"Министерството на здравеопазването (МЗ) неправомерно събира пари за акредитацията на лечебните заведения". Това каза вчера д-р Георги Тодоров, управител на лаборатория в Русе. Потърпевшите са 640 лечебни заведения в страната, като сумата, събрана от тях, е близо 6 млн. лева. Таксата не е регламентирана в наредбата за акредитации, каза още д-р Тодоров. На него са му поискали да плати около 30% от месечния оборот на лабораторията. Затова той сигнализирал различни институции.
Отговор получил от Върховна административна прокуратура: „Всички процедури по акредитиране на всички лечебни заведения в страната, извършвани по подзаконов нормативен акт, чл. 15, ал. 1 от нея вменяват плащания, а те не са задължителни."
Според д-р Тодоров, по този начин се източвали българските лечебни заведения и то с участието на министерството. По негова информация всички от отдел „Правен" на МЗ са или членове, или юристи в Акредитационния съвет.
Д-р Тодоров се обръща към своите колеги да потърсят чрез съда правата си и да си поискат обратно неправомерно взетите пари. Той настоява да се установи кой е написал тази наредба и е разрешил рекета на лечебните заведения. Тя съществува от 2005 година, предаде БНТ "Север".