Наредба за изискванията, на които трябва да отговарят физическите лица, които по договор непосредствено извършват сделки с ценни книжа и инвестиционни консултации относно ценни книжа, както и реда за придобиване и отнемане на...

МС

Държавен вестник брой: 92

Година: 2000

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 08.09.2005

Наредба за изискванията, на които трябва да отговарят физическите лица, които по договор непосредствено извършват сделки с ценни книжа и инвестиционни консултации относно ценни книжа, както и реда за придобиване и отнемане на правото да упражняват такава дейност

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1.
(1) С наредбата се уреждат изискванията, на които трябва да отговарят физическите лица, които по договор непосредствено извършват сделки с ценни книжа и инвестиционни консултации относно ценни книжа, както и редът за придобиване и отнемане на правото да упражняват такава дейност.
(2) Брокерът е физическо лице, което по договор с инвестиционен посредник непосредствено сключва сделки с ценни книжа за собствена сметка на инвестиционния посредник или за сметка на негови клиенти на регулиран пазар на ценни книжа или извън него.
(3) Инвестиционният консултант е физическо лице, което по договор с инвестиционен посредник, управляващо дружество и/или инвестиционно дружество извършва инвестиционни анализи и консултации относно ценни книжа.
(4) Брокерът и инвестиционният консултант нямат право едновременно с извършването на дейността по ал. 2 и 3 да извършват търговска дейност.

Чл. 2.
(1) Лице, което иска да придобие правото да извършва дейност като брокер или инвестиционен консултант, трябва да издържи успешно изпит пред изпитна комисия, определена от Държавната комисия по ценните книжа.
(2) Лицата, които са издържали изпита, получават сертификат за правото да извършват дейност като брокер или инвестиционен консултант.

Глава втора
ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВО ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТ КАТО БРОКЕР ИЛИ ИНВЕСТИЦИОНЕН КОНСУЛТАНТ

Раздел I
Изисквания, на които трябва да отговарят физическите лица, които по договор непосредствено извършват сделки с ценни книжа и инвестиционни консултации относно ценни книжа

Чл. 3. Дейност като брокер или инвестиционен консултант може да извършва дееспособно лице, което:
1. не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано;
2. не са му налагани административни наказания за извършено грубо нарушение или за системни нарушения на Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) и актовете по прилагането му за последните 3 години;
3. има завършено средно или висше образование в страната или в чужбина, признато по съответния ред - за брокер, а за инвестиционен консултант - завършено висше образование в страната или в чужбина, признато по съответния ред;
4. има постоянно местопребиваване в страната;
5. не е обявявано в несъстоятелност и не се намира в производство за обявяване в несъстоятелност;
6. не е било член на управителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в прекратено поради несъстоятелност дружество, ако са останали неудовлетворени кредитори;
7. успешно е издържало изпита за придобиване правото да извършва дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант.

Раздел II
Ред за допускане до изпит за придобиване на правото за извършване на дейност като брокер или инвестиционен консултант

Чл. 4.
(1) Лицата, които искат да придобият право да извършват дейност като брокер или инвестиционен консултант, подават в Държавната комисия по ценните книжа заявление за допускане до изпит.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:
1. свидетелство за съдимост;
2. нотариално заверен препис от диплома за завършено образование;
3. удостоверителен документ за адресна регистрация, а за чуждестранните граждани - и заверен препис от разрешението за постоянно пребиваване в Република България, издадено от службите за административен контрол на чужденците;
4. декларация за обстоятелствата по чл. 3, т. 2, 5 и 6; 5. подробна биографична справка.
(3) Държавната комисия по ценните книжа може да изиска и други данни и документи, ако са необходими за вземане на решение за допускане до изпит.

Чл. 5.
(1) Държавната комисия по ценните книжа отказва допускането до изпит, ако:
1. заявителят не отговаря на изискванията по чл. 3, т. 1 - 6;
2. са изминали по-малко от 3 години от влизането в сила на решението по чл. 12, ал. 1, т. 1 - 3 или по-малко от една година - когато основанието за отнемане на правото за упражняване на дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант, е по чл. 12, ал. 1, т. 4;
3. установи, че заявителят е представил неверни данни или документи с невярно съдържание.
(2) Държавната комисия по ценните книжа се произнася по заявлението за допускане на изпит в едномесечен срок от подаването му, а когато са били поискани допълнителни данни и документи - в 7-дневен срок от получаването им. Решението се мотивира писмено и може да се обжалва по отношение на неговата законосъобразност по реда на Закона за административното производство.
(3) Заявителите се уведомяват писмено за взетото решение в 7-дневен срок.

