Наредба за правата и задълженията на попечителските съвети на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване (отм.)

МС

Държавен вестник брой: 19

Година: 2005

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 01.03.2005

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се уреждат правата и задълженията на попечителските съвети на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване.

Чл. 2. Попечителските съвети представляват и защитават интересите на осигурените лица в професионален или универсален фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване.

Чл. 3. За всеки фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване се учредява един попечителски съвет по инициатива на пенсионноосигурителното дружество в тримесечен срок от вписването в съда на универсалния, съответно на професионалния пенсионен фонд.

Глава втора
СЪСТАВ И ДЕЙНОСТ НА ПОПЕЧИТЕЛСКИЯ СЪВЕТ

Чл. 4. (1) Общият брой на членовете на попечителския съвет не може да бъде по-голям от 9 души. (2) Пенсионноосигурителното дружество отправя писмена покана до централните ръководства на национално представените организации на работниците и служителите и на работодателите да определят своите представители в попечителския съвет на съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване. (3) Представителите на организациите на работниците и служителите и на работодателите по ал. 2 не могат: 1. да са членове на управителни или контролни органи на друго пенсионноосигурително дружество; 2. да са членове на консултативен или попечителски съвет на фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество; 3. да са осигурени лица във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване, управляван от друго пенсионноосигурително дружество. (4) Представителят на пенсионноосигурителното дружество в попечителския съвет на съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване се определя с решение на неговите органи на управление и следва да отговаря на изискванията по ал. 3.

Чл. 5. Членовете на попечителския съвет се освобождават: 1. по тяхна молба; 2. по предложение на ръководствата на национално представените организации на работещите и служителите и на работодателите, съответно по предложение на органите на управление на пенсионноосигурителното дружество; 3. ако престанат да отговарят на изискванията по чл. 4, ал. 3.

Чл. 6. (1) Попечителският съвет избира от своя състав председател и заместник-председател на ротационен принцип с мандат една година. (2) Попечителският съвет се свиква на заседание най-малко веднъж на 3 месеца от председателя, заместник-председателя, както и по искане на друг член на попечителския съвет. (3) Свикването се извършва чрез изпращане на писмена покана до членовете на попечителския съвет, в която се посочва дневният ред на въпросите за обсъждане. (4) Попечителският съвет може да заседава и приема решения и предложения, когато присъстват повече от половината от членовете му. (5) Решенията и предложенията на попечителския съвет се приемат с мнозинство повече от половината от присъстващите членове. (6) Попечителският съвет приема правилник за дейността си.

Чл. 7. (1) Попечителският съвет осъществява дейността си на адреса на управление на пенсионноосигурителното дружество, управляващо съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване. (2) Организационно-техническото обслужване на дейността на попечителския съвет се осъществява от пенсионноосигурителното дружество, което управлява съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване. (3) Разходите, свързани с дейността на попечителския съвет, включително разходите за командировки на членовете му, са за сметка на пенсионноосигурителното дружество.

Чл. 8. (1) Дейността на попечителския съвет се обслужва от технически секретар, който е служител на пенсионноосигурителното дружество, управляващо съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване. (2) Техническият секретар организира изпращането на материалите, води деловодството и съхранява документацията на попечителския съвет.

Чл. 9. Членовете на попечителския съвет не получават възнаграждение за дейността си.

Глава трета
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ПОПЕЧИТЕЛСКИЯ СЪВЕТ

Чл. 10. (1) Попечителският съвет има право: 1. да получи от пенсионноосигурителното дружество годишния счетоводен отчет на съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване и да прави предложения по него; 2. да прави предложения за подобряване организацията и дейността на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване; 3. да прави предложения за промяна на правилника на съответния фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване; 4. да прави предложения за промяна на инвестиционната политика по отношение на средствата на пенсионните фондове; 5. да прави предложения относно подобряване на системата на предоставяне на информация на осигурените лица; 6. да разглежда жалби на осигурени лица и на лицата по чл. 170, ал. 1 от Кодекса за задължително обществено осигуряване; 7. да прави предложения по други аспекти от дейността на пенсионноосигурителното дружество, които засягат правата на осигурените лица.

Чл. 11. При осъществяване на дейността си попечителският съвет е длъжен: 1. да съдейства за уреждане на спорове между осигурените лица и пенсионноосигурителното дружество; 2. да отговаря писмено на всяка постъпила жалба в двумесечен срок от датата на получаването й; 3. да изготви годишен отчет за дейността си през предходната година и да го представи на пенсионноосигурителното дружество и Държавната агенция за осигурителен надзор (ДАОН) в срок до 31 март на следващата година; 4. да информира ДАОН при констатиране на нарушения на Кодекса за задължително обществено осигуряване и на правилника на фонда за допълнително задължително пенсионно осигуряване; 5. да не разгласява факти и сведения, станали му известни при или по повод упражняване на правомощията по чл. 10.

Чл. 12. (1) Попечителският съвет отправя писмените си предложения до управителните органи на пенсионноосигурителното дружество. (2) Председателят или заместник-председателят на попечителския съвет участва със съвещателен глас в заседанията на управителните органи на пенсионноосигурителното дружество, когато се разглеждат въпроси, по които попечителският съвет е отправил предложения. (3) Управителните органи на пенсионноосигурителното дружество са длъжни на свое заседание да обсъдят и да приемат решения по предложенията на попечителския съвет и да информират писмено за тях неговия председател в срок до един месец от датата на заседанието на управителните органи.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Параграф единствен. Наредбата се приема на основание чл.155, ал. 3 от Кодекса за задължително обществено осигуряване.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив