Стартира информационната кампания за обявяване на Западна Стара планина за природен парк. Тя е част от отворената процедура по обявяването на природния парк, започнала през 2003 год. с решение на Министерството на околната среда и водите. Отворената процедура за обявяване на природен парк включва изготвянето на карти с площното разпределение на землищата, върху които в момента се работи, както и процедура за обществено обсъждане, в която самото население участва във вземането на решението за границите на защитената територия. Последно се изготвя проекто-заповед за обявяването на парка, която се обсъжда на междуведомствена комисия и се взема решение. Това съобщи директорът на РИОСВ-Монтана инж. Боян Цолов. Той поясни, че информационната кампания е част от проект, който се изпълнява от Регионалния екологичен център за Централна и Източна Европа-клон България, и е съфинансиран от предприятието за управление на дейностите по опазването на околната среда и Швейцарската агенция за международно развитие.
Информационната кампания ще популяризира каква е концепцията на природния парк, ще представи информация за границите на землищата, влизащи в парка. Това ще позволи на местната общност да изработи своя позиция, която да изложи на общественото обсъждане, което наскоро предстои. Във връзка с това са предвидени информационни срещи в осемте основни общини, чийто землища влизат в границите на парка - Белоградчик, Чупрене, Чипровци, Георги Дамяново, Берковица, Вършец, Годеч и Своге. На тях ще бъдат поканени експерти и представители на държавните институции, които имат отношение за обявяване на защитената територия, ще разясняват на гражданите ползите от обявяването на Западна Стара планина за природен парк.
Инициативата за процедурата и като следствие от междуправителствена спогодба от 1996 год. за създаване на трансгранична защитена територия "Парк на мира" между България и Сърбия и Черна гора. От сръбска страна още през 1997 год. е обявен природен парк "Стара планина", който е на площ от 142 000 хектара. Предстои и българската страна да изпълни своята част от спогодбата с обявяването на природен парк.
През юни 2005 год. кметовете на 11 български и сръбски общини от региона декларираха желанието си за създаване на трансграничния парк с подписването на писмо за намерения за сътрудничество. Предложението за природен парк, подкрепено от местните общини за площ от 162 000 хектара. Освен вече изброените общини, в него ще влизат и малки територии от общините Монтана, Димово, Макреш, Ружинци, Враца, Костинброд и Драгоман. Природният парк като защитена територия има много либерален режим на защита, а това е важен инструмент за регионалното развитие, който ще подпомогне туризма, земеделието и местното производство, без да променя собствеността на земи и гори. /в-к Монт Прес