Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Тази наредба регламентира условията и реда за издаване на разрешения за извършване на частна охранителна дейност и контролирането на тази дейност от полицейските органи.
Чл.2.
(1) Частната охранителна дейност може да се извършва на територията на цялата страна или само на територията на отделна регионална дирекция на вътрешните работи (РДВР) или Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР).
(2) Разрешението дава право за извършване само на посочените в него дейности на територията, за която е издадено.
Глава втора
ВИДОВЕ ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Чл.3.
(1) По реда на наредбата се издават разрешения за извършване на следните видове дейности:
1. лична (персонална) охрана на физически лица;
2. охрана на ценни пратки и товари;
3. охрана на обекти на железопътния транспорт;
4. охрана на имуществото на физически и юридически лица, на сгради, помещения и стопански обекти;
5. охрана с помощта на сигнално-известителна техника.
(2) По реда на наредбата се издават разрешения и за създаване на звена за самоохрана.
Чл.4. Личната охрана включва дейност по лична (персонална) защита на физически лица от противозаконни посегателства и за тяхното предотвратяване и пресичане.
Чл.5. Охраната на ценни пратки и товари е дейност по съпровождане на транспортни средства и защита на товарите и придружаващите ги лица.
Чл.6.
(1) Охраната на имуществото на физически и юридически лица, на сгради, помещения и стопански обекти включва дейност по физическа защита на административни, производствени, складови, други сгради, помещения, дворни площи и имуществото в тях.
(2) Дейността по физическа защита задължително включва персонал за физическа защита на обекта. Освен него може да бъдат използвани и физически бариери, охранително осветление, комуникационни и транспортни средства, техника за наблюдение, оборудвани помещения за персонала и служебни животни.
Чл.7.
(1) Охраната с помощта на сигнално-известителна техника може да включва:
1. проектиране, монтиране, използване и поддържане в обекти на юридически и физически лица на съответна техника за тяхното опазване, защита и сигнализиране;
2. проверка на получаваните алармени сигнали, когато сигнално-известителната техника е свързана с дежурен център.
(2) Сигнално-известителната техника е система от централни или местни пултове, контролни панели, датчици, средства за сигнализация и устройства за предаване на сигнали на разстояние, които подават алармен сигнал при опити за проникване в охранявания обект.
(3) В охраняваните обекти освен сигнално-известителна техника може да бъде монтирана и телевизионна техника, с която да се наблюдава обектът и се заснемат опитите за нарушение и евентуалните извършители.
Чл.8. Звена за самоохрана се създават от търговци и юридически лица за защита от противозаконни посегателства на техни собствени обекти и имущество.
Глава трета
ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Раздел I
Издаване на разрешение
Чл.9. Разрешение за осъществяване на дейност по охрана на обекти се издава на физическо или юридическо лице, което отговаря на условията, посочени в чл.81б от Закона за МВР.
Чл.10.
(1) Разрешенията за извършване на частна охранителна дейност на територията на отделна РДВР (СДВР) се издават от съответния началник на регионално звено "Полиция".
(2) Разрешенията за извършване на частна охранителна дейност на територията на цялата страна се издават от директора на Национална служба "Полиция".
Чл.11.
(1) За получаване на разрешение за осъществяване на охранителна дейност едноличните търговци и търговските дружества подават писмена молба, в която посочват:
1. наименование, седалище, адрес на управление, телефон за връзка;
2. вид на охранителната дейност, която желаят да осъществяват;
3. териториален обхват на дейността.
(2) Към молбата се прилагат следните документи:
1. удостоверение за актуално състояние на вписването в търговския регистър;
2. копие от данъчната регистрация;
3. свидетелство за съдимост - за едноличните търговци, съдружниците, управителите, членовете на управителния или контролния орган на търговското дружество;
4. служебна бележка от Специализираната следствена служба, удостоверяваща липсата на образувани предварителни производства за извършени престъпления от общ характер - за едноличните търговци, съдружниците, управителите, членовете на управителния или контролния орган на търговското дружество;
5. собственоръчна декларация от едноличните търговци, съдружниците, управителите, членовете на управителния или контролния орган на търговското дружество, че срещу тях не е започнато бързо производство или дознание за извършено престъпление от общ характер;
6. медицинско свидетелство от здравно заведение, удостоверяващо липсата на психически заболявания, и удостоверение от съответния психодиспансер - за едноличните търговци, съдружниците, управителите, членовете на управителния или контролния орган на търговското дружество;
7. удостоверение за психологическа пригодност за осъществяване на охранителна дейност - за едноличните търговци;
8. документ от данъчната служба, удостоверяващ, че едноличните търговци и търговските дружества не са укривали доходи, печалби, имущества и сделки с тях;
9. образци от картите, отличителните знаци и цветна снимка на униформеното облекло, възприето за охранителите;
10. удостоверение за завършено средно образование - за едноличните търговци;
11. квитанция за внесена държавна такса.
