Раздел I
Общи положения
Общи положения
Чл. 1. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) С наредбата се определят условията и редът за отпечатване, приемане, предаване, съхраняване, полагане, анулиране, бракуване, унищожаване и отчитане на визови стикери и на бланки за поставяне на визи.
Раздел II
Условия и ред за отпечатване, приемане и предаване
Условия и ред за отпечатване, приемане и предаване
Чл. 2.
(1) (Доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Отпечатването на визови стикери се осъществява от Министерството на вътрешните работи по заявка на Министерството на външните работи по реда и при условията на Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи (OB L 164 от 14.07.1995 г.), изменен с Регламент (ЕО) № 334/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. (OB L 53 от 23.02.2002 г.), на Регламент (ЕО) № 333/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. за единния формат на формуляра за поставяне на визите, които се издават от държавите членки на лицата, които притежават пътен документ, който не е признат от държавата членка, която е изготвила формуляра (OB L 53 от 23.02.2002 г.), както и на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г., бр. 73 от 1998 г. и бр. 8 от 2001 г.).
(2) (Доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Министерството на външните работи ежегодно прави заявки пред Министерството на вътрешните работи за необходимите му количества визови стикери и бланки за поставяне на визи и уведомява Министерството на финансите за направените заявки.
(3) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Министерството на вътрешните работи възлага отпечатването на визовите стикери и на бланките за полагане на визи по реда на Наредбата за възлагане на специални обществени поръчки, приета с Постановление № 233 на Министерския съвет от 2004 г. (обн., ДВ, бр. 80 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 78 от 2005 г. и бр. 7 от 2007 г.).
(4) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Отпечатването на визовите стикери и на бланките за полагане на визи е за сметка на Министерството на външните работи.
(5) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Министерството на вътрешните работи заплаща на Министерството на външните работи стойността на предоставените му стикери за визи и бланки за поставяне на виза.
Чл. 3.
(1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Визовите стикери и бланките за поставяне на визи се получават от Министерството на външните работи и се разпределят на дипломатическите и консулските представителства на Република България и Главна дирекция "Гранична полиция" на Национална служба "Полиция" на Министерството на вътрешните работи от определено със заповед на министъра на външните работи длъжностно лице, което е материалноотговорно за тях.
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Материалноотговорното лице изпраща на дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина и на Главна дирекция "Гранична полиция" на Национална служба "Полиция" на Министерството на вътрешните работи визовите стикери и бланките за поставяне на визи по опис, който съдържа подробно описание по видове, количество, поредни номера, стойност в левове и обща стойност в левове.
Раздел III
Материална отчетност
Материална отчетност
Чл. 4.
(1) (Предишен текст на чл. 4, доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Министерството на външните работи организира воденето на материалната отчетност за получаване, изпращане, разходване, бракуване и анулиране на визовите стикери и на бланките за поставяне на визи в първостепенния и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити в системата на министерството.
(2) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи поддържа регистър на разпределените, използваните, анулираните, бракуваните и унищожените визови стикери и бланки за поставяне на визи по получатели и поредни номера, както и електронен регистър на Системата за визов контрол.
Чл. 5. (Изм. и доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Главна дирекция "Гранична полиция" на Национална служба "Полиция" на Министерството на вътрешните работи организира материалната отчетност на визовите стикери и бланките за поставяне на виза в системата на Министерството на вътрешните работи.
Раздел IV
Съхраняване, полагане, анулиране, бракуване и унищожаване
(Загл. доп, ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
Съхраняване, полагане, анулиране, бракуване и унищожаване
(Загл. доп, ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
Чл. 6.
(1) (Предишен текст на чл. 6, доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Визовите стикери и бланките за поставяне на визи се съхраняват по поредни номера и по начин, изключващ възможността за посегателство, повреждане и унищожаване.
(2) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Визовите стикери и бланките за поставяне на визи се бракуват с протокол, когато са повредени, зацапани или отпечатани некачествено.
(3) (Нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Бракуваните визови стикери и бланки за поставяне на визи се обявяват за невалидни и се изпращат с протокола по ал. 2 в дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи.
