"Росатом" сключи договор за строителството на Център за ядрени изследвания в Боливия

20.09.2017 | 13:30
по статията работи: econ.bg
Радиофармакологичният комплекс ще бъде на най-високо надморско равнище в света от всички атомни обекти
"Росатом" сключи договор за строителството на Център за ядрени изследвания в Боливия
Снимка: под лиценза на creative commons

На 19 септември 2017 г. във Виена бе подписан договор между Агенцията по атомна енергия на Боливия и АО „Държавен специализиран институт по проектите“, част от „Росатом“, за изграждане на Център за ядрени изследвания и технологии в град Ел Алто, Боливия. Подписването се проведе в присъствието на генералния директор на „Росатом“ Алексей Лихачов и заместник-министъра на енергетиката на Боливия Луис Алберто Ечасу.

Центърът ще има реакторна установка на базата на изследователски водо-воден реактор с номинална мощност до 200 мегавата. „Росатом“ ще изгради и многоцелева експериментална гама-инсталация, циклотронен и радиофармакологичен комплекс, инженерни съоръжения и различни лаборатории. Инвестициите в проекта надхвърлят 300 милиона долара. 

Въвеждането в експлоатация на първите обекти на центъра е планирано за 2019 г. Проектният срок на работа на центъра е 50 години. След изтичането му, реакторът може да бъде модернизиран за удължаване на срока на експлоатация. 

Проектът за изграждане на центъра е уникален за световната ядрена индустрия. Избраната от Боливия площадка за разполагане на центъра се намира на 4 000 метра над морското равнище и е най-високата от всички площадки в света, на които са били построени атомни обекти. 

„Предлагаме на Боливия не просто строителството на най-високопланинския ядрен научен център в света, ние предлагаме на нашите партньори най-високите технологии. Реализацията на този проект ще позволи на Боливия да стане регионален лидер в областта на ядрените изследвания, заяви генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов. 

Комплексното предложение на „Росатом“ предполага не само изграждане на самия център, но и подготовката на научен персонал и инженери, ядрена инфраструктура, поддръжка при експлоатацията и сервизно обслужване в продължение на целия срок на работа на центъра, както и научно сътрудничество. 

Вече повече от 50 години изследователските реактори помагат за развитието на научните иновации и образованието в повече от 50 страни. Днес в света има 245 работещи изследователски реактори, при това 58 от тези съоръжения се експлоатират на територията на Русия. „Росатом“ е построил повече от 120 изследователски реактора в страната и зад граница.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...