"Атака" ще направи предложение за законодателни промени за отмяна на плоския данък. Това каза лидерът на партията Волен Сидеров на пресконференция в централата на политическата сила, предаде БТА.
По думите му предложенията вече са готови и ще бъдат внесени в парламента. Започват и поредица от срещи с представители на други политически сили за промяна на данъчната система.
Плоският данък ощетява хората с ниски доходи, той е антинароден, заяви Сидеров и добави, че предлагат връщане на прогресивната подоходна данъчна система.
Сидеров напомни, че "Атака" е била единствената политическа сила, която се е обявила против плоския данък още при гласуването на въвеждането му през 2007 година.
В Европа плосък данък се прилага само в държави от Източна Европа, е показало проучването на "Атака". В България се товари "малкият" човек, защото ДДС го плаща всеки и за разлика от фирмата, той не може да си го върне.
"По какво се различава правителството на Станишев от правителството на Борисов - нищо не е променено. Данъците остават същите, приходите в хазната идват от косвените данъци основно, около две трети, от ДДС и от акцизи се пълни хазната. За какво служи сега касовата бележка - нищо, хвърля се в кошчето, веднага след като я получиш. Тези касови бележки трябва да се събират и пенсионерът, човекът, купувачът накрая на годината да може да си връща част от това ДДС", каза Сидеров, цитиран от БНР.
Според него касовите бележки трябва да се събират и в края на годината човек да може да си връща част от ДДС.
Сидеров припомни тяхното предложение минималната пенсия да е 500 лв., а минималната работна заплата - 1000 лв., като тя трябва да е необлагаема.
Припомняме, плоският данък у нас беше въведен от 1 януари 2008 г. По-рано днес Европейскара комисия публикува доклад, според който данъчните ставки у нас (и подоходните, и корпоративните) са най-ниски в Европейския съюз (ЕС).
Волен Сидеров каза още днес, че е готов да води преговори и за обединение на националистите и патриотичните сили. Той посочи, че са започнали поредица от срещи и преговори в тази посока с
политически сили и граждански организации.
"Тук влиза възгледът каква икономика се развива в България, дали да бъде 100-процентна приватизация, или трябва да има сектори, които да бъдат държавни. Цялата тази неолиберална схема, която в
момента действа, е нещо, което ние отричаме, то трябва да се промени. Ако чуя това нещо от друга политическа сила, няма никакъв проблем да бъдем заедно", коментира той. "Останалите
парламентарно представени партии са без конкретна идеология", допълни Сидеров.