Наредба за реда и условията за издаване на разрешения за организиране на хазартни игри

МС

Държавен вестник брой: 26

Година: 1998

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 09.09.2005

Глава първа
ПРЕДМЕТ

Чл. 1. С тази наредба се уреждат и редът и условията за издаване на разрешения за организиране на хазартни игри и за осъществяване на държавен контрол върху хазартните игри.

Чл. 2. По реда на наредбата се издават разрешения за организиране на:
1. лотарийни игри;
2. игри с игрални автомати с парични и предметни печалби;
3. игри на игрални маси с парични печалби;
4. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) залагания върху резултати от спортни състезания и други случайни събития.

Глава втора
КОМИСИЯ ПО ХАЗАРТНИТЕ ИГРИ

Чл. 3. Комисията по хазартните игри при Министерството на финансите издава разрешения за организиране на хазартни игри и осъществява държавен контрол върху хазартните игри.

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 38 от 1994 г.)
(1) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Комисията по хазартните игри се състои от 6 души - председател и членове.
(2) Председател на Комисията по хазартните игри е министърът на финансите. В случай на отсъствие той се замества от упълномощено от него лице.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 45/97 г., бр. 125/97 г.) Членове на комисията са по един представител на Министерството на финансите, Министерството на търговията и туризма, Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция и на Комитета по стандартизация и метрология, определени от съответния ръководител.
(4) Членовете на комисията участват в работата й лично и не могат да упълномощават други лица да ги представляват. В случай на отсъствие за срок, по-голям от 30 дни, те се заместват от лицата, които по длъжност или по възлагане изпълняват функциите им за времето на отсъствието.

Чл. 5.
(1) (Доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) Членовете на Комисията по хазартните игри и нейните служители, както и свързаните с тях лица по смисъла на Търговския закон не могат да участват в хазартни игри пряко или чрез други лица, както и да бъдат съдружници и членове на органи за управление на дружества, които организират хазартни игри, през целия период на изпълнение на задълженията им и до две години след прекратяване на изпълнението.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) В срока по предходната алинея членовете на комисията и нейните служители могат да участват само в лотарийни игри и залагания върху резултати от спортни състезания и други случайни събития.

Чл. 6.
(1) Комисията по хазартните игри:
1. взема решения за издаване и отнемане на разрешения за организиране на хазартни игри;
2. води регистър за издадените и отнетите разрешения за организиране на хазартни игри;
3. утвърждава задължителни игрални условия за видовете хазартни игри, за които издава разрешения за организиране;
4. утвърждава задължителни изисквания за игралните зали и игралните казина по отношение вида на помещенията или сградата, минималната площ, разпределението на помещенията и необходимото техническо оборудване за контрол;
5. утвърждава задължителни изисквания за игралните автомати, игралните маси и другите игрални съоръжения;
6. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) одобрява и регистрира типовете игрални автомати, игралните съоръжения в зали за бинго и в казина, които могат да се внасят, продават и въвеждат в експлоатация по установен от нея ред;
7. регистрира типа, броя и производствения номер (или друга маркировка, осигуряваща идентифицирането им) на игралните автомати, игралните маси и другите игрални съоръжения, които са в експлоатация, по установен от нея ред;
8. утвърждава списък на видовете игрални автомати, игрални маси и други игрални съоръжения, подлежащи на задължително изпитване, одобряване и регистриране на типа и на периодична проверка;
9. (отм., предишна т. 10, доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) извършва и възлага проверки за спазване изискванията на наредбата от организаторите на хазартни игри.
(2) Председателят на Комисията по хазартните игри внася за разглеждане в Министерския съвет отчет за дейността на комисията за всяко изтекло тримесечие.

Чл. 7.
(1) Министърът на финансите утвърждава правилник за работата на Комисията по хазартните игри.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 68/97 г.) Техническото осигуряване на работата на комисията се извършва от експертен и помощно-обслужващ персонал, назначен по щата на данъчната администрация.
(3) Комисията може да използва и други специалисти при решаване на въпроси от нейната компетентност, които изискват специални знания.

Чл. 8.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Комисията по хазартните игри заседава най-малко един път месечно. На заседанията се води стенограма и се изготвя протокол.
(2) Комисията се произнася с мотивирано решение, с което дава или отказва разрешение за организиране на хазартна игра в срок от три месеца след получаване на писменото искане.
(3) По искания за увеличаване броя на игралните автомати или игралните маси по вече издадени разрешения за организиране на хазартни игри комисията се произнася в срок до един месец след получаването на искането.
(4) Решенията се вземат с мнозинство от 2/3 от членовете на комисията.

