2,642 млрд. лв. са предвидените пари за здравеопазване за 2010 г. Това съобщи на пресконференция здравният министър д-р Божидар Нанев, цитиран от Агенция "Фокус".
От тези средства на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще бъдат отпуснати както следва: за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) - 178 млн. лв.; за специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП) - 154 млн. лв.; за дентална помощ - 91 млн. лв.; за медикодиагностична дейност - 61 млн. лв.; за лекарства за домашно лечение - от 330 млн. лв. през тази година средствата се намаляват на 320 млн. лв. за следващата; 20 млн. лв. за лечение на българи в чужбина.
Големите разлики са в болничната медицинска помощ, уточни министърът. Бюджетът за тези дейности за 2009 г. е 931 млн. лв., а за следващата година ще бъде 709 млн. лв. Трябва да се въведат много по-сериозни рестрикции в болничната помощ, добави Нанев.
Оперативният резерв на НЗОК ще бъде 250 млн. лв., а през тази година е 240 млн. лв. Министърът е внесъл предложение тези пари да бъдат намалени на половина и да останат 125 млн. лв. като оперативен резерв. Той предлага останалата част да бъде прехвърлена за други дейности в здравеопазването.
Бюджетът на НЗОК от здравноосигурителни плащания през 2010 г. се предвижда да бъде 1,511 млрд. лв.
Бюджетът на Министерството на здравеопазването също се намалява от 644 млн. лв за тази година на 632 млн. лв. за следващата. Предвидено е финансиране на лечебни заведения за болнична помощ от бюджета за здравеопазване да е 140 млн. лв. Парите за Националните програми се запазват. Намаляват се парите за специализацията на кадри. Предвидените капиталови разходи на ведомството са в размер на 15 млн. лв. за засилване на спешната помощ.
На първо време може би 70 - 80 болнични заведения ще бъдат преструктурирани, каза министърът на здравеопазването. Това се очаква да стане в първите шест месеца на годината. Изправени сме в изключително трудни условия и сме принудени в тези условия да извършим реформи, просто защото няма пари, заяви Нанев.
Парите за лекарствата за онкоболните за 2010 г. се запазват в същия размер от тази година. Вероятно ще е необходимо, където е възможно, да се преминава на генерични лекарства, уточни министърът. По думите му дори и Световната здравна организация препоръчвала в условия на криза да се използват генерични лекарства. Средствата за домовете за медикосоциални грижи също ще се запазят за следващата година на нивото от тази. Проблемът при тях обаче е за покриване на разходите им до края на тази година.
Нанев уточни, че всеки ден води разговори с Министерството на финансите и получава по един, по два милиона след постоянно преразглеждане на бюджета. Така той успявал да "кърпи дупка по дупка".
Министърът коментира, че е бюджетът за здравеопазване е един от най-малко орязаните в държавата за следващата година. Знаете какво е състоянието на икономиката на държавата в момента, знаете каква е събираемостта. Всичко, което е предвидено по бюджет за 2009 г, е много по-малко. Направен е бюджет в условия на икономически растеж, но се оказва, че от средата на годината условията са коренно различни. Това се е знаело. И е много трудно да се изпълни сегашният бюджет на Министерството на здравеопазването, обясни Нанев.
МЗ предвижда през следващата година да увеличи с 10% заплащането в Спешната помощ, както и тези структури да се укрепят. Ведомството предвижда да се повиши цената на клиничната пътека, където е необходимо, както и да се предоставят делегирани бюджети на болниците, а директорите им да носят персонална отговорност за изразходването на средствата.
Здравното ведомство смята да засили реалния медицински контрол. Това ще стане чрез предвидената по Закона за здравното осигуряване агенция за медицински одит. По думите на Нанев тя няма да препокрива дейността на НЗОК при осъществяването на контрола. Така Здравната каса щяла да запази функциите си по контрола. Искаме да запазим финансовата стабилност на НЗОК, заяви още Наненев.