От 1-ви септември започва пробно преброяване на земеделските стопанства в България. До 10-и септември то ще се прави през интернет, а от 11-и септември до 11-и октомври ще се прави от анкетьори. Истинското преброяване ще бъде през есента на 2020 година. В предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“ Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието, обясни, че след приемането на страната ни в ЕС това ще бъде трето преброяване, което има за цел да се видят производствените методи, мерките за развитие на селските райони и агроекологичните показатели.
През 2010 г. са били преброени около 376 хил. земеделски стопанства.
"По време на преброяването не се събира информация за доходите на земеделските производители и за финансовото състояние на стопанствата. Данните ще служат само за статистически цели и ще бъдат предоставяни на различни институции в обобщен вид – да се разбере каква е структурата на земеделски стопанства", уточни той и добави, че ще се брои обработваемата земя, какви животни има, колко агроекологични стопанства има. "Не се прави преброяване на селскостопанските услуги и на предприятия, които правят преработка на селскостопански продукти", обясни още Маринов пред БНР.
Има административен механизъм и финансово наказание, за да бъдат накарани стопаните да участват в преброяването.
Кампанията по преброяването ще струва от 4,8 млн. лв. до 5,4 млн. лв., от които около 4 млн. лева се осигуряват от ЕС.
В пробното преброяване ще участват около 3000 земеделски стопанства във всички 28 области на страната. Заради АЧС ще се наложи в инфектираните райони да се провежда анкета извън стопанствата на хората, а те ще бъдат поканени в кметствата или в общинските служби на МЗ, за да се избегне разнасянето на вируса на африканската чума.