Чл. 9.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Решенията на Комисията по хазартните игри се получават лично от заявителя или упълномощено от него лице.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Справка за издадените и отнетите разрешения за организиране на хазартни игри се изпраща на Главната прокуратура на Република България и на областните управители.

Глава трета
ВИДОВЕ ХАЗАРТНИ ИГРИ

Р а з д е л I
Общи положения

Чл. 10.
(1) Хазартна е всяка игра с паричен или имуществен залог, при която печалбата или загубата зависи изключително или предимно от случайността.
(2) Организирането на спортни състезания с награден фонд за участниците в тях не е хазартна дейност.

Чл. 11.
(1) Участието в хазартни игри е с български левове.
(2) Участие в хазартни игри с чуждестранна валута се разрешава само за игри, организирани в игрално казино, и ако в разрешението изрично е предвидено такова участие.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Участието в хазартни игри с български левове или с чуждестранна валута се осъществява чрез закупуване на жетони срещу заплащане в брой в размер до 1 500 000 лв. или тяхната равностойност в конвертируема валута, а за суми над този размер - срещу заплащане по безкасов начин.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Изплащането на печалби в български левове или в чуждестранна валута в размер до 1 500 000 лв или тяхната равностойност в конвертируема валута се извършва в брой, над тази сума - по безкасов начин.

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Игралните условия на организаторите и правилниците за провеждане на хазартните игри не могат да предвиждат отклонения от задължителните игрални условия по чл. 6, ал. 1, т. 3 от наредбата във вреда на участниците в игрите.

Р а з д е л II
Лотарийни игри

Чл. 13. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) Лотарийните игри са хазартни игри, при които печалбите се обявяват и се разпределят публично чрез жребий по предварително обявена схема, като печалбата се дължи при откриване на определена цифра, комбинация от цифри, знак, фигура и др. или при изтегляне на печеливш фиш или билет.
(2) Лотарийните игри могат да бъдат:
1. периодични - провеждани през определен период от време;
2. еднократни - провеждани еднократно.
(3) Правилата за провеждане на лотарии се обявяват предварително по подходящ начин.
(4) Редът за издаване и унищожаване на фишовете, билетите и други ценни книги за участие в лотарийни игри се определя от министъра на финансите.
(5) Преди издаване на фишове, билети и други ценни книги за участие в лотарийни игри по реда на ал. 4 заявителят представя за изпитание в Комитета по стандартизация и метрология образци от тях.

Чл. 14.
(1) Играта бинго е числова лотарийна игра, в която участникът получава печалба, ако познае варианти от числа или комбинация от числа, съставена с използването на цифрите на закупен в мястото на организиране на играта билет.
(2) Играта бинго се организира само в игрална зала, предназначена изключително за тази игра.

Чл. 15. Сумата, подлежаща на разпределение като печалба, не може да бъде по-малко от 50 на сто от общата стойност на лотарийните билети или приетите фишове.

Чл. 16.
(1) Срокът за обявяване на печелившите билети или числа не може да бъде по-дълъг от 15 дни след приключване на продажбата на билетите или приемането на фишовете.
(2) Началото на изплащането на печалбите не може да бъде по-късно от 15 дни след обявяването на печелившите билети или фишове.

Чл. 17. Разпоредбите на този раздел се прилагат и при организиране на томбола и други подобни игри.

Р а з д е л III
Игри с игрални автомати и игри на игрални маси

Чл. 18. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) Игрален автомат с парична печалба е устройство, което се задейства с монета, жетон, бутон или друго средство, като печалбата зависи изключително от случайността.
(2) Игралните автомати са: 1. клас "В" - с нисък залог и ниска печалба, при които:
а) (изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) участието е с монета, жетон, бутон или друго средство;
б) (изм. - ДВ, бр. 29/96 г., бр. 125/97 г.) максималният залог е не по-голям от 300 лв.;
в) времето за една игра е не по-малко от 3 секунди;
г) (изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) максималната печалба не може да надхвърля повече от 600 пъти залога;
2. (изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) клас "С" - с висок залог и висока печалба - без ограничения в размера на залога, времето за една игра и максималната печалба.
(3) Игралните автомати клас "А" са без печалба, предназначени за развлечение и отдих, при които срещу цената на една игра се получава определено време за ползване или игра на автомата.

Чл. 19.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Игралният автомат трябва да осигурява възвръщаемост не по-малко от 80 на сто от общата сума на залозите и да има фабрично вградено устройство за текущ контрол.
(2) Върху всеки игрален автомат трябва да има четлива оригинална маркировка за типа на автомата, производствения номер, датата на производство и наименованието на производителя.

