"Боровец" става световен туристически център

12.05.2005 | 17:47
по статията работи: econ.bg
Модернизирането на курорта ще позволи на България да се кандидатира за домакин на Олимпийските игри през 2014 г.

 

Правителството прие Концепция за развитие на туризма в община Самоков и на курортен комплекс "Боровец". Изпълнението на проекта ще има значителен социално-икономически ефект за населението на община Самоков и за развитието на туризма в България, тъй като ще се обнови туристическия продукт и ще се подобри имиджа на страната ни като туристическа дестинация, подчерта министърът на културата и туризма Нина Чилова. При добра маркетингова стратегия ще бъдат увеличени и приходите в текущата сметка на платежния баланс и данъчните постъпления. Проектът е пилотен за социално-икономическото развитие на района чрез стимулиране развитието на туризма. Изпълнението на проекта ще създаде условия за цялостното подобряване на инфраструктурата на тази част от Софийска област и включването на всички природно-географски, икономически, социални и културно-исторически ресурси за развитието на различните форми на туризъм, с цел целогодишна експлоатация на курорта и прилежащите зони. Изпълнението на концепцията ще позволи на България да се кандидатира за домакин на Олимпийските игри през 2014 г.

Концепцията ще бъде реализирана на три етапа.

Първият етап е до 2007 г. Целта е постигане на двойно по-висока заетост на туристическата база в "Боровец". В този период трябва да се доизгради туристическата инфраструктура в курорта, с цел разширяване предлагането на услугите за възстановяване, анимация и развлечение извън възможностите за ски; изграждането на басейни, фитнес центрове и др. Ще бъдат разширени пистите, съобразно европейските стандарти и изискванията за категоризирането им. Ще се разшири легловата база в района на стария център на Боровец – "Яйцето-Песъко" и в района на Широка поляна. Новото строителство трябва да е съобразено с изискванията за ниска етажност, плътност и интензивност, а от друга - да се запази и развие традиционната вилна структура.

Предвид капацитета на изградените писти и прилежащата инфраструктура, легловата база на курорта трябва да бъде не повече от 7 500 легла.

Втори етап – след приключването на процесите по изработване, съгласуване и приемане на кадастралния план, общия и подробните устройствени планове в региона ще започне поетапното развитие на туристическата база в региона "Бели Искър – Самоков – Боровец". Предвижда се да започне поетапното изграждане на туристическо селище в района Самоков-Боровец с капацитет 6 500-7 000 легла. Специализирани туристически центрове ще бъдат създадени в местностите над Бели Искър, Соколец, Боровец и др. През лятото те ще се развиват като пунктове за планински туризъм.

Трети етап – зоната над 1400 м. В районите на местностите "Шумнатица-Бялата поляна" и "Гвардейска поляна-Меча глава" се предвижда изграждането на ваканционни и вилни селища, малки хотели – до 1 000 легла. В тези райони ще бъдат построени специализирани обекти за т. нар. селски туризъм – битови заведения, мандри и т.н. В района на "Бялата поляна" е възможно да бъдат определени терени за построяването на голф-клуб с игрище от 18 дупки.

С изпълнението на Концепцията в района на комплекса "Боровец" ще бъдат разкрити 10 000 работни места в хотелиерството, ресторантьорството, обучението по планински спортове, поддръжка на съоръженията, туристическата инфраструктура и т.н.

Концепцията ще се реализира на принципите на публичното и частното партньорство. Публичният сектор поема задълженията за създаване на правни предпоставки за развитието на туризма в региона; инвестиции в поетапното развитие на общата транспортна, инженерна и друга инфраструктура, които ще се осъществяват по реда, предвиден в Закона за насърчаване на инвестициите, в рамките на ежегодно планираните за целта средства в републиканския бюджет. Частният сектор ще поеме задължението за инвестициите в специализираната туристическа инфраструктура, обясни министър Чилова.

Около 150 млн. лв. ще са необходими за изграждане на инфраструктурата. Тези инвестиции ще се осъществяват поетапно, съобразно развитието на проектите, уточни заместник-министърът на културата и туризма Димитър Хаджиниколов.

В момента капацитетът на "Боровец"е 5 500 легла в 38 хотели и вили и 7 300 места в ресторантите и заведенията за хранени и развлечения.

По-голяма част от ски-пистите за алпийски дисциплини са изградени в края на 60-70-те години на XX век, съобразно тогавашните стандарти – с ширина 30 м. За да отговарят на съвременните изисквания е необходимо те да бъдат разширени. Сега пистите в курорта се обслужват от система от въжени линии и влекове с общ капацитет от над 12 000 души за час. В курорта има една кабинкова линия с дължина 4 827 м, 3 въжени линии с обща дължина 5 200 м., 10 ски-влека с дължина над 5 000 м  и капацитет от около 6 000 души на час. "Боровец" разполага с 6 машини за изкуствен сняг, както и две осветени писти за нощно спускане и писта за сноу-борд със собствен влек.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....