(3) Към молбата се прилагат и следните документи за лицата, които ще осъществяват непосредствена охранителна дейност (охранители), ако има назначени такива:
1. списък на лицата с трите имена, номер на лична карта, ЕГН, постоянен адрес и място на раждане;
2. свидетелство за съдимост;
3. служебна бележка от Специализираната следствена служба, удостоверяваща липсата на образувано предварително производство за извършено престъпление от общ характер;
4. собственоръчна декларация, че срещу тях не е започнато бързо производство или дознание за извършено престъпление от общ характер;
5. медицинско свидетелство от здравно заведение, удостоверяващо липсата на психически заболявания, и удостоверение от съответния психодиспансер;
6. удостоверение за психологическа пригодност за осъществяване на охранителна дейност;
7. документ от данъчната служба, удостоверяващ, че не са укривали доходи, печалби, имущества и сделки с тях.
(4) Документите се предават в оригинал или нотариално заверено копие.
Чл.12.
(1) Молбите за издаване на разрешение за извършване на охранителна дейност на територията на отделна РДВР (СДВР) се подават до съответния началник на регионално звено "Полиция".
(2) По представените документи се извършва служебна проверка. Когато документите са непълни или са необходими и други сведения и документи, удостоверяващи данни за вземане на решение по молбата, молителят или неговият представител се уведомява писмено и мотивирано в двуседмичен срок.
(3) Молителя предоставя необходимата допълнителна информация или отстранява непълнотите в срок до 1 месец от уведомлението по ал.2.
Чл.13.
(1) Компетентният орган издава или отказва издаването на разрешение в едномесечен срок от получаване на молбата или допълнително представените документи.
(2) При отказ за издаване на разрешение молителят се уведомява писмено и мотивирано.
(3) Отказът може да се обжалва по реда на 3акона за административното производство.
Чл.14.
(1) 3а извършване на охранителна дейност извън територията, за която вече е издадено разрешение, се подава писмена молба до съответния началник на регионално звено "Полиция".
(2) (изм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.) Към искането се прилагат документите, посочени в чл.11, ал.2 и 3, както и заверено копие от документа, удостоверяващ полученото разрешение.
(3) Началникът на регионално звено "Полиция" се произнася след приключване на процедурата по чл.12.
Чл.15.
(1) Молбите за издаване на разрешение за извършване на охранителна дейност на територията на цялата страна се подават до директора на Национална служба "Полиция" чрез началника на регионално звено "Полиция", на чиято територия е регистрацията на търговеца.
(2) Началникът на регионално звено "Полиция" извършва служебна проверка на предоставените документи. Когато представените документи са непълни или не отговарят на задължителните изисквания на закона или е необходима допълнителна информация, се процедира по реда на чл.12, ал.2 и 3.
(3) Резултатите от извършената проверка се отразяват в писмено становище, което заедно с цялата преписка се изпраща на директора на Национална служба "Полиция" в двуседмичен срок от получаване на молбата или допълнително представените документи.
(4) (отм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.)
(5) В двуседмичен срок от получаване на преписката директорът на Национална служба "Полиция" издава или отказва издаването на разрешение.
(6) Отказът за издаване на разрешение трябва да е мотивиран и може да се обжалва по реда на ЗАП.
Глава четвърта
СЪЗДАВАНЕ НА ЗВЕНА ЗА САМООХРАНА
Чл.16.
(1) Търговци и юридически лица, които не извършват охранителна дейност, могат да получат разрешение за организиране на звена за охрана на собствени обекти (самоохрана) по реда, посочен в глава трета.
(2) При сключване на договори по реда на чл.81в, ал.2 ЗМВР изпълнението им от страна на РДВР (СДВР) се възлага на РПУ, на чиято територия се намира обектът, който ще се охранява.
Глава пета
ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ
Чл.17. (изм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.)
(1) За всеки обект, поет на охрана, лицата, извършващи дейност по чл.3, са длъжни да изготвят и съхраняват план за охрана на обекта, който включва:
1. особеностите на охранявания обект;
2. организация на охраната (постове, сменност, въоръжение, комуникации и указания за тактиката на действие при различни ситуации);
3. данни за оръжието, ако такова се използва за охрана на обекта;
4. данни за МПС, ако такива се използват при осъществяване на охраната.
(2) В двуседмичен срок от сключването на договор за охрана или от фактическото поемане на обект за охрана, лицата, извършващи дейност по чл.3, ал.1, са длъжни писмено да уведомят за това органа, издал разрешението.
Чл.18. (изм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.)
(1) Лицата, извършващи дейност по чл.3, могат да назначават за извършване на непосредствена охранителна дейност само охранители, за които не са налице условията на чл.81б, ал.2, т.1-6 и т.9 ЗМВР и разполагат с изискуемите документи по чл.11, ал.3 от наредбата.
(2) В двуседмичен срок от допълнителното назначаване на охранители лицата, извършващи дейност по чл.3, са длъжни писмено да уведомят за това органа, издал разрешението. Към писмото се прилагат документите по чл.11, ал.3.
Чл.19. (отм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.)
Чл.20.
