Ако сутрин всички излизат от дома, не е добре вентилите на радиаторите да се затварят напълно. Вечерта ще е нужна много повече енергия, за да стоплите изстиналите помещения. Най-добре е вентилите да се оставят на първа или втора степен. Това препоръчват от "Топлофикация София".
Когато трябва да се проветри помещението, вентилът се поставя на знак * и прозорецът се отваря широко за 5 минути. Устройството, с което се регулира силата на подаване на топлоенергия, не трябва да се оставя дълго време под прякото действие на студения въздух, защото тогава той се отваря автоматично на максимална степен и консумацията на енергия от радиатора е много голяма.
От столичната "Топлофикаця" препоръчват още:
- Не "забравяйте” вентила на максимум през целия сезон, защото тогава той никога няма да затвори автоматично и ще се стигне до преотопляне на помещението и излишен разход на топлинна енергия.
- Не слагайте мебели точно пред радиаторите, защото те са препятствие пред достъпа на топлина към помещението. Тогава част от топлината отива към стената и навън, а според експерти тогава консумацията на топлинна енергия се увеличава с 10-20%.
Завесите пред радиаторите, както и декоративните решетки водят до по-високи температури в "ограденото” пространство и вентилът се отваря и затваря не навреме. Така се намалява ефективността на работата му.
Софиянци са успели да оптимизират консумацията си на топлоенергия, въпреки че средната температура на външния въздух през отоплителния период е била с 1 градус по-ниска, в сравнение със сезон 2009-2010 г. Според данните, представени пред Агенция "Фокус", през този отоплителен сезон 396 342 битови потребители на "Топлофикация София" са консумирали 3 229 436 МВтч топлинна енергия или с 2,5% по-малко в сравнение с предходния сезон, когато са потребени 3 272 534 МВтч топлинна енергия.
Като причина за намалението е посочен фактът, че много много от старите абонатни станции са били рехабилитирани.