Раздел III
Изпит

Чл. 6. Организирането на изпит за придобиване на право за извършване на дейност като брокер или инвестиционен консултант се извършава от Държавната комисия по ценните книжа.

Чл. 7.
(1) Държавната комисия по ценните книжа публикува изисквания относно тематичния обхват на изпита, реда за неговото провеждане, както и правилата за оценяване в официалния си бюлетин не по-късно от 3 месеца преди датата на изпита. Тези обстоятелства могат да се оповестят и на електронната страница на Държавната комисия по ценните книжа в Интернет, както и по друг подходящ начин.
(2) Държавната комисия по ценните книжа може да определи допълнителни изисквания относно тематичния обхват на изпита в случаите на специализация в отделни области.
(3) Изпитите за придобиване на право за извършване на дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант, са писмени и анонимни.

Чл. 8.
(1) Изпитите се провеждат от изпитна комисия в състав не по-малко от трима членове. Редът за работата и съставът на изпитната комисия се определят с решение на Държавната комисия по ценните книжа.
(2) В състава на изпитната комисия се включват лица с професионална квалификация и опит в областта на капиталовите пазари.
(3) Държавната комисия по ценните книжа насрочва датите за провеждане на изпитите за придобиване на правото за извършване на дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант.
(4) Изпити за придобиване на правото за извършване на дейност като брокер или инвестиционен консултант се провеждат най-малко два пъти годишно - през април и октомври.
(5) Държавната комисия по ценните книжа оповестява датите за провеждане на изпитите в официалния бюлетин на комисията, както и чрез поставяне на съобщение на специално определено за целта място в сградата на Държавната комисия по ценните книжа. Последното обстоятелство се удостоверява с протокол, съставен от длъжностни лица, определени със заповед на председателя на Държавната комисия по ценните книжа. Оповестяване на датите за провеждане на изпитите може да се извърши и на електронната страница на Държавната комисия по ценните книжа в Интернет, както и по друг подходящ начин.

Чл. 9.
(1) Резултатите от изпита се оформят в протокол с оценка съгласно правилата за оценяване. Протоколът се подписва от всички членове на изпитната комисия. Оценките са окончателни и не подлежат на преразглеждане.
(2) В срок 5 работни дни от обявяването на резултатите по ал. 1 лицата, които не са издържали изпита за придобиване на право за извършване на дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант, могат да отправят до Държавната комисия по ценните книжа искане да се запознаят с резултатите от проверката на писмената си работа.
(3) Запознаването с резултатите от проверката на писмената си работа лицата извършват лично в присъствието на член на изпитната комисия и длъжностно лице, определено със заповед на председателя на Държавната комисия по ценните книжа.

Раздел IV
Сертификат. Регистър

Чл. 10.
(1) Сертификатът за правото да се извършва дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант, съдържа:
1. трите имена и единния граждански номер на лицето;
2. посочване на дейността, която лицето има право да извършва;
3. посочване на специализацията в конкретна област, ако има такава;
4. подпис на председателя на Държавната комисия по ценните книжа и печат;
5. дата на издаване и номер на сертификата;
6. нормативното основание за издаване на сертификата.
(2) Сертификатът се издава на хартиен носител по образец, одобрен от Държавната комисия по ценните книжа.
(3) Дубликат на сертификата се издава от Държавната комисия по ценните книжа по молба на заинтересуваното лице, ако сертификатът е откраднат, загубен, повреден или унищожен. При получаване на дубликата лицето връща оригинала на сертификата, ако той е на негово разположение.

Чл. 11.
(1) Държавната комисия по ценните книжа води регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 6 ЗППЦК за физическите лица, които по договор непосредствено извършват инвестиционни консултации и сделки с ценни книжа.
(2) В регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 6 ЗППЦК се вписват и лицата, които са придобили правото да извършват дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант, в 7-дневен срок от издаването на сертификата.
(3) Брокерите уведомяват Държавната комисия по ценните книжа при сключване на договор с инвестиционен посредник в 7-дневен срок от сключването му.
(4) Инвестиционните консултанти уведомяват Държавната комисия по ценните книжа при сключване на договор с инвестиционен посредник, управляващо дружество и/или инвестиционно дружество в 7-дневен срок от сключването му.
(5) Брокерите и инвестиционните консултанти уведомяват Държавната комисия по ценните книжа при прекратяване на договора по ал. 1, съответно по ал. 2, в 7-дневен срок от прекратяването, като посочват и основанието за прекратяването.
(6) Уведомяването по ал. 3 - 5 се извършва писмено, като брокерите и инвестиционните консултанти прилагат необходимите данни и удостоверителни документи.
(7) Държавната комисия по ценните книжа вписва служебно брокерите и инвестиционните консултанти в регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 6 ЗППЦК в 3-дневен срок от уведомяването по ал. 3 или 4.
(8) Държавната комисия по ценните книжа отписва служебно брокерите и инвестиционните консултанти от регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 6 ЗППЦК в 3-дневен срок от уведомяването по ал. 5.