(1) Органът, издал разрешението, може да прави промени в плана за охрана на обекта и да дава указания за осъществяването й.
(2) Промените и указанията по ал.2 са задължителни за изпълнение.
(3) При звената за самоохрана дейността по ал.2 се извършва от началниците на РПУ.
(4) (отм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.)
Чл.21. (изм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.) При прекратяване на трудово-правните или договорните отношения с конкретно лице или обект в двуседмичен срок се уведомява писмено органът, издал разрешението.
Чл.22. При упражняване на дейността лицата, извършващи непосредствена охрана, са длъжни да носят карта със снимка, отличителен знак или униформено облекло.
Глава шеста
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ПОЛИЦЕЙСКИТЕ ОРГАНИ
Чл.23.
(1) (пред.чл.23,ДВ,бр.30 от 2001 г.) На основание чл.59, ал.2 ЗМВР при осъществяване на дейността си полицейските служители могат да си взаимодействат с физическите и юридическите лица, получили разрешение за извършване на охранителна дейност.
(2) Към ДНСП се създава съвет за сътрудничество, в който участват представители на сдруженията на лицата, извършващи частна охранителна дейност, и определени от директора на НСП служители.
(3) Съветът по ал.2 провежда заседания веднъж на 6 месеца и:
1. обсъжда проблемите на частната охранителна дейност и предлага мерки за разрешаването им;
2. набелязва и предлага конкретни форми на сътрудничество и отчита резултатите от него.
Чл.24.
(1) Физическите и юридическите лица, осъществяващи дейност по чл.3, са длъжни да предоставят незабавно на органите на МВР всяка придобита информация относно извършена или извършваща се престъпна дейност.
(2) Лицата по ал.1 са длъжни да инструктират служителите, осъществяващи непосредствена охранителна дейност, да не пречат по какъвто и да е начин на полицейските органи при осъществяване на функциите им и да им оказват съдействие при поискване.
(3) Когато при осъществяване на дейността си в района на охраняваните обекти охранителите заловят нарушители, те са длъжни незабавно да уведомят най-близкото районно полицейско управление.
Глава седма
СРОК НА РАЗРЕШЕНИЯТА
Чл.25. Разрешенията за осъществяване на дейности по тази наредба имат тригодишен срок от датата на издаването им.
Чл.26.
(1) При изгубване, противозаконно отнемане или унищожаване на документа, удостоверяващ разрешението за извършване на дейност по охрана, физическото или юридическото лице в срок 24 часа от узнаването писмено уведомява органа, който го е издал, като се описват обстоятелствата.
(2) Органът, издал разрешението, извършва служебна проверка в 14-дневен срок от уведомлението и издава дубликат на документа.
Глава осма
ОТЧЕТНОСТ И КОНТРОЛ
Чл.27.
(1) Всички издадени разрешения, откази да бъдат издадени или отнети разрешения, данните за охраняваните обекти и направените промени се регистрират в отделен регистър (масив) на съответното регионално звено "Полиция" и в ДНСП.
(2) В ДНСП се поддържа централизиран автоматизиран информационен фонд с данните по ал.1.
Чл.28.
(1) Текущият контрол за спазване на наредбата се осъществява от районните инспектори, младшите районни инспектори и инспекторите по линия на контрола върху общоопасните средства, обслужващи територията, на която се намира охраняваният обект.
(2) Директорът на Национална служба "Полиция" и началниците на РЗ "Полиция" на РДВР (СДВР) могат да определят и други служители, които да осъществяват контрола по ал.1.
(3) Физическите и юридическите лица, извършващи дейност по охрана на обекти, са длъжни да водят книга за отразяване на извършените проверки на нарядите и книга за проверка на състоянието, съхранението и ползването на оръжието.
Глава девета
ОТНЕМАНЕ НА ИЗДАДЕНИТЕ РАЗРЕШЕНИЯ
Чл.29.
(1) Разрешението за извършване на охранителна дейност се отнема в случаите на чл.81б, ал.2, 3 и 4 ЗМВР.
(2) Заповедта за отнемане на разрешението подлежи на обжалване по реда на 3акона за административното производство.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. Разрешенията за извършване на частна охранителна дейност, издадени преди влизането на наредбата в сила, са валидни до изтичане на срока им.
§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на директора на Национална служба "Полиция" и началниците на РЗ "Полиция" на РДВР и СДВР.
§ 3. Директорът на Национална служба "Полиция" утвърждава бланките, удостоверяващи получените разрешения за извършване на частна охранителна дейност.
§ 4. (изм.,ДВ,бр.30 от 2001 г.) Изследванията за психологическата пригодност за извършване на частна охранителна дейност се извършват от Института по психология - МВР, или психолозите към областните (градски) диспансери за психични заболявания, или други психиатрични лечебни заведения, както и от специализирани агенции за психологичен подбор.
§ 5. Тази наредба се издава на основание чл.81б, ал.6 ЗМВР.
§ 6. Контролът по изпълнението на наредбата се възлага на Главния секретар на МВР.
Министър: Е. Йорданов