Чл. 20.
(1) Не се допуска внос и продажба на игрални автомати от тип, който предварително не е одобрен и регистриран от комисията съгласно т. 6 на чл. 6 от наредбата.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) Типовете игрални автомати се одобряват и регистрират от Комисията по хазартните игри въз основа на писмено заключение, издадено от Комитета по стандартизация и метрология, след изпитване на образци игрални автомати в акредитирани лаборатории по искане на физически или юридически лица - заявители.
(3) Не се приемат за изпитване игрални автомати, които:
1. не отговарят на изискванията в член 19;
2. не се придружават с оригинална техническа документация или копие от нея с превод на български език;
3. са употребявани или са с нарушена фабрична пломба.
(4) Редът за провеждане на изпитването и за издаване на писменото заключение се определя от председателя на Комитета по стандартизация и метрология.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Издаденото заключение важи за срок до 3 години от датата на приозводставо. След изтичане на срока типовете игрални автомати ежегодно се изпитват от Комитета по стандартизация и метрология.

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) Не се допускат в експлоата ция игрални автомати, които:
1. са от тип, който не е одобрен и регистриран съгласно т. 6 на чл. 6 от наредбата;
2. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) не са регистрирани по реда на член 6, ал. 1, т. 7 от наредбата;
3. са с нарушена фабрична пломба;
4. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) не са с нормирани метрологични характеристики и нямат издадено свидетелство и знак за годност от Комитета по стандартизация и метрология или срокът на свидетелството и на знака на годност е изтекъл.
(2) Председателят на Комитета по стандартизация и метрология определя реда и начина за извършване на периодични проверки за годност на игралните автомати.
(3) Не се допускат в експлоатация карти, зарове, топчета и други подобни игрални съоръжения за организиране на хазартни игри, които не са изпитани и регистрирани по ред, определен от Комисията по хазартните игри.

Чл. 22.
(1) Игри с игрални автомати могат да се организират в игрална зала или в игрално казино.
(2) (Нова - ДВ, бр. 125/97 г.) Игралните автомати в игрална зала не могат да бъдат по-малко от 5 броя.
(3) (Нова - ДВ, бр. 125/97 г.) Минималната площ за монтиране и експлоатация на един игрален автомат е 2 квадратни метра.
(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 125/97 г.) Игри с игрални автомати клас "С" и игри на игрални маси могат да се организират само в игрално казино.

Р а з д е л IV
Залагания върху резултати от спортни състезания
и други случайни събития
(Изменение на заглавието - ДВ, бр. 125/97 г.)

Чл. 23.
(1) Залагане върху резултати от спортни състезания е игра, при която печалбата зависи от вярното предвиждане на резултати от спортни състезания.
(2) Залаганията върху резултати от спортни състезания могат да бъдат:
1. периодични - провеждани през определен период от време или за определен брой състезания;
2. еднократни.
(3) (Нова - ДВ, бр. 125/97 г.) Залаганията върху случайни събития, при които печалбата зависи изключително от случайността, могат да бъдат:
1. периодични - провеждани през определен период от време и за определен брой събития;
2. еднократни.

Чл. 24. При периодичните залагания неполучените печалби от предшестващата игра могат да се използват за следващата.

Глава четвърта
ИГРАЛНИ ЗАЛИ И КАЗИНА

Чл. 25.
(1) Игралната зала е помещение, в което се организират хазартни игри с игрални автомати клас "В" или бинго.
(2) Игрална зала, в която се организират игри с игрални автомати клас "В", трябва да бъде изолирана от друг вид хазартни игри и да осигурява възможност за сигурно разположение на игралните автомати и за непрекъснат контрол върху игралните автомати и участниците в игрите.
(3) Игралната зала за бинго трябва да бъде изолирана от друг вид хазартни игри.

Чл. 26.
(1) Игралното казино е сграда или затворена част от сграда, в която се организират хазартни игри с игрални автомати и на игрални маси.
(2) Помещенията в игралното казино и разположението на игралните маси и игралните автомати трябва да осигуряват възможност за непрекъснат контрол върху персонала, игралните съоръжения и участниците в игрите.
(3) Организирането на хазартните игри с участие с чуждестранна валута се извършва в отделни помещения на игралното казино.

Чл. 27. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Игрална зала или игрално казино не може да отстои на по-малко от 300 м, измерено по графичен метод по осовата линия на най-прекия пешеходен път от основно или средно учебно заведени или казарма, освен ако са в хотел, категоризиран от Министерството на търговията и туризма с категория 3 и повече звезди.
(2) (Нова - ДВ, бр. 125/97 г.) Забранява се организирането на хазартни игри в болнични и учебни заведения и в домове за религиозни обреди.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 45/97 г.; предишна ал. 2, бр. 125/97 г.) Игрално казино може да бъде разположено само в населено място с не по-малко от 200 000 жители или в център за международен туризъм - туристически комплекс или висококатегориен хотел, категоризиран от Министерството на търговията и туризма.

Чл. 28.
(1) В игрална зала или в игрално казино не могат да бъдат допускани лица:
1. ненавършили пълнолетие;
2. униформени, с изключение на тези, които присъстват по служба;
3. въоръжени, с изключение на тези, които присъстват по служба и длъжността им го изисква;
4. с прояви, нарушаващи вътрешния ред в игралната зала;
5. в нетрезво състояние или под влияние на наркотични или други упойващи вещества.
(2) В игрално казино не могат да бъдат допускани лица без документи за самоличност.
(3) Лицата, които отговарят за управлението на игралната зала или игралното казино, могат да забранят достъпа на лице, чието присъствие в залата или в казиното създава опасност за реда и смущава провеждането на игрите.

Чл. 29. Не може да бъде служител в игрално казино или в зала за бинго лице, което е:
1. (доп.-ДВ, бр. 26/98 г.) осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано;
2. обявявано в несъстоятелност, ако е останал неудовлетворен кредитор и от датата на влизане в сила на съдебното решение за обявяване на несъстоятелността не са изтекли 3 години;
3. укривало от данъчно облагане доходи, печалби, имущества и сделки с тях, което е установено с влязъл в сила данъчно-облагателен акт или наказателно постановление и от датата на влизане в сила на акта или постановлението не са изтекли 3 години.

Чл. 30. (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Членовете на органите за управление на търговското дружество - собственик на казиното, и служителите в казиното, както и техните съпрузи, роднини по права линия, братя и сестри не могат да участват в игри, организирани в казиното.

Глава пета
РАЗРЕШЕНИЯ ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ХАЗАРТНИ ИГРИ

Р а з д е л I
Общи положения

Чл. 31.
(1) Разрешение за организиране на хазартни игри се дава на физическо или юридическо лице, регистрирано съгласно Търговския закон, което отговаря на изискванията в наредбата и е подало искане за издаване на разрешение до Комисията по хазартните игри.
(2) (Отменена с Решение N: 272 на Върховния съд от 04.10.93 г.)
(3) (Доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) Банки, застрахователни дружества, осигурителни, пенсионни, инвестиционни и приватизационни фондове, сдружения с нестопанска цел и фондации и учреждения на бюджетна издръжка не могат да организират хазартни игри.

Чл. 32.
(1) Разрешение за организиране на хазартна игра не се дава на физическо лице, което е:
1. (доп.-ДВ, бр. 26/98 г.) осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано;
2. обявявано в несъстоятелност, ако е останал неудовлетворен кредитор и от датата на влизане в сила на съдебното решение за обявяване на несъстоятелността не са изтекли 3 години;
3. укривало от данъчно облагане доходи, печалби, имущества и сделки с тях, което е установено с влязъл в сила данъчно-облагателен акт или влязло в сила наказателно постановление и от датата на влизане в сила на акта или постановлението не са изтекли 3 години.
(2) Разрешение за организиране на хазартна игра не се дава на търговско дружество, когато:
1. (доп.-ДВ, бр. 26/98 г.) съдружник, управител, контролъор или член на орган за управление на дружество е лице, осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано;
2. съдружник, управител, контрольор или член на орган за управление на дружеството е лице, обявявано в несъстоятелност, ако е останал неудовлетворен кредитор и от датата на влизане в сила на съдебното решение за обявяване в несъстоятелност не са изтекли 3 години;
3. дружеството е укривало от данъчно облагане доходи, печалби, имущества и сделки с тях, което е установено с влязъл в сила данъчнооблагателен акт или влязло в сила наказателно постановление и от датата на влизане в сила на акта или постановлението не са изтекли 3 години.
(3) (Доп-ДВ, бр. 26/98 г.) Разрешение за организиране на хазартна игра не се дава, когато лице, пряко свързано с провеждането на играта или управление на игралната зала или казиното, е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано.

Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) Разрешението се издава за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от три години.

Чл. 34. Разрешението дава право за организиране само на изрично посочените в него игри и не може да се прехвърли.

Р а з д е л II
Искане за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри

Чл. 35. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) За издаване на разрешение за организиране на хазартна игра лицата по ал. 1 и 2 на чл. 31 от наредбата подават писмено искане до Комисията по хазартните игри, в което посочват:
1. данни за регистрацията на заявителя;
2. вида на играта;
3. вида на паричния или имуществения залог;
4. мястото на организиране на играта;
5. териториалния обхват на играта (за лотарийните игри);
6. описание на игралните условия.
(2) Към искането се прилагат:
1. съдебно решение за вписване на дружеството в Търговския регистър и копие от Държавен вестник, в който е обнародвано вписването;
2. декларация за имущественото състояние на заявителя - физическо лице, съответно последния годишен баланс на дружеството заявител;
3. удостоверение от териториалното данъчно управление за изпълнение на данъчните задължения на заявителя;
4. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) заключение от Комитета по стандартизация и метрология по ал. 5 на чл. 13 от наредбата и решение на Комисията по хазартните игри за одобряване на съответния тип, вид и клас игрален автомат;
5. списък с имената на лицата, пряко свързани с провеждането на играта и с управлението на игралната зала или казиното;
6. свидетелство за съдимост на заявителя - физическо лице, съответно на съдружниците, управителите, контролъорите и членовете на органите за управление на дружеството заявител и на лицата, пряко свързани с провеждането на играта и с управлението на игралната зала или казиното;
7. проект на правилник за провеждане на игрите;
8. банково бордеро за платена държавна такса за подаване на искане за издаване на разрешение за организиране на хазартна игра;
9. удостоверение от териториалното данъчно управление за изпълнение на данъчните задължения на упражнявалите хазартна дейност съдружници, съответно акционери, в търговските дружества заявители към момента на подаване на искането.
(3) Документите по предходната алинея се представят в оригинал или в нотариално заверен препис.
(4) Комисията по хазартните игри може да изисква от заявителя и други сведения и документи, отнасящи се до данни, необходими за вземане на решение по искането.

Чл. 36. (Доп. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) В писменото искане за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри в игрална зала освен данните по чл. 35, ал. 1 от наредбата заявителят посочва също:
1. данни за собственика на сградата или терена, където ще се намира игралната зала;
2. (изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) тип, вид, клас, брой, производствени номера на игралните автомати;
3. данни за средствата за опазване на реда и сигурността в залата.
(2) Към писменото искане за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри в игрална зала освен документите по ал. 2 на чл. 35 от наредбата заявителят прилага също:
1. документ за собственост върху сградата или мястото, където ще се намира залата;
2. архитектурен план на игралната зала и прилежащите й помещения, както и данни за разположението на залата с оглед на изискването по чл. 27 на наредбата;
3. план-схема за предназначението на помещенията в игралната зала и за разположението на игралните съоръжения в тях;
4. митническа декларация за внос или договор за покупко-продажба или наем на игралните автомати;
5. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) заключение от Комитета по стандартизация и метрология съгласно ал. 2 на чл. 20 от наредбата, ако типът игрален автомат не е одобрен и регистриран от Комисията по хазартните игри и решение на комисията по хазартните игри за одобряване на съответния тип, вид и клас игрален автомат.
(3) Документите по предходната алинея се представят в оригинал или в нотариално заверен препис.

Чл. 37. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.)
(1) В писменото искане за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри в игрално казино освен данните по ал. 1 на чл. 35 от наредбата заявителят посочва също:
1. данни за собственика на сградата или терена, където ще се намира казиното;
2. описание на системата за регистриране на посетителите на казиното;
3. описанието на условията за достъп в казиното и участие в игрите;
4. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) типа, броя и производствените номера и годината на производство на игралните автомати и игралните маси;
5. паричната единица, в която ще се играе;
6. максималния размер на залозите за видовете хазартни игри;
7. съотношението между залозите и печалбите;
8. описание на средствата за опазване на реда и сигурността в залата.
(2) Към писменото искане за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри в игрално казино освен документите по ал. 2 на чл. 35 от наредбата заявителят прилага също:
1. документ за собственост върху сградата или мястото, където ще се намира казиното;
2. архитектурен план на сградата и данни за конструкцията, когато казиното представлява самостоятелна сграда, или архитектурен план на помещения на казиното и прилежащите помещения, когато то е в част от сграда, както и данни за разположението на казиното с оглед на искането на чл. 27 от наредбата;
3. план-схема за разположението на помещенията на игралното казино, за предназначението им и за разположението на игралните съоръжения в тях;
4. митническа декларация за внос или договор за покупко-продажба на игралните автомати и игралните маси;
5. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) заключение от Комитета по стандартизация и метрология съгласно ал. 2 на чл. 20 от наредбата, ако типът игрален автомат не е одобрен и регистриран от Комисията по хазартните игри, и решение на Комисията по хазартните игри за одобрен тип, вид и клас игрален автомат.
(3) Документите по предходната алинея се представят в оригинал или в нотариално заверен препис.

Чл. 38. (Доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) При подаване на писмено искане до Комисията по хазартните игри за подмяна или увеличаване броя на игралните автомати или игралните маси в игрална зала или игрално казино по вече издадено разрешение за организиране на хазартни игри, без да се организира нова игра, организаторът посочва данните на издаденото от Комисията по хазартните игри разрешение и прилага към искането:
1. митническа декларация за внос или договор за покупко-продажба или за наем на игралните автомати или игралните маси;
2. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) типа, броя и производствените номера и година на производство на игралните автомати или игралните маси;
3. (доп. - ДВ, бр. 125/97 г.) заключение от Комитета по стандартизация и метрология съгласно ал. 2 на чл. 20 от наредбата, ако типът игрален автомат не е одобрен и регистриран от Комисията по хазартните игри и решение на Комитета по хазартните игри за одобрен тип, вид и клас игрален автомат.
4. банково бордеро за платена държавна такса.

Р а з д е л III
Издаване на разрешение за организиране на хазартни игри

Чл. 39.
(1) Комисията по хазартните игри преценява съответствието на искането със задължителните изисквания на наредбата и се произнася с мотивирано решение.
(2) Когато представените документи са непълни или не отговарят на задължителните изисквания в наредбата или с необходима допълнителна информация, в срок не по-късно от два месеца след получаването на искането Комисията по хазартните игри уведомява заявителя.
(3) В срок до един месец от получаване на уведомлението по предходната алинея заявителят отстранява непълнотите или несъответствията или представя необходимата допълнителна информация.

Чл. 40.
(1) В решението на комисията за издаване на разрешение за организиране на хазартни игри се определя държавната такса за издаване на разрешението и гаранцията за осигуряване изпълнението на задълженията към държавата, които заявителят следва да внесе, както и срокът за внасянето им.
(2) Разрешението се издава след удостоверяване на изпълнението на задълженията по предходната алинея.

Чл. 41.
(1) Разрешението за организиране на хазартна игра се издава по образец, утвърден от комисията, и съдържа:
1. данни за регистрацията на организатора;
2. вида на разрешените игри;
3. вида и максималния размер на паричния или имуществения залог;
4. мястото на организиране на играта;
5. териториалния обхват (за лотарийните игри);
6. утвърдените игрални условия;
7. размера и вида на гаранциите, осигуряващи задълженията на организатора към държавата и към участниците в игрите;
8. срока, за който се дава разрешението.
(2) В разрешението за организиране на хазартни игри в игрална зала или в игрално казино се посочват и данните по ал. 1 на чл. 36, съответно ал. 1 на чл. 37 от наредбата.

Р а з д е л IV
Държавни такси

Чл. 42. (Изм. - ДВ, бр.38 от 1994 г.; Решение N: 272 на Върховния сьд от 04.10.1993 г.) За искания до Комисията по хазартните игри за извършване на проверка на условията за организиране на хазартни игри заявителят заплаща държавна такса съгласно Тарифа N: 12 за таксите, които се събират в системата на Министерството на финансите по Закона за държавните такси (обн., ДВ, бр. 24 от 1993 г.; доп., бр. 1 от 1994 г.; изм., бр. 37 от 1994 г.).

Чл. 43. (Отм. - ДВ, бр. 38 от 1994 г.; Решение N: 272 на Върховния сьд от 04.10.1993 г.)

Чл. 44. При подаване на писмено искане за издаване на заключение от Комитета по стандартизация и метрология за одобряване и регистриране на тип игрален автомат съгласно ал. 2 на чл. 20 от наредбата и при извършване на периодична проверка на игралните автомати съгласно ал. 2 на чл. 21 от наредбата заявителят заплаща държавни такси съгласно Тарифата за таксите, които се събират за държавна проверка и държавно изпитване на средства за измерване (ДВ, бр. 39 от 1990 г.).