Чл. 7. (Изм. и доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Издаването на българска виза на чужденец се извършва чрез полагане на персонализиран визов стикер върху редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ или бланка за поставяне на визи.
Чл. 8. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Персонализация е отпечатването на данни въз основа на взето решение за издаване на виза върху визов стикер в съответствие с чл. 4 от Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи, изменен с Регламент (ЕО) № 334/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г.
(2) По изключение по технически причини данните по ал. 1 могат да бъдат вписани на ръка при издаване на визи на границата от органите за граничен паспортен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове, както и от дипломатическо или консулско представителство на Република България в чужбина, и след уведомяване на дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи.
Чл. 9. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Персонализираният визов стикер се поставя върху първата свободна страница на редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ, върху щемпела на дипломатическото или консулското представителство за подадено заявление за виза.
(2) Когато Република България не е признала документа за пътуване на заявителя, визовият стикер се полага върху бланка за поставяне на виза.
(3) Върху визовия стикер се поставя индивидуален печат, който частично покрива и страницата на документа за пътуване, съответно бланката за поставяне на виза, върху която е положен, и позволява еднозначно да бъдат установени длъжностното лице или органът, издали визата.
Чл. 10. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Длъжностните лица в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина и органите за граничен паспортен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове бракуват с протокол персонализиран стикер преди поставянето му в редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ или върху бланката за поставяне на визи, когато по време на или след персонализацията:
1. стикерът е повреден или зацапан, или
2. е установено, че данните са неточни, непълни или не отговарят на взетото решение по заявлението за издаване на виза.
(2) Бракуваните визови стикери по ал. 1 се обявяват за невалидни и се изпращат с протокол за бракуване в дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи.
Чл. 10а. (Нов, ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Длъжностните лица в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина и органите за граничен паспортен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове бракуват с протокол и обявяват за невалиден персонализиран стикер, поставен в документа за пътуване или върху бланка за поставяне на визи, когато бъде установено, че:
1. стикерът е повреден или зацапан от длъжностното лице по време на поставянето, или
2. е установено, че по вина на длъжностното лице или органа данните са неточни, непълни или не отговарят на взетото решение по заявлението за издаване на виза.
(2) В случаите по ал. 1 визата се преиздава без събиране на допълнителни такси.
(3) Протоколът за бракуване по ал. 1 се изпраща в дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи заедно с копия на страниците от документа за пътуване с личните данни, с бракувания и с преиздадения визов стикер и копие на бланката за поставяне на виза в случаите по чл. 9, ал. 2.
Чл. 10б. (Нов, ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Консулските длъжностни лица в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина, които са оправомощени от министъра на външните работи или от определени от него длъжностни лица, могат да отменят дадено разрешение (валидна виза), като анулират персонализирания визов стикер и го обявят за анулиран чрез Системата за визов контрол:
1. в случаите по чл. 10, 11 и чл. 39а, т. 1 и 4 от Закона за чужденците в Република България или когато основанията за издаване на визата са отпаднали - по указание на дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи;
2. въз основа на писмено заявление на лицето, на което е издадена визата или на негов законен представител, или
3. когато документът за пътуване или бланката за поставяне на виза са обявени за изгубени, отнети, откраднати или са преправени или повредени, или
4. когато визовият стикер е повреден, преправен или съдържа допълнителни вписвания.
(2) При издаване на виза за дългосрочно пребиваване консулските длъжностни лица анулират притежаваните от лицето валидни визи за летищен трансфер, за транзитно преминаване или за краткосрочно пребиваване и ги обявяват за анулирани чрез Системата за визов контрол.
(3) Органите за граничен паспортен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове могат да отменят дадено разрешение (валидна виза) за летищен транзит, за транзитно преминаване, за краткосрочно пребиваване или за дългосрочно пребиваване в случаите по ал. 1, като анулират персонализирания визов стикер.
(4) Службите за административен контрол на чужденците могат да отменят дадено разрешение (валидна виза) за транзитно преминаване, за краткосрочно пребиваване или за дългосрочно пребиваване в случаите по ал. 1 на лице, което пребивава на територията на Република България, като анулират персонализирания визов стикер.
