, СПИН и HTLV.
(2) Действията по т. 2 на ал. 1 се извършват от лицата по чл. 3 до 6-ия час от установяване на смъртта всеки ден от 7 до 19 ч., вкл. и в почивни и празнични дни.

Чл. 5.
(1) След вземане на очната роговична тъкан лицата по чл. 3 попълват протокол за вземане на очна роговична тъкан за трансплантация съгласно приложение № 2, който остава в здравното заведение, и протокол за състоянието на лицето, от което се взема очна роговична тъкан, съгласно приложение № 3, който се съхранява в ДЗЗ "Очна банка".
(2) На мястото на взетата тъкан лицата по чл. 3 поставят протеза.

Чл. 6. Взетата очна роговична тъкан от лицата по чл. 3 се поставя в консервиращ разтвор и заедно с кръвните проби по чл. 4, ал. 1, т. 2, буква "б" се транспортират до ДЗЗ "Очна банка" в пластмасов контейнер при 4?С, осигурен от ДЗЗ "Очна банка".

Чл. 7.
(1) След получаването на очната роговична тъкан в ДЗЗ "Очна банка" се извършват оценка на тъканта и кръвните изследвания по чл. 4, ал. 1, т. 2, буква "б". До извършването им тъканта се съхранява в хладилник.
(2) Оценката на очната роговична тъкан се извършва от лицата по чл. 3, като резултатите се нанасят в протокол за оценка на роговица съгласно приложение № 4.
(3) Кръвните изследвания по чл. 4, ал. 1, т. 2, буква "б" се извършват при цялостна оценка "отлична", "много добра", "добра" и "средна" от протокола по приложение № 4.

Чл. 8. Когато резултатите от кръвните изследвания по чл. 4, ал. 1, т. 2, буква "б" са отрицателни и оценката на тъканта е "отлична", "много добра", "добра" и "средна", очната роговична тъкан се поставя за съхранение в отделен хладилник, наречен "Банка за съхранение и разпределение на очна роговична тъкан за трансплантация".

Чл. 9. Очната роговична тъкан е годна за трансплантация до: 1. 14-ия ден от вземането й, когато консервиращият разтвор по чл. 6 е "Оптизол"; 2. 6-ия ден от вземането й, когато консервиращият разтвор по чл. 6 е "Маккери - Кауфман".

Раздел III
Разпределение на очна роговична тъкан

Чл. 10.
(1) Здравните заведения, посочени в приложение № 5, правят до ДЗЗ "Очна банка" искане за получаване на очна роговична тъкан за трансплантация. Искането се прави по образец (приложение № 6) и се подписва от завеждащия очна клиника или отделение в здравното заведение.
(2) Исканията по ал. 1 се изпълняват по реда на получаването им освен в случаите, когато трансплантацията се налага по спешност.

Чл. 11. ДЗЗ "Очна банка" информира своевременно здравните заведения по приложение № 5 за наличието на очна роговична тъкан, годна за трансплантация.

Чл. 12.
(1) След получаване на искането по чл. 10, ал. 1 ДЗЗ "Очна банка" уведомява незабавно съответното здравно заведение за наличието или не на необходимата очна роговична тъкан.
(2) Очната роговична тъкан се предава от ДЗЗ "Очна банка" на лице, изпратено от завеждащ очната клиника или отделение, чрез приемно-предавателен протокол съгласно приложение № 7 и съпроводителен протокол - приложение № 8. Протоколите се попълват в 2 екземпляра, като единият остава в ДЗЗ "Очна банка", а другият - в здравното заведение, направило искането.

Чл. 13. Очната роговична тъкан се транспортира от ДЗЗ "Очна банка" до здравното заведение в стиропорен контейнер при 40С.

Чл. 14. Лекарят, извършил трансплантацията на очната роговична тъкан, попълва:
1. постоперативен протокол за кератопластика - приложение № 9, в два екземпляра, единият от които изпраща на ДЗЗ "Очна банка" в двудневен срок след извършване на трансплантацията, а другият съхранява в историята на заболяването на пациента;
2. протокол за страничните реакции (приложение № 10), в който отразява настъпилите реакции или липсата на такива, и го изпраща до 10-ия ден от извършването на трансплантацията на ДЗЗ "Очна банка"; такъв протокол се попълва и изпраща и на 1-вия, 6-ия и 12-ия месец след извършване на трансплантацията.

Чл. 15.
(1) В случай, че трансплантацията на роговичната тъкан не бъде извършена, тя незабавно се връща чрез лице, определено от здравното заведение, на ДЗЗ "Очна банка" при условията на чл. 13 за транспортирането й.
(2) При връщането на тъканта в ДЗЗ "Очна банка" се предава обратно съпроводителният протокол (приложение № 7) и се подписва протокол за връщане на очната роговична тъкан (приложение № 11).

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Параграф единствен. Тази наредба се издава на основание § 3 от заключителните разпоредби на Закона за народното здраве.

Приложение № 1
(Доп. - ДВ, бр. 107 от 1996 г., бр. 95 от 1998 г.;
попр., бр. 102 от 1998 г.)

Списък на здравните заведения, в които се взема очна роговична тъкан за трансплантация

I. Болници в София
1. Първа обединена районна болница.
2. Втора обединена районна болница.
3. Трета обединена районна болница.
4. Пета градска клинична болница.
5. Обединена районна болница "Д-р Р. Ангелов".
6. Институтска болница "Александровска".
7. НИСМ "Н. И. Пирогов".
8. Транспортно-медицински институт.
9. Военномедицинска академия.
10. Централна клинична болница - Научно-приложен институт - МВР.
11. Национален онкологичен център.
12. Център за бърза медицинска помощ.
13. Университетска болница "Царица Йоанна".
14. Национален център по сърдечно-съдови заболявания.
II. Болници в страната
1. Обединена районна болница - Перник.
2. Общинска болница - Дупница.
3. Обединена районна болница - Кюстендил.
4. Общинска болница - Самоков.
5. Общинска болница - Ботевград.
6. Общинска болница - Ихтиман.
7. Общинска болница - Пирдоп.
8. Висш медицински институт - Пловдив.
9. Обединена районна болница - Благоевград.

Приложение № 5

Списък на здравните заведения, които правят искания за очна роговична тъкан за трансплантация

1. Катедра по очни болести - Институтска болница "Александровска".
2. Катедра по очни болести - Пловдив.
3. Катедра по очни болести - Плевен.
4. Катедра по очни болести - Варна.
5. Катедра по очни болести - Ст. Загора.
6. Институтска болница "Св. Анна" - София.
7. Институтска болница "Царица Йоанна" - София.
8. Обединена районна болница "Д-р Р. Ангелов" - София.
9. Пета градска болница - София.
10. Трета градска болница - София.
11. Обединена районна болница - Благоевград.
12. Военномедицинска академия - София.
13. Транспортно-медицински институт - София.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив