За изслушване на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков се обявиха по време на първото пленарно заседание от есенната сесия на Народното събрание от "Коалиция за България" и "Синята коалиция".
Ще поискаме изслушване на министъра на финансите за разходването на средствата от бюджета на НЗОК. Това каза от парламентарната трибуна депутатът Ваньо Шарков от "Синята коалиция" по време на обсъждането на предложението за създаването на анкетна комисия, която да се занимава с бюджета на НЗОК, предаде Агенция "Фокус". Той посочи, че този проблем стои от момента, в който правителството на НДСВ е решило децата да бъдат осигурявани върху 0,5%, като държавата не останала "честна" и е продължила да внася на половина.
Според "синия" депутат осигурителния модел на България се основава на принципа на солидарността и посочи, че той може да бъде заличен. По думите му всички онези,които са съвестни данъкоплатци, могат да бъдат разколебани, защото "нямат усещането за честност и справедливост при разходването на средствата за здравеопазването".
Шарков направи предложение за редакция по думите му това парите на НЗОК, които са в БНБ и в края на 2008 година в преходния остатък на БНБ е имало 278 млн.лв. С решение на Тройната коалиция бяха добавени още 401 млн. По думите му общо големият резерв е трябвало да стане 777 млн.
Ще отправим въпрос към министъра на финансите, на който той ще се наложи да отговори в пленарна зала дали ще се подготви актуализация на бюджета на НЗОК и републиканския бюджет, за да бъдат осигурени обещаните средства за здравеопазване. Това заяви от своя страна депутатът от БСП Янаки Стоилов пред журналисти. Той добави, че "червената" група няма да прекрати поддържането на тази тема, както и че от там от там ще я тълкуват като притеснение за съмнения за злоупотреби със средствата за здравеопазване.
Впоследствие народните представители не приеха предложение за създаване на анкетна комисия за бюджета на НЗОК. Те прегласуваха два пъти предложението, направено от "Коалиция за България" като първия път 60 народни представители подкрепиха предложението, "против" бяха 11, а "въздържали се" 70. При второто гласуване - 62 депутати подкрепиха предложението, а 28 бяха "против", останалите се въздържаха, след което от БСП поискаха почивка от 15 минути.