(5) Службите за административен контрол на чужденците и дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи анулират притежаваните от лицето валидни визи при издаване на разрешение за дългосрочно пребиваване в случаите, предвидени в Закона за чужденците в Република България.
(6) Компетентните длъжностни лица, органи или служби по ал. 1 - 5 и органите, които са издали заповед по чл. 39а, т. 1 и 4 от Закона за чужденците в Република България, уведомяват в срок до 48 часа дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи за взетото решение.
(7) Ако разрешението (валидната виза) за летищен транзит, за транзитно преминаване, за краткосрочно пребиваване или за дългосрочно пребиваване се отмени, но визовият стикер не е анулиран, дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи дава указание на дипломатическото или консулското представителство, което е издало визата, да я обяви за анулирана чрез Системата за визов контрол.
Чл. 10в. (Нов, ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Когато основанията, въз основа на които в издадената виза са определени срокът на валидност, разрешеният брой преминавания и срокът на пребиваване, са отпаднали, органите за граничен паспортен контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове и службите за административен контрол на чужденците могат:
1. да намалят броя на разрешените преминавания и срока на валидност на виза за летищен транзит, или
2. да намалят броя на разрешените влизания, срока на валидност и срока на пребиваване с виза за транзитно преминаване, виза за краткосрочно пребиваване или виза за дългосрочно пребиваване.
(2) Компетентните органи или служби по ал. 1 уведомяват в срок до 48 часа дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи за взетото решение.
(3) Дирекция "Консулски отношения" на Министерството на външните работи уведомява дипломатическото или консулското представителство, издало визата, за взетото решение.
Чл. 11. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
(1) Визовият стикер и бланката за поставяне на виза се бракуват чрез полагане на диагонални черти със специално пишещо средство и разрушаване на кинеграмната защита.
(2) Визовият стикер и бланката за поставяне на виза се анулират чрез полагане на диагонални черти със специално пишещо средство и разрушаване на кинеграмната защита, като допълнително се полага и индивидуален печат или щемпел, който частично покрива и страницата на документа за пътуване, съответно бланката за поставяне на виза, върху която е положен, и позволява еднозначно да бъдат установени длъжностното лице, службата или органът, анулирали визата.
Чл. 12. (Отм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
Чл. 13. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Бракуваните визови стикери и бланки за поставяне на виза се връщат в Министерството на външните работи за унищожаване.
Чл. 14. Визовите стикери се унищожават в Министерството на външните работи чрез пълното им разрушаване след съставянето на протокол, който съдържа подробно описание по видове, количество, поредни номера и стойност в левове.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на наредбата:
1. (доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) "Визов стикер" е бланка под отчет по утвърден от Министерския съвет образец на единен визов стикер на Европейския съюз съгласно Регламент (ЕО) № 1683/95 на Съвета от 29 май 1995 г. за определяне на единен формат за визи (OB L 164 от 14.07.1995 г.), изменен с Регламент (ЕО) № 334/2002 на Съвета от 18 февруари 2002 г. (OB L 53 от 23.02.2002 г.), или от национални образци "Виза 2001" и "Виза 2004.
2. (отм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.)
3. (изм. и доп., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) "Полагане" на визов стикер е поставянето му чрез трайно залепване в редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ на чужденец или върху бланка за поставяне на виза.
4. (изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) "Анулиране" на визов стикер е отменянето на взето решение за издаване на виза чрез Системата за визов контрол, както и обявяването на вече персонализиран визов стикер за невалиден.
5. (нова, ДВ, бр. 97 от 2007 г.) "Бракуване" на визов стикер е анулирането му по технологични причини.
6. (предишна т. 5, изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) "Унищожаване" на визов стикер е пълното му физическо разрушаване.
Заключителни разпоредби
§ 2. (Изм., ДВ, бр. 97 от 2007 г.) Наредбата се приема на основание чл. 9в, ал. 4 от Закона за чужденците в Република България.
§ 3. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на външните работи и на министъра на вътрешните работи, които в срок 6 месеца от влизането в сила на наредбата издават инструкция за прилагането й.