Глава трета
ОТНЕМАНЕ НА ПРАВОТО ЗА УПРАЖНЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТ КАТО БРОКЕР ИЛИ ИНВЕСТИЦИОНЕН КОНСУЛТАНТ

Чл. 12.
(1) Държавната комисия по ценните книжа с решение отнема правото за упражняване на дейност на брокер или инвестиционен консултант, който:
1. е представил неверни данни или документи с невярно съдържание, послужили като основание за допускане до изпит;
2. наруши грубо или нарушава системно ЗППЦК и актовете по прилагането му;
3. е престанал да отговаря на изискванията за извършване на дейност като брокер или инвестиционен консултант;
4. е престанал да упражнява дейността за повече от две последователни години от издаването на сертификата и не е издържал успешно изпита по ал. 3.
(2) Преди да вземе решение за отнемане на правото за упражняване на дейност като брокер или инвестиционен консултант по ал. 1, т. 1 - 3, Държавната комисия по ценните книжа дава възможност на лицето да представи своите писмени обяснения и възражения в 3-дневен срок от получаването на писмото на Държавната комисия по ценните книжа, с което лицето се уведомява за започване на производство по отнемане на правото да упражнява дейност.
(3) Лицата, които не са упражнявали дейност по чл. 1, ал. 2 или 3 две последователни години, имат право да се явят на изпит, преди да им бъде отнето правото за упражняване на дейност по ал. 1, т. 4, на първата насрочена дата за провеждане на изпит за придобиване на право да се извършва дейност като брокер, съответно като инвестиционен консултант.
(4) В случаите на отнемане на правото да се упражнява дейността лицето може да кандидатства за придобиване на правото за извършване на дейност като брокер или инвестиционен консултант не по-рано от 3 години от влизането в сила на решението по ал. 1, т. 1 - 3 и не по-рано от една година от влизането в сила на решението по ал. 1, т. 4.
(5) Решението по ал. 1 се мотивира писмено и може да се обжалва по отношение на неговата законосъобразност по реда на Закона за административното производство.

Чл. 13.
(1) Брокерът или инвестиционният консултант, чието право да упражнява дейност е отнето, се отписва служебно от регистъра по чл. 18, ал. 1, т. 6 ЗППЦК. Съобщение за отписването се публикува в официалния бюлетин на Държавната комисия по ценните книжа. Брокерът или инвестиционният консултант, както и лицата по чл. 11, ал. 3 и 4, с които имат сключен договор, се уведомяват незабавно за взетото решение.
(2) Брокерът или инвестиционният консултант е длъжен да върне сертификата в Държавната комисия по ценните книжа в 3-дневен срок от узнаването за отнемане на правото за упражняване на дейност. В противен случай Държавната комисия по ценните книжа по подходящ начин информира обществеността за отнемане на правото за упражняване на дейност.

Глава четвърта
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Чл. 14.
(1) Лицата, които са извършили нарушения на наредбата, както и лицата, които са допуснали извършването на такива нарушения, се наказват съгласно чл. 221, ал. 1 ЗППЦК или чл. 32, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания.
(2) Актовете за нарушенията се съставят от упълномощени от председателя на Държавната комисия по ценните книжа длъжностни лица, а наказателните постановления се издават от председателя на Държавната комисия по ценните книжа.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1.
(1) Заявленията за допускане до изпит по чл. 4, ал. 1 трябва да бъдат попълнени на български език.
(2) Документите, които се изискват по реда на наредбата и които са издадени на език, различен от българския, трябва да бъдат съпроводени от официален (легализиран) превод на български език. При несъответствие между текстовете за верни се приемат данните в превода на български език.

§ 2. Държавната комисия по ценните книжа може да изготви образци на декларации и други стандартизирани документи във връзка с прилагането на наредбата.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3. Наредбата се приема на основание § 16, ал. 1 от преходните и заключителните разпоредби във връзка с чл.61 ЗППЦК.

§ 4. Държавната комисия по ценните книжа дава указания по прилагането на наредбата.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив