Специалният пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари се надява на 10 декември да настъпи по-голяма яснота по въпроса за Косово. Очевидно е, че настоящото положение не може да се запази дълго време, каза Ахтисаари. Той изрази надежда, че няма да се наложи да се чака дълго преди да се разреши въпросът.
Ахтисаари заяви, че процесът не е приключил, за да се дават категорични становища. Той подчерта, че първо трябва мине докладът на „тройката” на 10 декември и тогава вече може да се говори за развитие.
Запитан каква политическа цена трябва да плати Сърбия, за да бъде осъществен планът, специалният пратеник на ООН, заяви, че смята, че Белград трябва да насочи усилията си към подобряване на жизнения стандарт на своите граждани и към завършване на преговорния процес за присъединяване към ЕС.
„Косово представлява тест за външната политика на ЕС. Ако това не стане, идва въпросът дали сме готови да решаваме по-големи проблеми. На този етап не смятам да давам предположения. Единственото сигурно е 10 декември – едва тогава ще знаем къде се намираме. Видно е, че настоящото положение не може да продължава до безкрай”, обобщи Марти Ахтисаари.
Ахтисаари каза това на пресконференция у нас, която се провежда по повод създаването на представителството на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) в София и първата международна конференция на съвета.
Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) беше основан чрез декларация, която призовава Европейския съюз да развива външна политика, ”основана на споделените ценности, посветена на защитата на общите интереси и поддържане на европейската сила”, каза по-рано днес Марти Ахисаари, който е и съпредседател на Борда на ЕСВП.
Преди повече от година и половина 50 водещи европейски представители (сред които присъстват бивши министър-председатели, президенти, еврокомисари, настоящи и бивши депутати и министри, известни интелектуалци, граждански активисти и дейци на културата от 27-те страни от ЕС) организират среща, на която е изразено ясното желание ЕС да играе още по-голяма роля в света. Започнат е процес, чрез който тази идея да бъде практически съгласувана с голяма част от водещите лидери в Общността. Първоначалният замисъл на срещата е бил да бъде изготвена декларация, но след това инициаторите са си дали ясната сметка, че тя няма да бъде ефективна. Необходима е била по-голяма и постоянна структура. Така се появява Съветът.
Пред ЕСВП стои нелеката задача да внуши идеята, че пред Европа, САЩ, Русия и азиатските пазари, има две алтернативи – всички заедно или всяка страна сама за себе си да се бори с проблемите.
„Убедени сме, че сега е моментът малките и големите страни да обединят своите програми за разрешаване на глобалните проблеми”, заявиха от ЕСВП.
Новоучредената структура ще работи на три нива, които засягат насърчаването на стратегическата култура, конкретни политически казуси, дискусии в общественото пространство и др.
Основният въпрос на конференцията, която се провежда в София, е защо именно Русия е в основата на първия доклад на Съвета? Според представителите на ЕСВП, именно тази страна, като най-големия съсед на ЕС, поставя въпроси, които в по-голямата си част разделят Общността. Целта е това разделение да бъде прекратено.
В представен на конференцията доклад, озаглавен „Одит на силата в отношенията между ЕС и Русия”, авторите разглеждат европейската сила в различни измерения. Изследвано е как Москва гледа на ЕС и използва своята мощ да му влияе; как всяка страна членка на ЕС общува с Русия, както и връзките между Москва и европейските институции. Докладът се основава на данни, събрани от екипи от изследователи от всичките 27 страни-членки.
ЕСВП има свои офиси в Берлин, Лондон, Мадрид, Париж, Рим, София и Варшава. Основната му цел е да насърчава провеждането на по-съгласувана и енергична европейска външна политика, в подкрепа на европейските общи интереси и споделени ценности. Сред петдесетте учредители на ЕСВП са бивши министър-председатели, президенти, еврокомисари, настоящи и бивши депутати и министри, известни интелектуалци, граждански активисти и дейци на културата от 27-те страни от ЕС. Съпредседатели на Борда на ЕСВП са Марти Ахтисаари и Мейбъл ван Орание, изпълнителен директор на ЕСВП е Марк Леонард, а директор на ЕСВП-София е Огнян Минчев.