Глава шеста
ГАРАНЦИИ

Чл. 45. (Решение N: 272 на Върховния съд от 04.10.1993 г.)
(1) Организаторът на хазартни игри внася гаранция за осигуряване изпълнението на данъчните му задължения към държавата, произтичащи от организирането на хазартни игри.
(2) Размерът на гаранцията се определя както следва:
1. за лотарийни игри:
а) периодични - 60 на сто върху стойността на билетите за поредните два тиража;
б) еднократни (с теглене или моментал но изплащане) - 60 на сто върху общата стойност на билетите;
2. за игрален автомат клас "В" 50 000 лв. за всеки автомат;
3. за бинго - 5 000 000 лв.;
4. за залагания върху резултати от спортни състезания:
а) периодични - равностойността на 10 пъти най-високата стойност на печалбата, предвидена в разрешението за отделните залагания;
б) еднократни - равностойността на най-високата печалба, предвидена в разрешението за отделните залагания;
5. за игрално казино:
а) с участие с български левове 10 000 000 лв.;
б) с участие с конвертируема валута 500 000 щатски долара.
(3) Гаранцията се внася в налични пари в банки, определени от Българската народна банка, срещу издаване на свидетелство (сертификат) на вложителя за внесена гаранция и се влага в тримесечни съкровищни бонове, държани по специална сметка в Българската народна банка като залог в полза на Министерството на финансите. За целта банките превеждат получените като гаранция суми на Българската народна банка, която закупува срещу тях тримесечни съкровищни бонове при условията на най-добър курс всеки три месеца от датата на първия аукцион за такива бонове след датата на получаване на паричната вноска по гаранцията в Българската народна банка.
(4) Доходите от съкровищните бонове се превеждат от Българската народна банка в полза на вложителя на гаранцията по сметка в банката, в която е внесена гаранцията.
(5) Суми от внесената гаранция са платими по искане на Министерството на финансите при неиздължаване на дължимия от организатора данък в законоустановения срок в размера на задължението.
(6) В случаите по предходната алинея организаторът е длъжен в седемдневен срок да възстанови размера на гаранцията, определен от Комисията по хазартните игри в издаденото разрешение.
(7) Гаранцията се освобождава срещу писмено съгласие на Министерството на финансите, представено в банката, в която е внесена гаранцията.

Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1993 г.) За изплащане на печалбите на участниците в хазартни игри в игрална зала или в игрално казино организаторът е длъжен да осигури ежедневна касова наличност в игралната зала или в игралното казино както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 125/97 г.) за игрален автомат клас "В" - при отварянето на залата: 200 000 лв. за първите два автомата, плюс
50 000 лв. за всеки следващ до десетия, плюс 25 000 лв. за всеки следващ.
2. за бинго - във всеки момент от работното време на залата: равностоен на евентуална премия от натрупване;
3. за игрално казино - при отварянето на казиното: равностойността на 100 пъти изплащането на единичния максимален залог (на число, бокс или канал на автомат) - за първите четири игрални маси, плюс 30 на сто от тази сума за следващите четири маси, плюс 20 на сто от наличната сума за всеки следващи четири маси, плюс равностойността на евентуална премия от натрупване (джакпот).

Глава седма
ОТЧЕТНОСТ

Чл. 47. Министърът на финансите утвърждава задължителни образци за счетоводна отчетност за видовете хазартни игри и задължителни правила за организацията на работата и финансовия контрол при провеждане на хазартни игри.

Глава осма
КОНТРОЛ

Чл. 48.
(1) Контролът за спазване на наредбата се осъществява от длъжностни лица от системата на Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи и Комитета по стандартизация и метрология, определени от съответните ръководители.
(2) Комисията по хазартните игри издава на длъжностните лица по предходната алинея съответен документ, с който те се легитимират при извършване на проверка.
(3) Проверките се извършват по нареждане на председателя на Комисията по хазартните игри.

Чл. 49. Организаторът и всички лица, пряко свързани с провеждането на играта и управлението на залата или казиното, са длъжни да осигурят свободен достъп и пълно съдействие на длъжностните лица при извършването на проверката.

Глава девета
ОТНЕМАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА ОРГАНИЗИРАНЕ НА ХАЗАРТНИ ИГРИ

Чл. 50.
(1) Комисията по хазартните игри може да отнеме временно за срок до 6 месеца или окончателно издаденото разрешение за организиране на хазартни игри, когато в резултат на извършена проверка се констатират обстоятелствата, посочени в чл. 51 и 52 от наредбата.
(2) По отношение на решението за отнемане на разрешението се прилагат чл. 8 и 9 от наредбата.
(3) Решенията за отнемане на разрешението за организиране на хазартни игри подлежат на обжалване пред съда по реда на Закона за административното производство.

Чл. 51.
(1) Комисията отнема за определен срок, не по-голям от шест месеца, разрешението за организиране на хазартни игри, когато организаторът:
1. допусне до експлоатация игрален автомат, игрална маса или друго игрално съоръжение в нарушение на чл. 21, ал. 1, т. 3 или чл. 21, ал. 3 от наредбата в резултат на негово действие или бездействие;
2. (отм. - ДВ, бр. 125/97 г.);
3. допусне до работа лица в нарушение на изискванията на чл. 29 и чл. 32, алинея 3;
4. наруши изискванията на чл. 28, алинея 1, т. 1, 2, 4 и 5 и чл. 28, ал. 2;
5. откаже достъп или съдействие на длъжностно лице за извършване на възложена проверка.
(2) След изтичане срока на отнемането разрешението се връща, ако организаторът отстрани нарушението по точка 1 - 3 или не допусне ново нарушение по т. 4.

Чл. 52.
(1) Комисията отнема окончателно издаденото разрешение за организиране на хазартна игра, когато организаторът:
1. допусне нарушение на задължителните игрални условия, утвърдени от Комисията по хазартните игри;
2. допусне нарушение на изискванията, посочени в издаденото разрешение;
3. не отстрани в определения срок нарушенията по ал. 1 на предходния член;
4. някои от данните, въз основа на които е издадено разрешението, се окажат неверни;
5. допусне до експлоатация игрален автомат в нарушение на чл. 20, ал. 1 или чл. 21, ал. 1, т. 1 и 2 от наредбата;
6. използва за провеждане на играта билети, фишове или други ценни книги, които не са издадени или заверени по реда, установен от министъра на финансите;
7. допусне нарушение на утвърдените от министъра на финансите задължителни правила за организация на работата и финансовия контрол при провеждане на хазартни игри съгласно чл. 47 от наредбата;
8. (нова - ДВ, бр. 125/97 г.) не заплати в определения по закона срок дължим акциз.
(2) Разрешението се отнема окончателно и когато след издаването му възникват обстоятелства, които са пречка за издаване на разрешение съгласно тази наредба.

Чл. 53.
(1) Отнетото разрешение се връща в Комисията по хазартните игри в седемдневен срок след получаване на уведомлението за взетото решение.
(2) При невръщане на разрешението в срока по предходната алинея се уведомяват органите на прокуратурата.
(3) (Нова - ДВ, бр. 125/97 г.) Ново искане за организиране на хазартни игри в игрална зала или в игрално казино може да се подаде в срок не по-малък от 3 месеца след датата на отнемане на разрешението.

АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 54.
(1) Нарушенията на тази наредба се наказват съгласно чл. 32 от Закона за административните нарушения и наказания, ако не подлежат на по-тежко наказание.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от длъжностните лица по ал. 1 на чл. 48 от наредбата, а наказателните постановления се издават съответно от министъра на финансите, министъра на вътрешните работи и председателя на Комитета по стандартизация и метрология или упълномощени от тях длъжностни лица.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда, определен в Закона за административните нарушения и наказания.
(4) Копие от влязлото в сила наказателно постановление се изпраща в Комисията по хазартните игри.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. Лица, пряко свързани с провеждането на играта, са пласъори на билети, фишове и др.; касиери; касиери-инкасатори; крупиета (дилъри); инспектори на игрална маса; букмейкъри; събирачи на залози и др.
2. Лица, пряко свързани с управлението на залата или казиното, са директори; главни счетоводители; счетоводители; управители на игрална зала; контролъори на кардекс (регистратори); разпоредители-контролъори (пит-бос); шефове на игри (гейм мениджъри); портиери; вътрешна охрана и др.
3. (нова - ДВ, бр. 125/97 г.) "Залагане" е връчването на сума от нейния собственик на организатора на хазартна игра като обезпечение срещу правото му да участва в нея.
4. (нова - ДВ, бр. 125/97 г.) "Случайно събитие" е събитието, което е възникнало, без да е свързано с уменията на играча, и не зависи от предварително позната причина.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на финансите, на министъра на вътрешните работи и на председателя на Комитета по стандартизация и метрология.

§ 3. (Нов - ДВ, бр. 70 от 1993 г.) Внесените в страната и ползвани до 4 юни 1993 г. игрални автомати се допускат в експлоатация само ако са одобрен и регистриран тип и имат свидетелство и знак за годност, издадени от Комитета по стандартизация и метрология.

§ 4. Тази наредба се издава на основание чл.425 от Наказателния кодекс.

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив